Jak działa blockchain?

Jak działa blockchain?

Blockchain

Definicja blockchain: Blockchain to współdzielona, księga niezmienna, która ułatwia proces rejestrowania transakcji i śledzenia aktywów w sieci biznesowej. Aktywa mogą być materialne (dom, samochód, gotówka, ziemia) lub niematerialne (własność intelektualna, patenty, prawa autorskie, marki). Praktycznie wszystko, co ma wartość, można śledzić i obracać w sieci blockchain, co zmniejsza ryzyko i obniża koszty dla wszystkich zaangażowanych stron.

Dlaczego blockchain?

Biznes opiera się na informacjach. Im szybciej się je otrzymuje i im bardziej są one dokładne, tym lepiej. Blockchain idealnie nadaje się do dostarczania takich informacji, ponieważ zapewnia współdzielone, natychmiastowe i całkowicie przejrzyste informacje przechowywane w niezmiennej księdze, do której dostęp mają tylko uprawnieni członkowie sieci. Sieć blockchain może śledzić zamówienia, płatności, rachunki, produkcję i wiele więcej. A ponieważ członkowie sieci mają jeden wspólny obraz prawdy, można zobaczyć wszystkie szczegóły transakcji od początku do końca, co daje większą pewność, a także nowe możliwości i wydajność.

Kluczowe elementy blockchaina

Technologia księgi rozproszonej

Wszyscy uczestnicy sieci mają dostęp do księgi rozproszonej i jej niezmiennego zapisu transakcji. Dzięki tej wspólnej księdze transakcje są rejestrowane tylko raz, co eliminuje powielanie wysiłków typowe dla tradycyjnych sieci biznesowych.

Niezmienne zapisy

Żaden uczestnik nie może zmienić transakcji ani manipulować przy niej po zapisaniu jej do księgi wspólnej. Jeśli zapis transakcji zawiera błąd, należy dodać nową transakcję w celu usunięcia błędu, a obie transakcje są wówczas widoczne.

Inteligentne kontrakty

Aby przyspieszyć transakcje, zestaw reguł - zwany inteligentnym kontraktem - jest przechowywany w blockchainie i wykonywany automatycznie. Inteligentny kontrakt może określać warunki przekazywania obligacji korporacyjnych, zawierać warunki opłacania ubezpieczenia podróżnego i wiele innych.

Jak działa blockchain?

Każda transakcja jest zapisywana jako "blok" danych.

Transakcje te pokazują przepływ aktywów, które mogą być materialne (produkt) lub niematerialne (intelektualne). W bloku danych można zapisać dowolne informacje: kto, co, kiedy, gdzie, ile, a nawet stan - np. temperaturę przesyłki z żywnością.

Każdy blok jest połączony z poprzednimi i kolejnymi.

Bloki te tworzą łańcuch danych w miarę przemieszczania się aktywów z miejsca na miejsce lub zmiany właściciela. Bloki potwierdzają dokładny czas i kolejność transakcji, a także łączą się ze sobą w bezpieczny sposób, aby uniemożliwić zmianę dowolnego bloku lub wstawienie bloku pomiędzy dwa istniejące bloki.

Transakcje są blokowane razem w nieodwracalnym łańcuchu: blockchain

Każdy dodatkowy blok wzmacnia weryfikację poprzedniego bloku, a tym samym całego blockchaina. Dzięki temu blockchain staje się odporny na manipulacje, co zapewnia jego kluczową zaletę - niezmienność. Eliminuje to możliwość manipulacji przez złośliwego aktora i tworzy księgę transakcji, której Ty i inni członkowie sieci mogą zaufać.

Korzyści płynące z blockchain

Firmy często tracą wysiłek na powielanie zapisów i sprawdzanie poprawności przez strony trzecie. Systemy ewidencjonowania mogą być podatne na oszustwa i ataki cybernetyczne. Ograniczona przejrzystość może spowolnić weryfikację danych. A wraz z pojawieniem się Internetu Rzeczy (IoT) nastąpił gwałtowny wzrost wolumenu transakcji. Wszystko to spowalnia działalność i obniża zyski - i oznacza, że potrzebujemy lepszego sposobu. Oto blockchain.

Większe zaufanie

Dzięki blockchainowi, jako członek sieci dostępnej tylko dla członków, możesz mieć pewność, że otrzymujesz dokładne i aktualne dane, a poufne zapisy blockchainowe będą udostępniane tylko tym członkom sieci, którym specjalnie udzieliłeś dostępu.

