Wskaźniki rozwoju oprogramowania

Wskaźniki rozwoju oprogramowania

Tworzenie aplikacji

Wskaźniki rozwoju oprogramowania zostały wypracowane na podstawie lat doświadczeń i zbierania danych. Przez lata w branży rozwoju oprogramowania klienci regularnie podejmowali próby mierzenia wydajności zespołów programistycznych, z którymi współpracowali. Jako klient, płacisz za wykonaną pracę. Oczekujesz zrozumienia, że zespół dotrzymuje terminów, czy nie, jak wykorzystywany jest budżet. Ostatecznie chcesz wiedzieć, czy dostaniesz dedykowaną aplikację internetową w zakładanym czasie i przy zakładanym budżecie.

Każda firma tworząca aplikacje dedykowane, każdy zespół programistyczny jest również zainteresowany mierzeniem swojej wydajności. Wysoki standard profesjonalizmu wpływa na to, przy jakich projektach mogą pracować specjaliści, czy jest tu punkt dla ich rozwoju.

Wyobraź sobie, że zespół firmy tworzącej aplikacje dedykowane jest w każdej chwili osiągalny i to on zadba o udzielenie odpowiedzi. Niby wszystko idzie dobrze, jest nawet wynik ich prac. Ale raz na jakiś czas pojawia się chęć zadania swojemu zespołowi następujących pytań:

  • Co robią programiści?
  • Gdzie są funkcje, o które prosiłem?
  • Dlaczego stworzenia aplikacji dedykowanej zajmuje tyle czasu?".

Ustalając wskaźniki rozwoju oprogramowania, KPI, możesz uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji.

Zastanawiasz się co oznaczają wskaźniki rozwoju oprogramowania i jakie są korzyści ze wskaźników rozwoju oprogramowania? Poniżej znajdziesz odpowiedzi.

Wskaźniki rozwoju oprogramowania, czym są?

Termin wskaźniki rozwoju oprogramowania (inaczej KPI, Key Performance Indicators) odnosi się do kryteriów oceny produktywności zespołu programistów. Dzięki zastosowaniu wskaźników klienci wiedzą, czy projekty programistyczne są na dobrej drodze. Dla programistów jest to również wytyczna, że wszystkie uzgodnione zadania są prawidłowo realizowane.

Wskaźniki rozwoju oprogramowania, podział na grupy
  • Wskaźniki oprogramowania. Służą do pomiaru jakości aplikacji dedykowanych.
  • Wskaźniki projektu. Wskaźniki te są używane do zrozumienia jak efektywnie pracują zespoły projektowe i czy coś nie powoduje bezwładności w przepływie pracy.

Są to ogólne kwestie, które należy wziąć pod uwagę. Trzeba jednak uwzględnić, że wciąż nie ma jednej listy powszechnie stosowanych wskaźników rozwoju oprogramowania.

  • W czym tkwi trudność?

Chodzi o to, że powszechnie stosowane KPI są zorientowane na wydajność, a nie na wyniki, co uniemożliwia rzetelny pomiar wydajności tworzenia aplikacji dedykowanych.

Jednocześnie, wskaźniki mają znaczenie, ponieważ:

  • To, co można zmierzyć, przyczynia się do sukcesu;
  • Skupienie się tylko na wskaźnikach może oddalić zbytnio od kluczowych celów biznesowych.

Wskaźniki rozwoju oprogramowania nie staną się celem samym w sobie, pomogą ulepszyć aplikacje dedykowane i osiągnąć długoterminowe cele biznesowe.

Wskaźniki rozwoju oprogramowania, korzyści

Pierwszym pytaniem, na które powinien odpowiedzieć wskaźnik jest:

  • Jeśli zespół podąża za wskaźnikiem, co powinno się stać potem? Innymi słowy:
  • Do czego zmierza wskaźnik?
  • Jakie cele biznesowe pomaga osiągnąć?
Wskaźniki rozwoju oprogramowania nie mają znaczenia, jeśli nie są poparte celami biznesowymi.

Z punktu widzenia korzyści biznesowych, wskaźniki mają znaczenie, ponieważ pomagają usunąć niejednoznaczność nieodłącznie związaną z aplikacjami dedykowanymi. Dzięki stosowanym wskaźnikom rozwoju oprogramowania, każdy pojawiający się problem może być szybko wykryty i rozwiązany. Stosując wskaźniki projektowe w projektowaniu aplikacji dedykowanych, możesz na czas przewidzieć prawdopodobne trudności, a nawet ich uniknąć. Możesz kontrolować postępy projektu jako całości i każdego zadania z osobna.

