Strategia skalowania biznesu

Strategia skalowania biznesu

Skalowanie biznesu

W dzisiejszym świecie biznesu panuje ostra konkurencja i przedsiębiorcy muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby osiągnąć sukces. Możesz mieć swój produkt sprzedający się jak ciepłe bułki i możesz mieć niezwykle chłonny rynek docelowy również dla nich, ale strategia skalowania biznesu jest tym, co odróżnia mały biznes, startup i dochodową organizację od siebie.

Każda duża firma kiedyś zaczynała jako zwykły pomysł na biznes, z pragnieniem skalowania przez właściciela. Oczywiście, pewne czynniki odgrywają istotną rolę w tym, jak te organizacje rosły i odnosiły sukces – takie zagadnienia jak wykorzystanie okazji, posiadanie skutecznego zespołu, skupienie, i nie trzeba wspominać o dniach i nocach ciągłej ciężkiej pracy - wszystko to ma znaczenie.

Jak skalować biznes?
  • Co to jest skalowanie biznesu?
  • Skalowanie biznesu vs. rozwój biznesu.
  • Dlaczego musisz zwiększać skalę biznesu?
  • Kiedy jest właściwy czas na skalowanie biznesu?
  • Najlepsze wskazówki dotyczące skalowania biznesu.

Skalowanie biznesu nigdy nie było łatwym zadaniem. Wiele organizacji musiało wyciągnąć z tego trudne wnioski, niemniej jednak ich doświadczenie i mądrość pozwalają nam dziś na stosowanie strategii skalowania biznesu i poszerzanie horyzontów biznesowych przy minimalnym wysiłku w dzisiejszym środowisku cyfrowym.

Co to jest skalowanie biznesu?

Skalowalność jest cechą, która opisuje zdolność przedsiębiorstwa do dobrego funkcjonowania w warunkach rosnącego obciążenia pracą. Skalowanie biznesu oznacza efektywny sposób na zwiększenie jego wydajności nawet w przypadku testowania go przy większych wymaganiach dotyczących wyników.

Skalowanie biznesu zależy głównie od dwóch czynników: możliwości i wydajności. Zadaj sobie pytania:

  • Czy Twoja firma jest zdolna do rozwoju?
  • Czy jest w stanie dostosować się do wzrostu?
  • Co zrobić, jeśli sama zmiana stanie się powodem do potknięcia się firmy?

Spadające zamówienia, brak komunikacji, niewystarczająca liczba pracowników, te powody pozostawią cię z niczym innym jak tylko niezadowolonymi klientami.

W kontekście biznesu, skalowalność firmy opisuje zdolność przedsiębiorstwa do rozwoju bez bycia hamowanym przez dostępne zasoby, gdy produkcja wzrasta. Technologia pozwoliła w ostatnich latach zwiększyć wygodę korzystania ze skalowalności, ponieważ znacznie ułatwiła zdobywanie klientów, rozszerzanie rynków i skalowanie działalności.

Jednak wielu przedsiębiorców często myli się, jakby nie byli w stanie określić różnicy między rozwojem a skalowaniem biznesu.

Skalowanie biznesu a rozwój biznesu

Dla uproszczenia, rozwój odnosi się do wzrostu dochodów, podczas gdy skalowanie odnosi się do wzrostu dochodów bez proporcjonalnego zwiększania kosztów ich uzyskania.

Na przykład, powiedzmy, że jesteś małą firmą, brokerem ubezpieczeniowym, która nawiązała współpracę z nowym klientem. Teraz, przy zwiększonym zapotrzebowaniu na ubezpieczenia, być może będziesz musiał wynająć inne zasoby, ponieważ nowy klient przyniesie większy przychód dla Twojej firmy - to jest wzrost.

Jednakże, jeśli Twój obecny zespół jest w stanie obsłużyć i spełnić wszystkie wymagania w zakresie ubezpieczeń nowego klienta bez konieczności korzystania z dodatkowych zasobów, to jest skalowanie biznesu.

Dlaczego musisz zwiększać skalę biznesu?

Faktem jest, że usługi IT dla firm otworzyły ogromne możliwości dla biznesu i zapewnia przedsiębiorcom medium do globalnego rozwoju. Najnowsze, przyjazne dla użytkownika aplikacje dedykowane zmieniły sposób myślenia o interakcjach lub zakupach z firmą.

