Transformacja cyfrowa

Transformacja cyfrowa

Transformacja cyfrowa

Zmień swoją firmę. Stwórz przewagę konkurencyjną.
Stwórz nową wartość dla klientów.
Wymyśl firmę od nowa.

Transformacja cyfrowa

W istotny sposób zmień firmę. Wykorzystaj IT w celu rozwiązywania obecnych wyzwań stojących przed Twoją firmą.

Klienci

Klienci są najważniejsi dla każdej firmy. To z myślą o nich wdróż transformację cyfrową.

Zwinność

Transformacja cyfrowa to proces. Zespół wielu, różnych działań i aktywności.

Ekosystem

Zaangażuj partnerów. Aby firma mogła funkcjonować sprawniej i wydajniej.

Transformacja cyfrowa, to obecnie największy megatrend. Dotyka każdego aspektu życia każdego z nas. Każdego dnia rozszerza obszar działania, w którym jest wykorzystywana. Łącząc coraz więcej danych i elementów, umożliwia tworzyć nowe usługi, rozwiązania. Oferować coraz więcej usług, również w nowych obszarach, w których mało z nas się spodziewa.

Transformacja cyfrowa zmienia znaczenie organizacji, firm i branż. Pozwala tworzyć nowe modele biznesowe i produkty. Nowe, istotne wartości dla klientów, które nie mogłyby zaistnieć bez DX.

Transformacja cyfrowa dotyka każdy obszar działania ludzi. Nie skupia się tylko i wyłącznie na biznesie. Zastosowania i wdrożenia cyfrowej transformacji możesz zaobserwować w codziennym życiu. Gdy korzystasz z usług służby zdrowia, załatwiasz sprawy w urzędzie miasta, korzystasz z prądu, wody. W każdym z tych aspektów znajdziesz już dzisiaj zastosowanie transformacji cyfrowej.

Czym jest transformacja cyfrowa?

Transformacja cyfrowa wiąże się z jednym słowem. To słowo to ‘nowa’. To najważniejsze słowo. Poprzez wdrożenie DX powstaje nowy model biznesowy, nowa usługa, nowy produkt. Transformacja cyfrowa nie polega na cyfryzacji, czyli informatyzacji procesów, działań. Bez transformacji cyfrowej wiele usług, z których każdy z nas korzysta, na co dzień nie powstałoby:

  • Blik – usługi finansowe.
  • TaskRabbit- zlecanie drobnych usług.
  • SnapGoods – wymiana przedmiotów.
  • Booking, airB2B – noclegi, wynajem.
  • Uber, Lime, Lyft – transport, przemieszczanie się.
  • WhatsApp – komunikacja, telekomunikacja.
  • Spotify, Netflix – rozrywka.
  • Odyseos – odkrywanie, doświadczania.

W większości wypadków każda z usług wkroczyła na obszar, który już istniał, funkcjonował, na którym byli obecni usługodawcy. Jednak poprzez wdrożenie cyfrowej transformacji, powstały nowe modele biznesowe, które zagroziły istniejącym biznesom. Wejście ich na rynek spowodowało zmiany w sposobie działania istniejących firm i organizacji. W niektórych wypadkach powodując upadek lub istotną zmianę sposobów działania obecnie działających firm. Można podać tutaj przykłady: wypożyczalni video Blockbuster, kanałów HBO.

Transformacja cyfrowa to zmiana w obszarze organizacji, która polega na wykorzystaniu technologii cyfrowych w rozwiazywaniu codziennych, powszechnych problemów. Efektem zastosowania transformacji cyfrowej jest powstanie nowych modeli biznesowych, procesów, sposobów działania firm, organizacji, usług.

Kluczowym elementem transformacji cyfrowej jest połączenie pomiędzy technologiami cyfrowymi, a procesami biznesowymi. Transformacja cyfrowa nie jest cyfryzacją. Nie polega na rozwiązaniu pojedynczych problemów biznesowych przy wykorzystaniu technologii cyfrowych.

Efektem wdrożenia transformacji cyfrowej jest powstanie nowych usług, nowych modeli biznesowych, nowych firm. Są one dużo bardziej sprawne i efektywne, niż te, które nie wdrażają transformacji cyfrowej.

