5 elementów wdrażania transformacji cyfrowej w firmie

5 elementów wdrażania transformacji cyfrowej w firmie

Transformacja cyfrowa

Cyfrowa transformacja

Efektywne wykorzystanie technologii cyfrowych ma ogromne znaczenie w konkurencyjnym środowisku. Aby odnieść sukces, nie potrzebujesz dedykowanej strategii cyfrowej; potrzebujesz strategię biznesową w erze cyfrowej. Cyfrowa transformacja jest trudna do zarządzania, ponieważ wymaga zmiany wielu zmiennych elementów firmy, podobnie jak przeprojektowanie i przebudowa samolotu podczas lotu.

Firma McKinsey & Company zidentyfikowała dziesięć zagadnień, które mogą przyczynić się do tego, że cyfrowe transformacje się nie uda. Są to takie czynniki, jak „strach przed nieznanym”, „brak koncentracji”, „brak dyscypliny” i „zbyt wolne podejście”.

Aby pokonać czynniki przeszkadzające we wdrożeniu transformacji cyfrowej, McKinsey & Company zidentyfikowała pięć kluczowych praktyk, które pomogą Ci odnieść sukces w cyfrowej transformacji.

Określ swoją strategię

Jak mówi Kot z Cheshire w Alicji w Krainie Czarów: „Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, każda droga zaprowadzi cię tam”. Wiele firm cierpi na taki brak ukierunkowania i koncentracji. Ale jak wyznaczasz strategię firmy w sposób zrozumiały dla wszystkich? A jak oceniasz jej wykonalność?

Jak można się domyślać, zalecamy stosowanie modeli do opisywania i analizowania opcji i wyborów strategicznych. W tym kontekście przydatnych jest kilka technik, takich jak wzorzec modelu biznesowego Aleksandra Osterwalder’a. Model ten wyraża kluczowe składniki modelu biznesowego w jasny i zwięzły sposób. Kładzie nacisk na wartość procesów biznesowych, a nie na liczby i mierniki wartości.

Model biznesowy

Istnieje wiele innych przydatnych instrumentów analitycznych, np. Pięć sił Portera, zrównoważona karta wyników oraz analizy SWOT i PESTEL (analiza mająca na celu ocenę środowiska makroekonomicznego firmy). Wspieramy techniki, które obejmują testy warunków skrajnych modelu biznesowego, które identyfikują mocne i słabe strony proponowanych modeli biznesowych, oceniając je pod kątem różnych scenariuszy przed wdrożeniem.

Najważniejszy jest fakt, że wszystkie te opcje są oparte na zintegrowanym świecie modeli, co pozwala spojrzeć na te same strategiczne inicjatywy z różnych perspektyw w spójny sposób.

Wyrównaj wiedzę w firmie

Zdefiniowanie spójnej strategii to oczywiście tylko pierwszy krok. Gdy masz już strategię, musisz upewnić się, że wszyscy rozumieją nowy kierunek i działają odpowiednio. Wymaga to dostarczenia jasnych, przydatnych informacji o strategii i jej wpływie wszystkim członkom w organizacji na ich własnym poziomie szczegółowości.

Oczywiście zarządzanie zmianami nie jest prostą sprawą i, jak ujął to Peter Drucker, „Kultura je strategię na śniadanie”. Niemniej jednak z udanych transformacji można wyciągnąć wspólne wnioski. Jednym z najważniejszych jest to, że w dzisiejszym świecie przejrzystość jest kluczem.

Kluczowym czynnikiem hamującym wdrażanie strategii w firmie jest brak zrozumienia co do intencji strategicznych. Dostarczanie łatwo dostępnych informacji różnym grupom w firmie (na ich własnym poziomie) za pośrednictwem kanału internetowego, pomaga w zrozumieniu i dostosowaniu działań pracowników do oczekiwań firmy.