Możesz nie chcieć dominować na świecie, ale nie ma powodu, dla którego nie powinieneś się rozwijać, ucząc się najnowszych taktyk, które pozwolą Ci rozwinąć biznes. Możesz otwierać nowe sklepy w różnych lokalizacjach i różnicować swoje obecne produkty i usługi.

Kiedy jest właściwy czas na skalowanie biznesu?

Dynamiczne zmienne nie są do przewidzenia. Szczególnie, kiedy próbujesz czegoś nowego, co może się zdarzyć - to wszystko jest eksperymentalne. Dynamiczne zmienne związane ze skalowaniem biznesu. Nie istnieje żadna magiczna formuła, która potrafiłaby dokładnie określić, kiedy jest odpowiedni czas na skalowanie biznesu. Istnieją jednak wskazówki, kiedy należy wykonać kolejny krok i skalować swój startup w poszukiwaniu nowych klientów, nowych źródeł przychodów i lepszej rozpoznawalności marki.

Najlepsze wskazówki dotyczące skalowania biznesu.
  • Kiedy pracownicy nie są w stanie poradzić sobie z obciążeniem pracą.
  • Kiedy długoterminowe cele biznesowe są nieosiągalne.
  • Kiedy prowadzisz firmę w celu wzrostu.
  • Kiedy masz powtarzalny model sprzedaży, który nie wymaga natychmiastowych zmian.
  • Kiedy twoje liczby mówią, że jesteś dobry, aby iść.

Poza tym możesz również zadać sobie pytania:

  • Czy jest wystarczający popyt na twój produkt lub usługę?
  • Czy masz pozytywne przepływy finansowe?
  • Czy posiadasz najnowsze systemy IT?
  • Czy znasz oczekiwania swoich klientów?
  • Czy posiadasz sprawne procesy biznesowe?
  • Czy masz odpowiedni zespół?

Jeśli odrzucasz możliwości biznesowe tylko dlatego, że Twój zespół nie może sobie pozwolić na dodatkową pracę, to jest to idealny wskaźnik, że nadszedł czas na skalowanie biznesu. Jeśli przekroczysz dotychczasowe cele biznesowe. Będziesz miał pozytywne przepływy finansowe dzięki powtarzalnej sprzedaży przy sprawdzonych koncepcjach i niezawodnej infrastrukturze oraz atmosferze minimalnego ryzyka. To jesteś gotowy do skalowania swojego biznesu.

Strategia skalowania biznesu

Jak skalować biznes? Wskazówki dotyczące skalowania biznesu

Teraz, mając jasny obraz tego, co naprawdę oznacza skalowanie firmy, przyjrzyjmy się temu, jak skalować biznes bez zwiększania istniejących kosztów.

Strategia skalowania biznesu. Zbuduj zestaw umiejętności

Jest całkiem jasne, że skalowalność biznesu wymaga rozszerzonego zestawu umiejętności. Przedsiębiorcy muszą zbudować zespół z różnorodnym zestawem umiejętności. Ważne jest, aby Twój zespół rozumiał Twoje cele biznesowe i dążył do ich osiągnięcia na czas, bez kompromisów w zakresie jakości. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy sprawują kontrolę nad imponującym zestawem umiejętności.

Ponadto, jeśli zajdzie taka potrzeba, nie wahaj się zainwestować w swój zespół, ponieważ ich nauka ostatecznie zredukuje Twoją pracę i pozwoli Ci efektywnie skalować swój biznes.

Strategia skalowania biznesu. Pracuj z zespołem w sieci

Sposób myślenia, który promuje wzrost i skalowalność biznesu, musi obejmować współpracę i partnerstwo daleko poza przedsiębiorstwem. Rozwój silnej sieci partnerów biznesowych, klientów i kooperantów jest kluczem do sukcesu w dłuższej perspektywie.

Należy zbudować sieć współpracy z ludźmi i organizacjami, na przykład dostawcami usług, partnerami handlowymi, dostawcami i klientami, ponieważ mogą oni być chętni do pomocy poprzez wspólne tworzenie wartości dodanej. Takie zaangażowanie może przybrać formę formalnego sojuszu, a kiedy to nastąpi, skalowalność biznesu staje się osiągalna przy minimalnym wysiłku.

Strategia skalowania biznesu. Rozwój i wdrażanie systemów IT

Jeśli chodzi o skalowanie biznesu, systemy IT ułatwiają przedsiębiorcom działalność i czyni ją łatwiejszą i tańszą. Możesz zyskać ogromną skalowalność biznesu przy mniejszym nakładzie pracy, jeśli mądrze zainwestujesz swój czas i pieniądze w technologię.

