Wybór dostawcy systemu IT

Wybór dostawcy systemu IT

Wybór systemu IT

Cel realizacji prac.

Wybór dostawcy systemu IT

Podejście do realizacji prac.

Realizacja prac w czwartym etapie obejmie ocenę zgodności napływających ofert ze specyfikacją wymagań zawartą w zapytaniu ofertowym, ocenę oferowanych systemów z punktu widzenia Zamawiającego oraz ocenę oferentów.

W trakcie procesu oceny, informacjom od dostawców przyporządkowywane są oceny z przedziału od 0 do 5, przy czym 5 stanowi najlepszą ocenę. Krótka lista dostawców jest wyłoniona na podstawie oceny informacji w złożonych przez nich ofertach. Oferenci, którzy zakwalifikują się krótką listę są zaproszeni na prezentacje oraz muszą zorganizować wizyty referencyjne. Za prezentację i wizytę referencyjną jest przydzielona łączna ocena także w skali od 0 do 5. W trakcie prezentacji i wizyt referencyjnych oceniana jest funkcjonalność systemu oraz podejście wdrożeniowe firmy wdrażającej. Ocena za prezentacje i wizyty referencyjne jest dodana do oceny wystawionej na podstawie oferty. Kwestionariusze oceny prezentacji i wizyt referencyjnych są przygotowane przez ComminT Sp. z o.o.

Kryteria oceny systemu i wdrożenia zawarte są w specyfikacji wymagań. Oceny dokonywane są natomiast przez konsultantów ComminT Sp. z o.o. oraz pracowników Firmy Klienta w oparciu o szczegółowy opis każdego kryterium. Konsultanci ComminT Sp. z o.o. dostarczą wykonaną przez siebie ocenę wraz z uzasadnieniem, a ostateczną decyzję, co do wyboru dostawcy podejmie Klient.

ComminT Sp. z o.o. jest gotowe w razie potrzeby wspomóc Firmy Klienta w zakresie negocjacji z dostawcą systemu informatycznego.

Efekty realizacji prac.
Efektem przygotowania do wyboru dostawcy zintegrowanego systemu IT oraz wyboru jego dostawcy jest:

  • Raport z oceną ofert dostawców Systemu Informatycznego,
  • Raport z oceną prezentacji i wizyt referencyjnych,
  • Raport z uzasadnieniem proponowanego dla Firmy Klienta rozwiązania,
  • Krótka lista dostawców systemu.

Wybór dostawcy systemu IT

Oferta wstępna
Wstęp

Niniejsza oferta jest efektem naszej stałej współpracy z firmą. Posiadamy wiedzę, doświadczenie i technologię pozwalającą profesjonalnie i z korzyścią dla firmy wykonać przedmiot oferty, wybór dostawcy aplikacji.

Wybór dostawcy aplikacji internetowe, przedmiot oferty

Przedmiotem oferty jest wybór optymalnego rozwiązania informatycznego dla firmy. Przedstawione przez nas podejście zawiera elementy zawarte w zapytaniu. Ich ułożenie wynika z naszego doświadczenia i zostało sprawdzone w wielu projektach.

Wybór dostawcy aplikacji, etapy

Etap wstępny

Etap 1. Przygotowanie, wybór, wdrożenie aplikacji.

  • Analiza stanu aktualnego rozwiązań informatycznych.
  • Analiza procesów pod kątem budowy aplikacji.
  • Analiza potrzeb funkcjonalnych dla aplikacji.

Etap 2. Wybór aplikacji IT

  • Selekcja rozwiązań.
  • Przygotowanie zapytania ofertowego.
  • Ocena ofert.
  • Założenia do pokazów i pokazy aplikacji internetowych.
  • Negocjacje i podpisanie umowy na wdrożenia aplikacji internetowej.

W rozdziałach opisujących przedmiot umowy przedstawiliśmy odniesienie do poszczególnych punktów zapytania. Analiza funkcjonalna wyboru aplikacji obejmie wiele obszarów funkcjonowania firmy.

Istnieje możliwość realizacji prac dokładnie według schematu przedstawionego przez firmę. Nie wpływa to w żaden sposób na pozostałe warunki przedstawione w ofercie.

