Jak prowadzić skalowalny biznes?

Jak prowadzić skalowalny biznes?

Jak prowadzić skalowalny biznes? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które rozpoczynają lub już prowadzą firmy. "Chcę na zawsze pozostać małą firmą" - nie powiedziała nigdy żadna firma, która odniosła sukces. Podstawowym celem biznesu jest rozwój i zwiększenie zysków, niezależnie od tego, czy jest to biznes SaaS, czy bardziej fizyczny.

Cel nie jest z łatwością do osiągnięcia.

Droga do skalowalnego biznesu, rozwoju jako biznesu i zwiększenia wielkości firmy ma wiele przeszkód i każdy krok musi być obliczony bardzo dokładnie. Jest to ważne, ponieważ nie chcesz, aby Twoja firma po prostu się rozrosła, to czego naprawdę chcesz, to aby się skalowała.

Skalowanie i skalowalność to terminy, które ludzie lubią używać podczas ważnego spotkania, a ty prawdopodobnie jesteś zaznajomiony, jeśli robisz cokolwiek związanego z biznesem i zarządzaniem. Co więcej, skalowalność staje się coraz ważniejsza z każdym mijającym dniem wraz z dalszymi postępami w technologii. To zupełnie naturalne, ponieważ skalowalność ma w swoim rdzeniu powiązania z technologią. Technologia jest tym, co umożliwia wydajną skalowalność.

Skalowalność biznesu dotyczy technologii i usprawniania biznesu, ale czym dokładnie jest?
Czym jest skalowalność biznesu?

W kontekście biznesu, skalowalność opisuje w najprostszy sposób zdolność firmy do efektywnego radzenia sobie z wyzwaniami i utrzymywania lub zwiększania zysków w miarę rozwoju. W pewnym sensie odnosi się więc do sensownego wzrostu firmy, w którym zyski idą w górę wraz ze spadkiem lub utrzymaniem na tym samym poziomie wydatków. Jeśli sytuacja, w której koszty rosną w miarę równomiernie do wzrostu zysków, w takiej sytuacji nie mówimy o skalowalnym biznesie.

W jaki sposób firma skaluje się (lub upada)?

To, czego większość firm nie zauważa w pogoni za wzrostem biznesu, to fakt, że mogą nie być w stanie za nim nadążyć.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku mniejszych firm, które otrzymują pierwszą falę zamówień. W takich przypadkach to, co zwykle robi się łatwo, może wymagać więcej nakładu pracy, siły roboczej, więcej materiałów i ogólnie więcej pieniędzy. W końcu, jeśli firma nie może sprostać wymaganiom popytu, istnieje niebezpieczeństwo, że nie będzie w stanie odpowiednio obsłużyć klienta.

Ale niebezpieczeństwo braku możliwości odpowiedniego skalowania może być również katastrofalne. W obliczu zwiększonego popytu, możesz chcieć zatrudnić większej liczby pracowników, aby sprostać terminom lub skończyć płacąc więcej niż to konieczne tylko po to, aby obsłużyć klienta. W takich przypadkach, przez większość czasu, wydatki stają się większe niż zysk i jest to duży problem w biznesie. To zjawisko związane jest z efektem skali, pojęciem z zakresu mikroekonomii. A to oznacza upadek biznesu.

Skalowalność biznesu faktycznie jest ściśle związana z ekonomią, jednak idea, która za nią stoi, wcale nie jest skomplikowana.

Większy wzrost, większy zysk, mniej wydatków.

To jest właśnie klucz do efektywnego skalowania biznesu. Ważna jest jednak jedna kwestia. Każdy biznes skaluje się w taki czy inny sposób. Ważne jest, aby skalować efektywnie. Tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie wzrostu w długim okresie.

Skalowalny biznes, który skaluje się efektywnie to taki, który stosuje odpowiednie techniki sprzedaży i strategie zarządzania, którym towarzyszą odpowiednie narzędzia i technologie. Jest to skomplikowane, ale się opłaca.

Automatyzacja procesu wdrażania użytkowników - klucz do skalowalności

Jak dobrze możesz skalować biznes, jeśli musisz ręcznie wprowadzać każdego użytkownika do systemu przy pomocy ograniczonego zespołu?

Brak automatyzacji jest największą barierą w staniu się skalowalnym biznesem.

Dobrze zorganizowana seria automatyzacji, które wiążą podstawowe procesy razem, jest koniecznością dla każdego biznesu, który chce się rozwijać.

