Konsulting IT

Projektowanie aplikacji internetowych

Projektowanie aplikacji internetowych

Wykorzystaj potencjał całej firmy.
Wykorzystaj w pełni wiedzę i umiejętności zespołu.
Stwórz aplikację internetową z doświadczonym partnerem.

Projektowanie aplikacji internetowych

Projektowanie aplikacji internetowych polega na uwzględnieniu wymagań biznesowych i przyporządkowaniu ich do oczekiwanej aplikacji. Niektóre z twoich wymagań zostaną spełnione w sposób naturalny w aplikacji. Na przykład, jeśli potrzebujesz aplikację do obiegu dokumentów, znajdziesz w niej obszar do wprowadzania i przechowywania informacji o użytkownikach. Jeśli wdrażasz aplikację HR, znajdziesz miejsce do wprowadzania dokumentów, urlopów, delegacji, szkoleń, rozliczeń.

Zespół

Wykorzystaj wiedzę i doświadczenie całego zespołu. Rozszerz firmę. Zaangażuj partnerów biznesowych.

Synergia

Połącz wiedzę i stwórz nową wartość dla klientów. Stwórz przewagę konkurencyjną, której nikt nie skopiuje.

Innowacje

Stań się innowatorem. Firmą, która wyznacza kierunki zmian, poprzez zastosowanie rozwiązań IT.

Projektowanie aplikacji internetowych, krok po kroku

Projektowanie aplikacji internetowych polega na uwzględnieniu wymagań biznesowych i przyporządkowaniu ich do oczekiwanej aplikacji. Niektóre z twoich wymagań zostaną spełnione w sposób naturalny w aplikacji. Na przykład, jeśli potrzebujesz aplikację do obiegu dokumentów, znajdziesz w niej obszar do wprowadzania i przechowywania informacji o użytkownikach. Jeśli wdrażasz aplikację HR, znajdziesz miejsce do wprowadzania dokumentów, urlopów, delegacji, szkoleń, rozliczeń.

Te wbudowane obszary będą punktem wyjścia, ale podczas wypróbowywania własnych procesów okaże się, że można dokonać wyboru, kto wykonuje jakie zadania, gdzie wprowadzić określone fragmenty danych, jakie wartości są opcjonalne i jakie wartości są wymagane. Może się również okazać, że musisz przechwycić dane, dla których aplikacja nie ma naturalnie lokalizacji, lub masz wymagania biznesowe lub proces, które w ogóle nie są dozwolone w aplikacji.

Wcześniej opisana etap procesu określa, co za aplikację potrzebujesz. Etap projektowania aplikacji dotyczy tego, w jaki sposób aplikacja spełni twoje wymagania.

Jak więc radzisz sobie z rozwiązaniami i podejmujesz najlepsze decyzje dotyczące projektowania aplikacji internetowych? Najczęstszą metodą jest praca z firmą, która posiada duże doświadczenie we wdrażaniu aplikacji internetowych. Może to być ktoś z Twojego zespołu lub sprzedawca aplikacji. Mogą pomóc Ci wybrać najlepszy sposób korzystania z aplikacji internetowych tak, aby spełnić Twoje wymagania i wdrożyć ją zgodnie z najlepszymi praktykami. Wynikiem tego etapu jest opracowanie kompletnej aplikacji lub planu rozwoju aplikacji, który pokaże, jakie wymagania można spełnić za pomocą standardowych funkcji aplikacji, które wymagania można spełnić przy konfiguracji, a które będą wymagały dostosowania. Pamiętaj, że wymagania aplikacji internetowej dzielimy na:

  • Wymagania biznesowe aplikacji internetowej;
  • Wymagania funkcjonalne aplikacji internetowej;
  • Wymagania niefunkcjonalne aplikacji internetowej;
  • Przypadki użycia aplikacji.

Wynik końcowy zapewni plan rozwoju aplikacji internetowej dotyczący tego, jak aplikacja musi zostać skonfigurowana, aby spełniała wymagania. Mając ten plan, będziesz mógł przejść do Konfiguracji i Personalizacji, które są tematami moich dwóch kolejnych postów na blogu.

Projektowanie aplikacji internetowych, etap I, planowanie

Pierwszym etapem jest zaprojektowanie projektu aplikacji i wymagań biznesowych, które aplikacja spełnia. Jest to również nazywane diagnostyką, inicjowaniem lub uruchomieniem i jest wykonane z dużym wyprzedzeniem. Przed rozpoczęciem procesu tworzenia aplikacji internetowej.

Kluczem do planowania aplikacji jest przemyślenie wszystkiego, co zostanie wzięte pod uwagę podczas projektu. Jeśli pracujesz sam, nie możesz skorzystać z wiedzy i doświadczenia firmy projektującej aplikacje internetowe. Najpierw sprawdź listę elementów planowania. Należą do różnych kategorii, ale zalecamy skoncentrowanie się na dwóch obszarach:

  • Sposób prowadzenia projektu;
  • Wymagania biznesowe aplikacji.