Transformacja cyfrowa

Definicja transformacja cyfrowa, Digital Transformation, DX

Definicja transformacja cyfrowa (eng. Digital Transformation, DX) to nowe, inne wykorzystanie technologii cyfrowych w celu rozwiązywania obecnych, zwykłych, codziennych problemów. Transformacja cyfrowa, to proces, którego efektem są zmiany w zakresie inwestycji w firmie, wykorzystania wiedzy, tworzenia i wdrażania nowych modeli biznesowych, które mają na celu zwiększenie efektywności firmy w obszarze sprzedaży i obsługi klientów.

Narzędzia transformacji cyfrowej pozwalają kreować nowe, innowacyjne i twórcze rozwiązania, a nie tylko wykorzystywać istniejące metody.

Szwajcarski instytut IMD przestawił własną definicję transformacji cyfrowej: transformacja cyfrowa to radykalna zmiana organizacyjna, która zachodzi w organizacji poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii w celu zwiększenia wydajności firmy.

Skrót frazy transformacja cyfrowa używany w literaturze to DX.

Transformacja cyfrowa firmy jest istotną zmianą w działalności biznesowej w obszarze procesów, kompetencji i modeli biznesowych tak, aby w pełni wykorzystać pojawiające się okazje w zakresie wykorzystania technologii z myślą o obecnych i przyszłych zmianach.

Inaczej rozumiejąc transformację cyfrową, poprzez jej wdrożenie :

  • Używasz mniej papieru, tuszu, a więcej informacji zgormadzonych na dyskach. Do których posiada dostęp wiele, różnych osób z różnych firm; partnerów, dostawców, klientów.
  • Wynajmujesz mniejszą powierzchnię na archiwa i przetrzymywanie dokumentów. A większą przestrzeń dyskową na serwerach.
  • Martwisz się mniej czy jesteś połączony do innych osób, posiadasz przegląd sytuacji i potrzebujesz szybko od kogoś odpowiedź. Bardziej martwisz się o ochronę danych, rozwój technologii, dostęp do sieci oraz łączenia danych.
  • Nie przejmujesz się czy posiadasz dostęp do technologii, z której nikt nie korzysta. Przejmujesz się tym, do jakich aplikacji posiadasz dostęp.
  • Definicja transformacji cyfrowej ulega zmianom.

Rozumienie cyfrowej

Jeszcze na początku XX wieku termin cyfrowy, digital był tożsamy, przynajmniej w taki sposób rozumiany, co termin usługi IT, technologie informatyczne. Obecnie dotyczy każdego obszaru firmy. włączając w to tak tradycyjne działy jak HR czy administrację.

Zmiany w rozumieniu transformacji cyfrowej

Definicja transformacji cyfrowej ulega zmianom. Ewoluuje obejmując swoim zasięgiem kolejne obszary. Cały czas pojawiają się nowe rozwiązania, których zastosowanie pozwala wykonywać zadania bardziej efektywnie. Takie wyzwania stawiane zarządom firm, wymuszają na nich inwestycje w wybieranie oraz wdrażanie lepszych rozwiązań.

Transformacja cyfrowa nie dotyczy tylko zastosowania i wykorzystania technologii. Transformacja cyfrowa dotyczy również zmian w sposobie wykonywania pracy. Zmian w zakresie kompetencji pracowników.

Transformacja cyfrowa, pięć filarów

Transformacja cyfrowa opiera się na pięciu filarach, bez których nie mogłaby zaistnieć. Są to:

  • Internet rzeczy, IoT.
  • Urządzenia przenośne.
  • Media społecznościowe.
  • Analityka biznesowa, business intelligence.
  • Przetwarzanie w chmurze, cloud computing.

Czynnikiem poza-technologicznym są zmiany w obszarze organizacji biznesu.

Transformacja cyfrowa, wyzwania dla firm

Każda firma chcąca w długiej perspektywie działać na rynku musi uwzględnić w swoich bieżących działaniach transformację cyfrową. Na szczęście na rynku działa już bardzo dużo firm świadczących usługi wdrożenia w firmach transformacji cyfrowej. Każda duża firma technologiczna, każda firma konsultingowa posiada w swoich strukturach centra kompetencyjne w obszarze DX.

Transformacja cyfrowa, kluczowe obszary

W ramach wdrażania transformacji cyfrowej, firma powinna mieć na uwadze cały czas najbardziej istotne dla niej obszary.

