Jak skalować biznes? Kilka wskazówek.

Jak skalować biznes? Kilka wskazówek.

Kiedy twoja firma po raz pierwszy zaczyna się rozwijać, to jest to ekscytujące. Jesteś gotowy do działania, zaczynasz przyciągać nowych klientów, a wkrótce będziesz miał tak znaną markę nazwisko, że media same będą pisały o Twojej firmie.

Cóż... nie tak szybko.

Chociaż nigdy nie odstraszymy kogoś od marzeń o wielkiej firmie, szybki rozwój, zanim będziesz gotowy, może poważnie zaszkodzić sukcesowi twojej firmy.  

Wzrost jest prawie zawsze celem dla każdej firmy, ale jeśli nie jest on zrównoważony, cały wysiłek kończy się na niczym. Innymi słowy, musisz skupić się na skalowaniu biznesu, a nie na wzroście.

Ale co to za różnica między skalowaniem biznesu a rozwojem biznesu? Jaki jest właściwy sposób na skalowanie biznesu?

 • Jaka jest różnica między skalowaniem biznesu a rozwijaniem firmy?
 • Kiedy nadszedł właściwy moment, aby przeskalować biznes?
 • Czego potrzebujesz, aby skalować biznes?
 • 5 wskazówek, jak skalować biznes, aby osiągnąć sukces
Jaka jest różnica między skalowaniem biznesu a rozwijaniem?

Wiele osób używa zamiennie skalowanie biznesu z wzrost biznesu . Choć mogą być do siebie podobne, to nie są takie same. Kiedy ludzie mówią rozwój biznesu, zazwyczaj oznaczają po prostu pozyskanie nowych klientów lub zatrudnienie nowych członków zespołu. To rozwój w najbardziej podstawowym znaczeniu - rozwój firmy sprowadza się do przyciągnięcia większej liczby osób do kręgu klientów lub pracowników.

Jednak! Przyprowadzenie większej liczby osób (klientów lub pracowników) nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jeśli zapotrzebowanie ze strony klientów wzrośnie ponad to, z czym można sobie realnie poradzić, lub zatrudnisz pracowników, którzy nie obsługują odpowiednich procesów, aby odpowiednio nimi zarządzać, budujesz firmę na słabym fundamencie.

W pierwszym przypadku ryzykujesz utratę klientów, ponieważ Twój produkt (lub usługa) nie może nadążyć za zwiększonym popytem, a w drugim przypadku ryzykujesz nadmierne wydatki na wszystkich nowych pracowników, którzy nie mają planu, jak sprawić, by pracownicy pracowali wydajnie.

Dlatego też koncentrujemy się na skalowaniu biznesu, a nie na wzroście.

Skalowanie biznesu oznacza, że podczas gdy Ty zwiększasz sprzedaż i zatrudniasz nowych pracowników, Ty również masz obciążenie pracą, procesy i strategie produkcyjne, aby właściwie zarządzać tym wzrostem. Na przykład, jeśli chcesz skalować biznes, możesz użyć aplikacji dedykowanej, które pozwoli Twojemu zespołowi obsługiwać znacznie więcej wiadomości i pytań od klientów - bez konieczności zatrudniania większej liczby osób.

Właściwe skalowanie biznesu nie jest łatwe, ale jest wykonalne - wymaga tylko większego zaangażowania i przygotowania. Przyjrzyjmy się temu, co należy zrobić przed skalowaniem biznesu. Przestawimy kilka wskazówek, które zwiększą Twoje szanse na pomyślne skalowanie.

Kiedy jest odpowiedni czas na skalowanie biznesu?

Czas jest kluczowy, jeśli chodzi o skalowanie biznesu firmy. Ale skąd wiesz, kiedy jest odpowiedni czas?

Nie ma uniwersalnych ram czasowych na rozpoczęcie skalowania biznesu. Jedna firma może być gotowa do rozwoju już po kilku miesiącach działalności, podczas gdy inna może nie zrobić pierwszego kroku, dopóki nie minie pierwszy rok. A skalowanie biznesu może odbywać się etapami, więc możesz powrócić do procesu skalowania po tym, jak już raz z powodzeniem skalowałeś biznes.

Zamiast myśleć o tym w kategoriach oczekiwanego okresu czasu, poszukaj kluczowych oznak, że trzeba skalować biznes.

