Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie

Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie

Transformacja cyfrowa

Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie, to proces, do którego firma musi się solidnie przygotować. Samo stwierdzenie, ogłoszenie działania nic nie da. Tak samo wdrożenia systemu IT, kupno kilku nowych komputerów wraz z aktualnymi wersjami programów, też nie wiele zmieni.

Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie dotyczy wprowadzenia w niej radykalnych, całościowych zmian. Zakres projektu, obszary, których dotyczy powodują, że wdrożenie transformacji cyfrowej wiąże się z dużym ryzykiem. Postawieniem firmy przed wyzwaniami, z którymi musi się zmierzyć. Wyzwania są związane z wieloma, różnymi obszarami, których dotyka transformacja cyfrowa. Poniżej w kilku punktach przedstawimy kilka, najbardziej istotnych wyzwań, które stoją na drodze do wdrożenia transformacji cyfrowej w firmie.

Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie

Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie, wyzwanie –rozumienie biznesu i informatyki

Połączenie dwóch, różnych obszarów firmy jest najbardziej istotnym wyzwaniem. Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie nie może polegać na zleceniu przez biznes, i wykonaniu przez dział IT określonych działań. Nawet obecnie, w XXI wieku, kiedy każdy użytkuje kilka, różnych urządzeń IT, nadal można powiedzieć, że biznes nie rozumie możliwości, jakie daje zastosowanie rozwiązań IT. Biznes nie posiada dostatecznej wiedzy, aby móc w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w IT. Nie ma takiej wiedzy. Z drugiej strony IT nie rozumie w pełni potrzeb biznesu. Nie widzi możliwości zastosowania IT w poszczególnych obszarach firmy. IT zna się na wielu, różnych rozwiązaniach, ale nie posiada wiedzy jak je wykorzystać w biznesie.

Rozumienie działów biznesowych i działu IT można w prosty, szybki sposób zniwelować. Wystarczy zaangażować odpowiednie osoby z każdego obszaru. Stworzyć jeden, wspólny zespół, który razem wypracuje wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, istotne jest, aby oba zespoły przedstawiły swoje oczekiwania, najbardziej istotne zagadnienia, które są kluczowe dla ich działów. Istotne jest również, to, aby działy przedstawiły swoje obawy, trudności. Oprócz określania preferencji i obaw działów, istotne jest zaangażowanie osób reprezentujących zarząd firmy. Celem ich zaangażowania jest przedstawienie wizji i strategii, celów całej firmy w obszarach, które są istotne z punktu widzenia wdrożenia transformacji cyfrowej w firmie.

Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie, wyzwanie –kultura organizacyjna firmy

Ten punkt wielokrotnie stanowił bardzo istotne wyzwanie dla wielu, bardzo różnych firm. Wyzwanie stanowi rozumienie przez wszystkich zagadnienia kultury organizacyjnej firmy. Nawet duże, międzynarodowe koncerny mają z tym problem. Nie wspominając o firmach średnich i małych. Zrozumienie oraz zastosowanie kultury organizacyjnej firmy, w jej codziennych działaniach biznesowych stanowi wyzwanie. Głównym źródłem jest słaba komunikacja, lub jej brak w firmie. Firmy nie są nastawione obecnie na współpracę. W ramach własnych struktur nie tworzą i nie promują działań i aktywności, których celem jest wymiana myśli, prowadzenie dyskusji.

Zamiast zatrudniania pracowników zadających pytania, mających wątpliwości. Firmy szukają i zatrudniają pracowników, którzy są w stanie wypełnić polecenia i oczekiwania przełożonych, bez zbędnych (w ich rozumieniu) pytań i stawianych wątpliwości. Jak firma planuje wdrożyć transformację cyfrową w sytuacji, w której posiada w swoim zespole tylko osoby, które są w stanie wypełniać polecenia? W sytuacji, w której nie posiada osób myślących kreatywnie. Osób umiejących współpracować. Osób wychodzących poza utarte schematy i dostępne obecnie rozwiązania. Widzących więcej, i dalej.

