Projektowanie aplikacji internetowych
Kiedy masz nowy, ekscytujący świetny pomysł na biznes, łatwo jest skupić się na wszystkich jego zaletach i skoczyć do działania. Jednak takie postępowanie może prowadzić Ciebie do porażki. Twoja ograniczona perspektywa może oznaczać, że nie dostrzegasz potencjalnych przeszkód - i być może pozostawiasz inne obiecujące opcje niezbadane. Jeśli...
Nie trzeba wiele, aby nowe rzeczy dodały nam energii, niezależnie od tego, czy jest to produkt, nad którym pracujemy, wdrożenie systemu IT, czy proces wdrożenia aplikacji dedykowanej. Podekscytowani nowymi pomysłami i chęcią szybkiego działania, korzystamy z okazji, aby pomyśleć i zrobić coś wielkiego. Zbieramy nasze zespoły i rzucamy się do działania, przedstawiając tylko korzyści płynące z naszego pomysłu i tworząc plan realizacji jego obietnicy. Naszym celem jest oszołomienie i przekonanie, przy jednoczesnym oślepianiu siebie i innych na ewentualne minusy.
Ale robiąc to, narażamy się na niebezpieczeństwo ograniczonej perspektywy. Odizolowani w naszych własnych komorach echa, nasze dążenie do uzyskania szybkiego efektu może się zatrzeć. W ostatniej chwili możemy napotkać niespodziewane przeszkody lub pozostawić inne obiecujące drogi niezbadane. Nasza praca przedłuża się lub rozbija się i spala całkowicie.
Jeśli chcesz, aby najlepsze pomysły rozkwitały, to zamiast marnieć w ciasnych granicach własnej głowy, otwórz swój umysł na inne perspektywy - od osób spoza Twojego zespołu, z którymi zwykle nie rozmawiasz. Zadawaj im otwarte pytania, aby dowiedzieć się, jak myślą. Poniższe pytania mogą pomóc Ci w poszerzeniu horyzontów.
Świetny pomysł na aplikację, co ją wyróżnia?
Kiedy przedstawiamy pomysły na aplikację, większość naszej pracy poprzedza rozmowę, ponieważ przygotowujemy nasz przekaz. Po naszym wystąpieniu pomysł spoczywa na kolektywie. Zamiast ściśle kierować rozmową, odkryj, co inni już przyswoili, zadając to pytanie. Być może Twoi słuchacze wychwycili Twoje główne wątki, a może podkreślą zupełnie inny kąt. Dodatkową korzyścią z zadania tego pytania jest informacja zwrotna na temat Twojej komunikacji. Być może nikt nie wspomniał o tym jednym elemencie, który bardzo chciałeś podkreślić. Szczerze prosząc o wrażenia swoich słuchaczy, zapraszasz ich do wspólnej podróży. Kiedy nasze pomysły uwzględniają pomysły innych, mają większą szansę na osiągnięcie celu.
Świetny pomysł na aplikację, czego w nim brakuje?
Może nam się wydawać, że zbadaliśmy problem pod każdym kątem i uwzględniliśmy każdą ewentualność. Jednak osoby z różnych środowisk lub obszarów wiedzy prawdopodobnie zauważą różne luki. Pytając o to, czego brakuje, sygnalizujemy otwartość na informacje zwrotne i gotowość do rezygnacji z kontroli. Wyłapujemy błędy na długo przed ostatecznym wynikiem, a nawet zyskujemy znaczącą przewagę na rynku.
Świetny pomysł na aplikację, co mówią nasi krytycy?
Pomimo naszych najlepszych starań, współpracownicy mogą wahać się, czy szczerze skrytykować nasz pomysł. Podczas spotkania kadry kierowniczej jednego z moich klientów, dyrektor generalny zadał to pytanie. Dyrektor ds. medycznych, który zazwyczaj niechętnie wyraża swoje niezadowolenie, natychmiast przedstawił trzy komentarze, ukierunkowując potencjalnych krytyków.
W miarę upływu spotkania dowiedzieliśmy się, że CMO sama zgodziła się z dwoma z tych zastrzeżeń. Zaczynając od głosu hipotetycznego krytyka, była w stanie nazwać obawy, a następnie je zakwestionować. Usunięcie osobistej, pierwszoosobowej narracji pozwala każdemu mówić bardziej obiektywnie i bardziej otwarcie przyjmować konstruktywną krytykę.
Świetny pomysł na aplikację, co ujawniłaby nasza sekcja zwłok?
Ekspert w dziedzinie podejmowania decyzji, zaleca zespołom przeprowadzanie wstępnych ocen, w których projektują siebie na rok do przodu i wyobrażają sobie, że ich projekt się nie powiedzie. Zespoły piszą historię niepowodzenia projektu. To naturalne, że jesteśmy podekscytowani naszymi pomysłami. Ale zatrzymanie się nad żywym obrazem tego, co może pójść źle, może bardzo dobrze odwrócić tę drogę.
Świetny pomysł na aplikację, co powiedziałby ktoś z obsługi klienta, kto nie ma naszego kontekstu?
Innym sposobem, w jaki ograniczamy naszą perspektywę, jest przekleństwo wiedzy. Jako eksperci w danej dziedzinie lub menedżerowie wyższego szczebla zakładamy, że inni rozumieją nasze działania i rozumieją, dlaczego wybraliśmy daną drogę.
W konsekwencji, skracamy naszą komunikację. Wprowadzamy nowe inicjatywy przez osoby z pierwszej linii frontu, które nie spędziły miesięcy na zapoznawaniu się z tymi pomysłami. Sprawdzanie naszych założeń i pomysłów, zwłaszcza z tymi, których one dotyczą, uświadamia nam, że droga do przodu nie jest oparta wyłącznie na wiedzy specjalistycznej, ale także zakorzeniona w doświadczeniach, jakie stwarza dla innych.
Świetny pomysł na aplikację, jak nasi konkurenci świętowaliby, gdybyśmy odnieśli sukces?
Często jesteśmy uwikłani w politykę wewnętrzną, ciężko pracujemy, aby lobbować za naszymi stanowiskami u wyższych rangą i zdobywać przychylność faworytów. Spojrzenie poza nasze wewnętrzne, organizacyjne silosy ma wpływ na to, jak myśli nasza konkurencja, może rozszerzyć naszą perspektywę.
Zastanów się, jak konkurencja uczciłaby to, co ty postrzegasz jako sukces. Jeden z moich klientów postanowił naprawdę zbadać tę kwestię. Na długo przed datą premiery najnowszej aplikacji, stworzyli ogłoszenie. Następnie zaprosili kilkanaście osób z wewnątrz firmy, aby udawały, że są konkurencją. Osoby te zostały poproszone o wyobrażenie sobie, że znajdują się przy stole konferencyjnym w biurze konkurencji; umieszczono nawet logo konkurencyjnej firmy na ścianie sali konferencyjnej! Rozdano napoje z bąbelkami i poproszono każdą osobę o wzniesienie toastu za niedociągnięcia nowego produktu. Zamiast wymyślać, jak moglibyśmy pokonać naszych konkurentów, możemy symulować to, wyobrażając sobie, jak oni skrytykowaliby naszą najlepszą pracę.
Pomysły nie znoszą izolacji. Odbiorcami naszych pomysłów rzadko jesteśmy tylko my sami. Proces, w którym wprowadzamy nasze pomysły w życie, wymaga wysłuchania wielu różnych perspektyw, aby nadać im kształt, blask i trwałość.