Skalowalny biznes, pomysły na skalowalny biznes

Skalowalny biznes, pomysły na skalowalny biznes

Skalowanie biznesu

Każdego dnia odwiedza Cię 20 klientów i masz odpowiednią ilość składników i produktów na cały dzień handlu. Prowadzisz kiosk z lemoniadą. Wtedy, ni stąd ni zowąd, dostajesz informację że znany portal podróżniczy Odyseos.com napisał ciekawy, polecający artykuł na temat Twojego biznesu. Nagle klienci ustawiają się w kolejce do Twojego kiosku z lemoniadą. Kolejka zajmuje cały kwartał ulic. W ciągu godziny wyprzedają się, kończą się wszystkie produkty i trzeba zamknąć sklep, nie masz żadnych szans, aby pozyskać pieniądze, które teraz tracisz. Tak się stało, bo Twoje stoisko z lemoniadą nie było przystosowane do skalowania biznesu. Nie było procesu zatrudniania pracowników, nowych dostawców składników i produktów do lemoniady, lub przewidywania zapasów cukru i cytryn, które trzeba będzie posiadać. Krótko mówiąc, nie było żadnych procesów. A brak procesów = brak skalowalności biznesu.

Kiedy dopiero zaczynasz, masz miejsce na robienie rzeczy, które nie są skalowalne. Te rzeczy działają jak iskra, która zapala paliwo rakietowe, które wystrzeliwuje Twój biznes, ale nie możesz ich robić w nieskończoność.

Na przykład, osoby z fundusze Venture Capital pytają o zagadnienia, które są istotne w określonej fazie zrostu firmy. Podejmują działania, których nie byliby w stanie robić dalej, gdy ich firma się rozrośnie.

Założyciele firmy tworzącej aplikację do przechowywania bagaży pytają: Czy wypróbujesz naszą betę?, a jeśli odpowiedź jest twierdząca, mówią ‘Świetnie, wyślemy ci link’. Gdy ktoś zgodzi się wypróbować wersję beta aplikacji, mówili ‘No to podaj Twój adres email i od razu sprawdź jak działa aplikacja dedykowana.

Oczywiście pracownicy aplikacji do przechowywania bagaży nie pozyskują użytkowników stale pojawiając się osobiście, by sprawdzać, jak ona działa na laptopach i telefonach. Z czasem budują skalowalne biznesy, systemy, dzięki którym właściciele aplikacji stają się przedsiębiorcami w pełnym znaczeniu tego słowa.

Skalowalny biznes, to temat tego artkułu. Przedstawiamy porady dotyczące skalowania biznesu, które pomogą Ci zwiększyć przychody, nie pozwalając Twojej firmie zapomnieć o celach i priorytetach firmy.

Skalowalność

Skalowalny biznes to taki, który jest przygotowany do radzenia sobie ze zwiększonym popytem przy jednoczesnym ograniczonym wzrostem kosztów z wiązanych z jego obsługą . Bez względu na to, ile sprzedajesz i ilu pracowników zatrudniasz, jeśli prowadzisz skalowalny biznes, będzie on w stanie poradzić sobie z tym bez rozpadu.

Firma, która nie jest przystosowana do skalowania, będzie miała trudności z rekrutacją nowych pracowników, efektywnym zatrudnieniem i zarządzaniem podstawowymi procesami biznesowymi.

Aby nie stać się jedną ze skalowalnych firm, musisz pracować nad tym, aby Twoja firma jak najszybciej osiągnęła skalowalny model biznesowy.

Na czym polega skalowalny biznes?
Tworząc skalowalny biznes stwórz bazę wiedzy w firmie dla pracowników

Istnieją pewne fragmenty informacji, których nikt nie wydaje się pamiętać, a często są one rozproszone po całej firmie lub wewnątrz przypadkowych nieaktualnych procesów.

