Tworzenie aplikacji mobilnych
Czy obudziłeś się dziś rano z kreatywnym pomysłem na idealną aplikację mobilną? Takiej, o której nikt inny nie pomyślał wcześniej, a Ty na pewno osiągniesz sukces?
Jedynym problemem jest to, że nie wiesz jak, gdzie i od czego zacząć projektować i budować aplikację mobilną! Nie przejmuj się. Wiele, innych osób też stanęło kiedyś przed takim pytaniem. Przeczytaj ten krótki tekst, pomysł na aplikację mobilną, przewodnik po kilku kluczowych krokach, aby przenieść swój pomysł na aplikację mobilną. Wyobraź sobie, każdy ekran smartfonu z Twoją aplikacją na nim.
Pomysł na aplikację mobilną. Zdefiniuj swoje cele
Świetny pomysł jest punktem wyjścia dla każdego nowego projektu. Ale zanim przejdziesz od razu do szczegółów, musisz jasno określić cel i misję swojej aplikacji mobilnej.
- Co ma aplikacja mobilna zrobić?
- Jaki jest jej główny cel aplikacji mobilnej?
- Jaki konkretny problem rozwiązuje aplikacja mobilna lub jaką część życia Twoich użytkowników usprawni?
Zdefiniowanie jasnego celu dla aplikacji mobilnej pomoże Ci również szybciej do niego dotrzeć.
Pomysł na aplikację mobilną. Zacznij szkicować swoją aplikację
Nie musisz być profesjonalnym artystą, aby naszkicować swoją aplikację mobilną. Poprzez tworzenie szkiców kładziesz podwaliny pod swój przyszły interfejs. W tym kroku wizualnie wymyślasz główne cechy oraz przybliżony układ i strukturę Twojej aplikacji.
Pierwszy wstępny szkic aplikacji mobilnej pomaga każdemu w zespole zrozumieć misję i produkt, który starasz się rozwijać. Te szkice powinny być wykorzystane jako punkt odniesienia dla następnej fazy projektu.
Pomysł na aplikację mobilną. badania
Nadszedł czas, aby przeprowadzić badania nad twoim pomysłem na aplikację mobilną. Te badania mają cztery główne cele:
- Dowiedzieć się, czy są inne aplikacje, które robią to samo.
- Znajdź inspirację projektową dla swojej aplikacji.
- Znajdź informacje na temat wymagań technicznych dla swojej aplikacji.
- Dowiedz się, jak możesz sprzedawać i zarabiać na swojej aplikacji.
Choć może ci się wydawać, że masz rewolucyjny pomysł, twoje nadzieje mogą zostać bardzo szybko zmiażdżone. Są już miliony aplikacji dostępnych dla systemu Android i iOS. Zbudowanie czegoś, co nie było robione wcześniej, jest prawie niemożliwe. Niemniej jednak, nie zniechęcaj się tymi, którzy już są na Twoim rynku. Koniecznie skup się na własnym projekcie i pozyskiwaniu użytkowników. Ucz się na kluczowych cechach i błędach swoich konkurentów i porzuć wszystkie inne myśli o nich.
Jest to również odpowiedni czas, aby przyjrzał się technicznym aspektom Twojej aplikacji mobilnej. Dowiedz się, jakie są Twoje wymagania i uzyskaj jasny obraz tego, czy Twój pomysł na aplikację mobilną jest naprawdę wykonalny, czy też nie, z technicznego punktu widzenia. W większości przypadków znajdzie się alternatywne rozwiązanie, które pozwoli na pójście nieco inną drogą. Badania te rozszerzają się na ograniczenia prawne, takie jak prawa autorskie i kwestie prywatności, dając Ci pełne zrozumienie Twojej sytuacji.
Jeśli masz kontakty w branży, od samego początku uzyskaj opinię eksperta na temat swojego pomysłu.
