Jak skalować biznes? Czynniki skalowania biznesu

Jak skalować biznes? Czynniki skalowania biznesu

Skalowanie biznesu

Skalowanie biznesu jest obecnie popularnym hasłem, szczególnie wśród firm internetowych, ale często jest ono używane nieprawidłowo. Skalowanie biznesu nie oznacza tylko wzrostu, jego znaczenie jest szersze i bardziej wieloelementowe. Skalowanie odnosi się do szczególnego rodzaju wzrostu.

Skalowanie biznesu oznacza po prostu dodawanie zasobów w mniej więcej takim samym tempie, jak tworzenie przychodów. Skalowanie biznesu oznacza jednak dodawanie zasobów w przyrostowym tempie przy jednoczesnym generowaniu przychodów w tempie wykładniczym.

Przykład wzrostu biznesu:

Mała firma usługowa oferująca usługi doradztwa IT pobiera 150 złotych / godzinę za swoje usługi. Jeśli chce więcej zarobić, musi więcej pracować. Za każde 150 złotych, które zarobiła, musi dodać więcej zasobów (swój czas). To bardzo trudne dla niej, aby skalować swój biznes. To co może zrobić, to zwiększyć wartość dla klientów i podnieść stawkę za godzinę usług IT. Lub może zatrudnić tańszych pracowników, i zarabiać na ich usługach. Ale żadne z tych rozwiązań nie ma nic wspólnego ze skalowaniem biznesu. W tych przypadkach jest to po prostu wzrost.

Przykład skalowania biznesu:

Mała firma usługowa pobiera 20 złotych miesięcznie za dostęp do swojej aplikacji do monitorowania ruchu na stronie internetowej. Aplikacji internetowej przeznaczonej dla firm sprzedających usługi poprzez pozycjonowanie strony www np. coachów, trenerów personalnych. Po uruchomieniu aplikacji internetowej, aktywacja nowych użytkowników kosztuje ich niewiele lub prawie zero dla firmy IT. Oznacza to, że może ona skalować się szybko i w nieskończoność, ponieważ nie musi dodawać zasobów – w ograniczonym zakresie np. wydajności serwera, przepustowości łącza internetowego - w celu uzyskania większych przychodów.

Skalowalność biznesu to widmo. Niektóre przedsiębiorstwa są łatwiejsze do skalowania niż inne. Sklep internetowy jest łatwiejszy do skalowania niż usługa projektowania stron internetowych, ale trudniejszy do skalowania niż projektowanie aplikacji dedykowanych.

Czy powinieneś skalować biznes?

Skalowanie biznesu jest bardzo atrakcyjne dla firm, ale nie jest odpowiednie dla każdej z nich.

Zanim zdecydujesz się na skalowanie biznesu, musisz zadać sobie pytanie dlaczego. Dlaczego chcesz skalować biznes? Czy chcesz, aby firma mogła się skalować?

Na przykład, konsultant oferujący usługi doradztwo IT, który może zarobić wystarczająco dużo, aby zapewnić sobie swobodne życie bez wielogodzinnej pracy, może nie potrzebować skalować biznesu. Zamiast skalować, właściwą drogą dla niego może być utrzymanie małego i łatwego do zarządzania biznesu.

Najpierw musisz określić, czego chcesz od życia. Następnie powinieneś zadać sobie pytanie, czy możesz osiągnąć ten cel bez skalowania biznesu. Jeśli możesz, nie ma powodu do skalowania.

Ale jeśli Twoja firma wymaga skalowania biznesu, będziesz chciał zrobić to w najbardziej efektywny sposób (lub przekonwertować je na coś bardziej skalowalnego). Aby to zrobić, będziesz musiał wbudować istotne elementy w swoją firmę.

Jak skalować biznes? – niezbędne elementy

Jak skalować biznes? – zadbaj o systemy i procesy

Pierwszym krokiem do skalowania biznesu jest rozbicie wszystkich wyzwań. Identyfikacja wąskich gardeł, punktów tarcia lub pracochłonnych i powtarzających się zadań. Po identyfikacji aktywności, zadaj sobie pytania;

  • Czy naprawdę trzeba je wykonać?
  • Czy są aktywności są zgodne ze strategią firmy?
  • Czy można procesy wykonać lepiej?
  • W jaki sposób można je wykonać lepiej?
  • Jakie procesy, aktywności można wyeliminować?

