Blockchain
Co to jest inteligentny kontrakt?
Inteligentny kontrakt to zdecentralizowana aplikacja, która wykonuje logikę biznesową w odpowiedzi na zdarzenia. Wykonanie inteligentnego kontraktu może skutkować wymianą pieniędzy, świadczeniem usług, odblokowaniem treści chronionych cyfrowym zarządzaniem prawami autorskimi lub innymi rodzajami manipulacji danymi, takimi jak zmiana nazwiska na dokumencie własności nieruchomości. Inteligentne kontrakty mogą być również wykorzystywane do egzekwowania ochrony prywatności, na przykład poprzez ułatwianie selektywnego udostępniania danych chronionych prywatnością w celu spełnienia konkretnego żądania.
Istnieje różne architektury tworzenia, dystrybucji, zarządzania i aktualizacji programów, na których opierają się inteligentne kontrakty. Mogą być przechowywane jako część blockchaina lub innej technologii księgi rozproszonej i zintegrowane z różnymi mechanizmami płatniczymi oraz wymianami cyfrowymi.
Definicja inteligentny kontrakt. Definicja smart contract
Pomimo nazwy, inteligentne kontrakty nie są prawnie wiążącymi umowami. Ich główną funkcją jest programowe wykonywanie logiki biznesowej, która realizuje różne zadania, procesy lub transakcje, które zostały w nich zaprogramowane w odpowiedzi na określony zestaw warunków. Należy podjąć kroki prawne w celu powiązania jego wykonania z prawnie wiążącymi umowami między stronami.
Jak działa inteligentny kontrakt?
Inteligentny kontrakt to specjalny rodzaj aplikacji IT kodującej logikę biznesową, która działa na specjalnej maszynie wirtualnej wbudowanej w blockchain lub inny rodzaj księgi rozproszonej.
Proces tworzenia inteligentnego kontraktu rozpoczyna się od współpracy zespołów biznesowych z programistami w celu opisania ich wymagań dotyczących pożądanego zachowania inteligentnego kontraktu w odpowiedzi na różne zdarzenia lub okoliczności. Prostymi zdarzeniami mogą być takie warunki, jak autoryzowana płatność, otrzymana przesyłka lub próg odczytu licznika. Bardziej wyrafinowana logika może kodować bardziej złożone zdarzenia, takie jak obliczanie wartości pochodnego instrumentu finansowego i przetwarzanie transakcji na tym instrumencie, lub automatyczne uruchomienie wypłaty ubezpieczenia w przypadku śmierci osoby lub klęski żywiołowej.
Następnie programiści pracują na platformie do pisania inteligentnych kontraktów, aby opracować logikę i przetestować ją w celu zapewnienia, że działa zgodnie z założeniami. Po napisaniu aplikacji jest ona przekazywana innemu zespołowi do sprawdzenia pod kątem bezpieczeństwa. Może to być wewnętrzny ekspert lub firma specjalizująca się w sprawdzaniu bezpieczeństwa inteligentnych kontraktów. Po zatwierdzeniu kontraktu jest on wdrażany na istniejącym blockchainie lub innej infrastrukturze księgi rozproszonej.
Po wdrożeniu inteligentnego kontraktu jest on skonfigurowany tak, aby nasłuchiwał aktualizacji zdarzeń z "wyroczni", która jest zasadniczo kryptograficznie zabezpieczonym źródłem danych strumieniowych. Inteligentny kontrakt wykonuje się po otrzymaniu odpowiedniej kombinacji zdarzeń z jednej lub kilku wyroczni.
Jak działa blockchain?
Oto pięć głównych etapów realizacji i weryfikacji transakcji oraz danych w blockchainie.
Zastosowania inteligentnych kontraktów i blockchain
Blockchain idealnie nadaje się do przechowywania inteligentnych kontraktów ze względu na bezpieczeństwo i niezmienność tej technologii. Dane inteligentnych kontraktów są zaszyfrowane we wspólnej księdze, co praktycznie uniemożliwia utratę informacji przechowywanych w blokach.
Kolejną zaletą technologii blockchain zastosowanej w inteligentnych kontraktach jest jej elastyczność. Programiści mogą przechowywać w blockchainie niemal każdy rodzaj danych i mają do wyboru szeroką gamę opcji transakcji.
