Wdrożenie SharePoint krok po kroku

Wdrożenie SharePoint krok po kroku

Wdrożenie SharePoint

Każdy projekt wdrożenia SharePoint jest czymś, z czym można się lekko uporać, jeżeli jest właściwie zaprojektowany. Oczywiście, istnieje wiele podejść, ale te kilka kroków prowadzących do wdrożenia SharePoint powinno być dokładnie przemyślane. W rzeczywistości przybliżają one sukcesu projektu, jeśli te punkty są ściśle przestrzegane!

Wdrożenie SharePoint. Uzyskaj aprobatę sponsora

Wdrożenie SharePoint ma na celu poprawę ogólnej wydajności i efektywności organizacji. Ostatecznie sukces wdrożenia SharePoint będzie zależał od jego przyjęcia przez zainteresowane strony, czyli zespoły, które będą musiały z nim pracować. Tak więc, aby móc uzasadnić ten projekt, lepiej przedstawić go wcześniej kierownictwu i zaangażować je w jego realizację. Będzie to sprzyjać przyjęciu projektu i pomoże w osiągnięciu wyznaczonych celów.

Wdrożenie SharePoint. Zdefiniuj cele

Wdrożenie SharePoint w firmie jest ciekawym wyzwaniem. Ale co dokładnie chcesz osiągnąć? Uprościć procesy zarządzania danymi? Obniżenie kosztów posiadania? Poprawić standardy? Wszystko razem?

Bez względu na to, jakie są cele wdrożenia SharePoint’a, ważne jest, abyś je określił i spisał! W przeciwnym razie, jak będziesz mógł uznać swój projekt za zrealizowany? A kiedy już w nim uczestniczysz, to jest to świetny moment na ustalenie Twojego planu zarządzania wdrożeniem SharePoint’a. Będzie on zawierał to, do czego SharePoint jest wykorzystywany w organizacji i jak powinien być wykorzystywany.

Wdrożenie SharePoint. Pozyskaj wykwalifikowany zespół

Wdrożenie SharePoint będzie wymagał od zaangażowania najlepszych specjalistów. Obecnie, każdy z nas specjalizuje się w swojej dziedzinie. Więc kiedy potrzebujesz wdrożyć SharePoint w firmie, wewnętrzny zespół i deweloperzy nie wystarczą. Będą potrzebowali pomocy od analityków procesów biznesowych, administratorów, architektów, kierowników projektów, itp. Nadszedł więc czas, aby zadzwonić do działu HR. Pomyśl o wsparciu firmy specjalizującej się we wdrożeniach SharePoint. Przed wdrożeniem warto, abyś skorzystał z usług firmy oferującej usługi doradztwo IT. Po wdrożeniu z pewnością docenisz wartość biznesową usług doradczych.

Wdrożenie SharePoint. Stwórz strategię szkolenia użytkowników

Kolejna kwestia o zasadniczym wpływie na powszechną akceptację wdrożenia SharePoint: Szkolenie! Musisz szybko stworzyć i przeszkolić solidny zespół SharePoint, to jest techniczna część szkoleniowa.

Ale nie wszyscy w firmie będą korzystać z całej platformy SharePoint, którą wdrożysz! Więc jeśli przeprowadź dla nich szkolenie dostosowane do potrzeb. Będziesz miał administratorów, użytkowników, użytkowników SharePoint’a, użytkowników wybranych aplikacji wśród pracowników. Więc określ, kto będzie pasował do jakiego profilu i przeszkol ich odpowiednio.

Wdrożenie SharePoint. Zdefiniuj aktywności serwisowe

Aby zagwarantować, że wdrożenie SharePoint'a będzie ostatecznie owocne, będziesz chciał, aby całe środowisko działało sprawnie. Operacje serwisowe dla SharePoint'a są wieloaspektowe. Obejmuje planowanie samodzielnej adaptacji SharePoint'a (szablony, modele uprawnień, itp.), tworzenie reguł monitorowania środowiska i dokumentowanie ich, znajomość oferty usług i modelu, itp.

Zapisanie tego wszystkiego teraz, na pewno okaże się przydatne przy niezliczonych okazjach i pomoże Ci uzyskać jasny obraz tego, jak SharePoint będzie odpowiadał celom Twojego projektu.

Wdrożenie SharePoint. Określ swoją architekturę informacji

Ustaliliśmy, że będziesz potrzebował architekta SharePoint w swoim zespole. Stań teraz z boku, daj miejsce innym specjalistom! To ich czas, by zabłysnąć! Twoja architektura informacyjna jest podstawą Twojej platformy SharePoint, więc chcesz, aby była solidna i przemyślana. Zaczyna się od dogłębnej analizy i obejmuje całą strukturę projektu wdrożenia SharePoint’a. Wyobraź sobie, że budujesz dom, chcesz, aby projekty były doskonały! Zatrudnij specjalistów.

Wdrożenie SharePoint. Zdefiniuj standardy i zasady

SharePoint jest środowiskiem pełnym możliwości. Określa ono zasady działania SharePointa, od sposobu prezentacji żądania nowej strony do ustawienia uprawnień. Standardy i zasady są kamieniem węgielnym w planowaniu zarządzania SharePointem, więc na pewno nie jest to coś, co musi być traktowane poważnie.

Wdrożenie SharePoint. Postępuj zgodnie z najlepszymi praktykami implementacji

Jak w przypadku każdego projektu informatycznego lub technologicznego, wdrożenie SharePoint'a powoduje, że każdy nowy ukończony bit przechodzi przez wiele etapów, zanim trafi do produkcji. Po ustaleniu intencji koncepcyjnych, jest on rozwijany i debugowany w środowisku deweloperskim, a następnie przechodzi do fazy zapewnienia jakości w dedykowanym środowisku (tak podobnym do produkcyjnego, jak to możliwe). Po spełnieniu wszystkich standardów i wymagań, w końcu nadszedł czas, aby zacząć działać w środowisku produkcyjnym.

Wdrożenie SharePoint. Wspieranie kultury firmy i adopcji

Przede wszystkim, sukces wdrożenia SharePoint przyjdzie wraz z jego szerokim zastosowaniem. Aby upewnić się, że implementacja SharePoint'a zostanie dobrze przyjęta przez użytkowników, musisz poinformować ich o korzyściach, jakie uzyskają dzięki jej wykorzystaniu. Promowanie współpracy w ramach platformy SharePoint oraz oferowanie szkoleń dla użytkowników będzie miało znaczący wpływ na sukces projektu. I pamiętaj, słuchanie informacji zwrotnych i obaw jest kluczowe!

Wdrożenie SharePoint. Prostota ma znaczenie

Pamiętaj o tym przez cały czas trwania projektu. Często mówi się, że prostota jest lepsza, albo że mniej znaczy więcej. Miej na uwadze. Pamiętaj o celach i wizji, i upewnij się, że usługa jest postrzegana przez użytkowników jako dobra! Bardzo ważne jest, aby każdy, zauważył wartość dodatkową, jaką uzyskają z SharePointa. Jeżeli uda się firmie stworzyć przewagę konkurencyjną poprzez implementację, sukces jest gwarantowany.

Powiązane artykuły