Jedną z pierwszych oznak, że nadszedł czas na skalowanie biznesu, jest to, że odczuwasz coraz większe problemy. Przesuwasz górne granice tego, z czym mogą sobie poradzić Twoje obecne procesy lub zespół. Wciąż sprawiasz, że to działa, ale wraz ze wzrostem sprzedaży i perspektyw (jakościowych) zaczynasz czuć się przytłoczony.

Chociaż może być w stanie przypisać tę presję do pośpiechu lub kampanii reklamowej. Okresy wysokiego popytu mogą być znakiem, że trzeba zacząć wymyśleć plan skalowania biznesu. Jeśli ten poziom popytu stanie się Twoją nową normą, jak nadążysz?

Chociaż możesz nie być gotowy, aby przygotować plan skalowania biznesu, powinieneś opracować jego szczegóły. Jak masz zamiar pozostać efektywnym kosztowo podczas dostarczania produktów lub usług do zachowując jakość dla obecnych klientów.

Jak skalować biznes?

Wiesz, że prawdopodobnie jesteś gotowy, aby skalować biznes. Zanim przejdziesz do działania, musisz przygotować kilka rzeczy...

Skalowanie biznesu. Właściwi ludzie

Za każdym razem, gdy będziesz próbował rozwijać biznes, przekonasz się, że posiadanie odpowiednich ludzi w swoim zespole robi całą różnicę. Kiedy masz ludzi zaangażowanych w sukces firmy, wszystko inne jest po prostu łatwiejsze.

Ale oprócz tego, że ludzie w twoim zespole są podekscytowani rozwojem i możliwościami, musisz mieć pewność, że są na właściwych stanowiskach.

Skalowanie biznesu często wymaga nowych kompetencji menedżerów marketingu i specjalistów ds. sprzedaży, aby pozyskać nowe kontrakty. I choć jest to z pewnością świetny początek, powinieneś się upewnić, że posiadasz odpowiedni zespół w innych działach.

Na przykład, jeśli pozyskałeś nowych klientów, ale nie rozwinąłeś swojego zespołu obsługi klienta, Twoi nowi klienci mogą się z spotkać z długim okresem oczekiwania na ich pytania. Które mogą być rozwiązane tylko w przypadku długiego czasu oczekiwania, co potencjalnie może odstraszyć nową firmę.

Oceń całą swoją firmę i poszukaj słabych punktów lub obszarów, które mogą wymagać dodatkowego wsparcia.

Skalowanie biznesu. Narzędzia skalowania biznesu.

Trudno jest skalować biznes bez odpowiednich narzędzi i aplikacji dedykowanych wspierających strategie firmy. Narzędzia, których będziesz potrzebował, będą zależały od Twojego wyjątkowego biznesu, ale oto kilka podstawowych informacji dla prawie każdej firmy:

 • CRM dla małych firm. Aplikacja do zarządzania relacjami z klientami robi dokładnie to samo - pomaga zarządzać relacjami z klientami. Zanim zaczniesz się skalować, wdróż CRM pomoże Ci śledzić status wszystkich Twoich nowych (i starych) relacji z klientami. Teraz, monitorowanie relacji to jedno, ale możliwość komunikowania się z nimi i odpowiadania na pytania to kolejne zadania. Co jeśli otrzymujesz pytania od klientów (i potencjalnych klientów) nie tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej i rozmów telefonicznych, ale także mediów społecznościowych i czatu na żywo? Jest to doskonały przykład na to, jak technologia może pomóc w zwiększeniu skali biznesu. Nawet w małym zespole (lub jednoosobowym) można z łatwością zarządzać coraz większą liczbą różnych kanałów komunikacji - i to przy mniejszym wysiłku.
 • Aplikacja do komunikacji wewnętrznej w firmie. Utrzymywanie kontaktu z członkami zespołu i partnerami biznesowymi jest tak samo ważne, jak z klientami lub klientami. Ale to nie oznacza, że powinieneś być zawsze na bieżąco. To dobry sposób na wypalenie się, a tego nie chcesz - zwłaszcza jeśli masz duże plany rozwoju biznesu. Odpowiedzią na to może być po prostu koncepcja asynchronicznej komunikacji: nie wszystko musi być spotkaniem w czasie rzeczywistym, a nie każda wiadomość musi być odpowiedzią natychmiast. Tak więc, spróbuj znaleźć narzędzia, które dają różne opcje komunikacji wewnętrznej w firmie (może po prostu okaże się, że pomaga uzyskać odpowiedzi szybciej i odzyskać trochę czasu w ciągu dnia):
 • Automatyzacja procesów biznesowych i automatyzacja sprzedaży. Chociaż nie możesz zautomatyzować każdego pojedynczego zadania, które wykonujesz lub każdego kroku w procesie skalowania biznesu, możesz zautomatyzować pewne zadania, takie jak śledzenie perspektyw, ostrzeganie członków zespołu o rzeczach wymagających uwagi oraz raportowanie i analiza.
 • Aplikacja B2B. Umożliwia i usprawnia w istotny sposób automatyzuje procesy biznesowe pomiędzy dostawcą a klientami biznesowymi. To nie jest tylko sklep internetowy, ale platforma B2B, gdzie poszczególne procesy są zaszyte i usprawniają stałą obsługę klientów. Przykładem aplikacji B2B jest aplikacja dla firmy serwisowej. Aplikacja łączy użytkowników urządzeń z firmą, która je serwisuje. W sposób szybki i sprawny automatyzuje proces zgłaszania serwisów naprawczych, przeglądów okresowych.