Dwa inne ważne punkty to marketing i monetyzacja. Teraz, gdy potwierdziłeś wykonalność swojej aplikacji, powinieneś zastanowić się nad strategią wprowadzenia jej na rynek. Określić swoją niszę - wiedzieć dokładnie, jak można dotrzeć do użytkowników docelowych i jak trzeba podejść do nich, aby zobaczyć wartość swojej aplikacji.
Innym ważnym aspektem jest ustalenie, jak Twoja aplikacja będzie generować pieniądze. Istnieją różne sposoby na zarabianie pieniędzy na aplikacji mobilnej i to do Ciebie należy decyzja o metodzie, którą chcesz wykorzystać.
- Czy pobierzesz od swoich użytkowników opłatę za pobranie aplikacji?
- A może zaoferujesz ją za darmo, ale uruchomisz na niej reklamy? (Ten model wymagałby dużej bazy użytkowników, więc pomyśl o tym również).
Dodatkowo przygotuj:
- Model biznesowy aplikacji mobilnej.
- Wymagania biznesowe aplikacji mobilnej.
- Wymagania funkcjonalne aplikacji mobilnej.
- Wymagania niefunkcjonalne aplikacji mobilnej.
- Schematy użycia aplikacji mobilnej.
Dokumenty te pozwolą Ci łatwiej osiągnąć zamierzony cel. Przygotuj je w formie pisemnej, tak, abyś mógł do nich wracać, aktualizować i zmieniać je. Przede wszystkim ich celem jest pilnowanie spójności pomysłu na aplikację.
Pomysł na aplikację mobilną. Stwórz wireframe i storyboard dla swojej aplikacji mobilnej.
W tej fazie twoje pomysły i funkcje łączą się w bardziej przejrzysty obraz. Wireframing jest procesem tworzenia makiety lub prototypu aplikacji mobilnej. W internecie możesz znaleźć szereg narzędzi do prototypowania. Najpopularniejsze z nich to Balsamiq i Moqups, które pozwalają nie tylko przeciągnąć i upuścić wszystkie miejsca i reprezentacyjne grafiki na miejsce, ale także dodać funkcjonalność przycisków, dzięki którym możesz klikać w swojej aplikacji w trybie przeglądania. Prostym, darmowym narzędziem, które możesz wykorzystać jest Pencil.
W trakcie pracy na wireframeach stwórz storyboard dla swojej aplikacji mobilnej. Chodzi o to, abyś zbudował mapę drogową, która pomoże ci zrozumieć połączenie między każdym ekranem i sposób, w jaki użytkownik może poruszać się po aplikacji mobilnej.
Pomysł na aplikację mobilną. Zdefiniuj backend aplikacji mobilnej
Twoje wireframey i storyboard stają się teraz podstawą Twojej struktury backendowej. Narysuj szkic swoich serwerów, interfejsów API i diagramów danych. Będzie to pomocna informacja dla programisty, a w miarę jak coraz więcej osób dołączy do projektu, będziesz miał diagram do nauki.
Zmodyfikuj swoje wireframey i storyboard zgodnie z ograniczeniami technicznymi, jeśli takie istnieją.
Pomysł na aplikację mobilną. Testy prototypu aplikacji mobilnej
Wróć do swoich wireframeów i poproś przyjaciół, rodzinę, współpracowników i ekspertów, aby pomogli Ci przejrzeć Twój prototyp. Daj im dostęp do makiety i poproś o przetestowanie aplikacji. Poproś ich o szczerą informację zwrotną oraz o zidentyfikowanie wad i pustych miejsc. Jeśli to możliwe, zaproś ich do swojego studia i poproś o wypróbowanie prototypu w Twojej obecności. Obserwuj, jak korzystają z aplikacji, obserwując ich działania i dostosowując do nich swój UI i UX.
Celem jest skonkretyzowanie twojej koncepcji aplikacji mobilnej zanim trafi ona do procesu projektowania! Kiedy zaczniesz ją projektować, trudniej będzie zmienić rzeczy, więc im bardziej precyzyjny prototyp przygotujesz, tym lepiej.