Cena wyboru dostawcy aplikacji
  • Etap 1. Przygotowanie, wybór, wdrożenie aplikacji internetowej.
  • Etap 2. Wybór aplikacji internetowej.

Wartości wymienione powyżej obejmują wszystkie koszty niezbędne do realizacji projektu Wybór dostawcy aplikacji w zakresie określonym ofertą. Płatności jest realizowana po zakończeniu każdego etapu prac.

Wybór dostawcy aplikacji, zagadnienia techniczne

Analiza funkcjonalna wyboru i wdrożenia aplikacji zostaną wykonane w oparciu o nowoczesne i sprawdzone metodologie ich wykonywania.

Proponowana organizacja projektu zakłada udział w pracach pracowników firmy. Pozwala to zarówno na zapewnienie pełnego uwzględnienia specyfiki firmy jak i na podniesienie kwalifikacji członków zespołu projektowego. Ma na celu również stworzyć dobrze współpracującą i rozumiejącą się grupę specjalistów, która skutecznie zrealizuje założenia przyjętej strategii rozwoju aplikacji internetowej. W wybranych etapach projektu konieczne jest zaangażowanie ścisłego kierownictwa firmy.

W etapie pierwszym projektu oprócz definicji Planu Organizacji Projektu proponujemy szkolenie dla zespołu projektowego. Plan Organizacji Projektu będzie obejmował określenie składu zespołu projektowego, osób wiodących, sposobów komunikacji oraz szczegółowego harmonogramu. Szkolenie ma na celu wprowadzenie przedstawicieli firmy w cele i zakres projektu oraz zapoznanie z metodyką i nazewnictwem które będzie wykorzystywane w czasie prowadzenia prac.

Do wykonania analizy procesów wykorzystujemy aplikacje. Pozwala ono na szybkie wielopoziomowe definiowanie procesów w jednej z kilku standardowo przyjętych notacji. Posiada dobre powiązanie z aplikacjami biurowymi. Wykorzystanie tego typu narzędzi informatycznych pozwala na szybkie osiągnięcie dobrych efektów oraz pozostawia po sobie łatwo modyfikowalną dokumentację elektroniczną. Wykonana praca nie jest wówczas jednorazowym projektem. Może być wykorzystywana w przyszłości przy wszelkich zmianach organizacyjnych oraz wprowadzaniu nowych narzędzi zarządzania jak choćby procedury zarządzania jakością zgodne z ISO.

Niezwykle ważnym elementem, o którym nie zapominamy jest definicja celów poszczególnych procesów, oczekiwanych rezultatów jak również określenie metod pomiaru tych rezultatów. Bez tego elementu nie sposób ocenić efekty wykonanych prac. Będzie to określone w ostatnim etapie prac.

Wśród metod, które proponujemy wykorzystać przy wykonywaniu projektu ważnym elementem jest zastosowanie analizy pozwalającej na zidentyfikowanie potrzeb w podstawowych sferach działania firmy oraz dobór i ocenę konkretnych rozwiązań informatycznych. Zaproponowane wykorzystanie podejścia procesowego i funkcjonalnego gwarantuje powodzenie realizacji wybranej strategii rozwoju aplikacji internetowej. Pełną informację na temat oferowanych rozwiązań przedstawiono w ofercie.

Wybór dostawcy aplikacji, doświadczenie

ComminT Sp. z o.o. ma kilkunastoletnie doświadczenie. Od początku swojej działalności zajmujemy się konsultingiem w zakresie Wybór dostawcy aplikacji. Jest to jedna z naszych głównych działalności.

W tym okresie wykonaliśmy już usługi konsultingowe IT o różnej skali złożoności. Zarówno wiedza merytoryczna, wiedza na temat rynku jak i doświadczenie z wykonanych już projektów pozwala nam na świadczenie usług na najwyższym światowym poziomie. Świadczą o tym wygrywane przetargi zarówno wśród odbiorców krajowych jak i zagranicznych na prace konsultingowe. Charakterystyczne jest również to, że nasi klienci zazwyczaj wielokrotnie korzystają z naszych usług. Świadczy to o dobrej ocenie poziomu prac i ich efektów.

