Transformacja cyfrowa, to dużo więcej niż tylko modernizacja i rozwój oprogramowania

Transformacja cyfrowa, to dużo więcej niż tylko modernizacja i rozwój oprogramowania

Transformacja cyfrowa

W środowisku biznesowym coraz częściej definiowanym przez duże firmy i korporacje, które kierują się mentalnością - poruszaj się szybko i przekraczaj ograniczenia. Przedsiębiorstwa będą musiały ciągle na nowo odkrywać i przekształcać się, aby zachować swoją pozycję lub po prostu istnieć. Taka jest prawda, która stoi za transformacją cyfrową i dlatego modernizacja dotychczasowego oprogramowania jest czymś więcej niż tylko jego aktualizacją.

Przedstawiamy powody, dla których może być potrzebna modernizacja oprogramowania oraz, jak postępować przy modernizacji oprogramowania i systemów IT.

Ale aktualizacja systemów IT i oprogramowania to nie tylko wybór bardziej wydajnej architektury czy zakup aplikacji dedykowanych i wymiana oprogramowania. W środowisku biznesowym, na które składają się zarówno przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji, jak i cyfrowe startupy, modernizacja polega na przekształceniu organizacji w celu sprostania wymaganiom szybko rozwijającego się środowiska biznesowego. A wraz z modernizacją w umysłach większości CIO, jest to pilna sprawa.

Transformacja cyfrowa, to dużo więcej niż tylko modernizacja i rozwój oprogramowania

Obecnie w świecie gwałtownych zmian, organizacje, które zbyt dobrze radzą sobie ze status quo, są narażone na duże ryzyko wyzwań. Jeśli nie eksperymentujesz i, jako dyrektor, jeśli nie zadajesz pytań:

  • Jak firma radzi sobie z wyzwaniami?
  • Jak firma tworzy nowe ekosystemy?
  • Jak firma korzysta z otwartych rynków?

To Twoja firma jest zagrożona.

Wyzwania transformacji cyfrowej, zdefiniuj, co składa się na Twój dotychczasowy system

Dotychczasowy system IT nie jest zazwyczaj pojedynczym elementem. Może odnosić się do całego obszaru IT, systemów wewnętrznych, zewnętrznych kanałów komunikacji, a nawet sprzętu. Może to być zarówno frontend i backend. Może to być Twój lokalny serwer.

Najlepszą definicją dotychczasowych systemów IT i modernizacji jest definicja, która dotyczy znaczenia nie tylko modernizacji środowiska IT w celu modernizacji, ale również modernizacji przestarzałych systemów, aby upewnić się, że Twoja firma pozostanie sprawna.

System informatyczny, który może być oparty na przestarzałych technologiach, ale jest krytyczny dla codziennej działalności. Zastąpienie dotychczasowych aplikacji i systemów IT systemami opartymi na nowych i różnych technologiach jest jednym z najważniejszych wyzwań dla profesjonalistów. W miarę jak przedsiębiorstwa aktualizują lub zmieniają swoje technologie, muszą zapewnić kompatybilność ze starymi systemami IT i formatami danych, które są nadal używane.

Jakie aplikacje dedykowane i systemy IT firma wykorzystuje jest stosunkowo szerokie. Wykorzystywane systemy IT mogą być aplikacjami, z których użytkownicy korzystają od dekady lub rozwiązaniami z zakresu obsługi klienta, które aktualizowałeś przez ostatnie lata. Wspólną cechą jest to, że obecna aplikacja dedykowana lub system IT jest zarówno krytyczny dla operacji, jak i przestarzały w stosunku do reszty procesów biznesowych w firmie.

Innymi słowy, ‘stary’ nie musi oznaczać ‘zły’ dla dotychczasowych systemów IT. Ma to o wiele więcej wspólnego z tym, czy system IT jest opłacalny dla nowoczesnych i cyfrowych operacji. Na przykład, jeśli twoje przedsiębiorstwo z określonego powodu korzysta z lokalnych serwerów, a nie z rozwiązania opartego na chmurze, możesz przyjrzeć się wysiłkom modernizacyjnym, które utrzymują lokalny serwer. Ale jeśli jesteś na lokalnym serwerze tylko dlatego, że oferty oparte na chmurze nie były w tym czasie opłacalne dla firm, usługi chmurowe mogą posiadać coś nowego do zaoferowania.

