Matryca skalowania biznesu. Matryca Skalowalności biznesu

Matryca skalowania biznesu. Matryca Skalowalności biznesu

Skalowanie biznesu

Startupy żyją skalą, skalowaniem firmy. Potrzebują nowego modelu biznesowego, który przedstawi proces rozwoju biznesu ze startup ‘u do dużej firmy. Przedstawiamy ideę, którą firmy mogą wykorzystać, aby sprawdzić skalowalność biznesu swojego modelu biznesowego. Tak, aby wspierać kolejne fale szybkiego wzrostu.

Skalowanie biznesu od 1 mln do 10 mln dolarów?

Skalowanie biznesu, to istotne zagadnienie w przedsiębiorczości. Nie ma prostych, sprawdzony i powtarzalnych zasad, które każda firma może zastosować i osiągnąć skalę biznesu, o której marzy. Biznes się tak szybko zmienia, i dotyczy tak wielu, różnych działalności, że stworzenie jednego modelu dla wszystkich jest niewykonalne. Gdzie jest podręcznik, który poprowadzi firmę przez ten magiczny i pełen wyzwań proces skalowania firmy od startupu do dużej firmy? Tylko niewielka grupa ludzi wie, jak to zrobić, i jest zajęta budowaniem i skalowaniem kolejnych biznesów.

Skalowanie biznesu – nie utknij w środku

Mamy pewne wskazówki dla kolejnych cyklu życia firmy. Startupy wiedzą, co robić: Lean Startup wykonał doskonałą pracę, wyjaśniając proces uczenia się na odległość, aby przetestować hipotezy dotyczące modelu biznesowego, aż do momentu, gdy Startup znajdzie odpowiednie połączenie produktu z rynkiem. Duże firmy wiedzą też, w jaki sposób rozwijać biznes z sukcesem.

Ale - co firma ma robić, gdy przechodzi przez fazy - ten magiczny okres szybkiego wzrostu, szybkiego wzrostu przychodów. To właśnie jest czas skalowania biznesu pomiędzy startupem, a dużą firmą. Właściciele startupów zadają sobie pytania, co musimy zrobi, aby stać się dużą firmą? Rozstrzygnięcie tej kwestii jest kluczowe, jeśli firmy mają osiągnąć swój potencjał.

Skalowanie biznesu – nowa perspektywa, szukając możliwości

Potrzebny jest nam nowy sposób myślenia o wyzwaniach związanych z szybkim wzrostem; nowa perspektywa, dzięki której będziemy mogli rozwiązywać problemy związane ze wzrostem.

Wiemy, że skalowalność modelu biznesowego firmy jest głównym czynnikiem decydującym o tym, jak szybko może ona się rozwijać. Wydaje się jednak, że nie ma dobrej definicji tego, co tak naprawdę oznacza - skalowalność biznesu. Skalowalność modelu biznesowego jest funkcją:

  • paliwa, które napędzają go do przodu, oraz
  • tarć, które go powstrzymują,

i proponuję tę definicję:

Skalowalność biznesu = Energia - Opór

Podobnie jak w przypadku samochodu, jeśli siła silnika będzie współgrać z jego hamulcami, pozostanie on nieruchomy. Aby być skalowalnym, model biznesowy musi mieć więcej paliwa niż opór, a firmy z największym bilansem energia > opór będą rosły najszybciej i wyprzedzały konkurencję.

Ten bilans energia - opór dotyczy zarówno wewnętrznego funkcjonowania firmy (jej silnik wykonawczy), jak i sposobu, w jaki konkuruje i wygrywa biznes na rynku (jej silnik wzrostu). Bilans energia - opór musi być dodatni, zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny, aby firma mogła się skalować. Im większa jest różnica między energią, a oporem, tym bardziej skalowalny będzie model biznesowy.

Połączenie czynników - energia i opór, oraz wewnętrzny i zewnętrzny - daje nam możliwość zbadania skalowalności modelu biznesowego, aż do rdzenia jego DNA.

Matryca skalowania biznesu

Matryca skalowalności biznesu - Szczegóły

Każdy kwadrant dotyka elementów DNA firmy

Energia zewnętrzna zawiera możliwości poprawy sposobu, w jaki firma tworzy wartość dla klientów i zdobywa nowych. Odzwierciedla to, w jaki sposób produkty i usługi firmy zaspokajają potrzeby jej klientów i jak generuje ona popyt. Energia zewnętrzna to wszelkie możliwości udoskonalenia i usprawnienia: oferty wartości podstawowej; oferowanych produktów i usług; definicji rynku docelowego; marki firmy; lub jej strategii marketingowej, w tym osób odpowiedzialnych za wzrost. Im więcej zewnętrznej energii jest wbudowane w model biznesowy firmy tym łatwiej jest pozyskać nowych klientów.

