Strategia rozwoju oprogramowania

Strategia rozwoju oprogramowania

Tworzenie aplikacji

Strategia rozwoju oprogramowania jest zestawem decyzji podejmowanych i planowanych, które pozwalają na opracowanie skutecznego zestawu aktywności, zaniechań i sposobów działania dotyczących przyszłego projektowania, wdrażania i rozwoju oprogramowania, a także na konsekwentne przechodzenie przez każdy etap projektu rozwoju. Od wielu lat świadczymy usługi w zakresie rozwoju oprogramowania, możemy powiedzieć, że przemyślane sformułowanie strategii jest tym, od czego zaczyna się każdy udany projekt.

Artykuł jest przeglądem głównych pytań, na które powinna odpowiedzieć skuteczna strategia rozwoju oprogramowania, biorąc pod uwagę specyfikę rozwoju oprogramowania dla firm.

Strategia rozwoju oprogramowania

Czy firma będzie rozwijała oprogramowanie we własnym zakresie?

Średnie i duże projekty rozwoju oprogramowania wymagają szerokiej wiedzy specjalistycznej - w zarządzaniu projektami, analizie biznesowej, projektowaniu i prototypowaniu, zarządzaniu infrastrukturą, rozwoju, zapewnieniu jakości i innych. Konkretne kompetencje mogą być potrzebne, jeśli na przykład przyszła aplikacja dedykowana będzie zajmować się nowoczesnymi technologiami, takimi jak big data, IoT, uczenie maszynowe. Lub jeśli w projekcie będą wykorzystywane zaawansowane architektury mikrousługi, lub praktyki DevOps. Wewnętrznemu zespołowi w firmie może brakować niezbędnej wiedzy specjalistycznej, a wdrożenie aplikacji może być czasochłonne, nieefektywne finansowo lub po prostu bardziej ryzykowne.

Outsourcing rozwoju oprogramowania całościowy lub częściowy może przyjść z pomocą, ale nadal może wymagać znacznego wysiłku ze strony firmy. Aby upewnić się, że usługi firmy tworzącej aplikacje dedykowane odpowiada oczekiwaniom i standardom jakości, może być konieczne wykonywanie wszechstronnej kontroli nad projektem i mikro-zarządzanie dostawcą. Jednakże, doświadczony partner outsourcingowy będzie w stanie zminimalizować wysiłki firmy poprzez dojrzałe samozarządzanie i przejrzyste procesy.

Jak firma można obniżyć koszty rozwoju oprogramowania?

Aby zredukować koszty, firma może:

  • Wprowadzić solidną kontrolę jakości tak wcześnie, jak to możliwe. Wykrywanie i usuwanie błędów na wczesnym etapie cyklu rozwoju oprogramowania jest znacznie tańsze.
  • Ponownie wykorzystać istniejące części oprogramowania (na przykład, ponownie wykorzystać istniejące elementy funkcjonalne do logowania, layoutu, potwierdzenia płatności, zarządzania użytkownikami).
  • Korzystać z usług w chmurze (na przykład usług przechowywania danych, usług prognozowania, usług przetwarzania obrazu, usług bezpieczeństwa, usług płatniczych).
  • Wykorzystać technologię open source, PHP, mySQL.
  • Korzystać z usług outsourcingowych w tworzeniu aplikacji.

Istnieje wiele realnych praktyk, ale pamiętaj, że wiele z nich ma swoje wąskie gardła. Na przykład, platformom open-source może brakować regularnych aktualizacji i solidnego wsparcia. Powodzenie outsourcingu rozwoju oprogramowania wymaga wiarygodnego partnera z dojrzałymi i przejrzystymi procesami, który jest zdolny do efektywnego samodzielnego zarządzania.

Czy masz jasno określone wymagania dla swojej przyszłej aplikacji?

Rodzaj modelu rozwoju oprogramowania w dużej mierze zdefiniuje przyszły proces realizacji projektu. Jeśli widzisz, że przyszła aplikacja dedykowana i proces rozwoju oprogramowania nie pociągają za sobą żadnych innowacji w technologiach lub podejściach, nie ma nic złego w wyborze długotrwałego, liniowego procesu rozwoju oprogramowania. Wymagania, terminy i budżet zostaną ustalone na początku i pozostaną niezmienione przez cały czas trwania projektu rozwoju oprogramowania. Projekt rozwoju oprogramowania będzie znacznie łatwiejszy do kontrolowania, nie będzie wymagał wiele czasu i uwagi w trakcie jego realizacji.