Wybór dostawcy aplikacji, gwarancja

W zakresie prac objętych projektem dajemy firmie 12 miesięczną gwarancję. W wypadku jakichkolwiek reklamacji lub braków jesteśmy gotowi bezpłatnie skorygować wykonane przez nas prace.

Gwarancja obejmuje wszelkie niezgodności lub braki w wykonanej pracy w stosunku do zakresu objętego niniejszą ofertą. W takim wypadku wykonane opracowania zostaną niezwłocznie uzupełnione.

Gwarantujemy również przekazanie pełnej wiedzy na temat metodologii i praktyki prowadzenia prac projektowych objętych ofertą. W okresie gwarancji jesteśmy gotowi uzupełnić lub zmodyfikować przekazane opracowanie w części odbiegającej od uzgodnionej zawartości.

Wybór dostawcy aplikacji, korzyści dla klienta
  • Niezależność i rzetelność usług.
  • Doświadczenie konsultantów.
  • Realizacja projektu w ramach wyznaczonego czasu i budżetu.
  • Możliwość współpracy z jedną firmą w wielu etapach prac.
Wybór dostawcy aplikacji, oferta

Przedstawione przez ComminT podejście zawiera wszystkie elementy zawarte w zapytaniu firmy. Ich inne ułożenie wynika z naszego doświadczenia i zostało sprawdzone w wielu projektach.

Przedmiotem oferty jest wybór optymalnego rozwiązania informatycznego dla firmy.

Wybór dostawcy aplikacji internetowej, produkty

Etap wstępny

Etap 1. Przygotowanie, wybór, wdrożenie aplikacji.

  • Analiza stanu aktualnego rozwiązań informatycznych.
  • Analiza procesów pod kątem budowy aplikacji.
  • Analiza potrzeb funkcjonalnych dla aplikacji.

Etap 2. Wybór aplikacji IT

  • Selekcja rozwiązań.
  • Przygotowanie zapytania ofertowego.
  • Ocena ofert.
  • Założenia do pokazów i pokazy aplikacji internetowych.
  • Negocjacje i podpisanie umowy na wdrożenia aplikacji internetowej.

Realizacja określonej strategii wdrożenia aplikacji spowoduje podniesienie efektywności funkcjonowania całej organizacji. W trakcie projektu, zostaną określone spodziewane efekty w każdej ze sfer przedsiębiorstwa oraz sposoby pomiaru tych efektów.