Opór zewnętrzny odzwierciedla wyzwania związane z presją konkurencyjną, otoczeniem biznesowym. Te opory stanowią pole bitwy dla konkurencji i są powodem, dla którego klient może wybrać konkurenta zamiast Twoją firmę. Wszelkie trudności i problemy związane z: charakterem rozwiązań oferowanych przez firmę; modelem cenowym; tym, jak wyjątkowe lub dobrze pozycjonowane są oferty; solidnością przewagi konkurencyjnej firmy; lub jej komunikatywnością, zostałyby tu uwzględnione. Im mniejsze są opory zewnętrzne, tym łatwiej jest firmie prześcignąć konkurencję.

Energia wewnętrzna polega na wykorzystywaniu zasobów posiadanych i kontrolowanych przez firmę. Reprezentuje ona możliwości osiągnięcia więcej przy mniejszych nakładach. Wszystkie możliwości: nowoczesnej struktury organizacyjnej, poprawy kultury, wzmocnienia przywództwa, rozwoju pracowników, poprawy podstawowych kompetencji lub pozyskania nowych zasobów: fundusze, ludzie, partnerstwa, itp., to energia wewnętrzna. Im większa interoperacyjność

Opór wewnętrzny odzwierciedla ograniczenia operacyjne. Wraz z rozwojem firmy wzrastają również jej potrzeby operacyjne. Na ogół nazywamy to rosnącą biurokracją. Opór wewnętrzny to wszelkie blokady operacyjne, takie jak: słabe procedury wewnętrzne, niewystarczająca, brakująca infrastruktura lub słabe systemy zarządzania. Podobnie, wszelkie ograniczenia, które utrudniają produkcję większej liczby produktów. Na przykład, w konsultingu, ograniczenie polega na tym, że eksperci są zobowiązani do dostarczenia usługi w określonym czasie, a w produkcji można wyprodukować tylko tyle produktów w jednej fabryce. Im mniej oporów wewnętrznych, tym efektywniej firma może dostarczyć swoją ofertę.

Skalowanie biznesu - proces ciągłej Innowacji

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że różnica między energią, a oporem będzie się zmieniać w czasie. O to w tym wszystkim chodzi. Matryca skalowalności biznesu to sposób na podejście do ciągłej innowacji modelu biznesowego, z naciskiem na szybkość i skalowalność.

Wyobraź sobie. Siedzisz ze swoim zespołem na comiesięcznym spotkaniu zarządu. Przez godzinę rzucasz na zarząd wszystkie czynniki, które powstrzymują firmę, i możliwości, które musisz popchnąć do przodu. Cały zespół skupia się na właściwym zrozumieniu pierwotnej przyczyny problemów i możliwości, które widzi i nie zadowala się spóźnieniami na poziomie podstawowym. Zespół szybko diagnozuje aktualny bilans sił energii i oporu, a następnie szereguje pozycje według ich wpływu i łatwości wykonania. Priorytetem są najpierw pozycje o dużym wpływie, o niskim stopniu trudności, a przez następny miesiąc zespół zajmuje się tymi siłami. W kolejnym okresie później, równanie energia > opór poprawiło się i firma może się szybciej rozwijać.

Matryca skalowalności biznesu - spójność
  • Centralnym pytaniem jest, co firma powinna robić na każdym etapie?

Unikatowym czynnikiem dla firmy w trybie wzrostu jest to, że optymalizuje się ona pod kątem szybkości.

Skalowanie biznesu to wyścig, w którym wygrywa firma, która rozwija się najszybciej. Na każdym z tych iteracyjnych kroków najlepszą rzeczą, jaką może zrobić firma rozwijająca się, jest poszukiwanie sposobów na zwiększenie ilości energii i usunięcie oporów, aby zmaksymalizować swoją trajektorię rozwoju. Firma będzie w stanie wprowadzać małe i ciągłe korekty w celu zwiększenia tempa wzrostu bez przerywania działalności w tym procesie.

Tu właśnie pojawia się Matryca Skalowalności. Jest to narzędzie do wspierania ciągłego wprowadzania innowacji w modelu biznesowym, gdy firma przechodzi przez szybki wzrost.

Powiązane artykuły