User Experience w aplikacjach dedykowanych

User Experience w aplikacjach dedykowanych

Aplikacje dedykowane

W projektowaniu aplikacji dedykowanych specjaliści IT koncentrują się na tzw. interakcjach. Chodzi tu o sposób wymiany informacji między użytkownikiem a oprogramowaniem. Postanowiliśmy podsumować najważniejsze kryteria, związane z efektywnym projektowaniem aplikacji dedykowanych, zorientowanych na potrzeby użytkownika. User Experience w aplikacjach dedykowanych to tytuł tego artykułu. W kilku punktach przedstawiam elementy, na które warto zwrócić uwagę tworząc aplikacje dedykowane. Szczególnie ich interface’y.

User Experience w aplikacjach dedykowanych

 Charakter interakcji.
  • Jednym z najważniejszych zadań związanych z projektowaniem aplikacji dedykowanych jest maksymalne ułatwienie użytkownikom korzystania z dostępnych funkcjonalności. Bardzo ważne jest tu zebranie w widocznym obszarze, na jednym ekranie wszystkich kluczowych funkcji menu – bez konieczności nieustannego przełączania się między ekranami.
User Experience w aplikacjach dedykowanych -Ułatwienia dla użytkownika.
  • Bardzo ważnym warunkiem projektowania dobrych aplikacji dedykowanych jest ograniczenie do minimum wysiłku użytkownika podczas korzystania z oprogramowania. Osoba używająca aplikacji dedykowanej do swoich celów powinna poradzić sobie z tymi zadaniami bez długotrwałych przygotowań. Oczywiście w przypadku aplikacji dedykowanych do specjalistycznych zastosowań wdrożenie pracownika do pracy w systemu jest niezbędne, ale system powinien zostać wyposażony w liczne podpowiedzi, dotyczące znaczenia i zastosowania poszczególnych funkcji.
User Experience w aplikacjach dedykowanych -Widok okna aplikacji dedykowanej
  • W optymalnej sytuacji widok okna aplikacji dedykowanej obejmuje wszystkie pozycje menu, przyciski itp. związane z działaniami, które aktualnie podejmuje użytkownik. Oczywiście im więcej funkcji jest dostępnych z poziomu każdego widoku oprogramowania, tym lepiej. Idealnie, jeśli funkcje te dostępne są bez przewijania okna. W razie potrzeby można zaoferować użytkownikowi dodatkowe funkcjonalności poprzez rozwijane menu, okna kontekstowe lub rozwijanie okien w dół (w przypadku systemu oferowanych on-line).
User Experience w aplikacjach dedykowanych -Wsparcie
  • Oprócz zaprojektowania i wdrożenia aplikacji dedykowanej, należy jeszcze sprawić, by był on atrakcyjny dla użytkownika. Aby jednak odbiorcy mogli korzystać ze wszystkich funkcjonalności, muszą najpierw dowiedzieć się o tym, że są one dostępne. Dlatego prawidłowo zaprojektowana aplikacja dedykowana wyposaża się we wbudowane powiadomienia i podpowiedzi, które informują o dostępnych funkcjonalnościach oraz ułatwiają ich zastosowanie.
User Experience w aplikacjach dedykowanych - Przełączanie się pomiędzy widokami
  • Ta zasada dotyczy zwłaszcza aplikacji dedykowanych dostępnych za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Gdy użytkownik korzysta z funkcjonalności, po której wymagane jest przeładowanie strony, proces wczytania nowego widoku musi nastąpić natychmiast. Użytkownik nie powinien być zmuszony do oczekiwania na dostęp do kolejnych funkcji aplikacji dedykowanej. Istnieje sposób na to, by ograniczyć ciężar systemu i tym samym maksymalnie przyspieszyć jej działanie – wystarczy wyeliminować z widoku systemu dane oraz grafiki, które na konkretnym etapie prac nie są niezbędne. Wówczas obserwujemy znacznie przyspieszenie działania aplikacji dedykowanej.
User Experience w aplikacjach dedykowanych -Czas reakcji na działania użytkownika.
  • Bardzo szybkie reakcje na każdą interakcję ze strony użytkownika należą do wyznaczników dobrze zaprojektowanego aplikacji dedykowanej. Krótki czas reakcji można wykorzystać na przykład do wyświetlania podpowiedzi podczas wpisywania danych do formularzy.

User Experience to bardzo istotny element nie tylko aplikacji dedykowanych ale również aplikacji SaaS. Aplikacje SaaS kupują użytkownicy poprzez strony www. w wielu wypadkach bez nawet telefonicznego kontaktu z ich twórcą. Instrukcje obsługi składają się z odpowiedzi na kilka, kilkanaście najczęstszych pytań. To User Experience decyduje o ich sukcesie lub porażce.

Powiązane artykuły