Inteligentne kontrakty oparte na technologii blockchain pomagają zwiększyć bezpieczeństwo, wydajność i opłacalność transakcji i innych procesów biznesowych, a tym samym obniżyć koszty transakcji.
Wiele branż mogłoby odnieść korzyści ze stosowania inteligentnych kontraktów opartych na blockchainie jako części swoich łańcuchów dostaw. Automatyzacja płatności w służbie zdrowia przy użyciu inteligentnych kontraktów może ograniczyć zawyżanie rachunków i zapobiec oszustwom. Przemysł muzyczny mógłby rejestrować własność muzyki w blockchainie, a następnie wdrożyć inteligentny kontrakt w celu zapewnienia, że tantiemy są płacone, gdy muzyka jest wykorzystywana do celów komercyjnych. Inteligentne kontrakty i blockchain mogłyby przynieść korzyści branży motoryzacyjnej dzięki przechowywaniu łatwo dostępnych informacji na temat konserwacji pojazdów oraz historii wypadków i własności.
Popularne środowiska programowania obejmują język WebAssembly (WASM) oraz język modelowania zasobów cyfrowych (DAML). WASM umożliwia programistom tworzenie inteligentnych kontraktów, które mogą być uruchamiane w przeglądarce internetowej i integrowane z blockchainami i innymi księgami rozproszonymi przy użyciu różnych języków programowania, takich jak C, JavaScript, TypeScript i Rust. DAML to język przeznaczony dla firm, który został zaprojektowany z myślą o modelowaniu różnych przypadków użycia w biznesie i który pomaga również w egzekwowaniu zabezpieczeń prywatności.
Zalety inteligentnych kontraktów
Istnieje kilka potencjalnych korzyści biznesowych wynikających z wykorzystania inteligentnych kontraktów.
Efektywność kosztowa inteligentnych kontraktów
Inteligentne kontrakty pozwalają zautomatyzować procesy biznesowe, które przekraczają granice organizacyjne. Może to wyeliminować wiele kosztów operacyjnych i zaoszczędzić zasoby, w tym personel potrzebny do monitorowania postępu złożonego procesu, który jest realizowany w odpowiedzi na warunki panujące w różnych firmach.
Szybkość przetwarzania inteligentnych kontraktów
Inteligentne kontrakty mogą poprawić szybkość przetwarzania procesów biznesowych, które przebiegają w wielu przedsiębiorstwach.
Autonomia inteligentnych kontraktów
Inteligentne kontrakty są wykonywane automatycznie przez sieć i zmniejszają potrzebę korzystania z usług strony trzeciej do zarządzania transakcjami między przedsiębiorstwami.
Niezawodność inteligentnych kontraktów
Inteligentne kontrakty mogą również korzystać z ksiąg rachunkowych blockchain i innych technologii rozproszonych ksiąg rachunkowych w celu zachowania weryfikowalnego zapisu wszystkich działań związanych z realizacją złożonych procesów, którego nie można zmienić po fakcie. Umożliwia to również obsługę zautomatyzowanych transakcji, które eliminują możliwość popełnienia błędu przez człowieka i zapewniają dokładność w realizacji kontraktów.
Najczęstsze wyzwania związane z inteligentnymi kontraktami
Istnieje wiele wyzwań, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu wdrożenia inteligentnych kontraktów.
Bezpieczeństwo inteligentnych kontraktów
Inteligentne kontrakty zabezpieczają pewne kluczowe elementy w procesie biznesowym, w którym uczestniczy wiele stron. Technologia ta jest jednak nowa, a hakerzy wciąż identyfikują nowe obszary ataków, które pozwalają im naruszyć intencje firm, które określiły zasady.
Integralność inteligentnych kontraktów
Jedna wyrocznia (jedno ze źródeł danych strumieniowych, które wysyła aktualizacje zdarzeń) musi chronić przed hakerami fałszującymi zdarzenia, które powodują, że inteligentne kontrakty są wykonywane, gdy nie powinny. Wyrocznia musi być zaprogramowana w taki sposób, aby dokładnie generować zdarzenia, co może stanowić wyzwanie w przypadku złożonych scenariuszy.