  • Klienci są najważniejsi dla każdej firmy. To z myślą o nich firma wdraża transformację cyfrową. Są inspiracją i źródłem satysfakcji firmy. Jeżeli firma nie zarabia, to jest hobby, stąd klienci w DX są najważniejsi. Transformacja cyfrowa ma za zadanie dostarczyć klientom nowych wartość, doświadczeń, które są istotne dla nich.
  • Firma nie działa w próżni. Każda posiada bliższą lub dalszą konkurencję. Na konkurencję może spojrzeć z różnej perspektywy. Można znaleźć obszary, w których konkurenci mogą stać się partnerami biznesowymi firmy. W celu realizacji nowych produktów. Tworzenia przewagi konkurencyjnej, wartości dla klientów.
  • Transformacja cyfrowa jest ściśle związana z wykorzystaniem dużej ilości danych. Danych, które są ustrukturalizowane. Są istotne dla firmy i klientów. Istotne jest, aby dane były w prawidłowy sposób zabezpieczone, tak, aby dostęp do nich posiadały systemy i osoby mające odpowiednie kompetencje uprawnienia.
  • Innowacyjność. Czym jest innowacyjność? Umiejętnością wykorzystania i zastosowania posiadanych danych i wiedzy w celu realizacji nowych produktów, rozwiązań. Nie ma algorytmu na innowacyjność. Nie można jej skwantyfikować. Dla jednych dane rozwiązanie jest oczywiste dla innych innowacyjne. Miarami innowacyjności mogą być konkurenci i otoczenie. To dla nich i w stosunku do nich firma poprzez transformację cyfrową ma być innowacyjna.
  • Wartość. Wartość nie istnieje sama w sobie. Wartość jest dla klientów. Wartość musi być porównana z innymi, dostępnymi produktami. Firma wdrażając transformację cyfrową może tworzyć wartość w bardzo wielu, różnych obszarach. Istotne jest, że wartość dla firmy może być zupełnie inną wartością dla klientów. Coś, co nie stanowi wartości dla firmy, może być postrzegane przez klientów, jako najważniejsza wartość oferowana przez firmę.
Transformacja cyfrowa, bariery

Główne czynniki mające wpływ na trudności we wdrożeniu transformacji cyfrowej w firmie:

  • Brak strategicznego podejścia do transformacji cyfrowej. Bardzo mało firm posiada dokument, w którym są określone obszary rozwoju firmy, w których zastosowana jest transformacja cyfrowa.
  • Brak świadomości strategicznych obszarów firmy. Każda firma posiada bardzo ograniczone zasoby i niegraniczone potrzeby. Firma musi określić priorytety, co jest dla niej istotne i jak istotne. Wybór obszarów, które mają podlegać transformacji cyfrowej.
  • Brak wiedzy o kosztach i miernikach. Firmy są w bardzo małym stopniu sparametryzowane. Szczególnie w obszarze kosztów realizacji poszczególnych procesów. Firma, nie posiadając pełnej wiedzy o stanie obecnym nie jest w stanie określić stanu oczekiwanego. Stanu, jaki ma uzyskać poprzez wdrożenie cyfrowej transformacji.
  • Brak określonej kultury organizacyjnej. Znajomość i znaczenie kultury organizacyjnej firmy jest kluczowa dla sukcesu wdrożenia transformacji cyfrowej. Firma nie jest w stanie wykorzystać korzyści bez zdefiniowanej kultury organizacyjnej. Systemu wartości, którym firma jest wierna. Istotnym czynnikiem kultury organizacyjnej jest atmosfera zaufania i szacunku.
Transformacja cyfrowa, podsumowanie

Obecnie, każda firma technologiczna, każda firma konsultingowa posiada w swoich strukturach osoby odpowiedzialne za transformację cyfrową. Działy i osoby tworzą nowe, innowacyjne rozwiązania codziennych problemów we wszystkich sektorach biznesu i nie tylko. Można spotkać rozwiązania wykorzystywane w administracji publicznej i samorządowej, służbie zdrowia, przestrzeni obywatelskiej.

Złam konwencję, wykorzystaj transformację cyfrową. Stwórz nowy model biznesowy.

Źródła wykorzystanie w artykule:

Definicja transformacja cyfrowa (eng. Digital Transformation (DX) ) została opracowana na podstawie:

Wikipedia.org

Deloitte.com

BCG.com

PWC.com

Powiązane artykuły