Jeśli projekt rozwoju oprogramowania ma być duży i skomplikowany, wymagania są podatne na zmiany, rozważ rozwój ewolucyjny oprogramowania. Organizując swoje procesy rozwojowe w trybie iteracyjnym, pozwolisz, aby Twoje wymagania były tworzone w trakcie rozwoju oprogramowania w oparciu o dane z poprzednich wydaniach i realne opinie użytkowników. Jednakże, takie podejście do rozwoju oprogramowania będzie wymagało silnych umiejętności zarządzania projektem i stałego zaangażowania.

Jak można przyspieszyć rozwój oprogramowania?
Wybierz odpowiednią platformę technologiczną

Wybór platformy technologicznej (obejmuje ona nie tylko język, ale także frameworki, wzorce, API i inne) jest ważny, ponieważ różnica w szybkości rozwoju oprogramowania może być 2 - 10 razy większa. Jednocześnie platformy mogą różnić się także pod względem niezawodności. Zalecamy użycie macierzy 4-kwadrantowej w celu posortowania odpowiednich platform według tych dwóch atrybutów i wybrania najlepszego dopasowania.

Strategia rozwoju oprogramowania

Punkty rozwoju oprogramowania, których nie możesz ignorować:

  • Upewnij się, że zachowujesz zgodność z już wdrożonym stosem technologii (jeśli taki istnieje) środowiska IT przedsiębiorstwa lub linii produktów.
  • Weź pod uwagę łatwość utrzymania wybranej platformy technologicznej (wersje, szybkość reakcji na problemy, częstotliwość ulepszeń) oraz długoterminowe koszty wsparcia oprogramowania.
Automatyzacja rozwoju oprogramowania

Wprowadzenie automatyzacji rozwoju oprogramowania, testowania i wdrażania będzie również sprzyjać temu procesowi. Niektóre z kluczowych narzędzi i procesów automatyzacji rozwoju oprogramowania to:

  • Kontenery są lekką alternatywą dla maszyn wirtualnych. Oddzielają one wszystkie biblioteki oprogramowania i pliki wykonywalne, a tym samym usprawniają wdrażanie i upraszczają zarządzanie dużymi, złożonymi systemami.
  • Próba automatyzacji. Automatyzacja testów oznacza standaryzację planowania testów, projektowania, rozwoju i automatyzacji wykonywania testów.
  • Podejście DevOps i jego praktyki, takie jak ciągła integracja i dostarczanie (CI/CD), zapewniają częstsze i bardziej niezawodne wydawanie oprogramowania poprzez dostosowanie środowisk rozwoju, testowania i produkcji.
Iteracyjny rozwój oprogramowania

Zacznij od minimalnej wersji produktu (MVP) lub pierwszej podstawowej wersji aplikacji dedykowanej. Pozwoli to na posiadanie działającej aplikacji dedykowanej z obowiązkowymi funkcjami, które wnoszą wartość dodaną. Rozwijaj oprogramowanie dodając inne funkcje stopniowo, biorąc pod uwagę opinie użytkowników. Tą samą zasadę możesz zastosować do działań testowych. Najpierw możesz zająć się podstawowymi funkcjami, a później testować mniej krytyczne funkcje.

Czy Twoja przyszła aplikacja musi być zgodna z normami branżowymi?

Jeśli musisz przestrzegać surowych norm i przepisów branżowych, zaplanuj je w odpowiednim czasie, aby zbudować procesy rozwojowe zgodnie z ich wymaganiami.

Jakie będą priorytetowe wymagania niefunkcjonalne aplikacji, atrybuty jakościowe aplikacji?

W dużej mierze, wymagania niefunkcjonalne aplikacji będą określane przez decyzje dotyczące projektowania oprogramowania. Na przykład:

  • Aby zapewnić możliwość modyfikacji systemu IT, zdecyduj się na modułowe, luźno sprzężone wzorce architektury (np. architektura zorientowana na usługi, mikrousługi lub oparta na aktorach).
  • Aby zapewnić bezpieczeństwo systemu IT, odizoluj wrażliwe dane poprzez wprowadzenie dodatkowych mediatorów i brokerów, zapewnij możliwość weryfikacji i kodowania danych przychodzących z zewnętrznych zasobów (przeglądarki użytkowników, zewnętrzne bazy danych, zewnętrzne usługi internetowe).
  • Aby zapewnić dostępność systemu IT (odporność na awarie i samoczynne odzyskiwanie), możesz utworzyć hierarchie drzewiaste. Aby zapobiec rozszerzaniu się awarii, wprowadzić "jednostki łagodzące", uniknąć pojedynczego punktu awarii, wprowadzić równoważenie obciążenia i kolejki wiadomości. Tak, aby umożliwić przeciążonym serwerom uzyskanie czasu na wstrzymanie procesów i wznowienie pracy później.
  • Aby zapewnić wysoką wydajność, wprowadź kasowanie, powielaj funkcjonalność poprzez posiadanie wielu instancji wykonujących to samo zadanie i angażowanie rozproszone (asynchroniczne) obliczenia.

Uzyskanie wszystkiego na raz jest trudne lub niemożliwe. W większości przypadków, wzór architektoniczny użyty do włączenia jednego atrybutu może negatywnie wpłynąć na inny. Na przykład, architektura drzewa, która umożliwia tolerancję systemu IT na awarie i pozwala na samoczynne odzyskiwanie danych, utrudnia działanie aplikacji. Architektury oparte na architekturze SOA, które czynią aplikację bardziej elastyczną i przyjazną dla integracji, zwykle wymagają więcej czasu i wysiłku programistów, a tym samym są bardziej kosztowne. Są one również bardziej podatne na awarie i trudne do rozwiązania.

Rozwój oprogramowania mobilnego

Mobilność jest praktycznie koniecznością we współczesnym świecie. W zależności od istoty i celów aplikacji dedykowanej, rynek może oferować różne opcje dla optymalnej obsługi mobilnej. Najbardziej popularne opcje, z których każda ma swoje plusy i minusy, to:

  • Natywna aplikacja mobilna.
  • Aplikacja mobilna wieloplatformowa.
  • Mobilna aplikacja internetowa.
  • Progresywna aplikacja internetowa.

Wprowadzanie aplikacji na rynek: nie pomijaj elementów specyficznych dla danego produktu.

Jeśli chodzi o tworzenie aplikacji internetowych, pojawiają się nowe problemy, które należy rozwiązać.

Co będzie główną zaletą aplikacji dedykowanej?

Po wszechstronnej analizie możliwości rynkowych i oferty konkurencji, zdecyduj co będzie wyróżniać aplikację dedykowaną. Może to być na przykład innowacja, obsługa klienta, optymalna relacja jakości do ceny, doskonała wydajność lub ukierunkowanie na konkretną niszę rynkową (na przykład aplikacja dedykowana dla brokera ubezpieczeniowego z możliwością logowania się klientów do dedykowanych usług). Wybrany cel będzie określał przyszły kierunek rozwoju oprogramowania. Będzie on miał wpływ na priorytetyzację, alokację zasobów i wskaźniki, które pozwolą śledzić sukces.

W jaki sposób możesz jak najszybciej uzyskać opinię i o aplikacji dedykowanej?

Uzyskanie wczesnej oceny i informacji zwrotnej jest kluczowe dla dostarczenia aplikacji dedykowanej, zwłaszcza gdy potrzeby użytkowników są trudne do przewidzenia lub szybko się zmieniają. W tym celu, możesz zapewnić intensywne prototypowanie, począwszy od uruchomienia MVP, aby przyciągnąć wczesnych użytkowników pokładzie, oferują wersje próbne.

Strategia rozwoju oprogramowania

Podejmując kluczowe decyzje na wczesnym etapie projektu rozwoju oprogramowania, będziesz w stanie dokładniej oszacować harmonogram i budżet projektu, lepiej przydzielić zasoby, znaleźć bardziej odpowiedniego dostawcę usług lub szybciej stworzyć potrzebny zespół wewnętrzny projektu.

Elastyczność jest zasadniczym elementem każdej strategii rozwoju oprogramowania. Okoliczności (ograniczone kompetencje, ograniczony budżet, ograniczony czas, regulacje branżowe) mogą pozornie nie pozostawiać wyboru. Staraj się jednak unikać stronniczości i trzymaj się z dala od faworyzowania podejścia, praktyki lub technologii tylko dlatego, że masz lub nie masz potrzebnych umiejętności i możliwości. Zamiast tego, zaplanuj zdobycie brakujących umiejętności poprzez zatrudnienie firmy tworzącej aplikacje dedykowane, doradztwo IT i outsourcing.

Powiązane artykuły

Commint logo