Onboarding użytkowników kluczem skalowalnego biznesu

Niewątpliwie kluczową częścią podróży użytkownika, która musi być zautomatyzowana, jest onboarding użytkownika, ponieważ zautomatyzowany onboarding użytkownika otwiera możliwość nieograniczonego pozyskiwania klientów. Oznacza to, że w miarę napływu nowych klientów, nie będą oni wstrzymywani przez braki kadrowe lub brak wsparcia; każdy użytkownik zostanie płynnie wprowadzony za pomocą dobrze zaprojektowanego UX, tak jakby został wprowadzony przez mistrza sprzedaży, członka działu obsługi klienta.

Najlepszym sposobem na zautomatyzowanie procesu wdrażania użytkownika jest wprowadzenie samoobsługi za pomocą zautomatyzowanych procesów po produktach i list kontrolnych, które możesz stworzyć już dziś dzięki aplikacjom bez kodu.

Wskazówki dotyczących efektywnego skalowania biznesu

Stwierdzenie, że każda firma ma swoje własne podejście do sprzedaży i zarządzania, w zależności od wielkości firmy, liczby klientów i wielu innych czynników, jest stwierdzeniem oczywistym.

Jednakże, gdy mówimy o skalowaniu biznesu, istnieją pewne aktywności, które mają zastosowanie do wszystkich rodzajów biznesu; czy jest o duży lub mały, oparty na SaaS lub dostarczanych towarach, w branży technologicznej lub branży ubezpieczeniowej. Istnieją pewne podobieństwa w skalowaniu wszystkich biznesów, a te podobieństwa składają się na wskazówki.

Skalowanie biznesu, wybierz swoją ścieżkę

Jako startup lub mała firma, a nawet jako duża firma, to czego chcesz jest proste: wzrost.

Obecnie wiemy, że wzrost jest niebezpieczny, jeśli nie możesz skutecznie skalować biznesu, więc najlepszym sposobem na dostosowanie się do wzrostu jest wybór właściwej ścieżki od samego początku. Oznacza to, że decydujesz jak, kiedy i gdzie chcesz widzieć firmę w przyszłości. W tym pierwszym etapie, musisz wybrać mądrze i określić strategię skalowania biznesu. Ponieważ możesz rosnąć zbyt szybko i oznacza to, że skuteczne skalowanie jest trudniejsze.

Zamiast tego, co musisz zrobić, to stworzyć fundament skalowania biznesu, który będzie stale prowadzić firmę do wzrostu, a także upewnić się, że skalowania biznesu jest możliwe.

Rekrutacja odpowiedniego personelu, zakup najmniej kosztownych i najbardziej wydajnych technologii i usług, a także tworzenie bazy klientów to najważniejsze zagadnienia, o których musisz pamiętać na tym etapie.

Istnieje wiele firm średniej wielkości, które chcą powrócić do bycia małą firmą po raz kolejny, tylko po to, aby tym razem stworzyć właściwy model biznesowy, który pozwala skalować biznes. Nie poddawaj się więc trudom małych firm, ale wykorzystaj z możliwości.

Skalowanie biznesu, wyznaczaj realistyczne cele

Każdy dział każdej firmy ma pewne cele, ale cele w naszym przypadku to te, które sprawią, że będziesz skutecznie skalować biznes.

Nie możemy mówić o skalowaniu biznesu, gdy nie ma mowy o wzroście. Dlatego pierwszą rzeczą, którą chcesz zrobić, jest upewnienie się, że faktycznie rośniesz jako firma. Ustalając pewne cele dla każdego zespołu i działu w firmie, umożliwiasz wzrost. Ważne jest jednak, aby te cele rzeczywiście przygotowały firmę do odpowiedzi na wymagania, jak również. Dlatego ważne jest, aby cele były realistyczne, aby wszyscy pracowali na rzecz stałego i łatwego do zarządzania wzrostu firmy.

Skalowanie biznesu, wybierz strategię i technologię

Bez solidnej strategii sprzedaży oraz strategii marketingowej, wzrost jest tylko marzeniem. Ważne jest jednak, aby firma przyjęła odpowiednią strategię skalowania biznesu.

Aby skalować biznes efektywnie, wybrana strategia skalowania biznesu musi być dopasowana do wielkości i branży Twojego biznesu. Dotyczy to również aplikacji dedykowanych, których używasz do optymalizacji przepływu pracy. Na przykład, jeśli zakupisz bardzo skomplikowany CRM dla małej firmy, nie tylko tracisz czas próbując uczyć pracowników tego, z czego nie będą mieli okazję korzystać muszą wiedzieć, ale także zwiększasz wydatki. Dedykowane aplikacje internetowe są naprawdę podobne do skalowalności, relacja korzyści - zyski musi być zawsze wyższa niż wydatki.

