Pomysł na aplikację internetową

Pomysł na aplikację internetową

Pomysł na aplikację internetową to klucz do sukcesu, który jest bardzo istotny, ale jego realizacja jest jeszcze ważniejsza. Pomysł, w wielu wypadkach to dopiero początek. Jak zabrać się do realizacji pomysłu na aplikację internetową, która odniesie sukces? Na tak postawione pytanie znajdziesz bardzo wiele artykułów. Artykułów, porad, które przedstawiając opis sukcesów i porażek, ale zapominają o procesie. My, w tym artykule skupimy właśnie się na procesie realizacji pomysłu na aplikację internetową. Oczywiście, czy osiągniesz sukces, jaki to będzie sukces to już zupełnie inna kwestia, na zupełnie inny artykuł.

Założenia

W tym artykule skupię się na projektowanie aplikacji internetowych. Wynika to z faktu, że posiadamy kompetencje w tym właśnie obszarze. Znamy i umiemy tworzyć aplikacje internetowe, naszą wiedzą i doświadczeniem chcemy się z tobą podzielić.

Istotnym założeniem artykułu pomysł na aplikację internetową jest fakt, że ty tworzysz ją w celu, aby na niej zarabiać. Jest to działalność czysto biznesowa nastawiona na zysk. Pamiętaj o tym, na każdym etapie procesu projektowania aplikacji internetowych.

Jedna, główna zasada towarzyszy nam zawsze, gdy tworzymy aplikacje internetowe dla firm. To proste słowa:

 • Im więcej czasu poświęcisz na przygotowanie aplikacji, tym mniej czasu potrzebujesz na jej realizację.

Zasada wynika ona z doświadczenia. Dużo bardziej czasochłonne i kosztowne są wszelkiego rodzaju zmiany w już istniejącej aplikacji, które są wprowadzane na różnych etapach projektowania aplikacji internetowych. Im na późniejszym etapie są wprowadzone zmiany, tym zajmują one więcej czasu, ponieważ wymagają dokonania poprawek w coraz większej części aplikacji, która już została wykonana.

Pomysł na aplikację internetową

Stworzenie aplikacji internetowej to czasochłonny proces. Proces, do którego warto się solidnie przygotować. Wymaga połączenia wielu, różnych elementów w jedną, wspólną całość. Poniżej znajdziesz kilka punktów, które warto abyś wziął pod uwagę tworząc własną aplikację.

Od czego zacząć, jak zwykle od planu. Planu projektowania aplikacji internetowej, który pozwoli tobie osiągnąć zamierzony cel, przy założonym budżecie oraz w zamierzonym czasie.

Sprawdź, co jest dostępne na rynku.

Ale, zanim zaczniesz planować, proszę poświęć kilka godzin. Czas, który potrzebujesz, aby sprawdzić czy aplikację internetową, którą tworzysz już istnieje na rynku. Już ktoś, gdzieś ją stworzył. Ktoś inny wdrożył kolejną jej wersję, która uwzględnia uwagi już posiadanych klientów. Klientów, którzy płacą za korzystanie z działającej aplikacji.

Pozyskanie wiedzy na temat obecnego rynku aplikacji, przed wydaniem pierwszych pieniędzy i zmarnowaniem swojego czasu jest bardzo istotne. Pozwoli tobie, już na tym etapie zweryfikować pomysł. Sprawdzić w realnych warunkach, czy twój pomysł na aplikację internetową ma sens.

Istniejąca aplikacja internetowa, która nie spełnia oczekiwań klientów jest sygnałem, że twój pomysł ma sens. Nawet lepiej, to znaczy, że klienci już sami doprowadzili do sytuacji, w której firmy informatyczne stworzyły aplikację. Zastanów się:

 • Co sprawiło, że aplikacje, które są już na rynku osiągnęły sukces?