Etap wstępny
  • Cel: Powołanie i przygotowanie zespołu projektowego do realizacji projektu.
  • Forma: Zdefiniowanie planu organizacji projektu i ostatecznego harmonogramu prac. Powołanie zespołu projektowego, wstępna lista osób firmy, które będą zaangażowane w projekt. Szkolenie przedstawicieli firmy z zakresu metodologii i organizacji prowadzenia prac. Szkolenie może się odbyć w siedzibie firmy. Szkolenie trwałoby 4 godziny i obejmowało wprowadzenie w cele i metodologię prowadzenia prac. Zostanie przedstawione znaczenie prowadzonych prac oraz znaczenie zaangażowania bezpośredniego kierownictwa i pracowników fimry w projekt. Określone byłyby również role i oczekiwania w stosunku do pracowników fabryki. Szczegółowy plan szkolenia zostanie opracowany w pierwszym tygodniu prac. Często przez nas stosowanym i lepszym rozwiązaniem jest jedno lub dwudniowe szkolenie wyjazdowe. Pozwala ono zarówno na przygotowanie merytoryczne jak i budowę przyszłego zespołu projektowego.
  • Odbiór: Faza wstępna kończy się bez formalnego odbioru prac. Skład zespołu i organizacja projektu jest zatwierdzana przez Sponsora projektu.
Analiza stanu aktualnego rozwiązań informatycznych.
  • Cel: Zdefiniowanie posiadanych zasobów informatycznych, ocena ich przydatności w aplikacji internetowej.
  • Forma: Wielokryteriowy zapis posiadanych zasobów w oparciu o analizę. Zakładamy duży udział pracowników firmy w tym etapie prac. W oparciu o posiadane przez firmę materiały, ankietowanie oraz bezpośrednie rozmowy z jej przedstawicielami przeprowadzimy ocenę aktualnego stanu rozwiązań informatycznych. Ocenie będą podlegały zarówno zasoby sprzętowe i sieciowe jak i stosowane aplikacje. Na tym etapie zastosowany będzie metodologia wybory aplikacji internetowej. Poziom wiedzy pracowników może być określony poprzez ocenę bezpośrednich kierowników lub poprzez testy.
  • Odbiór: Analiza zostanie przekazana w formie wydrukowanego opracowania. Możliwy również zapis elektroniczny.
Analiza procesów pod kątem budowy aplikacji.
  • Cel: Zdefiniowanie głównych wymagań do aplikacji wynikających z organizacji firmy oraz jej celów biznesowych.
  • Forma: Prace będą prowadzone zespołem wspólnym z udziałem przedstawicieli firmy. Analiza będzie przeprowadzona pod kątem budowy i wdrożenia aplikacji internetowej. Zdefiniowane zostaną: misja, cele na poziomie strategicznym, taktycznym i operacyjnym oraz przede wszystkim główne procesy przedsiębiorstwa, niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania, które powinna zawierać aplikacja internetowa.
  • Odbiór: Opracowanie kończące etap zostanie przekazane w formie pisemnej. Na życzenie może być również dostarczone w postaci elektronicznej w formatach MS Word oraz procesy.
Analiza potrzeb funkcjonalnych dla aplikacji.
  • Cel: Definicja szczegółowych wymagań dla poszczególnych sfer funkcjonalnych fabryki. Wariantowe modele docelowych rozwiązań.
  • Forma: Wywiady przeprowadzanie z wybranymi pracownikami firmy. Samodzielna praca konsultantów ComminT Sp. z o.o.. Zaproponowany model uwzględni podstawowe procesy firmy wyłonione w analizie biznesowej oraz potrzeby i wymagania tych sfer przedsiębiorstwa, które obejmie aplikacja internetowa.
  • Odbiór: Opracowanie pisemne. Seminarium – przedstawienie wyników, dyskusja.
Etap 2. Wybór aplikacji IT
Selekcja rozwiązań.
  • Cel: Wybór twórców aplikacji którzy najlepiej spełniają oczekiwania firmy.
  • Forma: Przegląd według wcześniej określonych kryteriów bazy dostępnych na rynku rozwiązań informatycznych. Commint gromadzi informacje o dostępnych aplikacjach oraz firmach je oferujących. Konsultacje w szerokim zespole wewnętrznym firmy.
  • Odbiór: Opracowanie pisemne.
Przygotowanie zapytania ofertowego.
  • Cel: Zapewnienie otrzymania porównywalnych i pełnych ofert.
  • Forma: Specyfikacja przetargowa określająca szczegółowe wymagania w stosunku do składanej oferty.
  • Odbiór: Opracowanie pisemne. Złożenie zapytania ofertowego do firm wybranych w wyniku selekcji.
Ocena ofert.
  • Cel: Dostarczenie decydentom wfirmie informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o ostatecznym wyborze, nie wymagającej specjalistycznej wiedzy informatycznej ale uwzględniającej wszystkie aspekty, które powinny być uwzględnione.
