Współpraca projektantów UX z producentem oprogramowania dedykowanego

Współpraca projektantów UX z producentem oprogramowania dedykowanego

Projektowanie aplikacji internetowych

Współpraca z producentem oprogramowania dedykowanego jest istotną częścią pracy każdego projektanta UX, ale czasami budowanie relacji może być trudne. Przedstawiamy wskazówki, które usprawnią pracę z deweloperami.

Projektanci UX starają się stworzyć jak najbardziej płynne, zachwycające doświadczenie użytkownika w każdym projekcie, którym się zajmują. Jednak ich projekty nie mogą być doświadczane przez użytkowników bez producenta oprogramowania dedykowanego i jego deweloperów, którzy posiadają techniczną wiedzę, aby je wdrożyć. Niezależnie od tego, czy pracujesz w firmie z jednoosobowym działem IT, czy w dużej firmie, w której do każdego projektu przypisanych jest wielu projektantów UX i programistów, współpraca z producentem oprogramowania dedykowanego i programistami jest istotną częścią roli projektanta UX.

Jednak projektanci i deweloperzy nie komunikują się tak skutecznie, jak powinni. Jest kilka powodów, dla których tak się dzieje. Ponieważ skupienie się na tych obszarach jest tak różne, projektanci i programiści mogą nie czuć się komfortowo komunikując się ze sobą. W niektórych scenariuszach projektanci UX mogą uważać swoją pracę za wykonaną, gdy tylko przekażą ją producentowi oprogramowania dedykowanego i deweloperom. Deweloperzy mogą nie czuć potrzeby angażowania się w projekt, dopóki projektant UX nie podpisze się pod nim.

Komunikacja i współpraca pomiędzy projektantami UX i deweloperami jest niezbędna do stworzenia aplikacji dedykowanych z angażującym i funkcjonalnym doświadczeniem użytkownika. Wspólna praca w zespole zapewnia, że wszyscy rozumieją swoje role i odpowiedzialności stronie przez cały czas rozwoju oprogramowania, trwania projektu i pozwala zespołowi zająć się potencjalnymi problemami, zanim przekształcą się one w większe problemy.

Dobra komunikacja gwarantuje również, że proces rozwoju oprogramowania przebiega sprawniej od początku do końca. Oto wskazówki dla projektantów UX współpracujących z producentem oprogramowania dedykowanego i deweloperami.

Współpraca projektanta UX z producentem oprogramowania dedykowanego. Zrozum, czym zajmuje się producent oprogramowania dedykowanego i deweloperzy

Pracownicy producenta oprogramowania dedykowanego, deweloperzy i projektanci powinni mieć szacunek do tego, co robi druga strona i powinno to przebijać się w każdej ich interakcji. Dla projektantów UX oznacza to zrozumienie podstaw pracy deweloperów. Pomoże Ci to zrozumieć perspektywę deweloperów i zawiłości tego, jak wprowadzają oni w życie funkcjonalność i interakcje określone przez projektantów UX.

Było wiele debat na temat tego, czy projektanci UX powinni wiedzieć, jak kodować, czy nie, a różne zespoły będą miały różne standardy. Najprostszym sposobem, aby się o tym przekonać, jest zapytanie swoich programistów, czego potrzebują, abyś wiedział. Przydatne może być zaplanowanie cotygodniowego lub comiesięcznego spotkania, w którym projektanci UX i deweloperzy dzielą się różnymi aspektami swoich ról, aby zapewnić, że mówią wspólnym językiem.

Projektantom UX może się przydać podstawowa wiedza na temat rozwoju front-end, zwłaszcza HTML, CSS i JavaScript. Nie oznacza to, że musisz zostać ekspertem. Powinieneś nauczyć się wystarczająco dużo, aby zrozumieć, co te narzędzia mogą, a czego nie mogą zrobić.