A, może,

 • Co sprawiło, że tak mało klientów z nich korzysta?
Wykorzystaj narzędzie do modelowania i weryfikacji pomysłu na aplikację internetową

W swojej codziennej pracy korzystam z książek:

 • Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera Autorzy: Alexander Osterwalder, Yves Pigneur
 • Metoda Lean Startup. Wykorzystaj innowacyjne narzędzia i stwórz firmę, która zdobędzie rynek Autor: Eric Ries
 • Podręcznik startupu. Budowa wielkiej firmy krok po kroku Autorzy: Steve Blank, Bob Dorf

To są trzy książki, które warto, abyś znał realizując pomysł na aplikację internetową. Podkreślam znał, a nie przeczytał. Warto, abyś każdą z nich przeczytał, wykorzystał, na co dzień w całym procesie projektowania aplikacji internetowej. Zaufaj mi, pieniądze wydane na te książki z pewnością są jedną lepszych inwestycji w twoim biznesowym życiu. Wiedza, inspiracje, pomysły w nich zawarte przydadzą ci się z pewnością. Pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy, czasu i energii. Ułatwią współpracę z partnerami, których z pewnością potrzebujesz.

Zastanów się, odpowiedz na kilka istotnych pytań:

W jaki sposób obecni klienci realizują swoje potrzeby?

Czy już istnieją aplikacje? Kto jest producentem aplikacji? Jak bardzo rynek jest podzielony? Czy na rynku istnieje jeden do trzech, głównych dostawców aplikacji, czy rynek jest bardziej rozproszony?

Jak istotne potrzeby rozwiązuje twoja aplikacja?

Jak potrzeby klientów są istotne z ich punktu widzenia? W jaki sposób obecnie radzą sobie klienci? Jakich innych narzędzi używają? Czy potrzeby klientów rozwiązuje inna aplikacja, inne rozwiązanie?

Jeżeli klienci korzystają z innych aplikacji, jakich cech, funkcji im brakuje?

Na rynku, na którym już istnieją inne aplikacje istotne jest poznanie ich cech. Cech, które są najbardziej istotne dla klientów. Czy obecne aplikacje pozwalają łatwo i sprawnie korzystać z najbardziej istotnych swoich cech? Jakie cechy aplikacji są zbędne, jakich cech brakuje obecnie wykorzystywanym aplikacjom? Jakie wyróżniki posiada twoja aplikacja? Jak istotne są dla klientów unikalne cechy twojej aplikacji? Czy klienci są w stanie za dodatkowe cechy zapłacić?

Cel aplikacji internetowej.

Znasz już z pewnością na pamięć wszystkie elementy celu. Cel musi być:

 • Mierzalny,
 • Możliwy do zrealizowania,
 • Wyrażony w wartościach,
 • Określony w czasie.

Pamiętaj, że samo ustalenie celu aplikacji jest bardzo istotne z punktu widzenia procesu jej realizacji. Pozwala skupić się na jednej, wybranej rzeczy. W większości wypadków wystarczy jedno, rozbudowane zdanie, które spełni wymogi celu.

Czas niech będzie twoim sprzymierzeńcem

Wykorzystaj czas, jako twojego doradcę. Nie spiesz się w podejmowaniu decyzji. Swój pomysł na aplikację internetową poddaj weryfikacji czasu.

Odłóż swój pomysł na kilka dni. Znam osoby, którym pomaga długotrwały , monotonny wysiłek, możliwość bysia tylko z sobą, własnymi myślami. Możesz pójść pobiegać lub popływać. Jeżeli wolisz zajęcia domowe, to polecam prasowanie. Każde z tych zajęć pozwala skupić się na innych rzeczach, swoich myślach, pomysłach. Każda z tych aktywności pozwala spojrzeć na pomysł na ‘chłodno’ z perspektywy spokojnej, pozbawionej emocji głowy.

