Usługi IT dla firm, wybierz właściwe w kilku krokach

Usługi IT dla firm, wybierz właściwe w kilku krokach

Każda nowoczesna organizacja potrzebuje usług IT dla firm. Żadna firma nie jest w stanie sama w stu procentach zaspokoić wszystkie swoje potrzeby informatyczne. Firmie lepiej, taniej, szybciej jest korzystać z usług wyspecjalizowanej firmy IT, niż samej tworzyć zespół i budować kompetencje w obszarze wszystkich usług IT.

Usługi IT dla firm to bardzo szerokie możliwości, które obejmują wszystko, od projektowania aplikacji internetowych przez transformację cyfrową po bezpieczeństwo cybernetyczne.

 • Jak firma może pewnie wybrać dostawcę usług IT?
 • Na jakich cechach usług IT dla firm musi się skupić?

To trudne pytania - przede wszystkim dlatego, że opierają się na zrozumieniu potrzeb firmy oraz technologii. Nic dziwnego, że może to być mylące.

Dostawców usług IT dla firm jest bardzo wielu. Ich specjalizacje, usługi i eksperci służą pomocą swoim klientom. Przeszkodą jest wybór odpowiedniej usługi IT i odpowiedniego rodzaju.

Usługi IT dla firm. Określ potrzeby.

Każdy biznes jest inny. W związku z tym to, czego potrzebujesz od dostawcy usług IT dla firm, będzie się różnić w zależności od twoich potrzeb.

Dlatego rozpoznanie i udokumentowanie potrzeb IT jest kluczowym elementem w ustaleniu, jakie usługi IT są wymagane przez firmę. Jeśli tego zabraknie, próba przyjęcia "jednego uniwersalnego" rozwiązania informatycznego prawdopodobnie zakończy się wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Może spowodować uzyskanie gorszych rezultatów firmy niż przed wprowadzeniem zmian związanych z IT.

Krok pierwszy w znalezieniu odpowiednich usług IT i dostawcy usług, to stworzenie kompleksowego raportu "potrzeb", który przedstawia w zarysie wymagania firmy.

 • Czy potrzebujesz rozwiązań komunikacyjnych?
 • Jak chcesz mieć zorganizowane odzyskiwania kopii zapasowych?
 • Jak wygląda monitorowania sieci?

To jest punkt, w którym ustalasz podstawy, firma ma plan działania. Możesz użyć różnych metod, aby uzyskać te informacje, np. omawiając słabe obszary z szefami działów lub przeprowadzając rygorystyczne badania.

Chcąc korzystać z usług IT dla firm, musisz spisać swoje potrzeby. Określ:

 • Model biznesowy usług IT dla firm.
 • Wymagania biznesowe usług IT dla firm.
 • Wymagania funkcjonalne usług IT dla firm.
 • Wymagania niefunkcjonalne usług IT dla firm.
 • Schematy korzystania z usług IT dla firm.

Kiedy już będziesz miał wymagania, możesz iść do przodu. Niezwykle istotne jest, aby wszystkie odpowiednie zespoły były zaangażowane w pracę nad wymaganiami. W ten sposób w przyszłości nie powinno być żadnych problemów ani sporów dotyczących tego, co firma potrzebuje w zakresie usług IT.

Usługi IT dla firm. Konsulting IT

Jeśli ustaliłeś raport wymagań, ale nadal zastanawiasz się, warto rozważyć usługi konsultingu IT. Zazwyczaj jest to inna firma, która wykonuje dokładnie to, jak to brzmi: konsulting IT lub doradztwo IT i tworzy technologiczne plany rozwoju usług IT. Te plany rozwoju usług IT oznaczają niezbędne punkty odniesienia dla Twojej firmy przy wyborze usług IT. Dodatkowo, konsultacje mogą pomóc przy wyborze sprzętu i oprogramowania.

Oczywiście decyzja o tym, czy potrzebujesz usług doradczych, jest zupełnie inną dziedziną. Nie wszystkie usługi doradcze zapewniają to, czego potrzebujesz. Zanim zaangażujesz konsultanta, zadaj kilka krytycznych pytań, takich jak:

 • Czy firma modernizuje obszar IT?
 • Jak istotny są usługi It w strategii firmy?
 • Bazując na jakich kryteriach firma wybiera usługi IT?

Istotne jest jedno. Abyś wybrał firmę oferującą usługi IT, która posiada kompetencje, aby poprzez IT Twoja firma tworzyła przewagę konkurencyjną na rynku.

Usługi IT dla firm. Skalowanie

Jeśli Twoja firma czuje się pewnie w swoich potrzebach, czas przyjrzeć się samym usługom IT. Istnieją ważne kwestie, które należy rozważyć w przypadku każdej usługi informatycznej.

Pierwszą z nich jest skalowalność i należy upewnić się, że dana usługa może odpowiadać Twojemu tempowi wzrostu.

 • Jeśli Twoja firma się rozrasta, czy zakres usług IT dla firm również może się zmieniać?
 • Jeśli tak, to jakie są ograniczenia?
 • Jaki jest model cenowy usług IT?
Usługi IT dla firm. Im mniej dostawców usług IT tym lepiej

Kolejną ważną kwestią do rozważenia jest centralizacja. Innymi słowy, platforma lub usługa, która angażuje większość - jeśli nie wszystkie - firmy, przetwarza się w jedną, łatwą w obsłudze platformę dostarczania usług. Istnieje wiele różnych modeli biznesowych, takich jak uniwersalny model komunikacji lub oprogramowanie jako usługa (SaaS).