Współpraca projektanta UX z producentem oprogramowania dedykowanego. Współpracuj na wczesnym etapie projektu i zadbaj o częste interakcje

Upewnij się, że producent oprogramowania dedykowanego, deweloper lub przedstawiciel zespołu deweloperskiego jest zaangażowany w spotkania od samego początku projektu. We wczesnym etapie procesu projektowania pomocne może być włączenie deweloperów do prezentacji badań UX, ponieważ zapewni to wszystkim w zespole wspólne zrozumienie użytkowników aplikacji dedykowanej, umożliwiając całemu projektowi bycie bardziej zorientowanym na użytkownika.

W trakcie całego procesu rozwoju oprogramowania, jeśli rozważasz projekt UX, który obejmuje złożone lub nietypowe rozwiązanie projektowe, zawsze poproś dewelopera o informacje zwrotne. Jeśli deweloper uważa, że nie może wdrożyć danego rozwiązania, będzie to okazja do współpracy i kompromisu.  W tym przypadku możecie wspólnie wymyślić przyjazne dla użytkownika, technicznie wykonalne rozwiązanie.

Współpraca projektanta UX z producentem oprogramowania dedykowanego. Zadbaj o częste interakcje

Komunikacja jest kluczowa w każdym związku, a to jest szczególnie prawdziwe w przypadku producenta oprogramowania dedykowanego i projektantów UX. Problem polega na tym, że ponieważ skupiają się na bardzo różnych aspektach projektu, projektanci UX i deweloperzy nie mówią tym samym językiem. Jeśli deweloperzy używają dużo technicznego żargonu, słuchanie może być tylko połową problemu. Jeśli nie rozumiesz, co deweloper próbuje wyjaśnić, zadawaj pytania z ciekawością (a nie frustracją) i poproś o używanie w swoich odpowiedziach określeń dla laików.

Projektanci UX powinni również starać się unikać nadmiernej ilości żargonu UX podczas wyjaśniania swoich pomysłów deweloperom. Jeśli deweloper wydaje się nie rozumieć wartości lub intencji danego aspektu projektowania UX, skorzystaj z okazji, aby go wyedukować w przyjazny, niedefensywny sposób.

Traktuj dewelopera jak użytkownika i wykorzystaj swoją zdolność do empatii i zrozumienia innych, abyś mógł podzielić się swoją perspektywą w sposób, który deweloper doceni.

Mów językiem tworzenia oprogramowania. Zwiększ swoją pewność siebie podczas pracy z producentem oprogramowania dedykowanego i programistami.

Współpraca projektanta UX z producentem oprogramowania dedykowanego. Udostępniaj programistom wyniki prac w trakcie ich tworzenia

Od momentu rozpoczęcia projektu rozwoju oprogramowania, upewnij się, że programiści mają dostęp do każdego produktu tworzonego przez zespół UX i mogą wyrazić swoją opinię na jego temat. Możesz to osiągnąć za pomocą narzędzia do współpracy, takiego jak Figma. Dodatkowo, uzgodnijcie metodę kontroli wersji.

Pozwoli to wszystkim zrozumieć, gdzie i kiedy zostały wprowadzone zmiany w poszczególnych produktach oraz gdzie można znaleźć najnowsze wersje różnych produktów projektowych.

Przed udostępnieniem najnowszych prac projektowych UX klientom i interesariuszom, zorganizuj spotkanie z deweloperami projektu, aby je najpierw omówić. Może to wymagać jedynie szybkiego sprawdzenia, czy wszystko wygląda dobrze, ale jest to cenny krok.  Umożliwi deweloperowi oznaczenie wszystkiego, co może być problematyczne, zanim klient zobaczy twoje rozwiązania projektowe.

Zapobiegnie to również przywiązaniu się klientów do pomysłu, który może być później zmieniony, ponieważ nie można go zrealizować. To nie tylko sprawi, że projekt będzie szedł gładko, ale również sprawi, że współpraca projektanta UX z deweloperem będzie przebiegała sprawnie.

Współpraca projektanta UX z producentem oprogramowania dedykowanego. Twórz prototypy

Wielu projektantów UX tworzy prototypy zamiast makiet i innych statycznych materiałów. Aby współpraca pomiędzy projektantami UX a developerami układała się jak najlepiej, zadbaj o to, aby projektanci UX jak najczęściej dostarczali developerom prototypy.

