ROI w outsourcingu IT Return on outsourcing – zwrot z inwestycji w outsourcing informatyczny

Wprowadzenie

Aby pomóc klientom w procesie dokonania najlepszej decyzji ComminT opracował i przygotował metodologię, która umożliwia rzetelną ocenę zysków wynikających z wdrożenia outsourcingu usług informatycznych. Aby przedstawić zyski z wdrożenia outsourcingu informatycznego proszę zapoznać się z tym dokumentem.

Ten krótki opis przedstawia korzyści i zyski finansowe z zastosowania usług informatycznych w modelu outsourcingu. W modelu, w którym usługi informatyczne są realizowane przez firmę zewnętrzną. Tekst ten dotyczący zwrot z outsourcingu ma stanowić dla klientów porównanie w ich finansowych oraz organizacyjnych wyników w porównaniu z innymi firmami. Celem dokumentu jest również pokazanie firmom miejsc, w których mogą uzyskać jeszcze lepsze rezultaty.

Outsourcing usług informatycznych jako usługa istnieje na rynku już ponad dwie dekady. W czasie, tego długiego okresu, firmy korzystają z outsourcingu usług informatycznych zarówno w czasach prosperity jak również spowolnienia gospodarczego. Faktycznie, outsourcing tworzenia oprogramowania oraz outsourcing utrzymania środowiska informatycznego może przynieść nawet 40% oszczędności w skali roku.

Po procesie wdrożenia outsourcingu usług informatycznych i osiągnięciu założonych celów w zakresie oszczędności wiele firm zastanawia się, co dalej.

Co powinna zrobić firma po wdrożeniu outsourcingu usług informatycznych?

Firmy, które zwracają się do nas z pytaniami dotyczącymi outsourcingu zastanawiają się nad zagadnieniami:

 • Czy zrobiliśmy już wszystko w celu optymalizacji infrastruktury informatycznej?
 • Czy wybraliśmy właściwe obszary działalności w celu ich przekazania do firmy oferującej usługi outsourcingowe?
 • Jak wyglądają nasze korzyści z wdrożenia outsourcingu usług informatycznych w porównaniu do innych firm na rynku o podobnej skali działania i podobnym profilu działalności?
 • Czy pozycjonujemy usługi informatyczne na właściwym miejscu w naszej strategii zarządzania firmą?
 • Czy jesteśmy w stanie zmierzyć wartość biznesową, jaką generuje dla nas outsourcing usług informatycznych?

Wiele z firm, które planują wdrożyć outsourcing it oraz firmy, które wdrożyły outsourcing informatyczny zna odpowiedzi na te pytania, ale każda z nich stara się zmierzyć korzyści z wdrożenia outsourcingu. Oprócz wartości, które można zmierzyć działalność działu informatyki a w przyszłości outsourcingu informatycznego niesie ze sobą korzyści biznesowe, które nie można zmierzyć uwzględniając tylko aspekt finansowy. Firmy mają świadomość roli, jaką pełni informatyka w obszarze tworzenia ich wartości biznesowej. W wielu wypadkach – mając na uwadze pewne skrzywienie obrazu własnej firmy posiadane przez jej pracowników zarówno szczebla zarządczego jak również kierowników odpowiedzialnych za poszczególne działy - firma zewnętrzna może łatwiej zidentyfikować realne korzyści wdrożenia outsourcingu informatycznego. Firma zewnętrzna może efektywnie zidentyfikować oraz obliczyć nie tylko zwrot z zastosowania outsourcingu usług informatycznych, ale również inne czynniki jakie generuje IT i poprzez które ma wpływ na rezultat biznesowy całej firmy.

Mając wieloletnie doświadczenie w zakresie świadczenia usług outsourcingowych w obszarze informatyki, ComminT przygotował model obliczenia zwrotu z outsourcingu. Model uwzględnia obecne oraz przyszłe przychody, zyski, korzyści -zwroty -z inwestycji w dwóch obszarach:

 • outsourcingu usług informatycznych w zakresie pierwszej i drugiej linii wsparcia

jak również

 • outsourcingu tworzenia i rozwoju oprogramowania.

Model obliczania ROO - return on outsourcing – zwrot z outsourcingu umożliwia uzyskanie przez klientów następujących korzyści:  
Korzyści z obliczenia - ROO - return on outsourcing – zwrot z outsourcingu:

 • Korzyści wynikające z korzystania z wiedzy zgromadzonej w firmie outsourcingowej poprzez realizację wielu, różnych usług dla klientów reprezentujących różne sektory gospodarki
 • Zrozumienie najlepszych praktyk stosowanych w branży
 • Porównanie planowanych korzyści finansowych wynikających z wdrożenia outsourcingu w konkretnym segmencie gospodarki

Pracownicy firmy ComminT w ciągu wielu lat swojej działalności w obszarze świadczenia profesjonalnych usług outsourcingowych mieli okazje rozmawiać z wieloma członkami zarządów oraz kierownikami średniego szczebla. Tematem wielu rozmów było zagadnienie jak zmierzyć i obliczyć zwrot z outsourcingu. Jak skwantyfikować możliwie największą liczbę czynników , które można i należy zidentyfikować, zmierzyć i porównać z wynikami osiąganymi przez inne firmy reprezentujące tę sama branżę i skalę biznesu. Te wszystkie rozmowy i spotkania przyczyniły się do przygotowania i opracowania metodologii obliczenia zwrotu z outsourcingu.