Zamiast umieszczać wiadomość w wielu, różnych miejscach i potem o niej zapominać, dlaczego nie scentralizować tych informacji, udostępnić je i łatwo wyszukiwać? To nie jest coś, czego potrzebują tylko duże firmy. Nawet małe firmy używają współdzielonych dokumentów do przechowywania informacji.

tworzenie bazy wiedzy w firmie można zacząć od uzyskania odpowiedzi na pytania:

  • Kim są użytkownicy?
  • Jakich mamy klientów?
  • Jakie są główne projekty?
  • Jak firma zarabia pieniądze?
  • Jak pracownicy się komunikują?
  • Jakie rytuały obowiązują w firmie?
  • Jaka jest kultura organizacyjna firmy?
  • Jakie usługi wewnętrzne są dostępne?
  • Czy istnieją różne zespoły? Różne działy?
  • Jak działa kierownictwo? Jaki rodzaj hierarchii istnieje?
  • Jakie aplikacje dedykowane są używane w firmie?
  • Jakiego rodzaju procesy są stosowane w firmie?
  • Jak definiowana jest praca i ustalane są priorytety?
  • Jakie procesy biznesowe są w firmie (urlopy, wydatki itp.)?
  • W jaki sposób ustalane są priorytety strategiczne?
  • W jaki sposób poszczególne zespoły wykonują swoje zadania w różny sposób?
  • Kogo należy zapytać, jeśli użytkownik potrzebuje się coś dowiedzieć?

Dedykowana baza wiedzy w firmie działa dobrze, zmniejszając istotny liczbę emaili i telefonów.

Tworząc skalowalny biznes zautomatyzuj jak najwięcej procesów biznesowych

Automatyzacja, która sprawiła, że większość form wprowadzania danych stała się przestarzała, jest czymś, na czym powinieneś się skupić tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Ponieważ nie jest to coś, do czego musisz zatrudniać pracowników, a nawet może zaoszczędzić Ci zatrudniania pracowników w pierwszej kolejności. W miarę rozwoju firmy, automatyzacja procesów biznesowych jest zawsze niezawodna i spójna.

Tworząc skalowalny biznes wcześnie zatrudnij asystenta

Ostatnią rzeczą, na którą chcesz spędzać czas są zadania takie jak aktualizacja kalendarza, wprowadzanie danych i zarządzanie bazami danych. Im szybciej pozbędziesz się tych zadań, tym lepiej będziesz mógł skupić swoją energię na rozwijaniu biznesu. Zacznij od wdrożenia wirtualnej asystentki:

Tworząc skalowalny biznes skoncentruj się na przekształceniu pierwszych pracowników w liderów i stworzeniu formalnej struktury zarządzania

Kiedy firma jest mała, pracownicy zazwyczaj wykonują wiele różnych funkcji jednocześnie. W miarę rozwoju firmy, będziesz chciał się skupić i przekształcić strukturę ‘wszystkich rąk na pokład’ w coś bardziej formalnego.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Twoi pierwsi pracownicy staną się liderami swoich zespołów i działów. W momencie awansu powinni mieć już największe doświadczenie i kompetencje na wybranym stanowisku. Przygotuj początkujących pracowników do roli liderów poprzez stopniowe przekazywanie im coraz większej odpowiedzialności i mentoring oraz rozwijanie umiejętności zarządzania.

Alternatywnie, możesz zatrudnić starszych pracowników, którzy w przeszłości odnieśli sukces w rozwoju firmy.

Choć wielu założycieli nie chce na początku działać jak korporacja, struktura organizacyjna z silnym przywództwem jest kluczem do przekształcenia Twojego zgrabnego startupu w prawdziwy, działający biznes. Jedną z rzeczy, która jest niezbędna dla dobrze rozwiniętej struktury zarządzania jest schemat organizacyjny.

Tworząc skalowalny biznes przejdź z poczty elektronicznej na komunikatory internetowe i aplikacja do komunikacji wewnętrznej w firmie w chmurze

Ponieważ wszyscy zapisujemy się do większej ilości newsletterów i subskrybujemy aplikacje, które wysyłają regularne e-maile, nasze skrzynki odbiorcze stają się coraz mniej użyteczne. Praca może łatwo zostać zagubiona, przeoczona i pogrzebana w ciągłym strumieniu śmieci. Krótko mówiąc, nie pozwalaj, aby ważne e-maile od współpracowników dzieliły równą przestrzeń z newsletterami i automatycznymi wiadomościami aktualizacyjnymi.

