Jak sztuczna inteligencja w biznesie może zapewnić firmom wartość

Jak sztuczna inteligencja w biznesie może zapewnić firmom wartość

AI sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja w biznesie może zmienić bardzo wiele. Firmy, które dopiero wkraczają w AI, mogą wiele nauczyć się od pierwszych użytkowników, którzy zainwestowali miliardy w sztuczną inteligencję i teraz zaczynają czerpać szereg korzyści.

Po latach obietnic i frustrujących rozczarowań, sztuczna inteligencja w biznesie (AI) w końcu zaczyna przynosić realne korzyści, które wcześnie ją wdrożyły. Sprzedawcy detaliczni w swoich centrach logistycznych polegają na robotach napędzanych sztuczną inteligencją - a nawet do automatycznego zamawiania zapasów w przypadku wyczerpania poszczególnych pozycji towarów. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej wykorzystują sztuczną inteligencję do prognozowania zapotrzebowania na energię elektryczną. Producenci samochodów wykorzystują sztuczną inteligencję w samochodach autonomicznych.

Sztuczna inteligencja w biznesie

Nowa fala rozwoju sztucznej inteligencji napędzana jest przez wiele czynników. Moc obliczeniowa komputerów rośnie, algorytmy i modele sztucznej inteligencji stają się coraz bardziej wyrafinowane, a co być może najważniejsze, świat generuje niewyobrażalne ilości danych, które napędzają sztuczną inteligencję. Miliardy gigabajtów każdego dnia, gromadzone przez urządzenia sieciowe, od przeglądarek internetowych po czujniki ruchu, drgań i temperatury.

Działalność przedsiębiorcza wyzwolona przez te zmiany przyciągnęła na świecie wiele inwestycji liczonych w już w setkach miliardów dolarów. Większość inwestycji firm w sztuczną inteligencję składa się z wewnętrznych wydatków na badania i rozwój dużych, bogatych w gotówkę firm cyfrowych, takich jak Amazon, Open AI, Microsoft, Meta, Baidu i Google.

Mimo tych wszystkich inwestycji, większość zastosowań sztucznej inteligencji poza sektorem technologicznym znajduje się na wczesnym, eksperymentalnym etapie. Niewiele firm wdrożyło ją na dużą skalę.

Firma McKinsey w swojej publikacji; Sztuczna inteligencja: Następna cyfrowa granica?, zawarła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród ponad 3000 firm na całym świecie świadomych sztucznej inteligencji. Raport stwierdza, że firmy wdrażające sztuczną inteligencję są;

  • zwykle bliżej cyfrowej granicy,
  • należą do większych firm w sektorach,
  • wdrażają sztuczną inteligencję w grupach technologicznych,
  • wykorzystują sztuczną inteligencję w najbardziej kluczowej części łańcucha wartości,
  • przyjmują sztuczną inteligencję w celu zwiększenia przychodów,
  • wdrażają sztuczną inteligencję w celu obniżenia kosztów
  • mają pełne wsparcie kierownictwa wykonawczego.

Firmy, które nie wdrożyły jeszcze technologii AI na dużą skalę lub w kluczowej części swojej działalności, nie są pewne uzasadnienia biznesowego dla AI ani zwrotów, jakich mogą oczekiwać od inwestycji w AI. Zwrot z inwestycji w AI dla wielu firm jest bardzo trudno mierzalny.

Sztuczna inteligencja w biznesie może przynieść realną wartość firmom, które chcą z niej korzystać w ramach swoich operacji i podstawowych funkcji. Firmy, które łączą silne możliwości cyfrowe z proaktywnymi strategiami, mają wyższe marże zysku i spodziewają się, że różnica w wynikach w stosunku do innych firm będzie się powiększać.

Wzorzec adopcji sztucznej inteligencji powiększa lukę między wczesnymi użytkownikami technologii cyfrowych a innymi. Sektory znajdujące się na szczycie wykorzystania sztucznej inteligencji, takie jak zaawansowane technologie i telekomunikacja lub usługi finansowe, są również liderami w zakresie wdrażania sztucznej inteligencji i mają najbardziej ambitne plany inwestycyjne w tym zakresie. Firmy wykorzystują wiele technologii w wielu funkcjach lub wdrażają sztuczną inteligencję w centrum swojej działalności. Na przykład producenci samochodów wykorzystują sztuczną inteligencję do usprawniania swoich operacji, a także opracowywania autonomicznych pojazdów, podczas gdy firmy świadczące usługi finansowe używają sztucznej inteligencji w funkcjach związanych z obsługą klienta. W miarę jak firmy rozszerzają zastosowanie sztucznej inteligencji i pozyskują więcej danych, opóźnieniom będzie trudniej nadrobić zaległości.

Sztuczna inteligencja w biznesie

Managerowie firm muszą również wyprzedzić tę zmianę, przyjmując przepisy zachęcające do sprawiedliwości bez hamowania innowacji i proaktywnie identyfikując miejsca pracy, które najprawdopodobniej zostaną zautomatyzowane, oraz zapewniając dostępność programów przekwalifikowania dla osób, których źródła utrzymania są zagrożone przez automatyzację opartą na sztucznej inteligencji. Osoby te muszą nabyć umiejętności, które będą współpracować z maszynami, a nie z nimi konkurować.

Przyszłość sztucznej inteligencji jest innowacyjna, ale może nie być dzielona równo. Znaczące zyski dla firm są na wyciągnięcie ręki. Dla wielu firm oznacza to przyspieszenie transformacji cyfrowej. Sztuczna inteligencja nie pozwoli firmom na przeskoczenie odpowiednich podstaw cyfrowych. Będą one musiały dysponować odpowiednimi zasobami cyfrowymi i umiejętnościami, aby móc skutecznie wdrażać sztuczną inteligencję.

Powiązane artykuły