Opracowana metodologia pomiaru korzyści z zastosowania outsourcingu informatycznego pozwala spojrzeć na outsourcing z dwóch stron:

 • W pierwszym podejściu firmy widzą koszty rozpoczęcia współpracy z firmą świadczącą usługi outsourcingowe, oraz wpływ który wdrożenie outsourcingu informatycznego może mieć na jej wyniki finansowe oraz procesy biznesowe.
 • W drugim podejściu umożliwia porównanie ich wyników z wynikami innych firm z ich branży i porównywalnej wielkości.

Aktualności

 • Outsourcing informatyczny

  Bez względu na warunki ekonomiczne, każda firma potrzebuje lepszych rozwiązań, aby unowocześnić ofertę handlowa lub zmniejszyć koszty operacyjne. ComminT pomaga swoim klientom poprawić wyniki biznesowe poprzez oferowanie usług dostosowanych do ich potrzeb i możliwości. ComminT oferuje usługi on-demand, czy wtedy i w takiej liczbie w jakiej są potrzebne. Wybierając ComminT…

  Więcej o: Outsourcing informatyczny

   
 • Czynniki sukcesu outsourcingu IT

  Czynniki decydujące o sukcesie Outsourcingu informatycznego Czynniki mające wpływ na sukces współpracy klienta z firmą świadczącą usługi outsourcingu IT: Zaangażowanie kierownictwa wysokiego i średniego szczebla firmy w chęć osiągnięcia wspólnego sukcesu. Kierownictwo firmy musi zadać i umieć odpowiedzieć sobie na pytania: Czy jestem konkurencyjny na moim rynku? Czy wiem co…

  Więcej o: Czynniki sukcesu outsourcingu IT

   
 • Ryzyka usług outsourcingowych

  Jak zminimalizować ryzyka związane z realizacją kontraktu w ramach Outsourcing IT? Po pierwsze trzeba je znać i mieć ich świadomość. Outsourcing IT generuje wiele emocji. Szczególnie widoczne jest to w małych i średnich firmach. Duże firmy i korporacje już sobie poradziły z tym zagadnieniem i korzystają z usług outsourcingu IT…

  Więcej o: Ryzyka usług outsourcingowych

   
 • ROI w outsourcingu IT

  Return on outsourcing – zwrot z inwestycji w outsourcing informatyczny Wprowadzenie Aby pomóc klientom w procesie dokonania najlepszej decyzji ComminT opracował i przygotował metodologię, która umożliwia rzetelną ocenę zysków wynikających z wdrożenia outsourcingu usług informatycznych. Aby przedstawić zyski z wdrożenia outsourcingu informatycznego proszę zapoznać się z tym dokumentem. Ten krótki…

  Więcej o: ROI w outsourcingu IT

   
 • Jak wdrożyć VoIP - telefonię internetową w firmie?

  Zrozum potrzeby klientów, czyli użytkowników, przed podjęciem decyzji o wdrożeniu VoIP. Zastanów się, jakie są potrzeby i oczekiwania obecnie w Twojej firmie. Zidentyfikuje cele biznesowe, jakie masz osiągnąć poprzez wdrożenie usług VoIP: Zwiększenie produktywności Poprawa jakości obsługi klientów Redukcja kosztów Większość firm, nie dokonuje żadnej analizy swoich oczekiwań. Koncentrując swoją…

  Więcej o: Jak wdrożyć VoIP - telefonię internetową w firmie?

   
 • Firmy korzystające z outsourcingu IT w Warszawie

    Artykuł opisuje wyniki działań w obszarze sprzedaży i telemarketingu. Nie jesteśmy firmą badawczą. Pomysł napisania artykułu wynika z chęci podzielenia się danymi, które pozyskaliśmy w procesach telemarketingu i sprzedaży. Okres zbierania danych: okres, w którym skontaktowaliśmy się z firmami od 01.02 do 30.11 2015 roku. Metoda:zebraliśmy informacje od firm…

  Więcej o: Firmy korzystające z outsourcingu IT w Warszawie

Kontakt

ComminT Sp. z o.o.
Al. Lotników 1
02-668 Warszawa
T. +48 22 750 52 96

Pracujemy: od pn do pt
W godzinach: 8.00 - 17.00

Kontakt