Projektowanie interface aplikacji internetowych

Tworzenie inteface aplikacji internetowych

Projektowanie aplikacji internetowych

Aplikacje internetowe to oprogramowanie, z którego można korzystać poprzez przeglądarkę internetową. Projektowanie aplikacji internetowych to proces, w wyniku którego powstaje oprogramowanie na serwerze, które wykorzystuje bazę danych w celu prezentacji treści w internecie. Poniżej przedstawiam kilka punktów, w których opisuję zasady:

Projektowanie interface aplikacji internetowych

emocje i doświadczenie
  • To czy Twoja aplikacja internetowa odniesie sukces czy też nie, nie zależy od treści. Nie zależy od funkcji, które posiada. Zależy od emocji, które wywołuje. To emocje, które wywołuje aplikacja określają jej sukces. To główny powód, dla którego Tworzenie inteface aplikacji internetowych ma tak istotne znaczenie. Zwróć uwagę na rynek, szczególnie rynek aplikacji SaaS.
    Czy dominują na nim aplikacje, które posiadają najbardziej rozbudowana funkcjonalność?
    Czy dominują na nim aplikacje, które są najtańsze?
    Czy może rośnie liczba użytkowników aplikacji internetowych, które są proste. Aplikacji, które spełniają oczekiwania użytkowników. Nie jest sztuką dodać do aplikacji internetowej kolejny przycisk, kolejną funkcjonalność. Obecnie sztuką jest uprościć inteface aplikacji tak, aby spełniała swoje funkcje.
interakcje interface’u aplikacji
  • Pozwól użytkownikom edytować to co mogą w zakresie jednego widoku. Nie przekierowuj użytkownika za każdym razem do dedykowanej podstrony. Staraj się tak zaprojektować aplikację, aby mogli dokonywać zmian w miejscu, w którym się znajdują. Przewijanie strony w dół jest szybsze i prostsze, niż przejście do innego widoku, niż stronicowanie. Strona internetowa z większą ilością informacji posiada większą objętość. Więcej ‘waży’ w KB, czyli potrzebuje więcej czasu aby się wyświetliła. Bardziej męczące jest wykonanie przez użytkowników kolejnych kliknięć, niż czas poświęcony na wyświetlenie się raz większej strony internetowej.
zaangażowanie interface’u aplikacji
  • Nie wymyślaj koła. To, do czego użytkownik jest przyzwyczajony na innych strona internetowych, korzystając z innych aplikacji przedstaw w taki sam sposób. Nie wymyślaj innego układu menu, innego układu przycisków. Nie twórz, szczególnych, tylko tobie znanych sposobów prezentacji danych. Prezentuj aplikację, tak samo w jaki sposób użytkownicy są do tego przyzwyczajeni. To nie znaczy, że nie masz być oryginalny. Tak masz być oryginalny, ale tam gdzie możesz. Bądź unikalny w miejscach, w których ma to sens, jest to uzasadnione biznesowo. Gdzie możesz przedstawić swoją wartość dodaną. Wykorzystaj w pełni zasadę ‘nie każ mi myśleć’. Właściwie zarządzaj kolorami przycisków. Ten punkt jest szczególnie istotny w przypadku aplikacji SaaS. Aplikacji w modelu abonamentowym. W takiej sytuacji klienci nie odbywają szkoleń. Bardzo mało z nich korzysta z opisów funkcjonalności aplikacji SaaS. Użytkownicy aplikacji oczekują prostoty. Zaangażowanie dotyczy również układu menu, w którym w określonym widoku znajdują się tylko i wyłącznie przyciski, które użytkownik może użyć. Jeżeli użytkownik nie może określonego elementu wykorzystać, nie pojawia się on w widoku.
jedna strona interface’u aplikacji
  • Każde odświeżenie strony aplikacji internetowej powoduje zaburzenie. Wymaga ponownego zaangażowania umysłu użytkownika, który szuka dodatkowych lub innych elementów na stronie internetowej, która się kolejny raz wyświetliła. W ten sposób traci swoją energię i musi być bardzo skupiony. Aby utrzymać zaangażowanie i uwagę użytkownika zaprojektuj interface aplikacji internetowej, aby jak najwięcej działań mógł użytkownik wykonać na jednej stronie. Możesz wykorzystać JavaScript aby strona www nie musiała się przeładowywać po każdym kliknięciu użytkownika.