Wyzwania transformacji cyfrowej, klucz do modernizacji, a nie tylko aktualizacji dotychczasowego oprogramowania i systemów IT

Modernizacja IT nie musi wymagać całkowitej transformacji środowiska IT. Wymaga ona jednak uczciwej oceny, gdzie potrzebna jest cyfrowa transformacja i zmiana sposobu myślenia. Gartner przedstawia w zarysie siedem różnych opcji modernizacji istniejących systemów IT i istniejącego oprogramowania:

  • Encapsulate: Wykorzystaj funkcje i wartość istniejących aplikacji informatycznych, udostępniając je jako usługi.
  • Rehost: Przenieś komponenty do nowej infrastruktury fizycznej lub chmury.
  • Replatform: Wykorzystaj funkcje i wartości istniejących aplikacji IT, pozostaw w takiej postaci jak są obecnie, dostosuj do nowej platformy.
  • Refactor: Zoptymalizuj istniejący kod na zapleczu aplikacji IT bez zmiany zachowania lub funkcji frontu.
  • Rearchitect: Znajdź nowe i lepsze możliwości dla aplikacji IT z całkowitą zmianą kodu.
  • Rebuild: Buduj nowe aplikacje IT od podstaw, ale z podobnymi funkcjami i zakresem.
  • Replace: Weź pod uwagę nowe wymagania biznesowe i zbuduj nową aplikację dedykowaną od podstaw.

Te siedem wariantów, choć rozpatrywanych łącznie, może wyglądać przytłaczająco, wszystkie te podejścia do dotychczasowej modernizacji mają co najmniej jeden wspólny element krytyczny: wymagają one dokładnego przyjrzenia się wszystkim połączonym ze sobą komponentom, systemom IT i aplikacjom dedykowanym. Nie można zaktualizować jednego komponentu bez uważnego spojrzenia na pozostałe.

W niektórych przypadkach będzie to wymagało reakcji odłącz i zastąp. Ale w innych możesz być w stanie przerobić niektóre aplikacje dedykowane, przywrócić systemy IT i przebudować je z myślą o środowisku cyfrowym.

Pod pewnymi względami istniejący operatorzy mają wiele korzyści w stosunku do nowych graczy, w stosunku do start-up’ów. Posiadają klientów, mają świetne dane, często mają markę. Posiadają zasoby finansowe, których start-up może nie mieć. Pytanie brzmi, czy wszystkie te możliwości i zasoby mogą być wykorzystane w sposób, który pozwoli ci bronić się przed nowymi napastnikami, dysraptorami ponieważ transformacja cyfrowa wkracza w twoją branżę.

Innymi słowy, kluczem do unowocześnienia, a nie tylko aktualizacji dotychczasowych systemów IT jest rozpoczęcie prac od określenia potrzeb i możliwości biznesowych i wybrania właściwego podejścia w tym zakresie. Konteneryzacja w oprogramowaniu i DevOps w budowaniu komponentów nie istnieją w próżni. Są one naturalnym wynikiem zmiany sposobu myślenia, tak samo jak środowisko IT, w kierunku środowiska cyfrowego poprzez transformację cyfrową, a więc zwiną zmianę.

Na czym polega transformacja cyfrowa

Nie modernizujesz swoich dotychczasowych systemów IT tylko po to, by stały się one bardziej wydajne lub aktualne. Modernizujesz środowisko IT, aby konkurować z cyfrowymi dysraptorami. Organizacje, które dziś budują swoją działalność od podstaw, przewagę, ponieważ zaczynają od zera. Ich środowisko IT jest od razu nowoczesne i nastawione na klienta. Chcesz pozostać konkurencyjny; wszelkie dotychczasowe działania modernizacyjne powinny pomóc w osiągnięciu tego podstawowego celu.

Poza wyzwaniami związanymi z wydajnością, firmy o ugruntowanej pozycji na rynku znajdują się na straconej pozycji konkurencyjnej. Nowi cyfrowi dysraptorzy mogą tworzyć nowe wyzwania IT, podczas gdy firmy z istniejącymi systemami IT muszą szukać sposobów na zintegrowanie nowych, cyfrowych technologii, które pozwolą zmaksymalizować ich inwestycje w IT.

Mając to na uwadze, transformacja cyfrowa dotychczasowego oprogramowania jest czymś więcej niż tylko aktualizacją oprogramowania i być może jakiegoś sprzętu do niego dołączonego. Bycie konkurencyjnym wymaga skupienia się na zmianach, eksperymentowaniu i przełamywania kolejnych granic. Dzięki przemyślanej strategii transformacji cyfrowej i odpowiedniej strategii modernizacji dotychczasowych systemów IT, możesz dać swojej firmie impuls do działania w przyszłości.

Zadzwoń do nas, aby rozpocząć rozmowę, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące transformacji cyfrowej, jakie modernizacje - duże czy małe - mogą być potrzebne Twojej firmie.

Powiązane artykuły