Zespoły korzystające aplikacji do komunikacji wewnętrznej  w firmie, aby ograniczyć ilość wewnętrznej poczty elektronicznej, regularnie donoszą, że pomaga im to lepiej centralizować informacje i pozostawać na szczycie zadań. Aplikacja do komunikacji wewnętrznej w firmie oszczędza czas, jest bardziej bezpośrednia i jest czymś, do czego wszyscy się przyzwyczailiśmy w dobie powszechnego korzystania.

Jeśli chodzi o aplikacje do komunikacji wewnętrznej w firmie online, w chmurze, pomagają one udostępniać i centralizować informacje. Alternatywą jest przesyłanie dalej e-maili i ponowne dodawanie do stosu wiadomości, które współpracownicy muszą sprawdzić.

Powodem, dla którego pomoże to Twojej firmie w zwiększeniu skali jest fakt, że ogranicza to wiele niepotrzebnej pracy administracyjnej, pozwalając Twojemu zespołowi budować infrastrukturę informacji w chmurze, zamiast zamykać ją w swoich skrzynkach pocztowych. Mając taki system IT na miejscu, dzielenie się informacjami, zarządzanie projektami i dotrzymywanie terminów staje się o wiele łatwiejsze.

Tworząc skalowalny biznes dokumentuj procesy biznesowe

Może być trudno uzasadnić znalezienie czasu na dokumentowanie procesów, gdy masz małą firmę, ale jak inaczej planujesz delegować pracę, jeśli osoba, której ją delegujesz, nie ma oficjalnego opisu, jak zadanie jest wykonywane. Innym powodem, dla którego potrzebujesz udokumentowanych procesów biznesowych jest zatrudnianie nowych pracowników, ponieważ procesy te służą jako materiał szkoleniowy.

Ogólną zasadą jest dokumentowanie procesów dla wszystkiego, co robisz wielokrotnie. Możesz również tworzyć wersje swoich szablonów, dzięki czemu będziesz mógł śledzić, jak z czasem zmieniają się przepływy pracy.

Tworząc skalowalny biznes dopracuj proces rekrutacji

Jednym z najbardziej oczywistych sposobów skalowania firmy jest zatrudnianie większej liczby pracowników. Jest to powszechnie stosowane jako metryka sukcesu, aby ocenić, jak bardzo firma się rozwinęła. Jako jeden z najważniejszych sposobów skalowania biznesu, jest to również jeden z procesów, które musisz zoptymalizować w pierwszej kolejności.

  • Gdzie ogłaszasz swoje oferty pracy?
  • Jak sprawdzasz potencjalnych pracowników?
  • Jak upewnić się, że zatrudniasz z najlepszej puli?
Tworząc skalowalny biznes zarządzaj procesami

Oznacza to, że wszystkie posty na blogu, i słowa kluczowe są w jednym miejscu, wszystkie połączone razem i łatwe do przeszukiwania. Zrobiliśmy to z treścią, ale można to zrobić z czymkolwiek. Możesz użyć aplikacji dedykowanej do zbudowania katalogu pracowników i obliczyć, jak długo każdy pracownik był w firmie (aby automatycznie zaplanować roczne przeglądy, na przykład).

Zbuduj skalowalny biznes już dziś

Wiele z porad zawartych w tym artykule można podsumować na dwa sposoby:

  • przenieś się z lokalnej aplikacji lub nawet papierowej wersji sposobu działania firmy u do chmury, inaczej wdróż transformację cyfrową w firmie
  • zacznij używać formalnych procesów biznesowych.

Pierwsze kroki, jakie powinieneś podjąć, to ograniczenie ilości papieru w swojej firmie poprzez wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów oraz rozpoczęcie dokumentowania swoich procesów biznesowych. To prosty i skuteczny sposób na dokumentowanie, realizację, automatyzację i śledzenie procesów biznesowych, dzięki czemu można skupić się na generowaniu przychodów, a nie na gaszeniu pożarów.

Powiązane artykuły