Jeśli szukasz aplikacji do skalowania biznesu, która pomoże Ci skalować Twoją firmę, skup się na rozwiązaniach, które mogą zrobić więcej niż jedną rzecz dobrze. Im mniej aplikacji Twój zespół musi codziennie obsługiwać lub sprawdzać, tym lepiej. Wybierz firmę, która tworzy aplikacje dedykowane w postaci modułów. Inną zaletą wyboru dedykowanych aplikacji modułowych jest to, że mogą one również utrzymać koszty firmy na niskim poziomie, ponieważ nie musisz płacić kilku miesięcznych opłat za subskrypcję oprogramowania.

Dzięki rozwiązaniom komunikacyjnym VoIP nie musisz się martwić o sprawdzanie powiadomień w kilku różnych aplikacjach. Możesz rozmawiać z zespołem, przydzielać sobie zadania, a nawet udostępniać dokumenty i ważne pliki w jednym miejscu, to wszystko oferuje aplikacja dla pracowników, aplikacja usprawniająca komunikację w firmie. Eliminując problemy komunikacyjne (nie tylko dla siebie, ale i dla swojego zespołu, a nawet dla całej firmy), ułatwiasz rozbudowę firmy.

Skalowanie biznesu. Pieniądze

Niestety, powiedzenie "musisz wydać pieniądze, aby zarobić pieniądze" jest szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o skalowanie biznesu. Masz nie tylko nowych pracowników i aplikacje dedykowane i narzędzia pochłaniające część budżetu, ale także musisz mieć środki na zwiększenie produkcji i dystrybucji produktów.

To, jak znajdziesz fundusze, zależy od Ciebie - możesz założyć startup, zaoszczędzić, znaleźć inwestora lub ubiegać się o dotacje. Ale ważne jest, abyś rozumiał wydatki związane ze wzrostem biznesu.

Zanim zaczniesz, przygotuj plan finansowy. Jeśli spróbujesz uzyskać za dużo, niż jesteś w stanie sfinansować (lub w tym przypadku stać cię na to), możesz znaleźć się głęboko w dziurze długu, z której trudno się wydostać. Zapewnij sobie finansowanie, zanim rozpoczniesz zmiany.

Bądź sprytny w tym, jak przeznaczasz fundusze na wdrożenie skalowania biznesu. Pieniądze będą potrzebne w miarę zwiększania skali biznesu, więc upewnij się, że inwestujesz w ludzi, procesy i aplikacje dedykowane, które są warte tego. W większości przypadków, zatrudnienie dobrych pracowników będzie Cię kosztowało więcej (i będzie lepszą inwestycją) niż używanie wielu, nawet drogich aplikacji.