Przykłady elementów planowania aplikacji:

  • Jakie są główne cele i zadania aplikacji?
  • Kto będzie pracował nad projektem?
  • Jakie zestawy umiejętności są wymagane i czy osoby te mają czas na zaangażowanie w projekt?
  • Czy aplikacja jest chmurowa czy lokalna?
  • Jeśli aplikacja internetowa jest lokalna, jakie są wymagania sprzętowe dla serwerów i stacji roboczych?
  • Jakie są oczekiwania w zakresie bezpieczeństwa aplikacji, kto będzie korzystał z aplikacji?
  • W jaki sposób użytkownicy korzystają z aplikacji internetowej?
  • Jak się komunikują członkowie zespołu w projekcie? Czy spotkają się osobiście, wirtualnie, czy jest portal projektu aplikacji?
  • Jak gromadzone i dokumentowane są procesy biznesowe?
  • Jak są zbierane i dokumentowane wymagania biznesowe aplikacji?
  • Jak są zbierane i dokumentowane wymagania funkcjonalne aplikacji?
  • Jak są zbierane i dokumentowane wymagania niefunkcjonalne aplikacji?
  • Jak są zbierane i dokumentowane wymagania przypadki użycia aplikacji?

To tylko punkty wstępne. Każdy powyższy punkt spowoduje więcej pytań.

Najważniejszym aspektem etapu planowania aplikacji jest poświęcenie czasu na przemyślenie całego procesu. Dobrym pomysłem jest opracowanie tego planu z pracownikami, którzy mają doświadczenie we wdrażaniu aplikacji internetowych. Jeśli nie masz pracowników z odpowiednim doświadczeniem, przeprowadź wiele badań dotyczących ryzyka związanego z projektem i przyczyn niepowodzenia projektu. Możesz też zaangażować partnera ds. wdrażania aplikacji internetowych, który poprowadzi Cię przez kolejne etapy i weźmie odpowiedzialność za sukces projektu.

Projektowanie aplikacji internetowych, etap II, projektowanie procesów aplikacji internetowej

Projektowanie procesów w aplikacji internetowej, to czas poświęcony na zaprojektowanie procesów dostarczanych w ramach nowej aplikacji.

Projektowanie procesów określa, jakie kroki podjąć w prowadzeniu firmy. Większość aplikacji zawiera wstępnie zdefiniowaną formę. Na przykład, jeśli wdrażasz aplikację zarządzania klientem, znajdziesz wbudowaną w aplikację ścieżkę do procesu sprzedaży i proces inicjowania spraw do aplikacji. Jeśli wdrażasz aplikację HR, znajdziesz już szkolenia, delegacje, urlopy, zarządzanie kalendarzami.

Te wbudowane procesy mogą być niezwykle pomocne we wdrażaniu aplikacji internetowej. Musisz jednak upewnić się, że rozwiązanie spełnia Twoje wymagania - co może nie być dokładnie tym, co oferuje i zapewnia aplikacja. Zdefiniowanie procesów na wczesnym etapie projektu i upewnienie się, że cały zespół je rozumie, jest ważne dla osiągnięcia sukcesu.

Jak więc definiujesz swoje procesy? Najpopularniejszą metodą jest prowadzenie warsztatów procesowych z wykwalifikowanym analitykiem biznesowym, który ma doświadczenie w prowadzeniu działalności. Jeśli masz w zespole analityka biznesowego, możesz poprosić tę osobę o przeprowadzenie warsztatów w celu przeglądu procesów, a następnie o pomoc członków zespołu w celu udokumentowania swoich kroków. Powinni wtedy być w stanie stworzyć dokumentację przepływu procesów, która ilustruje każdy krok. Jeśli nie masz członka personelu z niezbędnym zestawem umiejętności, możesz zatrudnić analityka biznesowego kontraktowego lub poprosić firmę projektującą aplikacje dedykowane o współpracę przy definiowaniu procesu.

Podobnie jak projektowanie aplikacji, najważniejszym punktem do zaprojektowania procesu jest faktyczne wykonanie go! Ryzyko nieznajomości własnych procesów może być ogromne. Możesz skończyć z aplikacją opartą na pomysłach innych lub standardach samej aplikacji. Aby osiągnąć sukces, aplikacja internetowa musi działać zgodnie z Twoimi potrzebami.

Projektowanie aplikacji internetowych, etap III, projektowanie aplikacji internetowej

Projektowanie aplikacji internetowych, które opisuję jako czas poświęcony na mapowanie wymagań biznesowych i procesów określonych podczas projektowania procesów. Ich wynikiem jest plan działania.

Projektowanie aplikacji internetowych polega na uwzględnieniu wymagań biznesowych i przyporządkowaniu ich we wdrażanej aplikacji. Niektóre z twoich wymagań są spełnione całkiem naturalnie w aplikacji internetowej. Na przykład, jeśli wdrażasz aplikację zarządzania klientami, znajdziesz w niej obszar do wprowadzania i przechowywania informacji o klientach. Jeśli wdrażasz aplikację HR, znajdziesz miejsce do zarządzania kalendarzem użytkowników.

