Firmowe metawersum

Firmowe metawersum

Metawersum

Okazuje się, że Matrix, Avatar, Incepcja. Wszystkie te filmy to coś więcej niż tylko rozrywka dla naszych oczu. Wizualnie olśniewające, futurystyczne wirtualne światy z tych opowieści zostały przeniesione do świata rzeczywistego (bez sugerowanych cyfrowo scenariuszy, przynajmniej jak dotąd) w formie metawersum, które ostatnio zyskuje dużo więcej uwagi w mediach i na portalach społecznościowych.

Rzeczywiście, wiele się dzieje w metawersum, tej nowej wersji cyberprzestrzeni. Stanowi poważny skok wiary dla wielu, w tym dla organizacji, które chcą wykorzystać potencjał metawersum do przekształcenia biznesu i handlu. Teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi, jakie są perspektywy opłacalności inwestycji w metawersum i czy Twoje przedsiębiorstwo musi już dzisiaj tam być.

Co to jest metawersum?

„Metawersum to sieć wirtualnych światów cyfrowych, które współistnieją z naszym światem fizycznym, gdzie ludzie mogą posiadać cyfrowe awatary lub cyfrowe reprezentacje samych siebie, które pracują, żyją i bawią się.” - Jonathan Moran, szef rozwiązań marketingowych SAS

Obecnie ludzie kontaktują się z metawersum cyfrowo, logując się do środowiska za pomocą takich urządzeń, jak telefon, komputer, laptop, tablet czy zestaw słuchawkowy.

„Metawersum to scentralizowany świat wirtualny, w którym użytkownicy wchodzą w interakcje w środowisku wygenerowanym komputerowo, a nie fizycznym.” - Harish Daiya, Lumenci

"Świat wirtualny odwzorowuje świat rzeczywisty dzięki połączeniu technologii rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, które pomagają ludziom w interakcji i wykonywaniu czynności w wirtualnym otoczeniu, podobnie jak w świecie rzeczywistym" - - Harish Daiya "W metawersum wiele środowisk wirtualnych jest połączonych za pomocą aplikacji pobranych na urządzenia rzeczywistości wirtualnej/rzeczywistości rozszerzonej (AR/VR). Użytkownicy mogą teleportować swojego wirtualnego awatara, nosząc zestaw słuchawkowy AR/VR, aby uczestniczyć na przykład w wirtualnych koncertach na żywo, festiwalach, spotkaniach lub wydarzeniach, nie uczestnicząc w nich fizycznie."

Termin metaverse

Termin "metaverse" pochodzi z 1992 r., kiedy to autor Neal Stephenson użył go w swojej powieści Snow Crash, opowiadającej o awatarach, które żyją i współdziałają w hiperrealistycznym alternatywnym świecie.

Firma Linden Lab stworzyła pierwszą niefikcyjną wersję metawersum, Second Life, w 2003 r., która szybko przyciągnęła uwagę firm samochodowych, wytwórni płytowych i producentów komputerów, którzy zaczęli tworzyć cyfrowe placówki w grze. W końcu pojawiły się nowe gry związane z metawersum, takie jak Minecraft, Fortnite i Roblox.

Publikacja książki Ready Player One w 2011 roku wprowadziła kolejną domenę metawersum - Oasis, która stała się inspiracją dla wprowadzenia Oculus Rift przez Facebooka.

"Kilku popularnych artystów zagrało koncerty w metawersum, w tym Justin Bieber, Travis Scott, The Weeknd i Ariana Grande" - mówi Andrew Lokenauth, ekspert ds. metawersum, inwestor i futurysta.

Metawersum oferuje nieograniczone możliwości

W miarę rozszerzania się metawersum i integracji nowych technologii "aplikacje telekonferencyjne, takie jak Microsoft Teams i Zoom, również mają ogromny potencjał, aby stać się częścią metawersum" - mówi Andy Rogers z Schellman

Najnowszym dowodem na rosnący potencjał metawersum jest przemianowanie Facebooka na firmę Meta i zakup przez Microsoft firmy Activision Blizzard za kwotę 69 miliardów dolarów.