  • Forma: Opracowanie pisemne
  • Odbiór: Ocena zostanie przekazana w formie wydrukowanego opracowania.
Założenia do pokazów i pokazy aplikacji internetowych.
  • Cel: Zapewnienie by pokazy poszczególnych rozwiązań dotyczyły wyłącznie zakresu tematycznego interesującego firmę. Zapewnienia porównywalności pokazów aplikacji internetowych.
  • Forma: Przygotowanie materiałów oraz udział w pokazach.
  • Odbiór: Przekazanie materiałów dla twórców aplikacji internetowych.
Negocjacje i podpisanie umowy na wdrożenia aplikacji internetowej.
  • Cel: Uniknięcie zapisów ograniczających prawa firmy na etapie wdrożenia i użytkowania aplikacji, zabezpieczenie przed wzrostem kosztów. Uniknięcie typowych pułapek umieszczanych w standardowych umowach proponowanych przez twórców aplikacji. Wskazanie głównych kierunków negocjacji. Osiągnięcie warunków umowy korzystnych dla firmy bez znacznego osłabienia docelowego dostawcy aplikacji.
  • Forma: Ocena ma postać dokumentu pisanego. Udział w sesjach negocjacyjnych prowadzonych równolegle z dwoma dostawcami aplikacji.
  • Odbiór: Ocena zostanie przekazana w formie wydrukowanego opracowania. Możliwy również zapis elektroniczny. Rozliczenie czasu negocjacji.
Nadzór nad wdrożeniem
  • Cel: Minimalizacja ryzyka niepowodzenia projektu. Zapewnienie dotrzymania terminów wykonania prac i założonego poziomu nakładów finansowych.
  • Forma: Uczestnictwo w pracach wdrożeniowych jako audytor
  • Zakres: Weryfikacja zgodności prowadzonych prac z zapisami umowy licencyjnej i wdrożeniowej. Ocena i kontrola przebiegu wdrożenia w sposób niezależny od dostawcy aplikacji oraz zespołu powołanego wewnątrz firmy.
  • Odbiór: Zakończenie kolejnych faz wdrażania aplikacji internetowej.
Wybór dostawcy aplikacji internetowe, sposób działania
  • Analiza procesów pod kątem aplikacji internetowej. Podczas realizacji projektu na różnych jego etapach będziemy wykorzystywali następujące metody prowadzenia prac.
  • Analiza stanu aktualnego rozwiązań informatycznych. Zdefiniowanie celów wdrożenia i określenie sfer, które są objęte aplikacją internetową. Prace opierają się na aktualnej strategii rozwoju firmy. Aby zaproponowana aplikacja była skuteczna niezbędne jest określenie istniejącego stanu aplikacji i infrastruktury IT firmy.
  • Analiza procesów pod kątem aplikacji internetowej. Proponowana metodologia w zakresie analizy procesów biznesowych jest uproszczona ze względu na cel, jakim jest. Skuteczność wykonanych prac w dużej mierze zależy od zaangażowania pracowników firmy, w tym również przedstawicieli kierownictwa. Niezwykle ważnym elementem jest właściwe wskazanie przez zespół projektowy kluczowych procesów, które staną się kryterium oceny aplikacji. Z jednej strony nie mogą to być procesy wysokiego poziomu gdyż ich brak sprecyzowania uniemożliwi skuteczną ocenę na ile są realizowane przez poszczególne rozwiązania, z drugiej strony ich ilość nie może być zbyt duża ze względu na lawinowo rosnącą pracochłonność oceny.
  • Wybór dostawcy aplikacji internetowej. Model rozwiązania docelowego jest częścią projektu. Częścią, która w największym stopniu jest podstawą do wyboru dostawcy aplikacji internetowej.
Harmonogram analizy funkcjonalnej wyboru i wdrożenia aplikacji internetowej

Poniżej przedstawiamy proponowany harmonogram prac. Harmonogram może ulec zmianom na życzenie firmy na etapie wstępnym projektu. W tym etapie proponowany harmonogram zostanie rozpisany bardziej szczegółowo i uzupełniony o osoby odpowiedzialne, wykonawców i elementy kontrolne.

W skrócie harmonogram analizy funkcjonalnej zawiera się w okresie około 15 tygodni. W harmonogramie założono pięcio-dniowy okres po zakończeniu każdego etapu na jego ocenę i odbiór przez pracowników firmy.

Aby rzetelnie wykonać określone ofertą usługi niezbędne jest:

  • Przekazanie kompletu materiałów i opracowań, które są w posiadaniu firmy a dotyczą zakresu oferty.
  • Umożliwienie pozyskiwania przez nas informacji w zakresie objętym ofertą od pracowników firmy.
  • Wsparcie projektu przez osobę/osoby ze ścisłego kierownictwa firmy.

 

 

Powiązane artykuły