Projektowanie aplikacji internetowych

Projektowanie aplikacji internetowych

Zwiększ efektywność pracy swojego zespołu. Zamiast spędzać kolejne godziny na wypełnianiu tabelek i zestawień, wyposaż pracowników i partnerów biznesowych w dostęp do jednej aplikacji internetowej. Każdy uprawniony użytkownik z dowolnego miejsca poprzez internet w czasie rzeczywistym posiada dostęp do potrzebnych mu danych. Bez niepotrzebnych telefonów, emaili. Projektowanie aplikacji internetowych polega na stworzeniu dedykowanego środowiska pracy, w którym dane dostarczane przez różnych użytkowników są automatycznie udostępniane uprawnionym innym użytkownikom. Cały proces odbywa się automatycznie, właściwie bez udziału ludzi.

Cechą charakterystyczną aplikacji internetowych jest fakt, że aby z nich korzystać użytkownik potrzebuje tylko przeglądarki internetowej. Aplikacja nie jest instalowana na komputerze użytkownika. Cały czas znajduje się na serwerze, który jest dostępny w internecie. Dzięki temu aplikacja, a co najważniejsze dane w niej przechowywane są każdego dnia archiwizowane. Dostępne z każdego urządzenia, które posiada przeglądarkę internetową.

Definicja projektowanie aplikacji internetowych

Projektowanie aplikacji internetowych (inaczej projektowanie aplikacji webowych) to proces, w wyniku którego powstaje aplikacja internetowa. Aplikacja, która znajduje się na serwerze, a jej użytkownikami są komputery, urządzenia mobilne wyposażone w przeglądarkę internetową. Proces projektowania aplikacji internetowych składa się z następujących etapów:

 • Etap I: Analiza potrzeb w wymagań aplikacji.
 • Etap II: Stworzenie projektu aplikacji.
 • Etap III: Wdrożenie aplikacji internetowej.
 • Etap IV: Testowanie aplikacji.
 • Etap V: Uruchomienie aplikacji.

Cechą charakterystyczną aplikacji internetowych jest fakt, że aby z nich korzystać użytkownik potrzebuje tylko przeglądarki internetowej. Aplikacja nie jest instalowana na komputerze użytkownika. Cały czas znajduje się na serwerze, który jest dostępny w internecie. Dzięki temu aplikacja, a co najważniejsze dane w niej przechowywane są każdego dnia archiwizowane.

Projektowanie aplikacji internetowych

Powszechna i stała dostępność do danych jest istotną, wyróżniającą się korzyścią projektowanych aplikacji internetowych.

Projektowanie aplikacji internetowych
Typy aplikacji internetowych ze względu na użytkowników
 • Aplikacje B2B – są to aplikacje, których użytkownikami są firmy. Aplikacja służy za platformę przechowywania i wymiany danych pomiędzy różnymi firmami. Głównym zastosowaniem aplikacji B2B są różnego rodzaju aplikacje sprzedażowe, łańcucha dostaw, obiegu dokumentów. Wartość dla firmy w aplikacji B2B tworzy się poprzez automatyzację procesów, które zachodzą wielokrotnie w firmach.
 • Aplikacje B2C – są to aplikacje, w których po jednej stronie jest firma, a jej klientami są klienci indywidualni. Wiele, różnych osób. Wśród aplikacji B2C najczęściej spotykaną jest sklep internetowy.
 • Aplikacje B2B2C – to aplikacje, w których ich użytkownikami są inne firmy, które posiadają swoje portale skierowane do osób indywidualnych. Typowym przykładem aplikacji B2B2C są aplikacje brokerów ubezpieczeniowych, aplikacja benefitów pracowniczych tzw. kiosk benefitów.
Typy aplikacji internetowych ze względu na liczbę klientów
 • Dedykowane aplikacje internetowe – aplikacje tworzone według indywidualnych potrzeb jednego użytkownika. Cechami charakterystycznymi dedykowanych aplikacji internetowych są: długi czas realizacji liczony w miesiącach, indywidualna cena, dostosowanie ich do wewnętrznych procesów w firmie, uzyskanie istotnej przewagi konkurencyjnej przez firmę.
 • Aplikacje SaaS – aplikacje oferowane w formie usługi abonamentowej. Taką samą aplikację firma oferuje wielu, różnym (w wielu wypadkach bezpośrednio konkurujących ze sobą ) klientom. Są aplikacje, z których z jednej ich wersji korzysta dziesiątki tysięcy klientów. Twórca aplikacji SaaS odpowiada za jej rozwój i zmiany dla wszystkich klientów. Cechy aplikacji SaaS: szybkie wdrożenie, prostota, bezpieczeństwo, niski koszt jednostkowy.
Popularność aplikacji internetowych wynika z trzech elementów:
 • SPA (Single Page Application) – użytkownik widzi stronę internetową, całą jej zawartość, jako jedną stronę www. Korzysta z niej przechodząc do poszczególnych obszarów bez ponownego wgrania zawartości, którą ogląda.
 • RWD (Responsive Web Design) – projektowanie stron www w sposób, który umożliwia ich dobre, ergonomiczne wyświetlanie na różnych urządzeniach. O różnej wielkości ekranów. Strona www automatycznie dostosowuje swój układ do szerokości i rozdzielczości ekranu i przeglądarki internetowej.
 • PWA (Progressive Web App) – aplikacja wyświetla zawartość strony www jak aplikacja natywna. Ukrywając widok ekranu przeglądarki internetowej.
Korzyści z projektowania aplikacji internetowych przez software house