"Firmy technologiczne, takie jak Meta i Microsoft, walczą o przejęcie metawersum, co dowodzi potencjału tej platformy dla całej gamy firm" - Daiya. "Ponadto, wraz z nadejściem Web 3.0, w przyszłości nastąpi wiele zmian technologicznych, które wzmocnią fundamenty metaverse i umożliwią tworzenie zdecentralizowanych aplikacji opartych na blockchain. Otworzy to wiele drzwi dla firm zainteresowanych kryptowalutami i kwestiami związanymi z przemianami gospodarczymi opartymi na kryptowalutach."

Podczas gdy metawersum jest wciąż we wczesnej fazie rozwoju, Mark Zuckerberg uważa, że metawersum stanie się głównym nurtem w ciągu dekady. "Inni spekulują, że metawersum może stać się częścią naszego codziennego życia wcześniej, ponieważ podstawy już istnieją" - mówi Daiya.

Metawersum szansa dla firm

Dla firm metawersum stanowi okazję do zapewnienia klientom bardziej wciągających doświadczeń, a także kolejnego środowiska, w którym mogą reklamować i oferować swoje towary i usługi.

Metawersum pozwoli firmom zwiększyć przychody z reklam. Markowe punkty kontaktowe lub witryny sklepowe mogą umożliwić konsumentom interakcję z markami na wiele sposobów i pozwolić markom na zbieranie dodatkowych danych na temat ich cyfrowych konsumentów opartych na awatarach.

Firmy z branży gier, mody, kryptowalut i rozrywki są jednymi z pierwszych, które otwierają swoje budki w metawersum. Przykłady: Współpraca między firmami Gucci i Roblox w zeszłym roku, w ramach której ta pierwsza sprzedawała wirtualne torebki za 350 Robux (4115 dolarów); czy plany firmy Nike dotyczące sprzedaży wirtualnych trampek w metawersum.

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie rozważań nad strategicznymi decyzjami dotyczącymi metaverse jest zastanowienie się nad swoimi klientami.

  • Czy Twoi klienci są aktywni w metawersum już dziś?
  • Czy Twoi klienci będą aktywni w metawersum w przyszłości?

Jeśli tak, to nieuniknione i ważne jest rozpoczęcie innowacji w tej przestrzeni.

Kolejne pytania muszą dotyczyć ambicji firmy i czasu.

Wiele wczesnych możliwości metaverse koncentruje się wokół niezbywalnych tokenów (NFT), które dobrze nadają się dla firm posiadających pozwolenie na tworzenie przedmiotów kolekcjonerskich.

NFT mogą być bardzo kreatywne i wykorzystywać nową lub istniejącą markę (własność intelektualną), ale mogą być również wykorzystywane do zapewnienia wyłączności lub dostępu dla marki.

Ta strategia nie jest odpowiednia dla wszystkich marek. Na przykład, może się ona nie sprawdzić w przypadku kategorii konsumenckiej lub marki B2B, która jest towarem powszechnego użytku, tak łatwo jak w przypadku kategorii produktów luksusowych.

Inne firmy będą dążyć do stworzenia w metawersum pełnego, kompleksowego doświadczenia klienta, "ale należy pamiętać, że istnieje duży stopień fragmentacji światów metawersum i tarcia w samym sprzęcie, który umożliwia różne części doświadczenia.

Firmy mogą uczestniczyć w metawersum na wiele sposobów, od budowania doświadczeń społecznościowych w światach wirtualnych, takich jak Sandbox, po tworzenie nowego uniwersum postaci opartego na NFT.

Jednak każda organizacja, która chce skorzystać z metaverse, powinna przede wszystkim generować wartość dla innych, a nie postrzegać metaverse jako coś, co można szybko wykorzystać, jak w wirtualnej gorączce złota.