Te wbudowane obszary będą punktem wyjścia, ale podczas określania własnych procesów okaże się, że istnieją opcje dotyczące tego, kto wykonuje jakie zadania, gdzie wprowadzić określone fragmenty danych, jakie wartości są opcjonalne i jakie wartości są wymagane. Może się również okazać, że musisz przechowywać dane, dla których aplikacja nie ma naturalnie lokalizacji, lub masz wymagania biznesowe lub proces, które w ogóle nie są przewidziane w aplikacji internetowej.

Wcześniej opisany etap procesu określa, co potrzebujesz, funkcjonalność aplikacji. Etap projektowania aplikacji dotyczy tego, w jaki sposób aplikacja spełnia twoje wymagania.

Jak więc pracujesz z aplikacjami i podejmujesz decyzje dotyczące projektowania aplikacji internetowych? Najczęstszą metodą jest praca z kimś, kto ma duże doświadczenie we wdrażaniu aplikacji. Może to być ktoś z Twojego zespołu, firma oferująca usługi typu konsulting IT, firma projektująca aplikacje dedykowane. Mogą pomóc Ci wybrać najlepszy sposób korzystania z aplikacji, aby spełnić Twoje wymagania i wdrożyć ją zgodnie z najlepszymi praktykami.

Wynikiem tego etapu jest opracowanie kompletnej aplikacji oraz procesu jej rozwoju, która pokaże, jakie wymagania można spełnić przy użyciu standardowych funkcji aplikacji, które wymagania można spełnić przy konfiguracji, a które będą wymagać dostosowania.

Wynik końcowy zapewni plan rozwoju aplikacji dotyczący tego, jak aplikacja internetowa musi zostać skonfigurowana, aby spełnić wymagania biznesowe. Mając ten plan, możesz przejść do konfiguracji i dostosowywania, które są opisane w kolejnych etapach.

Projektowanie aplikacji internetowych, etap IV, konfiguracja aplikacji

Konfiguracja aplikacji internetowej, którą opisuję jako czas poświęcony na instalację aplikacji i skonfigurowanie wszystkich funkcji. Wynikiem jest aplikacja, które jest technicznie i operacyjne, ale nie jest jeszcze skonfigurowana do określonych wymagań podczas etapów projektowania aplikacji internetowej.

Konfiguracja aplikacji obejmuje instalację aplikacji i skonfigurowanie jej możliwości w celu przygotowania do spełnienia wymagań biznesowych. Niektóre z Twoich wymagań zostaną spełnione natychmiast po instalacji, podczas gdy inne będą wymagać najpierw skonfigurowania aplikacji. Na przykład, jeśli wdrażasz aplikacja zarządzania klientami, możesz chcieć, aby Twoi klienci zostali przypisani do określonych rynków docelowych. Aplikacja może mieć miejsce na rynki docelowe, ale niekoniecznie na rynki docelowe, z których korzysta Twoja firma. Jeśli wdrażasz aplikację HR, możesz chcieć, aby delegacje były rozliczane według wewnętrznej procedury, zgodnej ze standardami firmy, preferencyjnej dla pracowników. W aplikacji internetowej może znajdować się miejsce na różne rozwiązania, ale należy je zmodyfikować w celu dostosowania do konkretnych potrzeb biznesowych.

Korzystając z dokumentu projekt aplikacji lub harmonogramu z poprzedniego etapu wdrożenia, musisz przejść przez aplikację i skonfigurować wszystkie elementy właściwe dla firmy. Ten krok to połączenie aplikacji i danych, które pozwalają połączyć te dwa obszary.

Gdy skończysz konfigurować aplikację internetową, zobaczysz, że teraz spełnia oczekiwania, ale część twoich wymagań wciąż nie jest spełniona. Wymagania te zostaną spełnione przez dostosowanie aplikacji do oczekiwań. Oczekiwań określonych w projekcie aplikacji lub w planie działania. Dostosowanie jest przedmiotem następnego etapu.

Projektowanie aplikacji internetowych, etap V, dostosowanie aplikacji

Dostosowanie aplikacji, to czas poświęcony na zbudowanie różnych aspektów aplikacji unikalnych dla firmy, określonych podczas projektowania procesu i aplikacji. Efektem dostosowania jest aplikacja, które spełnia specyficzne wymagania biznesowe.

Jak wspomniano w poprzednim etapie, niektóre z Twoich wymagań zostaną spełnione natychmiast po instalacji, a inne po zakończeniu konfiguracji. Pozostałe wymagania będą musiały zostać spełnione dzięki dostosowaniu. Dostosowywanie aplikacji obejmuje dodawanie nowych pól, ekranów i procesów do aplikacji internetowej, które nie są częścią aplikacji podczas jej instalacji i konfiguracji. Na przykład, jeśli wdrażasz aplikacja zarządzania klientami, możesz chcieć, aby nowi klienci otrzymywali powitalną wiadomość e-mail po dodaniu ich do aplikacji. Treść wiadomości powitalnej jest dostosowana do twoich wymagań. Jeśli wdrażasz aplikację HR, możesz chcieć, aby użytkownicy otrzymywali powiadomienia o urlopach, delegacjach, szkoleniach. Aby były one rozliczne według specyficznej procedury, która jest unikalna dla Twojej firmy i nie może być skonfigurowana przy użyciu standardowych funkcji aplikacji internetowej.