To podobieństwo jest naturalne, ponieważ aplikacje dedykowane są niezbędne dla efektywnej skalowalności biznesu. Z odpowiednim zestawem aplikacji dedykowanych, potrzebujesz do rekrutacji mniej pracowników, tracisz mniej czasu i płacisz mniejsze rachunki.

Spójrzmy na skalowanie biznesu w ten sposób, jak twoja firma rośnie, generujesz większą sprzedaż, a zatem pracownicy muszą pracować więcej. W takich momentach komunikacja jest kluczem. Używając aplikacji dedykowanych, takich jak oprogramowanie do współpracy w zespole lub CRM dla małej firmy, możesz łatwo komunikować się z całym zespołem. Aplikacje dedykowane są szczególnie ważne dla utrzymania klientów, co może być jednym z kluczowych wyzwań w fazie skalowania biznesu. Upewnij się, że optymalizujesz swoje aplikacje dedykowane i używasz właściwych strategii skalowania biznesu.

Skalowanie biznesu, monitoruj wzrost

Wszystkie firmy monitorują swój wzrost, ale monitorowanie go pod kątem skalowalności jest celem.

Oczywiście, samo monitorowanie nie przyniesie nic dobrego i musisz podejmować istotne decyzje zgodnie z danymi, które otrzymujesz z raportów dotyczących wzrostu. Poprzez ocenę danych, to co widzisz to czy biznes jest skalowalny, co jest najważniejszym czynnikiem dla Ciebie, aby zdecydować o następnym kroku. Jednak ta decyzja może być trudna. Ponieważ w pewnych okresach rynek może być niestabilny, a dane mogą być niejasne. Kiedy tak się dzieje, decyzje biznesowe mogą zamienić się w ruletkę.

Mimo to, jedno jest pewne, skalowanie biznesu działalność w trudnych czasach. Wzrost może być bolesnym procesem i tylko poprzez wzrost możesz osiągnąć skalowalność. Decyzje, które podejmujesz w niepewnych czasach, muszą być wystarczająco dobre, aby zagwarantować, że biznes może się skutecznie skalować. Wybieraj mądrze.

Skalowanie biznesu, przygotuj się

Przez większość czasu firmy wiedzą, kiedy spodziewać się wzrostu.

Tak jak wiele firm rosło w czasie kwarantanny, niektóre produkty wydają się być w sam raz na określone czasy i okazje. Jednak jeśli produkt Twojej firmy jest produktem na każdy czas i tak naprawdę nie ma specjalnej fali popytu (ponieważ nie wszystkie produkty są kwiatami na dzień kobiet), analiza wzrostu może stać się nieco trudna w Twojej sytuacji. Oczywiście, nie jest to całkowicie nieprzewidywalne, ale musisz być gotowy przez cały czas. I to dotyczy wszystkich biznesów.

Podstawowym problemem nieefektywnego skalowania biznesu jest brak gotowości na nadejście wzrostu. Jeśli Twoja firma nie ma środków, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie lub elastyczność, aby nadal czerpać zyski ze wzrostu produkcji, wtedy efektywne skalowanie nie jest naprawdę możliwe. Dlatego są pewne zagadnienia, które musisz rozważyć, zanim będzie za późno.

Skalowanie biznesu, zdefiniowana praca dla każdego

Niejednoznaczne tytuły i definicje stanowisk sprawiają, że wszystko jest trudniejsze zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.

To, co każda firma musi zrobić, to zdefiniować specjalistyczne stanowiska pracy. Może to być trudne w przypadku mniejszych firm, ale ogólnikowe podejście do definicji stanowisk w stosunkowo większych przedsiębiorstw może spowodować czysty chaos. Ważne jest, aby firmy posiadały specjalistów na potrzebne stanowiska. Lepiej jest zapłacić pracownikom nieco więcej, niż żeby wszystkie pieniądze płynęły na wydatki na nieefektywne skalowanie biznesu.

Skalowanie biznesu, digitalizuj wszystko, co tylko możesz

Jak sugeruje jedna z powyższych wskazówek, aplikacje dedykowane są siłą napędową skalowalności.

Ważne jest nie tylko, abyś wdrożył aplikacje dedykowane w każdym obszarze działalności biznesowej, ale także korzystał z nich, gdziekolwiek tylko można. Jeśli oprogramowanie biznesowe jest jednym, który może być używany przez wszystkie działy, nie możesz po prostu kupić licencję tylko dla jednego użytkownika.