Wiele osób ciągle widzi przede wszystkim aspekt finansowy we wszystkich działaniach z zakresu projektowania aplikacji. Z zakresu współpracy z firmą tworzącą aplikacje internetowe. Szczególnie, jeśli chodzi o aplikacje, tworzone przez firmy typu software house. Coraz więcej jednak osób widzi inaczej ideę współpracy z firmą deweloperską.

Współpraca związana może być, z jakością otrzymywanych usług. W kilku punktach przedstawię zalety projektowania aplikacji internetowych przez ComminT. Oczywiście zawsze się znajdą argumenty za, za oraz przeciw korzystania z firmy software house w procesie projektowania aplikacji internetowych.

W tym artykule nie skupiam się na korzyściach finansowych. Postaram się przedstawić inne aspekty, inne korzyści, które może zaoferować firma projektująca aplikacje internetowe. Aspekty których, nie jesteś w stanie uzyskać tworząc aplikację internetową w ramach własnej firmy, własnego zespołu.

Niespodziewane korzyści projektowania aplikacji internetowych, czynniki ludzkie
Firma tworząca aplikacje internetowe dostarczy nową wiedzę oraz umiejętności.
 • Wiele firm zaczyna korzystać z firm tworzących aplikacje internetowe w sytuacji, w której bazują tylko i wyłącznie na własnych pracownikach, nie posiada odpowiednich kompetencji. Firma tworząca aplikacje internetowe może dostarczyć osoby posiadające odpowiednie doświadczenie bardzo szybko. Może również pokazać projekty, które te osoby zrealizowały. W bardzo krótkim czasie klienci maja dostęp do doświadczonych i sprawdzonych projektantów aplikacji internetowych.
Praca z utalentowanymi osobami.
 • Osoby posiadające talent w projektowaniu aplikacji internetowych nie są zainteresowane pracą w firmie, która jest użytkownikiem jednej z nich. Wolą pracować w firmie projektującej aplikacje internetowe dla różnych klientów. Taka sytuacja pozwala im posiadać dostęp do nowych, różnych rozwiązań. Mogą tworzyć wiele, projektów z bardzo różnych dziedzin. Nie są skazani na ciągłe rozwijanie tylko jednej aplikacji internetowej.
 • Dla firmy korzystającej z projektowania aplikacji internetowych stworzenie interesującego środowiska pracy dla utalentowanych inżynierów stanowi duże wyzwanie. Firma musi zaproponować udział ich w ciekawych, różnorodnych projektach. Tylko bardzo duże firmy, posiadające wiele biznesów mogą zapewnić takie środowisko.
Inne, świeże spojrzenie na rozwiązanie problemu.
 • Zajmując się tylko i wyłącznie projektowania aplikacji internetowych, software house ma wypracowane sprawdzone metody i działania. Ma wypracowany cały sposób projektowania aplikacji dedykowanej. Jednocześnie nowe zlecenie od klienta jest dla niej nowym wyzwaniem. Wyzwaniem polegającym na rozwiązaniu nowego, nieistniejącego do tej pory dla nich problemu.
 • Łącząc dwa elementy metodykę i doświadczenie projektowania aplikacji internetowych z problemami, software house może pokazać nowe inne rozwiązanie. Rozwiązanie, które może być nieoczywiste dla Ciebie i Twojego zespołu. Osób, które stykają się z problemem od jakiegoś czasu. Osoby w firmie IT na pewno pokażą inną perspektywę rozwiązania każdego problemu. Na pewno słyszałeś powiedzenie, ‘co dwie głowy, to nie jedna’, a co dopiero dwie firmy?
Niespodziewane korzyści projektowania aplikacji internetowych, czynniki procesowe
Lepsze zarządzanie procesem w firmie projektującej aplikacje internetowe.
 • Odpowiedz sobie sam na pytanie: kto lepiej może zarządzać procesem projektowania aplikacji internetowych:
 • Czy Firma, która korzysta z kilku projektowania aplikacji internetowych i obecnie zajmuje się tylko ich rozwijaniem