Dostosowanie dodaje unikalne możliwości, których nie było w aplikacji podczas instalacji. Dostosowywanie aplikacji może obejmować zarówno proste dodanie nowego pola do przechowywania dat lub informacji tekstowych, jak i dodanie kompletnych procesów biznesowych. Istnieją dobrze udokumentowane zagrożenia związane z nadmiernym dostosowywaniem aplikacji i utrudnianiem jej użytkowania. Dostosowań należy używać tylko wtedy, gdy zapewniają wymierną wartość biznesową i zwrot z inwestycji. Jeśli dostosowanie jest zbyt skomplikowane, kosztowne lub nie zapewnia wystarczającej wartości, należy rozważyć alternatywy. Obejmują one ulepszoną konfigurację, obejścia, integracje oraz raporty.

Po zakończeniu dostosowywania aplikacji zauważysz, że spełnia oczekiwania takie, które potrzebuje Twoja firma. Aby posiadać kompletną aplikację, nadal możesz wymagać stworzenia raportów i integracji. Te dwa tematy zostaną omówione w następnych etapach.

Projektowanie aplikacji internetowych, etap VI, integracja aplikacji internetowej

Integracja aplikacji internetowej, to czas poświęcony na konstruowaniu procesów w celu przenoszenia danych z jednej aplikacji do drugiej w celu spełnienia wymagań biznesowych określonych w projekcie aplikacji. Rezultatem zintegrowanych aplikacji jest ograniczenie ręcznego wprowadzania danych tych samych informacji do różnych aplikacjach. Główne korzyści to; większe tempo rozwoju firmy oraz większa dokładność i kompletność danych.

Integracja aplikacji internetowych wymaga kombinacji umiejętności. Potrzebujesz wiedzy specjalistycznej w zakresie struktury danych obu aplikacji, integracji, a także zrozumienia danych biznesowych. Na przykład, jeśli integrujesz informacje o kliencie aplikacji CRM z aplikacją HR, potrzebujesz informacji o użytkownikach, którzy znają się w każdej aplikacji, kogoś, kto rozumie dane potrzebne w każdej aplikacji internetowej i kogoś z umiejętnościami technicznymi do skonfigurowania technicznych aspektów integracji. Często wymagania dotyczące integracji projektu są przekazywane całkowicie osobie znającej narzędzia integracji. Nie jest to jednak zalecane.

Użytkownicy biznesowi powinni poświęcić czas na mapowanie danych z jednej aplikacji z drugą. Konieczne jest utworzenie dokumentacji mapowania i reguł jej dotyczących. Zasady, takie jak; kiedy dodawać rekordy, jak rekordy aktualizować, co zrobić, jeśli dane są legalnie usuwane lub anulowane w jednej lub drugiej aplikacji itp. Należy dokładnie rozważyć sposób traktowania rekordów głównych w przeciwieństwie do rekordów transakcyjnych.

Czas integracji jest również kluczowy. Czy aplikacje muszą działać natychmiast w czasie rzeczywistym, czy mogą być zaplanowane? Jeśli zaplanowano, jaka jest częstotliwość? Po poznaniu projektu integracji (rozmiar danych, częstotliwość, woluminy wymiany danych itp.) Musi zostać określona, pozyskana i wdrożona technologia wspierająca integrację. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania, jeśli chodzi o integrację, jest to, że nigdy nie jest za wcześnie, aby ją rozpocząć. Projektowanie aplikacji i projektowanie integracji powinno odbywać się jednocześnie z jej implementacją, aby zapewnić uwzględnienie wymaganych danych w projekcie.

Po zakończeniu integracji aplikacji, zauważysz, że nowa aplikacja jest częścią całego procesu biznesowego. Nowa aplikacja, nie jest samodzielnym rozwiązaniem, które wymaga ręcznej obsługi, aby stać się częścią procesów biznesowych firmy. Aby mieć kompletne rozwiązanie, nadal musisz tworzyć raporty.

Projektowanie aplikacji internetowych, etap VII, raportowanie

Raportowanie w aplikacji internetowej, czyli czas poświęcony na określenie, jakie informacje są potrzebne firmie do podejmowania decyzji, zarówno taktycznych (natychmiastowe decyzje na dziś), jak i strategicznych (długoterminowe decyzje na przyszłość). Skutkiem udanego etapu raportowania w projekcie informatycznym jest to, że użytkownicy biznesowi mogą uzyskać informacje z aplikacji, które pomogą im w podejmowaniu decyzji.