Początkujące firmy mogą najlepiej rozpocząć swoją przygodę z metawersum za pośrednictwem gier i platform społecznościowych, które są już wśród pierwszych użytkowników.

Ewolucja strategii reklamowej w kierunku metawersum nie będzie niczym nowym, ponieważ wiele firm już wykorzystuje reklamę w grach. Wyzwaniem będzie jednak znalezienie sposobu na unikalne wykorzystanie metawersum w biznesie.

Firmy mające swoje oddziały w metawersum

Dobre perspektywy dla metaverse to firmy, które przechodzą z rynków lokalnych na globalne, a także organizacje, które są już obecne w mediach społecznościowych i chcą zbudować jednolitą tożsamość w internecie.

Na przykład producent samochodów mógłby zaprezentować swój najnowszy model w metaverse. Może to być prosty sposób na wprowadzenie nowych modeli samochodów, które będą miały bardziej futurystyczny lub zmodernizowany charakter.

Organizacje non-profit mogą również w dużym stopniu wykorzystać metaverse jako dodatkowy sposób na kontakt z darczyńcami i zwolennikami zarówno z bliska, jak i z daleka.

Dla organizacji religijnych i grup społecznych, które wciąż borykają się z problemem spadku liczby uczestników, zaangażowania i liczby członków, metaverse jest sposobem na przyciągnięcie zupełnie nowej grupy demograficznej do zaangażowania się w coś, co wcześniej mogło nie być dla nich interesujące lub warte poświęcenia czasu. Zapewnienie młodszej grupie odbiorców cyfrowego lub wirtualnego punktu wejścia może pomóc przechylić szalę na korzyść organizacji.

Duże korzyści z uczestnictwa w metawersum mogą odnieść również sprzedawcy detaliczni i projektanci z niemal każdej branży - od mody, przez biżuterię, artykuły gospodarstwa domowego, po projektowanie wnętrz.

Każda firma, która chce dotrzeć do nowych cyfrowych grup demograficznych, zaprezentować istniejące produkty w rzeczywistości rozszerzonej lub stworzyć nowe źródła przychodów z produktów cyfrowych, powinna skorzystać z metaverse.

Podstawowe pytania, które należy zadać:

  • Czy moi klienci są w metaverse?
  • Jeśli tak, to w jakim charakterze?
  • Jak mogę ich zaangażować w taki sposób, abym nie był natrętny, a jednocześnie odnosił korzyści?
  • Jakie korzyści dla klientów mogę tworzyć w metawersum?

Jeśli masz solidne odpowiedzi na te podstawowe pytania, powinieneś aktywnie poszukiwać możliwości w metawersum.

Metawersum doświadczy krótkoterminowego szybkiego wzrostu dzięki grom i mediom społecznościowym, a następnie długoterminowego wzrostu napędzanego przez pojawienie się okularów i zestawów słuchawkowych rozszerzonej rzeczywistości i wirtualnej rzeczywistości, które pozwolą na organiczne przyjęcie się wirtualnych przedmiotów na masową skalę, dzięki czemu metawersum stanie się dostępna dla mas.

Od Oculusa firmy Meta i HoloLens firmy Microsoft po podobno zapowiadany zestaw słuchawkowy AR/VR firmy Apple, wszystkie te rozwiązania wskazują na rozwijające się metawersum, które zapewni użytkownikom wciągające doświadczenia.

Biorąc pod uwagę fakt, że każda duża firma technologiczna pracuje nad rozwojem sprzętu dla metawersum. W miarę wzrostu zainteresowania konsumentów, firmy, które wcześnie rozpoczęły działalność, będą mogły odnieść największe korzyści z tej migracji.

Niektórzy przedstawiciele branży uważają, że praktycznie każdy produkt istniejący w dzisiejszym świecie zostanie w końcu zaprojektowany z myślą o metaverse.

