Trendy w IT - media społeczne

Trendy w IT - media społeczne

Trendy IT

Kluczowe Trendy w informatyce. Trendy informatyczne obecnej dekady: rozwiązania mobilne, sieci społeczne, chmura – cloud computing, konsumeryzacja oraz duża ilość danych


Media społeczne – biznes społeczny, firma 2.0

Podczas gdy telefon komórkowy ma już każdy. Każdy, kto pracuje w firmie. Media społeczne zmieniły obraz sposobu, w jaki firmy komunikują się ze swoimi klientami. Media społeczne wyszły znacznie poza zwykłą firmową komunikację opartą na emailach i komunikatorach. Coraz częściej to właśnie media społeczne są pierwszym i jedynym źródłem informacji o zmianach w firmie, nowych usługach lub towarach. To właśnie tam pokazywane są pierwsze zwiastuny nowych, trzymanych w tajemnicy przed konkurencją produktów. To popularność mediów społecznych spowodowała zmiany w aplikacjach biznesowych z zakresu obsługi klienta -CRM. Kluczowe cechy aplikacji CRM oparte są dzisiaj właśnie o wykorzystanie mediów społecznych. Jedną z cech aplikacji CRM jest możliwość odzwierciedlenia zachowań klientów korzystających z mediów społecznych. Kolejną cecha współczesnego CRM jest kreowani i rozbudowa grupy zwolenników firmy i jej produktów w świecie wirtualnym. To media społeczne spowodowały, ze firmy stały się bardzie nastawione na głos ich klientów. To media społeczne sprawiły, ze firmy zaczęły słuchać własnych klientów. Dane porównujące przychody firm, które korzystają z mediów społecznych z tymi które z nich nie korzystają wskazują jednoznacznie zwycięzców i przegranych. Wykorzystanie w codziennej pracy mediów społecznych w niedalekiej przyszłości stanie się częścią strategii biznesowej każdej firmy.

Wyzwania stojące przed firmami w zakresie wykorzystania mediów społecznych:

Media społeczne nie są obszarem kompetencji działów informatyki. Osoby odpowiedzialne za informatykę w firma nie rozumieją, nie czują, to nie jest ich miejsce. W wielu wypadkach media społeczne traktowane są jako jeszcze jedna aplikacja, którą trzeba zarządzać i która trzeba udostępnić użytkownikom. Działy IT, nie rozumieją, że media społeczne są znacząca, integralna częścią procesów przepływu pracy w firmie.

Rosnące znaczenie mediów społecznych wymaga zmiany modelu biznesowego firmy. sposobu organizacji działu handlowego. Posiadanie własnej strony i konta w mediach społecznych jest stosunkowo proste i w większości wypadków niezbędne dla każdej firmy. Ale brak zarządzania swoją bytnością w sieciach społecznych nie przynosi żadnego dodatkowego przychodu firmie. Samo posiadanie konta w mediach społecznych nie wygeneruje żadnego zysku. Wręcz przeciwnie, pozostawienie konta samemu sobie lub niewłaściwe nim zarządzanie może przyczynić się do tworzenia niechcianego wizerunku firmy w sieci. Właściwe wykorzystanie mediów społecznych umożliwia lepsze projektowanie produktów, obsługę klientów, działania w zakresie marketingu. Ale główną korzyścią wynikająca z zastosowania mediów społecznych w główny obieg działania firmy jest zmiana modelu biznesowego. Z pozycji: ja-firma -wiem wszystko najlepiej, na stanowisko ja – firma -znam ograniczenia, oni – klienci poprzez media społeczne – znają nieograniczone rozwiązania. Dlaczego ich nie wykorzystać? Dlaczego nie wykorzystać wiedzy i doświadczeń nie tylko pracowników firmy ale społeczności. I to w wielu wypadkach za darmo lub za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Możliwe rozwiązania

Na rynku istnieje wiele, różnych modeli wykorzystania mediów społecznych i integracji ich z modelem biznesowym firmy. W każdym modelu biznesowym to liderzy muszą zaangażować się kreowanie zewnętrznego, wirtualnego świata. To w oparciu o obecność kluczowych przedstawicieli firmy i kluczowych produktów firma może tworzyć skuteczną strategię swojej obecności w mediach społecznych.

Powiązane artykuły