Ważne jest, aby pamiętać, że raportowanie oznacza różne rzeczy dla różnych osób. Historycznie jedynym sposobem na uzyskanie informacji z aplikacji było stworzenie procedur, które organizowały dane, a następnie raportowały je na papierze. Dostępne dziś aplikacja biznesowe pozwalają uzyskać informacje z aplikacji internetowych na różne sposoby, w tym widoki i pulpity nawigacyjne. Tworzenie raportów papierowych nie zawsze jest konieczne lub preferowane.

Typowy cykl raportowania może wyglądać następująco:

  • Użytkownik biznesowy: czy mogę otrzymać raporty?
  • Autor raportu: Co chcesz zobaczyć?
  • Użytkownicy biznesowi: moje informacje o sprzedaży. Po prostu złóż to w normalny sposób.
  • Autor raportu: Mogę spróbować, ale nie mam jasności co do twoich wymagań.
  • Użytkownik biznesowy: Jestem pewien, że będzie dobrze.
  • (Czas mija)
  • Autor raportów: Twoje raporty są gotowe.
  • Użytkownicy biznesowi: Wcale nie tego potrzebuję!

Rzeczywistość jest taka, że użytkownicy biznesowi muszą bardzo szczegółowo określać to, co chcą widzieć w swoich raportach, widokach i pulpitach nawigacyjnych. Musza określić jednoznacznie nazwy kolumny. Elastyczne tworzenie raportów w aplikacji internetowej pozwala w sposób dowolny tworzyć raporty biznesowe przez użytkowników, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Tworzenie przykładów makiet w programie Excel przy użyciu rzeczywistych danych może pomóc w wypełnieniu luki komunikacyjnej między użytkownikami biznesowymi, a autorami raportów.

Proces uzyskiwania właściwych raportów rozpoczyna się na etapie projektowania. Jeśli informacje muszą pojawiać się w raportach, muszą istnieć w aplikacji. Jeśli dane aplikacji są podsumowane, nie można podać szczegółów. Jeśli użytkownicy odmówią wprowadzenia niektórych danych, ponieważ jest to zbyt czasochłonne, raporty dotyczące tych danych nie są możliwe.Proces planowania, projektowania, konfigurowania i budowania raportów odbywa się jednocześnie z całym projektem. Uzyskasz z aplikacji tylko te dane, które się tam znajdują. Poprzez widoki, pulpity nawigacyjne i raporty oparte na wprowadzonych danych.Po zakończeniu tworzenia niezbędnych raportów (widoków i pulpitów nawigacyjnych) znajdziesz to, że aplikacja jest gotowe do przetestowania. Aby użytkownicy mogli przetestować rozwiązanie, muszą zostać przeszkoleni.

Projektowanie aplikacji internetowych, etap VIII, szkolenie

Szkolenie użytkowników aplikacji. Szkolenie może przybierać różne formy, w tym:

  • Szkolenie projektantów aplikacji;
  • Szkolenie przygotowujące do testów;
  • Szkolenie trenera wewnętrznego;
  • Szkolenie użytkowników końcowych.

Kluczem do szkolenia jest zapewnienie odpowiedniego poziomu szkolenia właściwym użytkownikom we właściwym czasie.

Szkolenie projektantów aplikacji internetowej

Szkolenie należy wykonać bardzo wcześnie w procesie realizacji projektu, przed rozpoczęciem projektowania. Zapewniając zespołowi projektowemu szkolenie w zakresie gotowych możliwości aplikację, będą oni w znacznie lepszej pozycji do podejmowania decyzji projektowych w dalszej części projektu. To szkolenie powinno być uważane za ogólne i ma na celu jedynie przedstawienie widoków aplikacji internetowej, kolorystyki, układu menu, układu tabel. Celem szkolenia jest uspójnienie rozumienia aplikacji pomiędzy zespołem ja tworzącym a użytkownikami. Szkolenie to można często uzyskać bezpośrednio od firmy projektującej aplikacje dedykowane poprzez połączenie online. Szkolenie wygląda bardzo podobnie we wszystkich firmach wdrażających aplikacje. Szkolenie nie jest specyficzne dla biznesu.

Szkolenie przygotowujące do testów

Szkolenie przygotowujące do testów należy wykonać po skonfigurowaniu, dostosowaniu i przetestowaniu aplikacji przez zespół projektowy. Szkolenie przygotowujące do testów jest skierowane do członków zespołu projektantów aplikacji, którzy muszą przetestować aplikację internetową i do tej pory nie byli zaangażowani w projekt. Szkolenie jest specyficzne dla każdego biznesu i opiera się na procesach. Testerzy muszą zostać przeszkoleni we wszystkich aspektach aplikacji, aby mogli przetestować ją w całości. Ważne jest, aby testerzy potwierdzili, że uczą się całej aplikacji, a nie tylko aspektów istotnych dla ich stanowiska pracy. Testują rozwiązanie dla całego biznesu. To szkolenie jest długotrwałe i wymaga zaangażowania. Szkolenie jest przeprowadzane przed przetestowaniem aplikacji, więc podczas szkolenia zwykle występują błędy i problemy z aplikacją. Testerzy muszą być elastyczni i otwarci. To szkolenie zwykle nie musi być powtarzane, a ponieważ opiera się na nieprzetestowanej wersji aplikacji, przedwczesne byłoby zapisywanie dowolnych sesji.