W związku z tym, nie wybieraj po prostu najtańszych aplikacji dedykowanych. Nie jest to najlepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy - "tani i niskiej jakości" najprawdopodobniej będzie cię kosztować w dłuższej perspektywie czasu i pieniędzy zmarnowanych na utrzymanie i rozwój oprogramowania. Można tego jednak łatwo uniknąć. Utrzymuj koszty na niskim poziomie w inteligentny sposób: wybieraj wysokiej jakości aplikacje dedykowane z dobrym wsparciem klienta, aby zwiększyć produktywność całego zespołu, a jednocześnie mieć pewność, że otrzymujesz najlepszą cenę za swoje pieniądze.

Wskazówki, jak skalować biznes, aby osiągnąć sukces?

Po planowaniu, nadszedł w końcu czas na skalowanie biznesu. Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci skalować Twój biznes na sukces.

Jak skalować biznes, aby osiągnąć sukces? 1. Poznaj swoich klientów

Możesz myśleć, że wiesz, czego pragną klienci, tylko po to, aby dowiedzieć się, że Twoja oferta może zaspokoić ich oczekiwania. Jeśli inwestujesz w produkty lub usługi, którymi Twoi klienci nie są naprawdę zainteresowani, cóż... to strata czasu i pieniędzy.

Jeśli masz zamiar skalować biznes, musisz wiedzieć dokładnie, czego twoi klienci szukają. Oto kilka pytań, które pomogą ci to ustalić:

 • Kim są moi klienci?
 • Jak klienci kupują usługi?
 • Jakie wyzwania codziennie stoją przed klientami?
 • Jakich rozwiązań szukają klienci?
 • Jakich rozwiązań potrzebują klienci, aby ułatwić pracę?
 • Z jakich aplikacji klienci korzystają dzisiaj, aby rozwiązać swoje wyzwania biznesowe?
 • Jakie przewagi konkurencyjne posiadają Twoi konkurenci?
 • Jaka jest jedna, najważniejsza wartość biznesowa dla klientów?

Aby uzyskać głębszy wgląd, porozmawiaj z dotychczasowymi klientami. Dowiedz się, co naprawdę podoba im się w oferowanych przez Ciebie produktach lub usługach i gdzie chcieliby zobaczyć usprawnienia.

Pozyskaj informacje zwrotne i przekształć je w konkretne zmiany w swojej firmie lub oferowanych produktach. Pokaż klientom, że ich słuchasz i chcesz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby spełnić ich potrzeby i oczekiwania.

Kiedy spełniasz oczekiwania klientów i dostarczasz im usługi, których naprawdę potrzebują (czyli nie produkty, które musisz ich przekonać), łatwiej będzie stworzyć prawdziwe powiązania, które prowadzą do długotrwałych relacji biznesowych.

To właśnie tutaj możesz potrzebować aplikacji typu prosty CRM dla firm albo innej aplikacji dedykowanej.

Jak skalować biznes, aby osiągnąć sukces? 2. Wyeksponuj swoją przewagę konkurencyjna, propozycję wartości

Nieważne, co oferujesz, będziesz miał konkurencję. Nawet jeśli Twoje produkty i usługi są całkowicie unikalne, zawsze będą istniały alternatywy, które mogą zabrać Twój biznes.

Jeśli nie jest jasne, dlaczego klienci powinni wybrać ciebie zamiast jednej z tych alternatyw, skalowanie może być wyzwaniem. Pomyślny i zrównoważony rozwój zależy od tego, czy przyciągniesz i zatrzymasz klientów - coś, co może być wyzwaniem, jeśli nie łączą się z Tobą jako firmą.

Zbuduj swoją przewagę konkurencyjną wartość dodaną w fundamencie swojej firmy. Jak inaczej podejdziesz do wyzwań stawianych przez klientów? Dlaczego jest to korzystne dla klientów?

Kiedy znajdziesz wyjątkowy sposób na wyróżnienie swojej marki i oferty, komunikuj przekaz, że przyciągniesz klientów, dla których ta konkretna wartość jest najważniejsza. Łącząc się na czymś więcej niż tylko sprzedawanym produkcie, możesz połączyć się z klientami, którzy podzielają podobne wartości lub zainteresowania.

Głębsze kontakty z klientami oznaczają, że są oni bardziej skłonni do pozostania z Tobą, dzięki czemu możesz szybciej skalować biznes.

