Jak rozpocząć firmę oferującą usługi IT dla firm?

Jak rozpocząć firmę oferującą usługi IT dla firm?

Usługi IT dla firm

Rozpoczęcie działalności biznesową polegającą na oferowaniu usług w obszarze usług IT dla firm wiąże się z ryzykiem i niepewnością, ale satysfakcja z pracy na własny rachunek może sprawić, że wszystko się opłaci. Oto kilka sposobów, aby przygotować się na sukces, zanim dokonasz skoku do konsultingu IT.

Usługi IT dla firm. Zapytaj, dlaczego klienci wybiorą właśnie ciebie

Skuteczne usługi IT dla firm mają wyróżniającą się strategię sprzedaży. Zastanów się, dlaczego klient może zatrudnić właśnie ciebie, a nie firmę taką jak twój obecny pracodawca. Nie musisz być we wszystkim lepszy od konkurencji, wystarczy, że będziesz miał własne podejście do wykonywania pracy.

Zadaj sobie pytanie, co uwielbiasz robić i w czym się wyróżniasz.

  • Czy wiesz, jak skonfigurować sieci biurowe IT?
  • Czy chcesz pomóc klientom z bezpieczeństwem online?

Dowiedz się, co robisz najlepiej i co chcesz robić, a następnie przygotuj się do zaprezentowania klientom swoich unikalnych usług IT dla firm.

Chociaż większość klientów nie wymaga profesjonalnych certyfikatów IT, mogą one pomóc Ci uzyskać przewagę nad konkurencją i szybko zbudować bazę klientów. Certyfikaty potwierdzające kompetencje dotyczące znajomości technologii Microsoft, Apple, CISCO mogą zademonstrować kluczowe umiejętności nowym klientom. Inne certyfikaty, takie jak PRINCE 2, dowodzą, że wiesz, co robisz jako konsultant ds. zarzadzania projektami.

Usługi IT dla firm. Znajdź swoją rolę konsultanta

Konsultanci IT mogą pełnić różne role w zależności od klienta - od zapewniania wiedzy eksperckiej po zastępowanie pracowników przebywających na urlopie. Jaką rolę chcesz pełnić - i gdzie chcesz się odnaleźć w organizacji klienta?

Zewnętrzny konsultant IT

Jeśli łatwo identyfikujesz problemy i potrafisz wymyślać kreatywne rozwiązania, będziesz dobrze pasował do roli zewnętrznego konsultanta IT. Klienci zatrudniają zewnętrznych konsultantów IT, aby przeciwdziałali grupowemu myśleniu korporacyjnemu i wnosili nowe życie do ich firm. Do tej roli poszukują konsultantów IT, którzy są skłonni mówić, jak jest, a w razie potrzeby formułować kontrowersyjne zalecenia.

Konsultant-ekspert IT

Posiadając specjalistyczne umiejętności, możesz również przyjąć rolę konsultanta-eksperta, który wkracza do akcji, gdy pracownicy nie posiadają odpowiedniej wiedzy, aby rozwiązać dany problem. Niekoniecznie trzeba specjalizować się w konkretnym obszarze, aby podjąć się tej roli. Firmy nieposiadające dedykowanego personelu IT polegają na konsultantach IT, którzy rozwiązują problemy techniczne - nawet te najprostsze.

Dodatkowy konsultant IT

Jeśli masz zarówno zdolności ludzkie, jak i umiejętności techniczne, możesz pracować bezpośrednio z pracownikami organizacji jako dodatkowy konsultant IT. Organizacje mogą zatrudniać konsultantów IT do wykonywania pracy pracowników, ale jako niezależnych wykonawców. Mogą również zatrudniać niezależnych konsultantów do szkolenia pracowników w zakresie korzystania z nowych technologii, takich jak nowy program komputerowy lub system komputerowy.

Kiedy wiesz, jaką rolę chcesz odgrywać w organizacji klienta, możesz zawęzić swój rynek docelowy, aby znaleźć idealnego klienta.

Usługi IT dla firm. Przygotuj się na długie godziny pracy

To nie jest rzadkością dla managerów firm, aby pracować więcej niż 40 godzin tygodniowo. Specjaliści IT często dokonują skoku z pozycji pracownika do samozatrudnienia w etapach, zwykle najpierw pracując jako konsultant It po godzinach pracy. Konsultanci IT ci mogą w końcu zarządzać czasem pracy na pełen etat i nowym biznesem.

Konsultanci IT mogą mieć bardziej elastyczne harmonogramy, ale także większe obciążenie pracą i bardziej zróżnicowane obowiązki. Jako doradca IT, nie będziesz pracował tylko z technologią - będziesz musiał również znaleźć klientów, negocjować kontrakty, bilansować budżet, zajmować się public relations i wykonywać codzienne zadania administracyjne, takie jak odbieranie telefonów.

Jeśli przewidujesz duże obciążenie pracą, możesz chcieć zatrudnić inną osobę, która przejmie część twoich zadań. Upewnij się tylko, że przestrzegasz przepisów dotyczących podatków od wynagrodzeń i ubezpieczenia.