Dostosowanie inteligentnych kontraktów
Inteligentne kontrakty mogą przyspieszyć realizację procesów, które obejmują wiele stron, niezależnie od tego, czy są one zgodne z intencjami i rozumieniem wszystkich stron. Zdolność ta może jednak również zwiększyć wpływ szkód, które mogą wystąpić, gdy zdarzenia wymkną się spod kontroli, zwłaszcza gdy nie ma sposobu na zatrzymanie lub odwrócenie niezamierzonego zachowania. Firma badawcza Gartner zauważyła, że kwestia ta stanowi wyzwanie dla skalowalności inteligentnych kontraktów i możliwości zarządzania nimi, które nie zostały jeszcze w pełni rozwiązane.
Zarządzanie inteligentnymi kontraktami
Inteligentne kontrakty są skomplikowane w implementacji i zarządzaniu. Często są one skonfigurowane w sposób, który utrudnia lub uniemożliwia ich zmianę. Chociaż można to uznać za zaletę pod względem bezpieczeństwa, strony nie mogą wprowadzić żadnych zmian do umowy inteligentnego kontraktu ani uwzględnić nowych szczegółów bez opracowania nowego kontraktu.
Przyszłość inteligentnych kontraktów
Inteligentne kontrakty są złożone, a ich potencjał wykracza poza zwykłe przekazywanie aktywów. Mogą one realizować transakcje w wielu dziedzinach, od procesów prawnych, przez składki ubezpieczeniowe, umowy crowdfundingowe, po finansowe instrumenty pochodne. Inteligentne kontrakty mają potencjał, by stać się pośrednikiem w dziedzinie prawa i finansów, upraszczając i automatyzując rutynowe i powtarzalne procesy, za które obecnie ludzie płacą bankom i prawnikom znaczne honoraria.
W przyszłości może również dojść do zmiany roli prawników, ponieważ inteligentne kontrakty zyskają takie możliwości, jak orzekanie w sprawie tradycyjnych umów prawnych i dostosowywanie szablonów inteligentnych umów. Ponadto zdolność inteligentnych kontraktów nie tylko do automatyzacji procesów, ale także do kontrolowania zachowań, a także ich potencjał do przeprowadzania audytu i oceny ryzyka w czasie rzeczywistym mogą być korzystne z punktu widzenia zgodności z przepisami.
Inteligentne kontrakty są również obiecujące w automatyzacji procesów, które działają na urządzeniach IoT i urządzeniach brzegowych. Na przykład, firma energetyczna może oferować usługę, w ramach której inteligentne kontrakty są realizowane w odpowiedzi na zmiany stawek za energię elektryczną w koordynacji z urządzeniami wbudowanymi w liczniki energii. Na przykład, gdy ceny osiągną określony próg, inteligentny kontrakt może automatycznie wyłączać lub redukować urządzenia zużywające dużo energii, takie jak klimatyzatory, za pomocą specjalnie sterowanego kontrolera IoT.
Innym potencjalnym przypadkiem zastosowania jest zintegrowanie inteligentnych kontraktów z automatami sprzedającymi, które mogłyby wydawać towary w odpowiedzi na płatności w kryptowalutach.
W scenariuszu łańcucha dostaw inteligentne kontrakty mogą odblokować środki, gdy kontener z ładunkiem dotrze do miejsca przeznaczenia, a czujniki IoT wskażą, że nie został on otwarty, a jego zawartość była przechowywana w odpowiedniej temperaturze, o odpowiedniej wilgotności i nie była zbytnio wstrząsana podczas podróży.
Historia inteligentnych kontraktów
Koncepcja inteligentnych kontraktów została po raz pierwszy zaproponowana przez Nicka Szabo w 1994 roku. Szabo jest prawnikiem i kryptografem znanym z tego, że stworzył podstawy cyfrowej waluty. W tamtych czasach zainteresowanie inteligentnymi kontraktami było niewielkie, ponieważ nie istniała żadna platforma cyfrowa ani technologia księgi rozproszonej, która mogłaby je obsługiwać.
W 2008 r. opracowano kryptowalutę bitcoin w oparciu o sieć blockchain z księgą rozproszoną, która śledzi transakcje pieniężne. Technologia ta umożliwiła opracowanie kodu inteligentnego kontraktu, który jest wykorzystywany do wprowadzania warunków kontraktu do blockchain.