Szkolenie dla trenerów

Szkolenie dla trenerów jest przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników, którzy są odpowiedzialni za szkolenie innych użytkowników w firmie. Szkolenie dla trenerów koncentruje się na określonych funkcjach zawodowych, procesach i czynnościach wymaganych do wykonania określonych zadań. Szkolenie trenerów jest zwykle wymagane, gdy istnieje duża liczba użytkowników aplikacji. Podczas tego szkolenia aplikacja internetowej zostaje przetestowana i powinna działać normalnie. Zapisywanie szkolenia w tym momencie stanowi dobrą wartość podczas szkolenia kolejnych użytkowników.

Szkolenie użytkowników końcowych

Szkolenie jest skierowane dla końcowych użytkowników aplikacji, osób, które na co dzień pracują z aplikacją. Ten zestaw użytkowników jest przeszkolony do wykonywania tylko zadań i funkcji, które osobiście wykonują w aplikacji. Szkolenie jest skoncentrowane na dostarczeniu wiedzy, niezbędnych informacji w krótkim czasie. W sposób i w formacie, który pozwala na powtórzenie go w przyszłości. W zależności od stylu uczenia się użytkowników szkolenie to może być prowadzone na żywo w sesji szkolnej lub w formie nagranych filmów. Korzystanie z zarejestrowanych filmów jest bardzo korzystne dla tego rodzaju szkolenia ze względu na konieczność powtarzania go w przypadku nowych użytkowników.Podsumowując, szkolenie nie jest czymś, co trzeba wykonać raz w określonym momencie realizacji projektu. Jest ono ciągłe przez cały czas tworzenia i użytkowania aplikacji. Powinno rozpocząć się na początku projektu i być kontynuowane po wdrożeniu aplikacji, gdy do firmy dołączają nowe osoby.

Projektowanie aplikacji internetowych, etap IX, testowanie aplikacji

Testowanie aplikacji internetowej. Testy mogą przybierać różne formy, w tym:·        

  • Testy integracyjne;·        
  • Testy jednostkowe;·        
  • Testy zespołu projektantów aplikacji;·        

Testy użytkowników końcowych.Kluczem do szkolenia jest zapewnienie odpowiedniego poziomu szkolenia właściwym użytkownikom we właściwym czasie, aby mogli odpowiednio przetestować.

Testy jednostkowe aplikacji internetowej

Testowanie jednostkowe to proces testowania pojedynczych funkcji lub funkcji w sposób izolowany. Na przykład w aplikacji HR możesz testować tworzenie urlopów, rozliczanie delegacji, w celu potwierdzenia, że niezbędne dane są właściwie zapisane w aplikacji. Zwykle wykonuje to zespół projektowy, który konfiguruje i dostosowuje aplikację internetową. Aby wykonać tego rodzaju testy, osoba musi zrozumieć wymagania funkcjonalne aplikacji internetowej.

Testy zespołu projektantów aplikacji internetowej

Testy zespołu projektantów aplikacji to proces testowania grupy funkcji lub funkcji, które współpracują ze sobą. Na przykład w aplikacji baza wiedzy może to być testowanie tworzenia nowego dokumentu wraz z kategoryzowaniem dokumentu, powiązanymi informacjami, tagami, informacjami o twórcy. Projektanci aplikacji są zwykle odpowiedzialni za wykonanie testów, którzy rozumieją wymagania biznesowe aplikacji. Aby przeprowadzić tego rodzaju testy, osoba musi zrozumieć wymagania dotyczące poszczególnych funkcji, a także możliwości aplikację oraz znać wymagania niefunkcjonalne aplikacji internetowej.

Testy integracyjne aplikacji internetowej

Jest to proces testowania wszystkich aspektów aplikacji internetowej, aby upewnić się, że procesy współpracują ze sobą. Na przykład w aplikacji CRM może to być testowanie utworzenia nowego klienta, nowego kontaktu, nowego adresu, utworzenia zamówienia sprzedaży, faktury sprzedaży i wysyłki produktu. Testy obejmują także integrację danych z innymi aplikacjami i raportowanie. Projektanci aplikacji są zwykle odpowiedzialni za wykonanie testów w połączeniu ze przeszkolonymi użytkownikami końcowymi, którzy zostali wyznaczeni do pomocy w testach integracyjnych. Aby przeprowadzić tego typu testy, osoba musi należeć do zespołu projektantów aplikacji lub uczestniczyć w „Szkoleniu do przygotowania się do testowania”.