Dzisiejsze firmy nie działają na jednym systemie, zamiast tego, integracja systemu jest głównym aspektem skalowalności dla większości firm. Istnieje wiele systemów, które przedsiębiorca przyjmuje w celu zwiększenia efektywności. Poniżej znajduje się kilka powszechnie stosowanych systemów IT, które można skonfigurować, aby osiągnąć swoje cele skalowania biznesu.

  • System CRM dla małej firmy - zarządzania relacjami z klientami: Usprawnia dane użytkowników, a także zwiększa współpracę między zespołami zwłaszcza między zespołami marketingu i sprzedaży.
  • Ulepszone i wydajne maszyny produkcyjne (dla firm produkcyjnych): Dla zwiększenia wydajności produkcji w celu zaspokojenia popytu.
  • Aplikacja do zarządzania zapasami (Inventory Management Software): Do śledzenia poziomu zapasów, zamówień, sprzedaży i dostaw.
  • Aplikacja do zarządzania zasobami, aplikacja Asset Management Software. Do zarządzania wyposażeniem, przedmiotami, zarządzania przedmiotami.
  • System do księgowości i finansowania: Zapewniają one terminowe i dokładne raportowanie, co pozwala na lepsze wykorzystanie informacji do podejmowania decyzji finansowych.
  • System zarządzania zasobami ludzkimi (HRMS): Pozwala na zarządzanie ludźmi, automatyzację ręcznych zadań i sortowanie informacji zgodnie z potrzebami. Aplikacja HR pozwala w prosty i szybki sposób usprawnić komunikację biznesową i wymianę dokumentów szczególnie w firmach rozproszonych.
  • Aplikacja marketingu cyfrowego: Pozwalają marketerom na efektywne tworzenie, testowanie i mierzenie ich kampanii marketingowych.
Strategia skalowania biznesu. Tworzenie procesów biznesowych

Nie możesz skalować firmy, jeśli nie stworzysz i wdrożysz procesy biznesowe i procedury, które ułatwią jej usprawnienie. Musisz zapewnić odpowiednią delegację tych powtarzalnych standardowych procesów, aby uprościć rozwój firmy.

Dzięki ujednoliceniu i standaryzacji podstawowych funkcji, będziesz w stanie szybko zbudować solidne podstawy na dłuższą metę. Zamiast koncentrować się na krótkoterminowych rozwiązaniach, będziesz w stanie z łatwością osiągać większe cele biznesowe.

Strategia skalowania biznesu. Automatyzacja procesów biznesowych

Automatyzacja procesów biznesowych pozwala na płynne przeprowadzanie powtarzalnych procesów przy niższych kosztach i bardziej wydajnie poprzez minimalizację pracy ręcznej. Pozwala przedsiębiorcom na skrócenie czasu realizacji każdego zadania. Zmniejsza jeszcze bardziej ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego, a także pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Jednak automatyzacja nie musi oznaczać integracji systemu mechanicznego z procesem i zwalniania pracowników.

W tym przypadku automatyzacja procesów biznesowych polega na włączeniu systemu do procesu, poprzez który zmniejsza się liczba punktów kontrolnych. Dlatego też, oprócz zapewnienia jakości, automatyzacja zwiększa tempo (wydajność), w którym produkty surowe docierają do fazy końcowej.

Na przykład, można zautomatyzować proces powitalny podczas pobytu klienta na pokładzie po jego rejestracji w firmie. Gdy klient zarejestruje się na Twój produkt lub usługę, możesz wysłać mu prostą wiadomość powitalną, aby od początku zbudować zdrowe relacje.

Strategia skalowania biznesu. Firma oferująca usługi doradztwo IT

Jeśli chodzi o skalowanie firmy, ważne jest, aby określić właściwy moment na zatrudnienie większej liczby członków zespołu lub po prostu zlecić zadania organizacji zewnętrznej lub freelancerom.

Na przykład, w początkowych fazach działalności masz kilku członków w swoim głównym zespole, którzy wykonują wiele zadań. Jednakże, w miarę rozwoju firmy, zatrudnia ona ekspertów w celu poprawy i usprawnienia procesów, tak aby główny zespół mógł pracować nad skalowaniem biznesu przy jednoczesnym utrzymaniu jej jakości. Musisz upewnić się, że zadowolenie klienta nie jest zagrożone, w przeciwnym razie będziesz żałować zatrudnienia niewłaściwego zespołu oferującego usługi doradztwo IT.