Większe bezpieczeństwo

Konsensus co do dokładności danych jest wymagany od wszystkich członków sieci, a wszystkie zatwierdzone transakcje są niezmienne, ponieważ są zapisywane na stałe. Nikt, nawet administrator systemu, nie może usunąć transakcji.

Większa wydajność

Dzięki księdze rozproszonej, która jest współużytkowana przez członków sieci, można wyeliminować czasochłonne uzgadnianie zapisów. Aby przyspieszyć transakcje, zestaw reguł - zwany inteligentnym kontraktem - może być przechowywany w blockchainie i wykonywany automatycznie.

Czym jest blockchain?
  • W jaki sposób bloki zawierają dane reprezentujące dowolną wartość?
  • Jak są chronologicznie połączone w niezmienny łańcuch?
  • Jakie są różnice między blockchain a kryptowalutami?

Blockchain - rozszerzenie

Dowiedz się, jak zdecentralizowana natura blockchain odróżnia go od tradycyjnego przechowywania danych, jaką wartość ma blockchain z zezwoleniem dla transakcji biznesowych oraz jak blockchain promuje nowe poziomy zaufania i przejrzystości.

Identyfikowalny łańcuch dostaw

Branża spożywcza jest jedną z wielu, które ulegają przemianie dzięki technologii blockchain. Dzięki niej można śledzić, kiedy, gdzie i w jaki sposób żywność była uprawiana, zbierana, wysyłana i przetwarzana - a wszystko to przy jednoczesnej ochronie danych uczestników sieci.

Blockchain buduje zaufanie

Blockchain wzbudza zaufanie, ponieważ stanowi wspólny zapis prawdy. Dane, w które każdy może wierzyć, pomogą zasilić inne nowe technologie, które radykalnie zwiększą wydajność, przejrzystość i zaufanie.

Rodzaje sieci blockchain

Sieć blockchain można zbudować na kilka sposobów. Mogą być one publiczne, prywatne, z pozwoleniem lub tworzone przez konsorcjum.

Publiczne sieci blockchain

Publiczna sieć blockchain to taka, do której każdy może się przyłączyć i w niej uczestniczyć. Wadami mogą być znaczne zapotrzebowanie na moc obliczeniową, niewielka prywatność transakcji lub jej brak oraz słabe bezpieczeństwo. Są to ważne kwestie w przypadku zastosowań blockchain w przedsiębiorstwach.

Prywatne sieci blockchain

Prywatna sieć blockchain, podobnie jak publiczna sieć blockchain, jest zdecentralizowaną siecią typu peer-to-peer. Jedna organizacja zarządza jednak siecią, kontrolując, kto może w niej uczestniczyć, realizować protokół konsensusu i prowadzić księgę wspólną. W zależności od przypadku użycia może to znacznie zwiększyć zaufanie i pewność siebie między uczestnikami. Prywatny blockchain może działać za korporacyjną zaporą sieciową, a nawet być hostowany w siedzibie firmy.

Sieci blockchain z zezwoleniem

Przedsiębiorstwa, które tworzą prywatny blockchain, zazwyczaj tworzą sieć blockchain z zezwoleniem. Należy zauważyć, że publiczne sieci blockchain również mogą mieć zezwolenie. Nakłada to ograniczenia na to, kto może uczestniczyć w sieci i w jakich transakcjach. Uczestnicy muszą uzyskać zaproszenie lub pozwolenie na przystąpienie.

Konsorcjum blockchain

Wiele organizacji może dzielić się obowiązkami związanymi z utrzymaniem blockchaina. Te wstępnie wybrane organizacje określają, kto może przesyłać transakcje lub uzyskiwać dostęp do danych. Blockchain konsorcjalny jest idealnym rozwiązaniem dla biznesu, gdy wszyscy uczestnicy muszą uzyskać pozwolenie i ponoszą wspólną odpowiedzialność za blockchain.

Bezpieczeństwo blockchain

Systemy zarządzania ryzykiem dla sieci blockchain 

Podczas tworzenia aplikacji blockchain dla przedsiębiorstw ważne jest posiadanie kompleksowej strategii bezpieczeństwa, która wykorzystuje ramy bezpieczeństwa cybernetycznego, usługi atestacyjne i najlepsze praktyki w celu zmniejszenia ryzyka związanego z atakami i oszustwami.

Powiązane artykuły