 • Czy firma, której biznes polega tylko i wyłącznie na projektowania aplikacji internetowych.
 • Odpowiedź nasuwa się sama i jest oczywista. Korzystając z software house w procesie projektowania aplikacji internetowych pracujesz z osobami, które tylko tym się zajmują. Mają do perfekcji opanowane zarządzanie procesem ich tworzenia.
Koncentracja na realizacji celu.
 • Większość managerów nie wyobraża sobie aktywnego udziału w procesie projektowania aplikacji internetowej obok realizacji bieżących zadań. Nie są w stanie się w ten proces w pełni zaangażować. Managerowie są rozliczani za realizację innych działań, uzyskanie innych celów. W wielu wypadkach trudno im się zaangażować w nowe obowiązki. Muszą się skupić na realizacji krytycznych działań z punku widzenia ich odpowiedzialności za określony obszar biznesu.
Krótki czas od pomysłu do wdrożenia.
 • Żyjemy w czasach szybko zmieniającej się rzeczywistości. Na pewno to zdanie już gdzieś słyszałeś. Słyszałeś, że obecnie firmy konkurują modelami biznesowymi, a nie strategiami marketingowymi. Nie tym, co robią, ale jak robią. Aplikacje internetowe mogą przyczynić się w istotny sposób do stworzenia wartości dodanej dla klientów Twojej firmy. Ważny jest fakt, że sposób, w jaki Ty je opracujesz może spowodować uzyskanie przez Ciebie istotnej przewagi konkurencyjnej na rynku. Zamiast czekać aż osoby odpowiedzialne za udział w procesie projektowania aplikacji internetowej znajdą czas i zaangażują się w nią, możesz wykorzystać software house, aby wykonała swoja pracę. Na pewno na efekty będziesz musiał krócej czekać.
Jakość ma znaczenie.
 • Jakość aplikacji internetowej ma bardzo istotne znaczenie na sposób w jaki z niej korzystasz. W sytuacji, w której zespół dedykowanych testerów firmy tworzącej aplikacje sprawdza jakość kodu, masz większe prawdopodobieństwo otrzymania lepszego produktu. Procedury testowania przez firmę, która tworzy aplikacje internetowe są z pewnością bardziej rozległe niż te, które jest w stanie opracować własny zespół inżynierów.

Każda z tych korzyści może być istotna dla Ciebie. Każda może samodzielnie przyczynić się do decyzji o wyborze firmy projektującej aplikacje internetowe lub do decyzji o stworzenie jej w ramach własnej firmy. Oczywiście lista nie jest pełna i kompletna. Zastanów się, jakie korzyści uzyskałeś w procesie korzystania od firm zewnętrznych w innych obszarach. Twojej działalności np. w obszarze reklamy, marketingu. Dlaczego nie rozwijasz komórki we własnej firmie, która zajmowałaby się tworzeniem ulotek, wizytówek, folderów? Dlaczego korzystasz z wyspecjalizowanych firm w tych obszarach?

Aplikacje internetowe, uwierz w jakość i terminowość tworzonych przez nas aplikacji.
Projektowanie aplikacji internetowych, kiedy warto skorzystać z takich usług?

Wielu firmom nie wystarcza dziś prosta strona WWW. Właściciele firm chcą wzbogacać swoje serwisy. Dodatkowe funkcjonalności, zarówno ułatwiające komunikację z klientami. Dające dostęp do dodatkowych usług lub wręcz w całości obejmujące oferowany produkt. W takim przypadku sama budowa strony WWW nie wystarcza. Aplikacje internetowe, to usługa, której firma potrzebuje.

Na przeprowadzenie takiego projektu warto zdecydować się zawsze wtedy, gdy firma zgłasza zapotrzebowanie na specyficzne, nietypowe funkcjonalności.  Poszukiwane przez nią funkcjonalności są wprawdzie dostępne na rynku, ale w mniejszym lub nieco innym zakresie. Bardzo często powstaje wówczas pomysł na stworzenia aplikacji internetowej we własnym zakresie. Tak rodzą się innowacje. Tak rodzi się istotna przewaga konkurencyjna.