Wskaźniki rozwoju oprogramowania pozwalają lepiej zrozumieć, jak skuteczny jest zespół projektowy i czy działa w ramach budżetu i wyznaczonych celów biznesowych.

Śledzenie procesów i ocena wyników przynoszą następujące korzyści:

  • Prawidłowy podział zadań.
  • Zwiększenie zwrotu z inwestycji.
  • Zmniejszenie kosztów projektowania aplikacji dedykowanej.
  • Zdrowe i wolne od nadgodzin obciążenie programistów.

Mierzenie daje świadomość tego, jak przebiegają sprawy związane z rozwojem oprogramowania, świadomość ta skutkuje właściwą alokacją zasobów i środkami ograniczającymi ryzyko.

Jak wybrać odpowiednie wskaźniki rozwoju oprogramowania? Różne podejścia mogą twierdzić, że pasują do tego rachunku. Poniżej rozważamy te, które są najbardziej odpowiednie.

Wskaźniki rozwoju oprogramowania: kiedy są potrzebne i od czego zacząć

Z punktu widzenia kierownika projektu IT, pomiar zaczyna się albo po wystąpieniu dużej awarii, albo gdy okazuje się, że minął miesiąc bez zamknięcia etapu projektu.

Workflow, przepływ pracy oparty na przeczuciu jest niewłaściwy; potrzebne są wyraźne wskaźniki, aby osiągnąć cele biznesowe firmy.

  • Co oznacza prędkość zespołu IT?
  • Czy jest to liczba ukończonych funkcjonalności lub przepracowanych godzin?
  • A może należy liczyć linijki kodu?

Pomoże Ci lepiej zrozumieć, czy zespół IT robi wszystko, co w jego mocy, aby firma odniosła sukces i jak zwiększyć efektywność pracowników.

Kryteria wyboru wskaźników wdrożenia oprogramowania

Co należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu wskaźników wdrożenia oprogramowania:

  • Mierzalność. Patrząc na wskaźnik, musisz dowiedzieć się, czy można go przedstawić w liczbach lub procentach, czy jest obliczalny. Liczby mogą okazać się przydatne, gdy zagłębimy się w raporty.
  • Ponowne zastosowanie. Odpowiedz na następujące pytania: Czy wskaźnik może być używany regularnie? Czy wpłynie pozytywnie na jakość aplikacji dedykowanej, procesów biznesowych lub przepływu pracy?
  • Dostępność. Czy przeciętny zespół programistów może osiągnąć założone cele bez znaczących zmian w organizacji pracy lub podejściu?
  • Jasność. Czy wskaźnik jest wystarczająco czytelny, zrozumiały? Czy każdy członek zespołu rozumie wskaźnik w ten sam sposób?
  • Praktyczność. Wszystkie wskaźniki powinny być jak najbardziej zgodne z życiem i prawdziwym środowiskiem pracy.

Przykłady wskaźników rozwoju oprogramowania zostaną omówione w dalszej części tekstu.

Wskaźniki, których należy unikać podczas mierzenia produktywności zespołu programistycznego

Sama idea mierzenia efektywności zespołu programistów wymaga dalszego rozwinięcia. Wszystkie stosowane wskaźniki są łatwe do wdrożenia, ale przestarzałe. Nie współtworzą one wysokiej wydajności zespołu.

Przykłady wskaźników wdrożenia oprogramowania
Wskaźnik rozwoju oprogramowania - Liczba linii napisanego kodu.

Takie podejście jest mylące, jeśli chodzi o sprawiedliwą ocenę zespołu. Czy pisarz staje się bardziej przekonujący poprzez tworzenie coraz dłuższych artykułów? Oczywiście, że nie. To, co do dziś pozostaje prawdą, to fakt, że jakość jest najważniejsza. Czasami kilka doskonale napisanych linijek kodu jest lepsze niż setki linijek aplikacji napisanych w sposób przypadkowy. Co ciekawe, liczenie liczby linii kodu jako KPI sprawia, że programiści wykonują gorszą pracę. Tego faktu nie da się zignorować.

Wskaźnik rozwoju oprogramowania - Liczba przepracowanych godzin.

Jak pokazuje praktyka, talenty techniczne potrzebują mniej czasu, aby wykonywać swoją pracę lepiej. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Stanforda, specjaliści, którzy pracują więcej niż 40 godzin tygodniowo są bardziej podatni na błędy. Coraz bardziej wzrasta ich drażliwość i emocjonalność. Liczenie przepracowanych godzin nie jest więc najlepszym wskaźnikiem.

Wskaźnik rozwoju oprogramowania - Wykryte błędy.

