Baza wiedzy, wprowadzenie

Baza wiedzy, wprowadzenie

Baza wiedzy w firmie

Zarządzanie wiedzą polega zasadniczo na dostarczeniu właściwej wiedzy właściwej osobie we właściwym czasie we właściwym miejscu. To samo w sobie może nie wydawać się tak skomplikowane, ale implikuje silne powiązanie ze strategią firmy, zrozumienie, gdzie i w jakiej formie istnieje wiedza, tworzenie procesów obejmujących funkcje organizacyjne oraz zapewnianie, że inicjatywy są akceptowane i wspierane przez członków organizacji. Zarządzanie wiedzą może również obejmować tworzenie nowej wiedzy lub może koncentrować się wyłącznie na dzieleniu się wiedzą, przechowywaniu i udoskonalaniu już posiadanej wiedzy. Bardziej wyczerpującą dyskusję i definicję można znaleźć w kolejnym artykule, który porusza zagadnienie definicja zarządzania wiedzą.

Należy pamiętać, że zarządzanie wiedzą nie polega na zarządzaniu wiedzą dla samej wiedzy. Ogólnym celem jest tworzenie wartości, wykorzystanie i udoskonalenie zasobów wiedzy firmy w celu osiągnięcia celów biznesowych. Wdrożenie zarządzania wiedzą ma zatem kilka wymiarów, w tym:

Strategia zarządzania wiedzą: Strategia zarządzania wiedzą musi zależeć od strategii firmy. Celem jest zarządzanie, dzielenie się i tworzenie odpowiednich zasobów wiedzy, które pomogą spełnić taktyczne i strategiczne wymagania.

Kultura organizacyjna: Kultura organizacyjna firmy wpływa na sposób interakcji ludzi, kontekst, w którym tworzona jest wiedza, opór, jaki będą mieli wobec pewnych zmian, a ostatecznie na sposób, w jaki dzielą się wiedzą (lub sposób, w jaki się nie dzielą).

Procesy organizacyjne: właściwe procesy, środowiska i systemy, które umożliwiają wdrożenie bazy wiedzy w firmie.

Zarządzanie i przywództwo: baza wiedzy wymaga kompetentnego i doświadczonego przywództwa na wszystkich poziomach. Istnieje wiele różnych ról związanych z zarządzaniem wiedzą, które firma może lub nie musi wdrożyć, w tym wiedza Menadżera ds. Bazy Wiedzy (Chief Knowledge Officer), menedżerów, brokerów wiedzy i zwykłych użytkowników.

Technologia: systemy, narzędzia i technologie, które pasują do wymagań firmy - odpowiednio zaprojektowane i wdrożone.

Polityka: Długofalowe wsparcie wdrażania i podtrzymywania inicjatyw obejmujących praktycznie wszystkie funkcje organizacyjne, których wdrożenie może być kosztowne (zarówno z punktu widzenia czasu, jak i środków finansowych) i które często nie mają bezpośrednio widocznego zwrotu z inwestycji. W przeszłości nieudane inicjatywy były często spowodowane nadmiernym skupieniem się na prymitywnych narzędziach i systemach zarządzania wiedzą, kosztem innych obszarów. Chociaż nadal jest prawdą, że aplikacja baza wiedzy dotyczy interakcji między użytkownikami, aplikacje baza wiedzy przeszły długą drogę i ewoluowały od bycia opcjonalną częścią systemu zarządzania wiedzą do krytycznego elementu.

Obecnie takie systemy pozwalają na przechwytywanie nieustrukturyzowanych myśli i pomysłów, mogą tworzyć wirtualne konferencje, umożliwiając bliski kontakt między ludźmi z różnych części świata i tak dalej.

Powiązane artykuły

Commint logo