Pomysł na aplikację mobilną. Zbuduj backend swojej aplikacji mobilnej
Teraz, gdy aplikacja została jasno zdefiniowana, nadszedł czas, aby rozpocząć pracę na zapleczu systemu. Programista musi skonfigurować serwery, bazy danych, interfejsy API i rozwiązania pamięci masowej.
Kolejną ważną rzeczą na liście rzeczy do zrobienia na tym etapie jest zapisanie się na konta deweloperów na rynkach aplikacji, dla których ją tworzysz. Zatwierdzenie konta może trwać kilka dni (w zależności od platformy). Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę.
Pomysł na aplikację mobilną. Zaprojektuj wygląd aplikacji mobilnej
"Skórki" są tym, co projektanci i deweloperzy nazywają indywidualnymi ekranami potrzebnymi do aplikacji. Zadaniem projektanta jest stworzenie wysokiej rozdzielczości wersji tego, co wcześniej było wireframe'ami.
W tym kroku niezbędne jest uwzględnienie wszystkich komentarzy testerów prototypów. Po tym wszystkim, starasz się zbudować aplikację mobilną, której docelowa grupa odbiorców będzie faktycznie używać, dlatego ich opinie powinny poprowadzić Cię w kierunku idealnego interfejsu użytkownika UI.
Pomysł na aplikację mobilną. Przetestuj ponownie swoją aplikację mobilną
Kiedy projektant ukończy projektowanie skórek, jesteś gotowy do kolejnej rundy testów. Nie myśl, że jesteś gotowy na to, co do tej pory zrobiłeś. Teraz po raz pierwszy masz swoją aktualną koncepcję aplikacji, wszystkie grafiki i wszystkie teksty jak powinny być. Co oznacza, że możesz w końcu przetestować swoją aplikację tak, jak będzie naprawdę wyglądać i działać.
Pomysł na aplikację mobilną. Zrewiduj i kontynuuj budowanie
Kiedy już uruchomisz aplikację w środowisku testowym i zbierzesz więcej informacji zwrotnych od przyszłych użytkowników, wykorzystaj te nowe pomysły do dopieszczenia swojego pomysłu na aplikację. Nadal możesz poprosić projektanta o zmianę układu i nadal możesz powiedzieć programiście, aby zmienił coś na backendzie.
Pomysł na aplikację mobilną. Dopracowanie każdego szczegółu
Kontynuując budowę, będziesz chciał ciągle oglądać swoją nową aplikację. Na przykład, na Androida, łatwo jest zainstalować plik aplikacji na urządzeniu, aby przetestować jego funkcjonalność w środowisku rzeczywistym. iOS jest inny - potrzebujesz platformy takiej, aby pobrać i przetestować aplikację w trakcie jej działania.
Ten krok jest ostatnim krokiem w procesie tworzenia aplikacji mobilnej. Możesz monitorować swoją aplikację aż do momentu, gdy produkt zostanie ukończony.
Pomysł na aplikację mobilną. Udostępnij aplikację mobilną!
Rynek aplikacji mobilnych ma bardzo różne zasady, jeśli chodzi o publikację nowej aplikacji. Android, na przykład, nie przegląda od razu nowo przesłanych aplikacji. Następuje to po określonym czasie.
iOS, po raz kolejny, jest inny. Apple zastrzega sobie prawo do przeglądania i zatwierdzania aplikacji przed jej uruchomieniem. Nie ma ustalonych ram czasowych na to, ale możesz spodziewać się, że potrwa to co najmniej tydzień zanim się odezwą.
Kiedy już znajdziesz swoją aplikację na liście w wybranych sklepach z aplikacjami, nadszedł czas, aby wprowadzić ją na rynek i zobaczyć, ale to temat na cały inny artykuł. Powodzenia!