Trendy w outsourcingu IT

Trendy w outsourcingu IT

Trendy IT

Trendy w outsourcingu informatycznym. Pytania dotyczące trendów polskiego rynku outsourcingu IT. Poniższe pytania i odpowiedzi dotyczą rynku MSP (ang. SMB), czyli rynku małych i średnich firm. Firm małych zatrudniających od 10 do 49 osób oraz zatrudniających od 50 do 249 pracowników. Wyniki naszych badań zostały w głównej mierze oparte na naszych doświadczeniach w zakresie sprzedaży usług informatycznych dla tego sektora rynku.

1. Jakie są główne czynniki decydujące o korzystaniu z usług outsourcing IT?
Głównymi czynnikami decydującymi o wyborze usług outsourcingu informatycznego są: redukcja kosztów, zwiększenie jakości dostępnych usług, dostęp do ekspertów z wybranych dziedzin. Należy zauważyć, ze w mniejszych firmach występuje znaczący brak wyedukowanej kadry do świadczenia usług outsourcingu informatycznego. W większych firmach, istotną korzyścią jest posiadanie więcej czasu na działania związane z podstawowa działalnością biznesową.

2. W jaki sposób oczekiwania stawiane przed outsourcingiem IT są spełniane przez wybór usług informatycznych?
Poprzez korzystanie z usług outsourcingu informatycznego firmy tylko czasami uzyskują zakładana i oczekiwaną redukcję kosztów, większość firm widzi poprawę jakości usług. Firmy korzystające z outsourcingu informatycznego korzystają z możliwości zmiany sposobu generowania kosztów z kosztów stałych – płace, powierzchnia biurowa, wyposażenie, na koszty zmienne, rozliczane za dostarczone usługi.

3. Jakie są najbardziej rozpowszechnione modele outsourcingu, oraz które z nich gwarantują sukces?
W większości wypadków korzystanie z modelu współpracy jako outsourcing selektywny lub inaczej outsourcing wybiórczy gwarantuje osiągnięcie sukcesu. Całkowity outsourcing informatyczny tylko bardzo rzadko spełnia wszystkie oczekiwane założenia.

4. Które modele outsourcingu informatycznego przynoszą korzyści a które generują wiecej problemów?
Modele outsourcingu informatycznego
Outsourcing wybiórczy inaczej zwany outsourcing selektywny w większości przypadków pozwala spełnić pokładane w nim założenia i korzyści. Całkowity outsourcing tylko w niektórych wypadkach pozwala osiągną zaplanowane rezultaty.

5. Jakie obszary outsourcingu informatycznego są najbardziej popularne?

Najbardziej popularne obszary outsourcingu informatycznego
Należy podkreślić, że firmy zgrupowały usługi z zakresu outsourcingu informatycznego w następujące obszary: hostowanie serwisów www i poczty elektronicznej, hostowanie aplikacji, zarządzanie infrastrukturą informatyczną, wsparcie i help desk dla użytkowników, utrzymanie i rozwój systemów i aplikacji oraz usługi z zakresu bezpieczeństwa środowiska informatycznego. Najbardziej rozpowszechnionymi usługami są: help desk i wsparcie w procesie korzystania z systemów informatycznych oraz outsourcing sprzętu drukującego. Zdecydowana większość firm korzysta od wielu lat z hostowania systemów poczty elektronicznej oraz serwisów internetowych.

6. Jakie są najbardziej popularne i realizowane z sukcesem obszary outsourcingu informatycznego?
Głównymi obszarami, które zarządzane są przez zewnętrzne firmy w obszarze informatyki to: sprzęt, a w szczególności drukarki i serwery, help desk, pierwsza linia wsparcia oraz wsparcie dla użytkowników, usługi w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa sieci LAN.

7. Czy firmy korzystające z informatycznych usług outsourcingowych korzystają ze znanych wzorców, sposobów współpracy z dostawcami usług, czy też aplikacjami do zarządzania relacjami klient – dostawca usług?

Firmy nie mają jednego wspólnego lub wyróżniającego się sposobu korzystania z usług outsourcingu IT. Firmy MSP (SMB) nie korzystają z aplikacji, rozwiązań do zarządzania relacjami klient – dostawca usług informatycznych. Należy podkreślić, ze firmy rozpoznają specjalne aplikacje do zarządzania outsourcingiem IT jako zbyt duże i niepotrzebne z racji ograniczonej skali firm. Należy podkreślić, że firmy bardzo rzadko posiadają niezbędne zasoby, aby sprawnie zarządzać kompleksowymi kontraktami outsourcingowymi.

8. Czy firmy mają przekonanie, że wykorzystanie sprawdzonych wzorców współpracy pomiędzy nimi a dostawcami usług informatycznych pozwoli uzyskać dodatkowe korzyści?

Firmy nie mają wiedzy na ten temat. Klienci, korzystający z usług outsourcingu IT, nie znają żadnych sprawdzonych wzorców współpracy pomiędzy nimi a dostarczycielami usług informatycznych.

Powiązane artykuły