Niewielka miesięczna opłata za aplikacje SaaS, którą płacisz za dostęp do narzędzia online lub offline może zaoszczędzić o wiele więcej. Ale strategia digitalizuj wszystko, nie dotyczy tylko dedykowanych aplikacji internetowych. Oznacza to, że faktycznie przekształcasz fizyczne aktywności w cyfrowe. To, co musisz zrobić, to stworzyć mentalny obraz procesów biznesowych, które kosztują cię najwięcej pieniędzy i znaleźć rozwiązania, aby przekształcić je w mniej kosztowne procesy biznesowe, pamiętając o digitalizacji .

Skalowanie biznesu, skup się na mocnych i słabych stronach biznesu

Ważne jest, że firma wykazuje wysiłek, aby poprawić swoje podstawowe mocne strony, jednak przymykanie oka na słabości jest jednym wielkim błędem.

Najlepszą rzeczą do zrobienia jest skupienie się na mocnych i słabych stronach firmy. Celem jest identyfikacja obszarów firmy, w które powinna inwestować, które skalować. Praca nad mocnymi stronami firmy sprawia, że wzrost jest łatwiej osiągalny, natomiast praca nad słabymi stronami sprawia, że firma jest gotowa na wyzwania związane ze wzrostem, a praca nad obydwoma oznacza, że będzie się skutecznie skalować.

Skalowalne modele biznesowe

Jeśli masz genialny pomysł na startup, ale nie wiesz, jak dokładnie zastosować skalowanie w swoim biznesplanie, oto kilka modeli biznesowych, które skalują się skuteczniej niż większość.

Aplikacje internetowe

Dzieje się tak dlatego, że aplikacje internetowe są właściwie tworzone od razu na początku, a następnie sprzedawane niezliczoną ilość razy przez długi okres czasu.

Aplikacje internetowe, wymagają konserwacji i aktualizacji. Tworzenie aplikacji dedykowanej, początkowa faza, w której twoje zyski mogą być niższe niż wydatki. Jeśli aplikacja internetowa jest dobra, przez większość czasu wydatki nawet nie zbliżają się do zysku. Kolejną zaletą produkcji aplikacji internetowych jest to, że nie musisz przechowywać i transportować swojego produktu. Zmieści się on w najmniejszym urządzeniu i może być sprzedawany przez internet. Dzięki tym zaletom firmy SaaS i inne firmy programistyczne mają stosunkowo mniej problemów ze skalowalnością.

Produkty oparte na pomysłach i wiedzy

Produkty oparte na pomysłach lub wiedzy, biznes z pomysłami lub wiedzą.

Weźmy na przykład pisanie bloga. Jasne, jeśli stworzyłeś własną stronę internetową, może ona wymagać konserwacji i ale poza tym, nie ma prawie żadnych bieżących wydatków. Funduszem są Twoje pomysły i wiedza, a Ty czerpiesz z nich zyski. Prowadzenie kursów jest podobne do tego. Szczególnie, gdy są one prowadzone online, możesz użyć aplikacji internetowej do prowadzenia zajęć, a wszystko, co musisz poświęcić, to Twój czas. Biznes oparty na wiedzy to Twoja wiedza, a każdy chce pozyskać jej kawałek.

Członkostwo premium

Ludzie pragną członkostwa premium. I firmy o tym wiedzą.

Członkostwo premium, które działa na zasadzie usługi przez pewien czas, jest od pewnego czasu istotną strategią biznesową większości gazet i tygodników opinii. Prawie wszyscy z nas są subskrybentami tej czy innej prenumeraty cyfrowej.

Niezależnie od tego, czy chodzi o muzykę, oglądanie seriali czy dostawę jedzenia, członkostwa są teraz rzeczami, które musimy posiadać w naszym życiu. Po prostu chcemy być traktowani jak królowie i królowe. Ponieważ ludzie stają się coraz bardziej leni, popyt na te członkostwa może tylko wzrosnąć. To właśnie dlatego ‘członkostwo premium’, jako model biznesowy jest wysoce skalowalny. Nie tylko popyt rośnie, ale także dzięki temu, że usługi ‘członkostwo premium’ są głównie na platformach cyfrowych, skalowalność wzrasta.

Skalowanie biznesu

Możesz sam już dzisiaj transformować swoją firmę w kierunku skalowalnego biznesu. Możesz stworzyć skalowalny biznes, gdy znasz się na tym i masz dobrego konsultanta IT.