Strategia skalowania biznesu. Zrozumienie klientów

Aby w pełni zrozumieć, czego naprawdę chce Twój klient, Zespół musi być w stanie odpowiedzieć na następujące pytania:

  Kim jest wasz klient?

  • Co oni robią?
  • Dlaczego kupują?
  • Kiedy kupują?
  • Jak kupują?
  • Jaki jest ich dochód?
  • Co skłania ich do kupowania?
  • Co oni o tobie myślą?
  • Co sądzą o twojej konkurencji?
  • Czego oczekują od ciebie?

Te kilka kluczowych punktów pozwoli twojemu zespołowi zrozumieć, czego naprawdę chce twój klient. Dobrą praktyką jest również spojrzenie na rozwój Twojej firmy z perspektywy klientów. Twój wewnętrzny zespół musi pracować w skupieniu i wyznaczać kamienie milowe rozwoju Twojej firmy.

Strategia skalowania biznesu. Przewaga konkurencyjna

Jeśli chodzi o określenie przewagi konkurencyjnej, należy zauważyć, że wielu przedsiębiorców poddaje się samoocenieniu co do tego, gdzie chcą prowadzić swoją działalność. W miarę wzrostu skali firmy, zaczynają lepiej rozumieć swój rynek i produkty.

Oto przykład. Firma leasingowa w pewnym momencie zorientuje się, że jest lepszy w świadczeniu usług posprzedażnych w obszarze leasingu ruchomości niż nieruchomości. Firma leasingowa skoncentruje się wtedy na utrzymaniu personelu i wyspecjalizuje się we wszelkiego rodzaju narzędziach wymaganych do świadczenia leasingu ruchomości zamiast marketować leasing nieruchomości.

Strategia skalowania biznesu. Wzrost sprzedaży

Skalowanie firmy oznacza oczywiście, że szukasz teraz większej sprzedaży i wyższych przychodów. Każda firma chce poszerzyć swoje możliwości biznesowe poprzez wejście na nowe rynki i zwiększenie sprzedaży. Ale czy masz to, co jest potrzebne do wygenerowania tej dodatkowej sprzedaży?

Na początek, musisz mieć skuteczny plan sprzedaży, który pomoże Ci wygenerować więcej sprzedaży dla Twojej firmy. Uderzające, gdy żelazko jest gorące, daje przewagę konkurencyjną, której potrzebujesz.

Musisz również spojrzeć na sprzedaż od końca do końca. Zadaj sobie te pytania: Czy masz:

  • Wystarczający przepływ przewodów, który pomoże Ci zamknąć pożądaną liczbę przewodów?
  • Systemy IT do wprowadzania na rynek, śledzenia i zarządzania leadami?
  • Czy jest wystarczająca liczba członków zespołu sprzedaży, którzy mogą śledzić i zamykać leady?
  • Skuteczny system IT do zarządzania wszystkimi zleceniami sprzedaży?
  • System rozliczeń i należności, dzięki któremu będziesz mógł śledzić i odbierać wszystkie swoje faktury na czas?

Pamiętaj, że bez skutecznej strategii sprzedaży niezwykle trudno będzie skalkulować Twój biznes. Dlaczego tak jest? Ponieważ:

  • Nie ma podstaw do podejmowania decyzji w celu osiągnięcia celów biznesowych.
  • Brak jasności nie pozwoli ci skupić się na tym, jak i gdzie zastosować swoją energię.
  • Jeśli nie wiesz, w czym chcesz się wyróżniać, to skąd wiesz dokąd zmierzasz i jak to zrobisz?

Oto cztery wskazówki, o których musisz pamiętać, aby wdrożyć swoją strategię sprzedaży:

  • Zdefiniować skuteczną strategię, którą zespół sprzedaży może zastosować.
  • Zidentyfikuj członków zespołu, którzy szybko zaadaptują i wdrożą strategię sprzedaży.
  • Rekrutacja, rozwój i promocja tych, którzy wspierają i doskonalą strategię sprzedaży.
  • Pozbądź się ludzi, którzy nie mogą wesprzeć strategii sprzedaży.

Strategia sprzedaży będzie podstawą biznesu. Posiadanie skutecznej strategii sprzedaży jest istotne, a aby osiągnąć wymierny sukces w świecie sprzedaży, skalowanie sprzedaży jest naprawdę niezbędne.