Usługi IT dla firm. Zbuduj biznesplan

Kiedy jesteś gotowy, aby zagłębić się w szczegóły, nadszedł czas, aby spisać swoje pomysły na biznes. Biznes plan wyjaśnia konkretne pytania dotyczące Twojej praktyki konsultingowej, takie jak:

Jaką strukturę prawną będzie miała firma?

Struktura biznesowa firmy konsultingowej będzie miała wpływ na zobowiązania prawne i podatkowe, a także na zobowiązania. Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji rozważyć wady i zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jakie będą Twoje wydatki?

Zanim zaczniesz myśleć o tym, co do obciążenia klientów, obliczyć swoje koszty ogólne. Obejmują one biuro, sprzęt, płace i ubezpieczenie.

Rozważ zakup ubezpieczenia od błędów odpowiedzialności biznesowej, które pomogą pokryć wydatki w przypadku, gdy zostaniesz pozwany.

Jak znaleźć klientów?

Nowa firma oferująca usługi doradztwo IT potrzebuje agresywnego planu networkingowego i marketingowego, aby pozyskać nowych klientów. Wizytówki z kluczowymi informacjami kontaktowymi są wypróbowaną i prawdziwą strategią generowania leadów. Platformy mediów społecznościowych, takie jak LinkedIn, również ułatwiają nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi klientami, więc wykorzystaj swoje mocne strony i skorzystaj z nowych technologii sieciowych.

Usługi IT dla firm. Zdecyduj, ile będziesz pobierać opłat od klientów

Teraz, gdy już wiesz, ile będzie kosztować prowadzenie firmy, musisz zdecydować, ile pieniędzy będziesz pobierać za swoje usługi. Istnieje wiele opcji. Oczywiście, zawsze chcesz mieć stawkę wystarczającą do pokrycia kosztów ogólnych firmy i osiągnięcia zysku. Ale będziesz także chciał utrzymać swoje stawki konkurencyjne, biorąc pod uwagę stawki innych firm doradztwa IT.

Po podjęciu decyzji, ile do opłaty, trzeba zdecydować, w jaki sposób będzie opłata. Istnieją trzy sposoby rozliczania klientów: za godzinę, za projekt, lub na retencji. Każdy z nich ma swoje zalety.

Za godzinę

Stawka godzinowa jest często najbardziej logicznym sposobem płacenia przez klientów doradcom IT, a klienci często wolą płacić w ten sposób wszystkim konsultantom.

Upewnij się, że stawka godzinowa jest zgodna z wartością godzinową, którą dostarczasz swoim klientom. Jako niezależny wykonawca będziesz chciał pobierać więcej niż pracownik wykonujący podobną pracę, ale nie na tyle dużo, aby klienci postrzegali to jako złą ofertę.

Za projekt

Jeśli wartość pracy, którą świadczysz jest stabilna (na przykład tworzysz aplikacje dedykowane, zajmujesz się rozwojem oprogramowania), bardziej sensowne może być rozliczanie się z klientem za projekt. Taka strategia rozliczania ułatwia klientom porównanie ofert różnych doradców IT, zanim wybiorą jednego z nich.

Na zasadzie stałego abonamentu

Abonament to ustalona opłata, która pozwala na utrzymanie harmonogramu pracy, nawet jeśli klient nie będzie potrzebował usług IT dla firm. Jeśli musisz stale być na wezwanie, aby rozwiązać awarię systemu lub naruszenia bezpieczeństwa, rozważ opłatę od klientów za swój czas. W przeciwnym razie będziesz musiał pozyskać klientów, aby zapłacić rachunki i nie będziesz w stanie zagwarantować swojej dostępności dla pierwszego klienta.

Pamiętaj, aby w swoich stawkach zawrzeć listę różnych wydatków, takich jak koszt nowych komputerów lub oprogramowania, ubezpieczenie, leasing samochodu. Większość klientów rozumie, że te wydatki pojawiają się od czasu do czasu, ale najlepiej jest być przejrzystym w kwestii kosztów.

Usługi IT dla firm. Kup ubezpieczenie

Gdy już opracowałeś szczegóły swojego biznes planu, nadszedł czas, aby poważnie podejść do kwestii zgodności. Klienci lub partnerzy biznesowi mogą wymagać od firmy informatycznej posiadania polisy ubezpieczeniowej.

Wymagania ubezpieczeniowe dla firm z branży IT różnią się w zależności od takich czynników, jak posiadanie pracowników, wynajmowanie powierzchni biurowej. Podstawowe polisy ubezpieczeniowe, takie jak ubezpieczenie od błędów i zaniechań (zwane również ubezpieczeniem od odpowiedzialności zawodowej) oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności za szkody wyrządzone w cyberprzestrzeni, mogą ochronić Ciebie i firmę przed skutkami kosztownego procesu sądowego.

Powiązane artykuły