Kiedy już zoptymalizujesz swoje procesy biznesowe oraz zadania, zamień je w systemy, które kierują tym, co pozostało. Firmy, które odniosły sukces, uczą się usystematyzować swoje złożone zadania poprzez tworzenie powtarzalnych procesów biznesowych i elektronicznych obiegów dokumentów - przepływów pracy.

Systematyzacja i automatyzacja procesów biznesowych uwalnia czas pracowników, dzięki czemu mogą skupić się na strategii, rozwoju, zrozumieniu rynku oraz klienta i innowacji. Pracownic posiadają czas na tworzenie większej wartości dla klientów. Systematyzacja procesów biznesowych sprawia również, że firma staje się bardziej wartościowa, jeśli kiedykolwiek spróbujesz ją sprzedać. Nowi nabywcy lubią widzieć formalne procesy, które kierują pracą zespołów.

  • Zidentyfikuj potencjalne obszary w biznesie do usystematyzowania. Może to być produkt, marketing, finanse, itp.
  • Podziel każdy obszar na procesy (np. wygeneruj tygodniowy raport).
  • Podziel każdy proces na etapy i nagraj film pokazujący, jak zakończyć procedurę.
  • Udokumentuj procedurę w dokumencie, a następnie przydziel kogoś do testowania.
  • Wykorzystaj aplikację dedykowaną do zarządzania procesami biznesowymi.
  • Określ datę sprawdzenia procesu, aby utrzymać i aktualizować procedurę. Dzięki temu procedura nigdy nie będzie zbytnio nieaktualna, ponieważ rzeczy nieuchronnie się zmieniają.

W celu skalowania biznesu, usystematyzowania wszystkiego, co możesz. Twoje systemy powinny regulować cały cykl życia klienta - od początkowej świadomości klienta na temat Twojego produktu, poprzez serwis i rozliczenia.

Przekształć kluczowe obszary swojej działalności w proste procesy, które dadzą Twoim pracownikom narzędzia potrzebne do ciągłego zaangażowania i sprawnego wykonywania zadań, bez przerw.

Jak skalować biznes? – stwórz automatyczne procesy biznesowe

Kiedy już przekształcisz swoje zadania w przejrzyste, powtarzalne procesy biznesowe, które zinformatyzujesz, następnym krokiem jest zautomatyzowanie jak największej ich części.

Wykorzystaj aplikacje dedykowane. Jest to najlepszy sposób na wykonanie większej ilości pracy i obsługę większej liczby zadań, klientów, zgłoszeń. Wdrożenie automatyzacji może mieć potężny wpływ na Twoją firmę.

Najbardziej oczywistą korzyścią z automatyzacji procesów biznesowych jest czas. Dzięki automatyzacji zyskasz czas, aby skupić się na swojej szerszej strategii, rozwoju firmy i nowych pomysłach. To znacznie zwiększa Twoją wydajność bez zwiększania zasobów. Zwiększenie wydajności przy tych samych nakładach jest kluczem do skalowania biznesu.

Aplikacja do automatyzacji procesów biznesowych umożliwia Ci dostęp do zaawansowanej analityki, która pozwoli Ci zmierzyć wydajność firmy, poszczególnych procesów. Dane i Informacje do analizy rzadko pojawiają się, gdy wykonujesz pracę ręcznie. Na przykład, zautomatyzowany lejek sprzedaży do generowania potencjalnych klientów może dokładnie określić, jak dobrze działają Twoje sprzedażowe strony internetowe i oferty.

Automatyzacja procesów biznesowych pozwala również na lepsze wykorzystanie kapitału ludzkiego. Tak, możesz zredukować liczbę pracowników poprzez automatyzację części ich pracy, ale firmy znajdują największą wartość w automatyzacji, przekierowując swój zespół do zadań, które wymagają myślenia strategicznego, a nie wykonywania powtarzalnych, nudnych czynności. Automatyzując procesy biznesowe, zadania menadżerskie, możesz dać swojemu zespołowi bardziej angażujące obowiązki, które wymagają kreatywności, inteligencji i krytycznego myślenia, których oprogramowanie nie jest w stanie zastąpić.

