Cyfrowa transformacja firmy

Cyfrowa transformacja firmy

Transformacja cyfrowa

Cyfrowa transformacja firmy polega na wdrożeniu efektywnych rozwiązań wykorzystujących technologie cyfrowe, które umożliwiają zastosowanie nowych modeli biznesowych, nowych produktów, nowych procesów. Cyfrowa transformacja polega na kompleksowej zmianie całej firmy, nie tylko wybranych procesów lub obszarów.

Zmiany zachodzące na rynku powodują, że coraz więcej firm postrzega cyfryzację, jako główne źródło przewagi konkurencyjnej. Przez wiele lat, rozwiązania informatyczne znajdowały się z boku głównej działalności firmy. Firmy traktowały informatykę, jako jeden z działów, który tylko wspiera główne procesy biznesowe.

Cyfrowa transformacja zmienia całe podejście do roli informatyki w firmie. Informatyka, cyfryzacja weszła w każdy, główny obszar działalności firmy. Obecnie informatyka nie jest oddzielnym działem w firmie. Stanowi kluczową kompetencje. Również w firmach, które do tej pory działały w tradycyjnych obszarach biznesu.

Firma Ricoh w 2018 przeprowadziła badania sektora małych i średnich firm. Wyniki badań opublikowała w artykule pt: Failure to innovate threatens to put a third of European SMBs out of business by 2020. Przedstawia on, m. in. trzy obszary, w których firmy małe i średnie powinny wdrożyć transformację cyfrową:

  • 74% firm uważa, że firmy małe i średnie muszą zmienić, przeorganizować swoje procesy. Usprawnić umiejętność odpowiadania na zmieniające się potrzeby rynku, zwiększyć efektywność.
  • 54% firm uważa, że firmy małe i średnie muszą budować bliższe relacje z klientami, aby informować ich o produktach i zaznajamiać ich z nowymi rozwiązaniami.
  • 42% firm uważa, że firmy małe i średnie muszą wykorzystać pełen potencjał oraz zwiększyć zaangażowanie pracowników, aby wdrożyć myślenie kreatywne.

Istotne jest wspomnienie badania firm IDG i Insight Data Link, z którego wynika, że w 38% firmy decydują się, aby wdrażając transformację cyfrową korzystać z firm zewnętrznych.

Proces wdrożenia transformacji cyfrowej w firmie:
  • Zespół wdrażający transformację cyfrową. W procesie wdrożenia transformacji cyfrowej w firmie najważniejsi są ludzie. Zarówno zarząd firmy, jak i poszczególni pracownicy muszą widzieć w zmianie wartości dla siebie. Usprawnienie ich pracy, realizacja ich osobistych celów, sens zmiany, zaangażowanie, to są istotne czynniki, które mają kluczowy wpływ na sukces wdrożenia transformacji cyfrowej. Żadna zmian, nawet najmniejsza nie uda się bez zaangażowania zespołu.
  • Cel wdrożenia transformacji cyfrowej. Firma musi określić miary i czas miejsca, w którym chce być. Wyznaczyć środki, jakie jest w stanie zainwestować, aby tam dotrzeć. Zanim wybierze cel, musi sprawdzić czy jest on istotny dla klientów, partnerów biznesowych, otoczenia firmy.
  • Zaplanowanie wdrożenia transformacji cyfrowej. Firma nie jest w stanie wdrożyć transformację cyfrową w całej organizacji jednocześnie. Żadna firma, poza firmami mikro. Firma musi wyznaczyć kluczowe obszary transformacji cyfrowej, których ma dotyczyć. Zaplanować etapy wdrożenia w kolejnych obszarach firmy. Szukać małych sukcesów, obszarów, w których osiągnie z pewnością sukces, pozytywna zmianę. Angażując minimalny nakład. Najszybszy zamierzony spektakularny efekt.
  • Digitalizacja wdrożenia transformacji cyfrowej. Firma musi zamienić posiadane zasoby fizyczne na cyfrowe. Zamienić wydruki oraz silosy danych na źródła informacji, które są udostępnione dla wszystkich tych, którzy ich potrzebują.
  • Wdrażanie transformacji cyfrowej. Firma musi określić istotne obszary tworzenia wartości. Dokonać selekcji tych, które są najbardziej istotne dla klientów, oraz tych, w których jest w stanie stworzyć istotną przewagę konkurencyjną. Wybrać obszary, które są pomocnicze, wspierające. Zastanowić się czy posiada zasoby, aby rozwijać w nich swoje kompetencje.
Dwa kluczowe czynniki skutecznego wdrożenia transformacji cyfrowej
  • Indywidualne podejście. Każda firma musi sama znaleźć najlepsze rozwiązania dla siebie. Wdrożenie transformacji cyfrowej w każdej firmie jest inne, ponieważ dotyczy również obszaru jej kultury, organizacji, procesów biznesowych. Transformacja cyfrowa pozwala firmie stworzyć własną, unikalną wartość dodaną dla klientów, partnerów biznesowych, otoczenia.
  • Dane. To drugi, istotny element wdrożenia transformacji cyfrowej. Dane są i stają się kluczowym zasobem. To właśnie wykorzystując, analizując dane firma może stworzyć nową wartość. Dostęp do właściwych danych jest kluczowym aspektem sukcesu firmy.

Powiązane artykuły