W celu osiągnięcia sukcesu na bardzo konkurencyjnym rynku istotna jest umiejętności współpracy. Współpracy z osobami w ramach struktur firmy. Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie wymaga stworzenia jednego, zgranego zespołu. Kultura organizacyjna jest jednym z elementów ułatwiających stworzenie przestrzeni do współpracy, wymiany myśli, znajdywania wspólnych rozwiązań.

Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie, wyzwanie –znajomość strategicznych celów firmy

Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie musi być zgodne z jej celami strategicznymi. Zarząd firmy oraz dział zarządzania zasobami ludzkimi, to dwa działy, które pełnią kluczową rolę w przekazaniu wszystkim w firmie informacji o jej strategicznych celach.

Trudno jest tworzyć i rozwijać w firmie rozwiązania transformacji cyfrowej, w sytuacji, w której osoby zaangażowane w proces nie znają jej celów strategicznych. Rozwiązaniem wyzwania jest komunikacja wewnętrza. Poinformowanie wszystkich pracowników o celach strategicznych firmy. Istotnych dla niej kierunkach rozwoju, wartościach oraz pomysłach na ich realizację. Przekazując tą wiedzę pracownikom firma może oczekiwać od nich tworzenia nowych rozwiązań zgodnych z celami strategicznymi.

Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie, wyzwanie –posiadane zasoby

Większość firm mówi, że najważniejszym jej zasobem są ludzie, którzy w niej pracują. Takie stwierdzenie nie jest ani nowe ani odkrywcze. Z tym zdaniem może się zgodzić wiele firm. Jednak dużo trudniej je zrealizować. Przede wszystkim pracownicy są kluczowym zasobem, aby firma mogła wdrożyć z sukcesem rozwiązania transformacji cyfrowej.

Pracownicy są dużo bardziej istotnym zasobem niż każdy inny. To od ich zaangażowania, kompetencji, kreatywności zależy sukces, skala i znaczenia wdrożenia transformacji cyfrowej. Firma, chcąc wdrożyć transformację cyfrową musi zadbać o właściwe osoby.

Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie, wyzwanie –dostosowanie rozwiązania do rynku

Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie, w obszarze zewnętrznym, to również stworzenie nowego produktu. Produktu, który do tej pory nie istniał w ofercie firmy. Produktu, który nie istnieje na rynku i jest obarczony bardzo dużym ryzykiem poniesienia klęski. W wielu wypadkach zdarza się, że klienci nie są gotowi na nowy, innowacyjny produkt. wprowadzenie produktu na rynek obarczone jest dużym ryzykiem biznesowym.

Aby odnieś sukces w procesie wprowadzania na rynek nowego produktu warto zminimalizować ryzyko poprzez zaoferowanie go już istniejącym klientom. W ten sposób firma może w znaczący sposób zminimalizować ryzyko porażki.

Na każdym rynku klienci dają dużą premię tym, którzy są pierwsi. Pierwsi wprowadzają nowy produkt na rynek. Nie zawsze oni wygrywają, ale bycie pierwszy w znaczący sposób ułatwić firmie osiągnięcie istotnego sukcesu. Pozwala przez krótki okres pozyskać dużą część uwagi mediów branżowych na sobie.

Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie i wprowadzenie na rynek nowego produktu pozwala firmie albo stać się:

  • przywódcą technologicznym, do którego porównują się inne firmy.

albo

  • wykorzystać zyski związane z efektywnością zastosowania wdrożonego rozwiązania.

Każde rozwiązanie jest lepsze niż trwanie na obecnej pozycji. Lepsza jest zmiana niż trwanie. W długim okresie czasu tylko w bardzo małej liczbie przypadków próbowanie wdrażania nowych produktów na rynek nie przynosi pożądanych zmian.

Powiązane artykuły