Historia przedsiębiorczości zna wiele przypadków biznesów, które zapewniły sobie ogromną przewagę konkurencyjną właśnie dzięki indywidualnie projektowany aplikacjom internetowym. Systemom zarządzania, metodom pracy. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest na przykład tworzenie aplikacji mobilnej bądź aplikacji internetowej z myślą o klientach albo współpracownikach firmy. Aplikacji internetowej wymagają też często programy lojalnościowe czy różnego typu usługi świadczone elektronicznie.

Na etapie wzrostu działalności firma zauważa, że brak odpowiednich rozwiązań IT zaczyna ograniczać jej działalność. Aplikacje internetowe są dobrym sposobem narzędzia usprawniającego zarządzanie. W przypadku specjalistów IT wystarczy jasne określenie celu, natomiast przełożeniem go na „język” oprogramowania zajmują się już wykonawcy projektu.

Projektowanie aplikacji internetowych, jak wybrać wykonawcę?

Firmy wiedzą, że aplikacje internetowe powinien projektować dla nich doświadczony zespół, software house Projekt ma większe szanse powodzenia. Z tego względu przeprowadzają dosyć dokładne poszukiwania wykonawców i rozważają różne oferty. Co należy wiedzieć przed zamówieniem aplikacji internetowej?

 • Specjalista. Warto poszukać firmy, która specjalizuje się właśnie w tworzeniu projektowania aplikacji internetowych, platform on-line czy też systemu B2B. Choć wiele aplikacji internetowych dostępnych jest w ramach stron www. Wydaje się, że stanowią one jedną całość właśnie z serwisami internetowymi. Jednak do projektowania aplikacji internetowych wymagane są nieco inne kwalifikacje oraz doświadczenie.
 • Projekty. Im bardziej złożony jest projekt aplikacji internetowej, tym lepiej jest wybrać wykonawcę oferującego podejście projektowe. Prace nad aplikacją będą wówczas przebiegały w sposób uporządkowany, z jasno określonymi celami, punktami sprawdzającymi, obowiązkami oraz harmonogramem.
 • Nie widać. Najważniejsze w projektowaniu aplikacji jest to, czego nie widać. Oczywiście interfejs użytkownika i wrażenia wizualne są ważne. W dłuższym okresie, sukces odnoszą przede wszystkim te projekty aplikacji internetowych, które wyróżniają się zgodną z potrzebami użytkowników funkcjonalnością.
 • Portfolio. Sporo na temat doświadczenia wykonawcy powie nam jego portfolio. Warto sprawdzić, czy znajdują się w nim również realizacje z zakresu projektowania aplikacji internetowych. W przypadku aplikacji mobilnych doświadczonych specjalistów można napotkać także w agencjach interaktywnych, natomiast zamówienie aplikacji internetowej wymaga częściej współpracy z firmą typu software house.
Projektowanie aplikacji internetowych, nasze kompetencje

Jesteśmy dumni ze stworzenia wielu wyjątkowych aplikacji internetowych które skutecznie łączą technikę i projekt. Nasza wyjątkowa mieszanka specjalistycznych technicznych umysłów do tego analitycy i twórczy projektanci zapewniają Klientom wysoką jakość usług. Tworzymy aplikacje internetowe nie tylko dostosowane do potrzeb klientów ale również łatwe w użyciu, szybkie i bardzo funkcjonalne. Posiadamy kompetencje :

 • e-commerce - sklepy internetowe. Posiadamy doświadczenie w tworzeniu kompletnych rozwiązań handlu elektronicznego, które mogą łączyć skomplikowane katalogi produktów z innych aplikacji z interfacem webowym internautów.
 • Portale Intranetowe. Posiadamy kompetencje w tworzeniu serwisów portalowych, które umożliwiają Klientom oraz internautom uzyskać dostęp do krytycznych informacji handlowych.
 • Projektowanie stron internetowych. Nasza utalentowana grupa projektantów i inżynierów jest doświadczonym zespołem w skutecznym tworzeniu serwisów internetowych. Możemy pomagać klientom skutecznie promować w sieci towary i usługi oraz całe przedsiębiorstwa wykorzystując nasze umiejętności w sieci. Pomysły dotyczące interfejsu projekt, projekty serwisów logo strategia marketingowa on-line, i copywriting to nasze propozycje.