Wskaźnik może być właściwy. Ale jak za jego pomocą mierzyć produktywność? Należy wziąć pod uwagę naturę i przyczyny błędów, czy się powtarzają itd.

Wskaźnik rozwoju oprogramowania - Ukończone punkty opowieści.

Często wydajność zespołu mierzona jest ilością wykonanej pracy. Jest to podejście niejednoznaczne. Zastanów się nad tym. Możesz wykonać 50 zadań dziennie i wydawać się produktywnym, jednocześnie unikając wszelkich skomplikowanych zadań. Mając to na uwadze, możemy założyć, że wykonanie dużej liczby łatwych do wykonania zadań nie może być uznane za kluczowy wskaźnik wydajności.

Czy istnieją lepsze sposoby mierzenia produktywności zespołu programistycznego?

Kroki, które należy podjąć, aby na pewno zmierzyć wydajność zespołu programistycznego

Nie istnieją uniwersalne wskaźniki, które dają jednoznaczną odpowiedź na temat produktywności każdego dewelopera i zespołu IT jako całości. Jak widać, każdy z nich ma swoje wady.

Wskaźniki rozwoju oprogramowania

Zbuduj system IT dostosowany do konkretnego zespołu, który będzie mierzył jego produktywność.

Uwzględnij czynniki, jak struktura zespołu, metodologia tworzenia oprogramowania, rodzaj pracy i inne szczegóły, które wyróżniają zespół.

Ustal kluczowe wskaźniki wydajności. Jak się okazało, zwykle wpływają na nie dwa wskaźniki:

  • ilość pracy;
  • jakość i złożoność wykonanej pracy.

Jeśli chodzi o wskaźniki do pomiaru wydajności zespołu, stosuje się tradycyjne podejście. Mierzą one wszystko poza najważniejszą rzeczą, jaką jest sukces.

Mierz sukces, a nie wydajność

Uważa się, że mierząc produktywność zespołu programistycznego można przewidzieć jego sukces. Jakie są warunki wstępne sukcesu? Można oczekiwać, że zespół będzie pracował zgodnie z określonymi warunkami, aby być w stanie dostarczyć wartość klientowi.

Zespół programistów powinien pracować:

  • Kiedy jesteś gotowy do rozpoczęcia pracy, rozpocznij ją.
  • Dostarczając klientowi nowe doświadczenie, programiści nie mogą zepsuć już wykonanej pracy.
  • Na czas. Dziś warto pracować nad tym, o co klient poprosi jutro, a nie nad tym, co chciał dwa miesiące temu.
  • Cały czas. Nie przestawaj dostarczać korzyści klientowi. Pomóż firmie tworzyć przewagę konkurencyjną poprzez wdrożenie systemu IT.

Jeśli możesz zrobić coś lepiej, zrób to.

Oto jak wyglądają wskaźniki rozwoju oprogramowania, które mają praktyczne zastosowanie.

Wskaźnik rozwoju oprogramowania: sprint projektu

Wskaźnik pozwala określić, co tak naprawdę zostało osiągnięte w ramach sprintu.

Jak mierzyć wskaźnik:

Zazwyczaj zespoły używają dwuosiowych wykresów sprint projektu z graficznie przedstawionym stosunkiem czasu do liczby zadań wykonanych i niewykonanych.

Innym narzędziem, z którego można skorzystać, jest Jira. Tam również są dwie osie - pozioma i pionowa - pokazujące stosunek zadań pozostałych do wykonania i zakończonych. Dzięki temu można monitorować dynamikę procesu.

Korzyści:

  • Wskaźnik zaawansowania projektu pomaga utrzymać członków zespołu na bieżąco z istniejącymi trudnościami.
  • Wskaźnik może być wykorzystany do sprawdzenia, czy zespół kontroluje prognozę swojej efektywności.
  • Może być użyty do określenia, jakie działania należy podjąć, aby na czas wykonać projekt.
Wskaźnik rozwoju oprogramowania: czas realizacji / czas cyklu

Ten wskaźnik KPI pokazuje, ile czasu zajmuje zespołowi rozwiązanie problemów. Przyjmuje się, że czas realizacji będzie mierzony w dniach roboczych, a nie w miesiącach. W przypadku, gdy zespół jest zorientowany na klienta i dąży do jak najszybszego wypchnięcia kodu na produkcję, Lead time powinien być stale skracany. Jest to możliwe dzięki skróceniu łańcucha decyzyjnego.