Jak skalować biznes, aby osiągnąć sukces? 3. Skoncentruj się na swojej podstawowej ofercie

Jeśli starasz się zadowolić wszystkich. Być dla wszystkich czymś innym, skalowanie biznesu będzie prawdziwym wyzwaniem. Choć może się wydawać, że sensowne jest zaspokojenie potrzeb jak największej liczby klientów, takie podejście nie jest skalowalne.

Oferowanie zbyt wielu produktów lub usług może sprawić, że relacje z klientami będą trudne do zarządzania, a Ty będziesz miał trudności z kontrolowaniem jakości tak wielu różnych produktów. W końcu będziesz robił wiele rzeczy, ale nie będziesz robił ich zbyt dobrze.

Zamiast tego, skoncentruj się na kilku naprawdę solidnych produktach.

 • Jakie są twoje najbardziej popularne produkty?
 • Za jakie usługi ciągle otrzymujesz rekomendacje?
 • Które z produktów możesz wyeliminować, nie zakłócając przy tym zbytnio swojej dotychczasowej działalności?

Podczas skalowania biznesu, skup się tylko na kilku rzeczach. Pozostaw w ofercie tylko produkty, które możesz wykonać naprawdę dobrze i na które jest duży popyt. Gdy tylko zaczniesz ponownie zdobywać klientów, możesz zacząć ponownie wprowadzać nowe produkty lub usługi, które uzupełniają Twoją podstawową ofertę.

Jak skalować biznes, aby osiągnąć sukces? 4. Wdróż elektroniczne procesy biznesowe

Do tej pory dużo rozmawialiśmy o skalowaniu biznesu w zakresie nawiązywania właściwych kontaktów z klientami. Jednakże, aby utrzymać nowe połączenia, Twój zespół musi posiadać odpowiednie procesy.

Kiedy jesteś jeszcze mały, nie potrzebujesz standardowych procesów. Możesz mieć tylko jednego członka zespołu, który zajmuje się sprzedażą lub obsługą klienta, a w większości przypadków może on kontrolować procesy i systemy, których używa do wykonania swojej pracy.

Ale kiedy zaczynasz budować swój zespół, nie możesz pozwolić, aby każdy pracownik wymyślał i tworzył swój własny sposób działania. To nie tylko prosi o kłopoty, ale może powodować tarcia, które utrudniają zespołowi współpracę.

Standaryzacja procesów biznesowych i odpowiednie przeszkolenie każdego członka zespołu może sprawić, że wszystko pójdzie gładko do przodu. Kiedy wszyscy wiedzą, co i jak należy zrobić, możesz uniknąć błędów i niepotrzebnych problemów, które spowalniają rozwój biznesu.

Jak skalować biznes, aby osiągnąć sukces? 5. Ustal priorytety w relacjach biznesowych

Ciężko jest samemu skalować biznes. Jest dużo pracy, której jedna osoba nie jest w stanie wykonać samodzielnie. Aby skutecznie skalować firmę, musisz polegać na relacjach, partnerstwie i współpracy.

Oparcie się na innych firmach, sprzedawcach i innych partnerach może pomóc w dotarciu do nowych odbiorców, zbudowaniu zaufania do klientów i szybszym osiągnięciu nowych poziomów sukcesu.

Współpracuj z firmami, które nie są bezpośrednimi konkurentami, ale dzielą się z tobą wiedzą lub mają dostęp do klientów, których pragniesz pozyskać.

Ale nie patrz na współpracę tylko jako na możliwości sprzedaży. Aby osiągnąć sukces, skoncentruj się na budowaniu długotrwałych relacji z partnerami, z którymi możesz pracować wielokrotnie.

Gotowy do skalowania biznesu?

Nie bój się skalować swojego biznesu. Kiedy wcześnie zaczniesz się przygotowywać i położysz właściwe fundamenty, podjęcie odpowiednich kroków w celu skalowania nie wyda się aż tak przytłaczające.

Zacznij od podstaw - określ, co musisz zrobić, aby skalować biznes, zanim Twój rozwój wymknie się spod kontroli. Następnie, po prostu zrób jeden krok. Później kolejny. Jednym z pierwszych kroków może być kontakt z commint. Przygotujemy dla Ciebie:

 • Wymagania biznesowe aplikacji dedykowanej
 • Wymagania funkcjonalne aplikacji dedykowanej.
 • Wymagania niefunkcjonalne aplikacji dedykowanej.
 • Przypadki użycia w aplikacji dedykowanej.