Powód jest prosty: prototypy pozwalają programistom zobaczyć dokładnie te interakcje, które określasz w działaniu. Dzięki temu programiści będą mogli zaimplementować te interakcje tak, jak je sobie wyobrażałeś, bez konieczności czytania i składania elementów w całość, jak to się dzieje, gdy mają do dyspozycji tylko statyczne projekty.

Współpraca projektanta UX z producentem oprogramowania dedykowanego. Zapewnij płynne przekazywanie projektu

Kiedy Twoja praca jako projektanta UX zostanie zakończona i będziesz gotowy, aby producent oprogramowania dedykowanego, deweloper rozpoczął wdrażanie Twoich projektów, upewnij się, że proces przekazywania projektu przebiega płynnie. Możesz to zrobić, zgrabnie gromadząc w zorganizowanym pakiecie najważniejsze informacje, dokumenty i materiały, których potrzebują. Zorganizuj spotkanie przekazujące, na którym wyjaśnisz dokładnie, co i dlaczego będziesz dostarczać, przedstawisz im każdy dokument i upewnisz się, że odpowiesz na wszelkie pytania, jakie mogą mieć.

Współpraca projektanta UX z producentem oprogramowania dedykowanego. Uważaj na zakres projektu i żądania zmian

Każdy projekt wiąże się z ograniczeniami czasowymi i budżetowymi. Jednak nawet najlepiej zaplanowany projekt ma tendencję do występowania pewnej ilości błędów lub zmian - nawet jeśli jest to tylko dlatego, że zapomniałeś uwzględnić drobny przypadek. Zmiana, która może nie wydawać się czymś wielkim po stronie UX, może w rzeczywistości wymagać wiele pracy od producenta oprogramowania dedykowanego, developerów. W związku z tym projektanci UX powinni być świadomi tego, jak potencjalne zmiany w projekcie mogą wpłynąć na programistów.

Przed założeniem, że zmiana może być łatwo wdrożona - a już na pewno przed wyrażeniem zgody na zmianę zażądaną przez klienta - omów ją z zespołem programistów. W ten sposób ty i deweloper możecie wymyślić mniej czasochłonne alternatywy lub zdecydować się na złożenie sprawy w całości, w zależności od tego, jak istotna jest zmiana.

Współpraca projektanta UX z producentem oprogramowania dedykowanego. Bądź zaangażowany do końca projektu

Ostatnim krokiem przed przekazaniem aplikacji dedykowanej klientowi jest testowanie jakości i zazwyczaj jest ono przeprowadzane przez programistów bez udziału projektantów UX. Ale tak jak deweloperzy powinni być zaangażowani od początku tworzenia aplikacji dedykowanej, tak projektanci UX powinni pozostać zaangażowani na końcu projektu.

Jeśli zwykle nie jesteś zaangażowany w sesję pytań i odpowiedzi, poproś o włączenie. Ponieważ projektanci UX i deweloperzy widzą tą samą rzeczywistość inaczej, projektanci prawdopodobnie zauważą podczas sesji pytań i odpowiedzi zagadnienia, które deweloperzy mogą przeoczyć. Dlatego utrzymanie zaangażowania na tym etapie procesu projektowania zapewni, że projekt UX aplikacji dedykowanej zostanie wdrożony dokładnie tak, jak zamierzałeś.

Współpraca projektanta UX z producentem oprogramowania dedykowanego. Lepsza współpraca = lepsza aplikacja dedykowana

Projektanci UX i deweloperzy mogą wydawać się, że pochodzą z bardzo różnych świata, mają różne punkty widzenia, ale to łatwa do wypełnienia luka komunikacyjna, zwłaszcza gdy współpraca z deweloperami prowadzi do lepszego produktu. Praktykowanie powyższych zagadnień pozwoli zapewnić pozytywną współpracę projektanta UX i producenta oprogramowania dedykowanego, dewelopera, która przyniesie korzyści w każdym aspekcie procesu projektowania aplikacji dedykowanych.

Powiązane artykuły