Co wykonuje firma oferująca usługi doradztwo IT?

Co wykonuje firma oferująca usługi doradztwo IT?

Wielu decydentów w firmach kwestionuje wartość usług firm oferujących usługi doradztwo IT. Dla wielu z nich sprowadza się to do braku wiedzy na temat tego, czym zajmują się konsultanci IT. Nie pomaga fakt, że istnieje tak wiele rodzajów konsultantów, z których każdy ma różny poziom wiedzy i tworzonej wartości. Przedstawiamy podstawowe informacje na temat firm oferujących usługi doradztwo IT. Sprawdź, jak Twoja firma może z nich skorzystać.

Czym są firmy konsultingowe IT?

Firma konsultingowa IT współpracuje z klientami, pomagając im w rozwiązywaniu problemów informatycznych. Dziedzina ta obejmuje wszystko, od podstawowej pomocy w zakresie analizy SIWZ, Przygotowanie wymagań funkcjonalnych aplikacji internetowej, aż po wdrożenie systemu IT.

Większość firm konsultingowych specjalizuje się w dość wąskiej dziedzinie IT. Mogą to być m.in:

  • Usługi sieciowe.
  • Usługi w chmurze.
  • Wybór systemu IT.
  • Zarządzanie awariami.
  • Wdrożenie systemu IT.
  • Tworzenie wymagań aplikacji.
  • Projektowania aplikacji internetowych.
  • Usługi tworzenia wymagań aplikacji dedykowanych.
  • Bezpieczeństwo cybernetyczne i zgodność z przepisami.

Konsultanci z firm oferujących doradztwo IT dokonają przeglądu potrzeb biznesowych i bieżących operacji. Następnie przedstawią zalecenia i zasugerują nowy sprzęt i oprogramowanie.

Czym zajmują się konsultanci IT?

Konsultanci IT są ekspertami w konkretnej dziedzinie. Są w stanie spojrzeć na problemy organizacji z wysokiego poziomu i sformułować zalecenia.

Wielu konsultantów IT jest zatrudnianych specjalnie w celu uzyskania porady. Badają oni przepływ firmy i identyfikują obszary, które można poprawić. Doradztwo IT przybiera formę rekomendowania typów oprogramowania i systemów, które firma może i powinna wdrożyć, aby szybciej, taniej osiągnąć założone cele biznesowe.

Wiele firm tworzących aplikacje dedykowane oferuje usługi konsultingowe w ramach sprzedaży oprogramowania. Dzięki temu firma może dostosować nowo zakupione oprogramowanie do swoich potrzeb.

Istnieją również konsultanci IT, którzy specjalizują się w codziennej konserwacji systemów IT firmy. Możesz zatrudnić ich do świadczenia zarządzanych usług IT i całkowicie zastąpić swój wewnętrzny dział IT zewnętrznymi wykonawcami.

Korzyści z korzystania z doradztwa IT

Istnieje kilka głównych korzyści z zatrudniania konsultantów IT. Należą do nich specjalistyczna wiedza, którą wnoszą konsultanci do firmy oraz oszczędność kosztów w porównaniu z pracownikami etatowymi.

Konsultanci IT mają zazwyczaj głęboką, ale wąską wiedzę specjalistyczną. Są ekspertami w swojej dziedzinie i mają doświadczenie we wdrażaniu i pracy z oprogramowaniem w jej obrębie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dobry konsultant miał już do czynienia z sytuacją bardzo podobną do tej, w której znalazła się Twoja firma u innego klienta. To daje im rzeczywiste doświadczenie i wiedzę z pierwszej ręki, którą mogą zastosować w celu rozwiązania Twoich potrzeb.

Wiele firm nie akceptuje wysokich stawek godzinowych, jakie mogą pobierać firmy konsultingowe. Pomija się przy tym znaczące oszczędności, jakie firma można uzyskać dzięki rezygnacji z zatrudniania pracowników na pełen etat. Konsultanci IT są dostępni i wynagradzani tylko wtedy, kiedy ich potrzebujesz i nic nie kosztują firmy, kiedy ich nie potrzebujesz.

Ich status outsidera również stanowi istotną korzyść. Łatwo jest uzyskać wybiórcze spojrzenie na zagadnienie, kiedy ma się do czynienia z poważnym problemem. Zapewnienie nowego, świeżego spojrzenia to świetny sposób na ożywienie projektu. Ruszenie projektu z miejsca.

Przyszłościowe rozwiązania IT

Branża IT zmienia się każdego dnia. Firmy konsultingowe z branży IT zapewniają klientom doskonały sposób na bycie na bieżąco z głównymi zmianami. Ułatwiają one również modernizację i rozwój systemów IT w najbardziej efektywny sposób. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach, jakie konsulting IT może przynieść Twojej firmie, sprawdź niektóre z naszych usług w obszarze doradztwa IT.