Testy użytkowników końcowych aplikacji internetowej

Testowanie przez użytkownika końcowego to proces testowania wszystkich aspektów aplikacji internetowej przez grupę użytkowników końcowych. Użytkownicy końcowi muszą zostać przeszkoleni w zakresie wykonywania swoich normalnych zadań, a następnie powinni wykonywać je w aplikacji w środowisku testowym, aby zapewnić ich wykonanie. Zwykle jest to wykonywane przez użytkowników końcowych, którzy uczestniczyli w testach integracyjnych. Należy pamiętać, że chociaż można to zrobić pod koniec projektu jako test końcowy przed uruchomieniem produkcyjnym, użytkownicy powinni zaangażować się w projekt, aby upewnić się, że wszystkie wymagania zostały uchwycone i nie zostaną przeoczone.

Podsumowując, testowanie nie jest czymś, co trzeba wykonać raz w określonym momencie procesu projektowania aplikacji internetowej. Testowanie aplikacji, to proces ciągły. Powinien rozpocząć się na początku projektu i powinien trwać aż do momentu uruchomienia. Testy mogą wykonywać tylko odpowiednio przeszkoleni użytkownicy.

Projektowanie aplikacji internetowych, etap X, konwersja danych

Konwersja danych aplikacji internetowej. Pomyślnie prowadzony proces konwersji danych aplikacji może sprawić, że twój projekt zakończy się sukcesem.

Najważniejsze zdanie w zakresie konwersji danych aplikacji internetowej: Przekształć tylko to, co potrzebujesz, dane, które jesteś w stanie wykorzystać. Jeśli zminimalizujesz konwersję danych i nadal możesz prowadzić firmę w nowej aplikacji, zostaw je w takiej postaci. Konwersja danych aplikacji jest czasochłonne i kosztowne, a nawet przy dużym wysiłku może się nie powieść.

Aby rozpocząć konwersję danych, przejrzyj swoje dane i określ, czego naprawdę potrzebujesz. Zwykle brana jest pod uwagę konwersja rekordów głównych i historii transakcji.

Główne rekordy

Rozważ konwersję tylko rekordów głównych, które były ostatnio aktywne. Na przykład w aplikacji CRM konwersja tysięcy klientów, z którymi nie kontaktowałeś się przez lata, rzadko jest cenna i może wymagać wyczyszczenia rekordów danych, których nigdy nie będziesz używać w nowej aplikacji internetowej. Rozważ konwersję tylko rekordów wzorcowych, które były używane w ciągu ostatnich 12–24 miesięcy. Zwykle łatwiej jest mapować historyczne rekordy wzorcowe w nowej aplikacji niż dane transakcyjne, ale istotne jest, aby właściciele danych biznesowych brali udział w mapowaniu. Jeśli tego nie zrobią, należy oczekiwać, że mapowania będą niepoprawne, a do pomyślnego ukończenia konwersji wymagane będzie wiele iteracji.

Rejestry transakcji

Historyczne dane transakcji są często bardzo trudne do mapowania w nowej aplikacji. Zwykle nowe transakcje są wprowadzane w celu przeprowadzania transakcji inaczej niż w starych aplikacjach. Oznacza to, że może nie być żadnej rzeczywistej korelacji między starymi danymi a nowymi danymi. Zwiększanie złożoności w celu przechwytywania starych danych w nowej aplikacji może być sprzeczne z intuicją.

W konwersji rejestrów transakcji nie chodzi o fakt, że dane mogą być takie same w starej i nowej aplikacji internetowej. Główne zagadnienie dotyczy sposobu zapisu danych w bazie danych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz założyć, że każdy projektant aplikacji posiada własny styl tworzenia tabel w bazie danych, stąd inna ich struktura.

Wskazówki dotyczące udanej konwersji danych:

  • Zacznij wcześnie. Uwzględnij osobę odpowiedzialną za konwersję w projekcie, aby upewnić się, że istnieją niezbędne pola danych.
  • Mapowanie dokumentów starych danych do nowej aplikacji, aby mogli je przejrzeć i zatwierdzić użytkownicy biznesowi.
  • Wypróbuj najpierw każdy punkt konwersji, po prostu ręcznie wprowadzając dane. Weź zapis ze starej aplikacji i wprowadź go do nowej aplikacji internetowej. Zapewni to, że mapowanie ma sens.
  • Zacznij od małego przykładowego zestawu danych z każdego większego zestawu danych. Zanim będziesz musiał przekonwertować setki, tysiące, a nawet miliony rekordów, upewnij się, że potrafisz przekonwertować 20!
  • Spójrz na dane w interfejsie użytkownika po ich konwersji. Musisz uzyskać poprawny ich wygląd, Dane muszą mieć sens, czyli muszą być użyteczne z punktu widzenia użytkownika.

Te punkty to tylko wierzchołek góry lodowej. Upewnij się, że członkowie zespołu odpowiedzialnego za konwersję danych posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Doświadczeni specjaliści od konwersji danych zapewnią, że unikniesz typowych niedopatrzeń lub błędów.