Strategia skalowania biznesu. Działania marketingowe

Skalowanie marketingu jest jednym z najważniejszych priorytetów każdej firmy. Ze względu na wiele obowiązków, eksperci ds. marketingu pracujący dla stale rozwijających się organizacji stoją przed wieloma wielkimi wyzwaniami.

Na przykład, koordynacja z różnymi zespołami bez kompromisów w zakresie jakości, priorytetów, zasobów i mierników marketingowych. Muszą oni wdrożyć skuteczną strategię marketingową i stymulować działania w taki sposób, aby firma mogła rozwijać się w ogromnym tempie.

Kiedy skalujesz swoje działania marketingowe, biznes będzie mógł pozostać lean, zwinny. Będziesz w stanie realizować kampanie marketingowe, które będą skuteczne i efektywne i zrobią wrażenie na klientach.

Pięć zasad, które pozwolą Ci z powodzeniem skalować marketing, to:

  • Wybierz skalowalne strategie i procesy marketingu biznesowego.
  • Upewnij się, że zespół marketingowy jest gotowy do triumfu strategii marketingowych.
  • Jeśli nie uda Ci się delegować, nie uda Ci się skalować biznesu.
  • Obejmij automatyzację, ponieważ pozwala ona zaoszczędzić czas i być bardziej produktywnym.
  • Nie można jej poprawić, jeśli nie można jej zmierzyć.

Możesz również wdrożyć metodologię agile. Organizacje, które przyjmują ramy marketingu agile, są w stanie poprawić swoją produktywność i efektywność. W rzeczywistości większość CMO twierdzi, że ich zespoły stają się bardziej produktywne dzięki zastosowaniu Agile marketing framework.

Błędy, których należy unikać przy skalowaniu firmy

Wraz z wyżej wymienionymi strategiami, które mogą pomóc w skalowaniu biznesu, istnieje również kilka błędów, których należy za wszelką cenę unikać. Są one:

  • Skalowanie biznesu bez założeń, celów, planu.
  • Skupienie aktywności w zbyt dużym stopniu na marketingu i sprzedaży.
  • Nie słuchanie swoich wczesnych klientów.
  • Niechęć do rekrutacji pracowników z lepszym zestawem umiejętności.
  • Zbyt szybkie skalowanie biznesu.
  • Ignorując pracowników i kultury organizacyjnej firmy.
  • Kompromisowa akceptacja planu biznesowego dla krótkookresowego wzrostu.
  • Zła sytuacja finansowa firmy.
  • Nie rozumienie ekonomicznych motorów biznesu.
  • Brak planu procesu rozwoju produktów.
  • Brak segmentacji klientów.
  • Brak wdrożenia zasad zarządzania zmianą.
  • Brak dokumentacji procesów biznesowych.
  • Brak rozumienia, że skalowanie firmy jest procesem organicznym.
  • Brak odpowiednich zasobów w procesie skalowania biznesu.
  • Ryzykowne doświadczenia klientów.
  • Skupienie się na zbyt wielu celach jednocześnie.
Strategia skalowania biznesu. Podsumowanie.

Skalowanie biznesu naprawdę zaczyna się od etapu planowania, ustalania celów, priorytetów. Musisz mieć jasne wyobrażenie o tym, gdzie biznes ma być przez 10 lat. Ze światłem na końcu tunelu, wszystko się połączy i skalowanie firmy nie będzie tak stresujące, jak mogłoby się wydawać.

Wdrażając wyżej wymienione strategie, nie możemy zagwarantować, że biznes rozkwitnie, możemy jednak zapewnić, że te strategie są wypróbowane i przetestowane, na pewno pomogą Twojemu biznesowi rozkwitnąć i rozwijać się we właściwym kierunku.

Nie trzeba wspominać, że ważne jest również, aby przewidzieć rzeczy, które mogą pójść źle, ponieważ nie trzeba się o nie martwić. Po prostu uzyskaj szerszą perspektywę w centrum uwagi i nie trać możliwości dojścia do celu.

Każdy przedsiębiorca ma tendencję do stawiania czoła różnym wyzwaniom w trakcie swojej podróży, ale mądrze jest podjąć środki zapobiegawcze. Dzięki odpowiedniemu planowaniu, odpowiednim członkom zespołu i nastawieniu na rozwój, będziesz mógł skalować biznes bez żadnych problemów.

Powiązane artykuły