Młode pokolenie nie spędza czasu w centrum handlowym; poznaje swoich przyjaciół w sieci i jest gotowe zapłacić prawdziwe pieniądze, aby wyglądać fajnie w metawersum. Wkrótce użytkownicy metaverse będą robić zakupy w wirtualnych centrach handlowych i kupować przedmioty dla swoich awatarów za pośrednictwem handlu immersyjnego.

Obecnie jest dobry czas na rozpoczęcie opracowywania strategii metawersum.

Czas na to jest właśnie teraz. Po globalnej pandemii ludzie są online bardziej niż kiedykolwiek, łącząc się za pomocą rozmów wideo, SMS-ów lub w przestrzeniach wirtualnych. Nauczyliśmy się utrzymywać łączność w czasach rozłamu i wstrząsów, wykorzystując w pełni te wirtualne przestrzenie i połączenia cyfrowe. Ty i Twoi klienci macie wszystko, czego potrzebujecie: telefon komórkowy i połączenie z Internetem. Metaverse istnieje już dziś i będzie ewoluować wraz z Twoimi klientami, ułatwiając im przejście.

Firma w metawersum

Chcesz połączyć swoją markę z metawersum? Teraz nadszedł czas, aby upewnić się, że fundamenty technologiczne są gotowe, a strategia CX może płynnie objąć doświadczenia związane z metawersum, biorąc pod uwagę to, jak będą wyglądały zarówno samodzielne, jak i mieszane podróże klientów, które obejmują metawersum. Pytania o metawersum w firmie, są pytaniami, na które Twoja organizacja powinna odpowiedzieć już teraz:

  • W jaki sposób klienci będą przechodzić z tradycyjnych kanałów (e-mail, strona internetowa, telefonia komórkowa) do metawersum i odwrotnie?
  • Jak bardzo wciągające będzie to doświadczenie i jakie będą korzyści z jednego środowiska w porównaniu z drugim?
  • W jaki sposób zapewnisz klientom opcje samoobsługi i doświadczenia na żądanie w metawersum?
  • W jaki sposób zapewnisz obsługę klienta w metawersum? Klienci oczekują rozwiązywania problemów w czasie rzeczywistym. Czy jesteś w stanie im to zapewnić?
  • Jak poradzisz sobie z wysokim poziomem integracji danych między aplikacjami IT, środowiskami informatycznymi i ekosystemami, która będzie niezbędna do zapewnienia pełnego doświadczenia metawersum?

Musisz także dysponować trójwymiarowym modelem swojego produktu lub środowiska, który można umieścić w metawersum. Nie chodzi tu o wideo 360 stopni, ale o prawdziwy model trójwymiarowy, po którym można się poruszać, aby zobaczyć każdy kąt, tak jak w świecie rzeczywistym

Następnie modele produktów 3D muszą zostać zoptymalizowane. Wirtualne światy zawierają setki lub tysiące modeli trójwymiarowych, które mogą szybko przeciążyć komputer, urządzenie przenośne lub zestaw słuchawkowy. Istniejące projekty trójwymiarowe stworzone na potrzeby produkcji są o wiele za duże i nie mają odpowiedniego formatu dla stron internetowych, mediów społecznościowych lub silników gier, a to może wymagać wielu dni ręcznej pracy artystów trójwymiarowych.

Dodatkowo potrzebny jest system zarządzania treścią stworzony dla technologii trójwymiarowej, w tym przeglądarka internetowa 3D, dzięki której można łatwo przeglądać i sprawdzać model trójwymiarowy.

Posiadanie solidnego systemu zarządzania treścią z wbudowaną przeglądarką 3D i optymalizacją umożliwia łatwe zarządzanie, współpracę i dystrybucję trójwymiarowych modeli w całej metawersum.

Warto również zastanowić się, w jaki sposób organizacja może wzmocnić swoją kulturę w kontekście wirtualnej przyszłości.

Powiązane artykuły