Oto tylko kilka sposobów, w jakich firmy wykorzystują automatyzację procesów biznesowych, aby zmniejszyć obciążenie pracą dla zespołu:

  • Zarządzanie i ustalanie priorytetów zgłoszeń do pomocy technicznej.
  • Zarządzanie subskrypcjami użytkowników.
  • Organizowanie i sortowanie kontaktów i klientów.
  • Zarządzanie projektami i zadaniami.
  • Identyfikacja możliwości biznesowych.
  • Przenoszenie, przesyłanie i manipulowanie danymi.
  • Analiza lejka marketingowego.
  • Zarządzanie zgłoszeniami serwisowymi.
  • Przekształcanie danych w użyteczne raporty.

Otwórz się na tworzenie własnych sposobów na automatyzację procesów biznesowych i zadań. Możesz nawet rozważyć zaprojektowanie aplikacji dedykowanej do obsługi unikalnych procesów biznesowych.

Jak skalować biznes? – pozyskaj i dbaj o zespół

Wszystkie przedsiębiorstwa zależą od ludzi, ale niekoniecznie od większej ich liczby. Zamiast tego, potrzebujesz odpowiednich ludzi. Potrzebujesz ludzi o wysokich kwalifikacjach, którzy dbają o swoją pracę i firmę; ludzi, którzy inwestują się w swoją pracę.

Zatrudnianie ludzi, którzy pomogą Ci skalować biznes, może stanowić wyzwanie, ponieważ ich praca powinna się zmieniać wraz ze zmianami w firmie. Na przykład, możesz zatrudnić kogoś, kto jest ekspertem w zarządzaniu kalendarzami. Ale ta osoba musi również być w stanie pomóc Ci przejść na zautomatyzowany system zarządzania kalendarzami, a następnie znaleźć inne sposoby na tworzenie wartości dodanej firmy. Powinieneś skupić się na tworzeniu zespołu osób, który jest w stanie stworzyć istotną przewagę konkurencyjną na rynku poprzez wdrożenie automatycznych procesów biznesowych mających na celu skalowanie biznesu.

Lubimy zatrudniać osoby o przedsiębiorczych nastawieniach, ponieważ pomagają one w rozwoju firmy, ale istnieją pewne potencjalne zagrożenia, takie jak ich apetyt na podejmowanie ryzyka i możliwość utrzymania ich w firmie wystarczająco długo.

Przedsiębiorczy pracownicy starają się rozwijać. Celem firm powinno być zatrzymanie ich, dając im przestrzeń i narzędzia, których potrzebują do rozwoju firmy. Pomaga to wbudować ich cele osobiste i zawodowe w szersze cele firmy. Na przykład, jeśli chcą mieszkać w radykalnie innej strefie czasowej, powinni znaleźć sposób na zorganizowanie swojej pracy tak, aby się do niej dostosować.

Jeśli robisz to dobrze, Twój zespół powinien stale tworzyć rozwiązania, które eliminują jego własne miejsca pracy. Musisz stworzyć takie środowisko pracy, w którym pracownicy będą czuli się w 100% bezpieczni o swoje miejsce pracy. Oraz o miejsca pracy swoich koleżanek i kolegów. Skalowanie biznesu, wdrażanie aplikacji dedykowanych nie może wprost być przyczyną zwolnień w firmie. Pracownicy powinni być skupieni na rozwoju i aktywnie szukać sposobów na ułatwienie własnej pracy, ograniczenie powtarzających się zadań i przekształcenie złożonych zadań w procesy, które mogą być wykonywane przez każdego.

Ciężko jest znaleźć ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami i umiejętnościami, zaangażowaniem i etyką pracy, którzy pomogą Ci się rozwijać. Jeśli ich znajdziesz, trzymaj się ich. Jeśli musisz, zapłać im w odpowiednio. Zainwestuj w ich rozwój i wzrost, aby nadal rozwijali Twój biznes.

Tylko dzięki ludziom jesteś tutaj. Doceniaj ich i szanuj. Zapisuj pracowników na kursy online, aby poszerzyć ich umiejętności i wysyłaj ich na konferencje i wydarzenia branżowe, aby na bieżąco dostarczać nowej wiedzy. Pokaż pracownikom potencjalne ścieżki kariery i możliwości dostępne w firmie, aby utrzymać ich motywację i pracować na rzecz nowych celów. Kiedy ludzie rozwijają się, Twoja firma, również będzie rosła.