Wdróż strategię w sposób adaptacyjny

Wspomniane wcześniej modele strategiczne można łatwo powiązać z architekturą firmy. Pozwala to ocenić wpływ i wykonalność nowych modeli biznesowych, a także zaprojektować ich wdrożenie w kontekście obecnej struktury organizacyjnej firmy.

Pamiętaj, że nie opowiadamy się za klasycznym podejściem typu „duży projekt z góry”. Pomyślna zmiana biznesu nie jest kwestią sztywnego wdrażania dużych planów. Wymaga to odgórnych wskazówek strategicznych, ale także oddolnych, wspólnych ulepszeń. Musisz zgromadzić ludzi z różnych obszarów firmy, aby zapewnić niezbędną wiedzę i umiejętności, a następnie użyć wysokiej jakości informacji w celu wsparcia procesu decyzyjnego, projektowania i wdrażania.

Modele architektury zapewniają kontekst, zakres i zestaw ograniczeń dla tych różnych zespołów, które następnie mają władzę lokalną, aby w zwinny sposób tworzyć swoją część większej transformacji. Z drugiej strony modele te pomagają zespołom koordynować wysiłki, uczyć się od siebie nawzajem, unikać niepotrzebnego powielania pracy i zapobiegać niespójnym aplikacjom internetowym „zwinnych silosów” lub „natychmiastowego dziedzictwa”.

Stymuluj lokalne innowacje, doskonalenie i uczenie się

Odważne, zmiany strategiczne to tylko połowa obrazu. Jednak w wielu firmach lokalnym zespołom trudno jest ulepszyć sposób pracy, stworzyć lepsze oprogramowanie lub w inny sposób wdrożyć innowacje oddolne, mimo że ludzie z metaforycznego „hali produkcyjnej” często wiedzą najlepiej, jak można to poprawić. Dzieje się tak głównie dlatego, że brakuje im wglądu potrzebnego do oceny skutków zmian, a zatem nie są upoważnieni do tego, aby tak się stało.

Jeśli brakuje Ci niezbędnych danych, musisz przejść; tylko kierownictwo wyższego szczebla ma uprawnienia do podejmowania decyzji opartych na przeczuciu, a nie na faktach (słaby to argument, ale tak jest w większości firm). Ale dostarczanie ludziom właściwych informacji z jednego źródła prawdy ułatwia delegowanie i podejmowanie decyzji. To z kolei przyspiesza zmiany w firmie i nie będziesz musiał czekać na decyzję z wyższego poziomu.

Jedno źródło prawdy agreguje i integruje informacje z różnych źródeł oraz przedstawia wyniki w łatwych w użyciu pulpitach nawigacyjnych, diagramach i innych formatach. Jest to kluczowy instrument wspierania zespołów w ich lokalnych usprawnieniach oraz w powiązaniu tych ulepszeń ze strategicznym kierunkiem firm na większą skalę. Ponadto inspiruje ludzi do uczenia się od innych i zapewnia platformę do rozpowszechniania innowacji w całej firmie.

Zachowaj zgodność z obowiązującymi przepisami

Żadna transformacja cyfrowa nie może przebiegać bez ograniczeń. Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej firmy muszą radzić sobie z presją regulacyjną ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych. Niektóre z tych nacisków dotyczą branż; finansowej, opieki zdrowotnej, a niektóre są bardziej ogólne. Widać w rozporządzeniu UE w sprawie RODO.

Ważne jest, aby ryzyko, bezpieczeństwo i zgodność nie były uwzględniane po fakcie, ale były traktowane jako kluczowy wpływ na projekt. Na przykład model biznesowy oparty na szerokim wykorzystaniu danych osobowych może zostać po prostu unieważniony przez nowe przepisy dotyczące prywatności. Co więcej, bezpieczeństwo w fazie projektowania jest obecnie często wymagane przez prawo, jak ma to miejsce w przypadku RODO.

Częstym tematem jest potrzeba jasnego wglądu w różne ryzyka, na jakie narażona jest firma. W kontekście transformacji cyfrowej zagrożenia cybernetyczne są oczywiście najważniejsze.

Powiązane artykuły