nowe funkcjonalności interface’u aplikacji
  • Stworzyłeś aplikację internetową. Rozumiem, że posiada ona kilka istotnych wyróżników, cech, które różnią ja od podobnych aplikacji. Te wyróżniki to funkcje aplikacji internetowej, nowe funkcje, których nie posiada konkurencja. Czy zadałeś sobie pytania,
    W jaki sposób przekonać użytkowników, aby korzystali z funkcji aplikacji?
    W jaki sposób nauczyć użytkowników właściwego sposobu korzystania z aplikacji?
    Nie jest łatwo znaleźć odpowiedzi na te pytania. Szczególnie w sytuacji, w której posadzisz przed komputerem użytkownika, który pierwszy raz widzi interface aplikacji internetowej. Przygotuj zestaw działań, które użytkownikowi przybliżą właściwy sposób korzystania z funkcji. Jeżeli wprowadzasz zmiany w aplikacji i interface aplikacji internetowej. Za każdym razem, w każdym przypadku przygotuj odpowiedni zestaw angażujących zadań, ćwiczeń. Przygotuj interaktywną instrukcję pokazującą krok po kroku sposób działania funkcji. Korzyści, jakie użytkownicy osiągną korzystając z nowych funkcji.
zarządzaj przejściami interface’u aplikacji
  • Przejścia w aplikacji internetowej, to takie sytuacje, w których po aktywności użytkownika aplikacja wykonuje działanie, na które potrzebuje więcej czasu. Jest to chwila, która niekiedy trwa kilka sekund. W czasie tego czasu możesz zaplanować działania, na których Ci zależy. Nie prezentuj przed oczami użytkownika pusty ekran, czy też kręcące się kółko, śrubkę. Możesz tą sytuację i ten czas wykorzystać prezentując informacje. Oprócz pokazania postępu realizacji zadania przez serwer, który wykonuje zadanie, pokaż specjalnie przygotowane treści. Mogą to być porady, odpowiedzi na często zadawane pytania, porady związane z biznesem w którym wykorzystywana jest aplikacja internetowa, statystyki aktywności. Możesz pokazać wszystko, co nie spowoduje wydłużenia realizacji zadania przez serwer, a co może być interesujące i użyteczne dla użytkownika. Warto poświęcić trochę czasu i przygotować kilkadziesiąt, różnych ekranów z informacjami.
szybkość interface’u aplikacji
  • Szybkość działania aplikacji internetowej, to jeden z często podnoszonych argumentów. To zagadnienie nie jest poruszane w przypadku aplikacji tworzonych na własnym serwerze zlokalizowanym w biurze firmy. W wyniku rosnącego dostępu i prędkości internetu, argument ten pojawia się coraz rzadziej, ale wciąż się z nim spotykam. Jak na pewno wiesz, szybkość działania aplikacji internetowej zależy w dużej mierze od:
    sposobu stworzenia aplikacji.
    szybkości łącza internetowego,
    szybkości działania serwera aplikacji,
    wielkości strony, którą ma aplikacja wyświetlić.
    Szybkość najwolniejszego ogniwa, determinuje szybkość działania aplikacji dla użytkownika. W wielu wypadkach jest to łącze internetowe. Sama aplikacja internetowa posiada architekturę dostosowaną do ilości, rodzaju przechowywanych danych oraz najczęstszych sposobów ich prezentacji.
responsywność interface’u aplikacji
  • Kolejny raz napiszę to zdanie. Większość użytkowników internetu to użytkownicy mobilni. Nie ma powodu, dla którego użytkownicy mobilnie nie mieliby korzystać z aplikacji internetowych. Tworzenie interface aplikacji internetowych uwzględnia responsywność, tak istotną dla użytkowników, przede wszystkim telefonów. W przypadku aplikacji internetowych ich interface jest zupełnie inny, nie ma podwójnego kliknięcia.

Jak zastosować zasady tworzenia interface aplikacji internetowych w praktyce pokazuje życie. Te aplikacje

Powiązane artykuły