Jak skalować biznes? – skup się na jednym biznesie

Kiedy rozwijasz biznes, łatwo jest rozproszyć uwagę nowych ludzi, możliwości i pomysłów. Możesz chcieć rozwijać produkt, ponieważ jeden z klientów obiecał, że go kupi, nawet jeśli nie jesteś pewien, czy możesz go ponownie sprzedać. Możesz zaoferować usługę doradczą, aby zarobić trochę gotówki od razy, nawet jeśli wiesz, że usługi te nie jesteś w stanie skalować.

Albo możesz popełnić najgorszy błąd: Zainteresować się nową okazję biznesową, która nie ma żadnego związku z twoim obecnym biznesem.

Próba poruszania się w zbyt wielu kierunkach jest prawie zawsze receptą na katastrofę i na pewno nie pomoże Ci to w skalowaniu biznesu. Pochłania Twój czas i energię. Zabiera od podstawowych projektów i zadań, zmusza do wydawania zasobów na rzeczy, które nie są związane z głównym celem Twojej firmy.

Jeśli poświęcisz się zbyt wielu rzeczom, nie zrobisz żadnej z nich dobrze. Będziesz tracił czas na budowanie nowych systemów IT i procesów biznesowych, tworzył nowe automatyki i szkolenie dla pracowników. Być może będziesz nawet musiał zatrudnić nowych ludzi, aby sprostać nowym potrzebom. Inwestowanie w tak wiele nowych zasobów jest przeciwieństwem skalowania. Ostatecznie pozbywasz się rozmachu, którego potrzebujesz, aby się rozwijać.

Jeśli jesteś stale w trybie reagowania na sytuacje kryzysowe, łatwo stracić orientację w swoich priorytetach. Pracownicy korzystający z aplikacji dedykowanych wykonują swoje zadania poprzez ustrukturyzowanie działalności w taki sposób, aby zredukować nagłe wypadki i zaplanować zaangażowanie z wyprzedzeniem. Automatyzacja procesów biznesowych i systematyzacja są ważne. Pozwalają one zaplanować dni z dużą ilością czasu na skupienie się na strategii i celach biznesowych.

Skoncentruj się na kluczowych działaniach, które posuwają firmę do przodu. Oznacza to skupienie się na modelu biznesowym, propozycji wartości, klientach i strategii marketingowej, zrównoważenie zarówno krótkoterminowych przepływów pieniężnych, długoterminowych projektów innowacyjnych oraz tworzeniu przewagi konkurencyjnej na rynku.

Jak skalować biznes? – bądź liderem

Ostatnim składnikiem skalowania biznesu jest przywództwo. Potrzebujesz kogoś, kto będzie mógł zobaczyć, jak wygląda powiększona wersja Twojej firmy i poprowadzi resztę firmy w kierunku tego celu.

Lider potrzebuje wizji myślenia przyszłościowego. Powinien zapomnieć o codzienne pracy firmy, aby móc pracować nad biznesem, a nie w nim. Powinien przychodzić do pracy każdego dnia, aby zbudować coś, co będzie większe, szczuplejsze i bardziej efektywne niż dzień wcześniej. Lider powinien inspirować zespół do znajdowania sposobów na automatyzację i usprawnienie własnej pracy.

Zorganizuj warsztaty dla całego zespołu, podczas których poproś wszystkich o przedstawienie swoich pomysłów na temat misji, przewagi konkurencyjnej i wartości. Następnie stwórz papierową wersję misji i wartości i wyślij wszystkim kopię tego dokumentu, aby nie zgubił się on gdzieś w folderze komputerowym. Każda osoba może trzymać go w ręku i widzieć go każdego dnia.

Bądź szczery w stosunku do zespołu co do dwu- i dziesięcioletnich celów i co tydzień informuj o postępach. Kształtuje to proces decyzyjny, więc zawsze dąż do osiągnięcia celów.

Co najważniejsze, przywództwo potrzebuje cierpliwości. Zdarza się, że dzisiejsza okazja odwraca uwagę od ostatecznego celu, nawet jeśli może ona pomóc firmie zapłacić rachunki.

Powiązane artykuły