To, co musisz zrobić ze swoim pomysłem to go spisać. Musisz opisać na kartce twój pomysł na aplikację internetową. Spisanie pomysłu jest bardzo istotne. Po kilku dniach będziesz weryfikował swój pomysł z napisanym tekstem. W każdym innym wypadku ty sam przed sobą z pewnością znajdziesz wiele argumentów na tak, aby realizować pomysł. Tylko i wyłącznie spisanie i opisanie jego pozwala odnieść się do niego w przyszłości. Nie jesteś w stanie skutecznie polemizować sam ze swoimi myślami.

Potrzeby użytkowników aplikacji

Potrzeba matką wynalazków. To truizm, ale jakże aktualny truizm. Znajdź, zidentyfikuje istotną potrzebę klientów. Powiesz, że twoja aplikacja ułatwia życie użytkownikom. Sprawdź, czy na pewno. Czy obszar, w którym aplikacja ułatwia życie jest na tyle istotny dla klientów, aby byli w stanie za to zapłacić, albo, aby byli w stanie zapłacić za to własnym zaangażowaniem, czasem.

 • Jak na etapie pomysłu sprawdzić pomysł na aplikację internetową?

Przecież nie masz jej jeszcze. Najlepszym wyjściem są rozmowy. Rozmowy z potencjalnymi klientami. Spotkania w trakcie, których klienci mają możliwość swobodnego wypowiedzenia się o obszarach swoich zainteresowań. Co jest dla nich istotne. W jaki sposób oczekują rozwiązania swoich potrzeb. Jakie wyzwania stoją przed nimi.

Skala użytkowników

Tworzysz aplikację, znasz już potrzeby użytkowników. Aby osiągnąć sukces musisz oszacować liczbę klientów, którzy mają płacić za korzystanie z niej. Musisz znaleźć taką liczbę użytkowników, która zapewni opłacalność biznesową aplikacji.

Z naszego doświadczenia ukazują się dwie postawy:

 • Ci, którym się udaje osiągnąć sukces, to w wielu wypadkach osoby, które nie widziały tak szerokich możliwości zastosowania aplikacji. Tworząc ją uważali, że będzie ona użyteczna tylko dla wąskiej grupy użytkowników.
 • Ci, którym się nie udaje uważali, że rynek jest bardzo duży. Że użytkownikami aplikacji mogą być różne grupy klientów. Właściwie szacowali, że od razu osiągną sukces na skalę światową. Rzeczywistość okazała się zgoła inna.
Wymagania funkcjonalne aplikacji

Czyli co i jak aplikacja ma wykonywać. Jakie pola, z jakimi funkcjami mają się znajdować w aplikacji. Które pola są obowiązkowe a które nie.

Wymagania niefunkcjonalne aplikacji

Oczekiwania użytkowników aplikacji w obszarze, jakości korzystania z niej. Czyli jak szybko ma się ładować, albo jak szybko ma aplikacja prezentować wyniki na zapytanie. Wymagania niefunkcjonalne obejmują wszystkie te cechy aplikacji, które mają bardzo istotny wpływ na sposób korzystania z niej.

Przypadki użycia aplikacji

Sposób, w jaki użytkownicy korzystają z aplikacji. Co, kiedy wykonują, a co i w jaki sposób wykonuje aplikacja. Przypadki użycia aplikacji pokazują w formie graficznej diagramy UML, w jaki sposób ma zachodzić przepływ pracy.

Nie zapomnij o zarzadzaniu projektem

Aby pomysł na aplikację internetową się powiódł wykorzystaj już działającą aplikacją do zarządzanie tym projektem. My korzystamy albo z Redmine albo Jira. W zależności od projektu, który realizujemy i doświadczeń klienta.

Pomysł na aplikację internetową, podsumowanie
 • Spisz swój pomysł.
 • Odpocznij od niego.
 • Oceń krytycznie pomysł jeszcze raz.
 • Skonsultuj ze znajomymi.
 • Zweryfikuj z klientami.
 • Zarządzaj wykorzystując narzędzia.