Projektowanie aplikacji internetowych, etap XI, wdrożenie aplikacji internetowej

Pomyślne wdrożenie systemu IT obejmuje trzy obszary:·        

  • Planowanie;·        
  • Testowanie; ·        
  • Komunikowanie.

Planowanie wdrożenia aplikacji internetowej

Planowanie wdrażania aplikacji internetowej musi być starannie zorganizowana, aby można było wykonać je w określonej kolejności. Na przykład nie możesz przyznać dostępu użytkownikom przed zakończeniem konwersji danych. Innym przykładem jest to, że nie możesz włączyć żadnych integracji, jeśli obie aplikacje nie są zainstalowane z zaktualizowanymi danymi. Planowanie wdrożenia powinno rozpocząć się na etapie projektowania aplikacji, a każdy użytkownik powinien monitorować elementy w czasie rzeczywistym oraz przekazywać uwagi kierownikowi projektu. Kierownik projektu śledzi wszystkie uruchomione elementy, układa je we właściwej kolejności, określa czasy trwania i przypisuje obowiązki.

Testowanie wdrożenia aplikacji internetowej

Gdy istnieje uzasadniony plan, testuj kroki wdrożenia aplikacji. W przypadku mniejszych wdrożeń może to odbyć się jako omówienie, w której każda osoba wyjaśnia w kolejności swoje zadania. Omówienie jest przydatne do ustalenia czy kolejność kroków jest prawidłowa i czy każda osoba zna swoje własne zadania. Jeśli istnieją obawy dotyczące tego, jak długo zajmie każdy krok, wykonaj pełne próbne uruchomienie. To wtedy wszyscy wykonują pełny zestaw kroków w środowisku testowym.

Komunikowanie wdrożenia aplikacji internetowej

Prawdopodobnie kroki związane z uruchomieniem na żywo muszą zostać wykonane przez różne zespoły projektantów aplikacji. Oznacza to, że komunikacja jest szczególnie ważna. Każda osoba musi wiedzieć, kiedy może wykonać swoje kroki. Muszą się komunikować, jeśli coś pójdzie nie tak lub czynność zajmie więcej czasu niż powinno, ponieważ ich problemy mogą wpłynąć na inną osobę w tym procesie. To, co jest najważniejsze, to fakt, że użytkownicy końcowi powinni być informowani, aby wiedzieli, kiedy mogą zacząć korzystać z aplikacji. Coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem jest informowanie wszystkich użytkowników o nowej aplikacji w aplikacji baza wiedzy.

Projektowanie aplikacji internetowych, etap XII, zarządzanie projektem projektowania aplikacji internetowej

Zarządzanie projektem projektowania aplikacji internetowej nie jest tak naprawdę krokiem podczas wdrażania aplikacji internetowej, jest aktywnością, która powinna być kontynuowana w trakcie całego projektu. Istnieje wiele rzeczy, które kierownik projektu może zrobić, aby wesprzeć pomyślne wdrożenie systemu IT, a umiejętności i działania kierownika projektu są dobrze udokumentowane. Są to trzy rzeczy, które MUSI wykonywać regularnie kierownik projektu informatycznego.

Raportowanie statusu projektowania aplikacji internetowej

Raportowanie statusu posiada dwie formy. Pierwsza forma, to utworzenie regularnego raportu o stanie, który pokazuje ukończone zadania i nadchodzące zadania. Raport jest regularnie dostarczany zespołowi projektowemu. Drugim aspektem Raportowania o statusie jest to, że Kierownik Projektu organizuje regularne spotkanie statusowe (telefoniczne lub osobiście), podczas których członkowie zespołu projektowego mają okazję poznać statusy wszystkich aspektów projektu i przekazać swoje uwagi na temat postępów.

Kontroluj rozmowy telefoniczne i spotkania

W projekcie jest czas i miejsce na wszystko. Ważne jest, aby kierownik projektu informatycznego ustalał harmonogram każdej telekonferencji i spotkania oraz upewniał się, że zespół projektowy rozumie cel każdej interakcji. Na przykład wywołanie stanu służy do zgłaszania stanu (tego, co jest zrobione, czego nie zrobiono, kiedy to będzie zrobione), a nie do rozwiązywania problemów. Rozwiązywanie problemów powinno obejmować tylko członków zespołu potrzebnych do aplikacji każdego problemu (niecały zespół!). Kontrola jest kluczem do zapewnienia, że czas każdego jest dobrze wykorzystany, a spotkania projektowe nie są pomijane.

Zakres projektowania aplikacji internetowej

Zespoły projektowe mogą czasem żyć własnym życiem. Ludzie mogą dać się wciągnąć w tworzenie idealnej aplikacji lub budowanie aplikacji w celu zrobienia czegoś, co ich zdaniem jest naprawdę ważne, ale albo nie wchodzi w zakres, ani nie jest ważne dla użytkowników. Kierownik projektu musi pomóc całemu zespołowi skoncentrować się na wdrożeniu aplikacji internetowej i udostępnieniu jej użytkownikom.

 

Powiązane artykuły