Ma to kluczowe znaczenie dla każdej usługi IT, ponieważ zręczność w pracy jest ważna we wszystkich obszarach organizacji. Kierownicy, informatycy i pracownicy potrzebują możliwości dostępu do ważnych funkcji w dowolnym momencie. Dlatego też centralizacja, tam, gdzie jest to właściwe, ma kluczowe znaczenie dla efektywnej pracy we wszystkich aspektach infrastruktury IT.

Usługi IT dla firm. Mobilność

Wykorzystanie urządzeń mobilnych w miejscu pracy jest kolejnym elementem każdego modelu świadczenia usług IT. Większość firm, jeżeli nie wszystkie używa smartfonów i urządzeń mobilnych w pewnym zakresie, włączając w to działania służbowe i prywatne.

Oznacza to, że niezależnie od usług IT, na które się patrzy, muszą one być kompatybilne z urządzeniami mobilnymi. Nie chodzi tylko o korzyści płynące z polityki BYOD (korzystanie z prywatnych urządzeń w miejscach pracy) - urządzenia mobilne odgrywają ważną rolę przy zachowaniu sprawności w miejscu pracy. Dostęp do ważnych projektów i komunikacji w miejscu pracy z dowolnego miejsca jest istotnym czynnikiem zwiększającym wydajność pracowników.

Usługi IT dla firm. Bezpieczeństwo

Absolutnie ostatnią rzeczą, jakiej oczekujesz przy korzystaniu z usług IT dla firm, jest słabe bezpieczeństwo. Coraz częściej dochodzi do wycieku danych. Każdego roku wielokrotnie możesz przeczytać artykuł o kolejnym wycieku danych z instytucji lub firmy. Każdego roku wiele firm pada ofiarą cyberataków. Do tego dochodzą oszustwa typu phishing, okup i różne techniki inżynierii społecznej, których hakerzy używają do kompromitacji ludzi i danych.

Jeśli Twoje usługi informatyczne opierają się na centrach danych, usługach tworzenia kopii zapasowych lub zasobach innych firm, potrzebują one najlepszych zabezpieczeń cybernetycznych. Jeśli są one narażone na szwank, podobnie dzieje się w Twojej firmie z Twoimi danymi. Obecnie to dane a nie urządzenia są w większości wypadków głównym zasobem firmy.

Usługi IT dla firm. Specjalizacja

Nie wszyscy dostawcy usług IT dla firm mogą świadczyć usługi na takim samym poziomie. Dlatego szukając odpowiedniego dostawcy, trzeba mieć odpowiednie umiejętności, które znajdują się u specjalistów usługodawców.

Specjaliści i eksperci są świetni w identyfikowaniu potrzeb, które są dostosowane do Twojego biznesu. Na przykład specjaliści ds. bezpieczeństwa cybernetycznego czerpią ze swoich doświadczeń w obsłudze wielu klientów i przedsiębiorstw. Potrafią oni dostarczyć unikalne spostrzeżenia i rozwiązania, które pomogą w rozwiązywaniu krytycznych problemów.

Dlatego też, jeśli Twoja firma ma specyficzne potrzeby, zwróć się do dostawców usług IT dla firm z konsultantami, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie i umiejętności.

Usługi IT dla firm. Koszty

Ostatecznie w biznesie chodzi o wynik końcowy. Krytyczne inwestycje w IT, które nie zwracają się pod względem wydajności, bezpieczeństwa i obsługi, nie są właściwe. Dostawcy usług IT muszą spełniać Twoje standardy i wyróżniać się na tle innych.

Dostawca usług IT powinien współpracować z Tobą przy osiąganiu celów i wspierać Twoją strategię rozwoju firmy. Dostawca usług IT dla firm powinien zarówno ułatwić realizację tej potrzeby, jak i zapewnić odpowiednie, skalowalne rozwiązania, bez zbędnych migracji lub problemów z integracją. Istotne jest, aby dostawca usług IT wspierał poprzez rozwiązania IT strategię biznesową firmy. Umiał proponować rozwiązania mające na celu tworzenie wartości dodanej, osiągnięcie istotnej przewagi konkurencyjnej na rynku.

Usługi IT dla firm. Chmura

Wirtualizacja, chmura i SaaS to wygodne modele skalowania zasobów dla firm każdej wielkości. Są one również absolutnie warte rozważenia, ponieważ za jednym kliknięciem mogą uprościć wiele procesów w miejscu pracy oraz dodać dodatkową infrastrukturę i przepustowość.

Wiele z tego, co omówiłem, jest w rzeczywistości częścią modeli dostawców usług IT dla firm. Niektóre firmy nie czują się komfortowo z przekazywaniem uprawnień i odpowiedzialności. Jest to opcja najbardziej odpowiednia dla firm, które potrzebują usług na żądanie.

Usługi IT dla firm. Podsumowanie

Znalezienie właściwego dostawcy usług IT firm może być wyzwaniem, ale często jest konieczne. Zdecydowanie warto odrobić pracę domową, ponieważ korzyści, jakie przynosi firmie wybór odpowiedniego dostawcy usług IT, mogą usprawnić funkcjonowanie pracowników, obniżyć koszty i przyspieszyć rozwój firmy.

Te kilka kroków ma kluczowe znaczenie dla znalezienia właściwego dostawcy usług IT dla firm i powinno ułatwić podjęcie decyzji, która jest istotna. Zachowaj zdrowy rozsądek, a znajdziesz opcję, która może przenieść wydajność Twojej firmy na wyższy poziom. Znajdź dostawcę usług IT dla firmy, którego usługi pozwolą Tobie tworzyć przewagę konkurencyjną. Istotną przewagę na rynku.