Jak zmierzyć wskaźnik czas realizacji / czas cyklu:

  • Policz liczbę dni (sprintów, godzin, miesięcy) pomiędzy datą rozpoczęcia a datą zakończenia.
  • Wizualizuj dane obrazujące proces i czas potrzebny na rozwiązanie konkretnego problemu.
  • Śledź wskaźnik cyklu potrzebny dla zadań o podobnym poziomie złożoności. Nawet jeśli dla każdego z nich czas cyklu jest inny, uzyskane informacje pomogą zidentyfikować słabe punkty.

Korzyści wdrożenia wskaźnika:

  • Wskaźnik ten dostarcza informacji o ogólnej wydajności zespołu.
  • Praca ekspertów technicznych staje się przewidywalna.
  • Wąskie gardła przepływu pracy są zauważane i eliminowane.
Wskaźnik rozwoju oprogramowania: Szybkość pracy zespołu IT

Ten wskaźnik pokazuje ilość pracy wykonanej przez zespół IT w ciągu jednego sprintu. Z reguły, nakład pracy mierzony jest w godzinach lub punktach. Znajomość prędkości, z jaką zespół stara się pracować, pozwala przewidzieć, jak poradzi sobie z opóźnieniami.

Ten wskaźnik jest specyficzny. Stosuje się go tylko wtedy, gdy planowana jest liczba iteracji. W innych przypadkach może on jedynie zniekształcić oczekiwania dotyczące wydajności zespołu. Istnieje pokusa, aby skupić się na liczbie jednostek jako celu samym w sobie.

Jak zmierzyć wskaźnik szybkość pracy zespołu IT:

Poprzez analizę średniego tempa dla każdego sprintu. Jeśli pojedynczy sprint trwa kilka tygodni z określoną liczbą punktów ukończonych w tym czasie, można określić średnią liczbę punktów na tydzień.

Korzyści zastosowania wskaźnika:

  • Przydatne przy planowaniu i prognozowaniu przyszłych sprintów.
  • Wskazuje, czy coś przeszkadza zespołowi, jak dobrze działają zmiany wprowadzone do workflow.
Wskaźnik rozwoju oprogramowania: Skumulowany przepływ

Ten wskaźnik pokazuje przepływ zadań w określonym czasie.

Jak mierzyć wskaźnik skumulowany przepływ:

  • Użyj wykresów, aby zwizualizować najważniejsze wskaźniki wytwarzania oprogramowania, takie jak praca w toku, cykl czasu, przepustowość.
  • Używając graficznego widoku przepływu pracy, łatwo jest zobaczyć, na jakim etapie pojawia się więcej zadań i czy zespół jest w stanie poradzić sobie z tym obciążeniem. Z drugiej strony, dość wyraźnie widać, gdzie przepustowość przekracza normę.

Korzyści wdrożenia wskaźnika skumulowany przepływ:

  • Ten KPI pokazuje, jak stabilny jest zespół.
  • Zapewnia, że wszystkie etapy pracy są spójne.
  • Pomaga uczynić proces bardziej przewidywalnym.
Wskaźnik rozwoju oprogramowania: współczynnik unikania błędów

Przyjmuje się, że wskaźnik ten będzie pokazywał ile defektów zostało wykrytych w trakcie procesu deweloperskiego oraz na etapie testowania.

Im niższy jest ten wskaźnik, tym lepiej. Przy niskim wskaźniku zespół ma gwarancję, że otrzyma kod wysokiej jakości.

Jak zmierzyć współczynnik unikania błędów :

  • Przeanalizuj, na jakim etapie rozwoju pojawiły się defekty.
  • Dowiedz się, jak często defekty występują wśród wszystkich projektów IT, którymi zajmuje się zespół.
  • Jaki jest stosunek wykrytych defektów do wyeliminowanych?

Korzyści wdrożenia współczynnika unikania błędów:

  • KPI pomaga na czas zidentyfikować defekty, zapobiegając wydaniu aplikacji dedykowanej o niskiej jakości.
  • Z każdym projektem eksperci merytoryczni wzmacniają swoją zdolność do jak najbardziej efektywnego zarządzania defektami.
  • Każdy członek zespołu może lepiej zoptymalizować przepływ pracy poprzez dostosowanie liczby i postępu zadań.
Najbardziej pomijane wskaźniki

Istnieją inne wskaźniki, które są często niedoceniane lub po prostu nie są brane pod uwagę. Niektóre z nich zostały wymienione poniżej:

Wskaźnik rozwoju oprogramowania: Czas wdrożenia.

Jest to miara czasu potrzebnego na wdrożenie kodu do produkcji. Zazwyczaj wartość ta jest mierzona w minutach. Powinna być niska, ponieważ wpływa na Lead time.

Wskaźnik rozwoju oprogramowania: Liczba wdrożeń na dzień.

Ile czasu dziennie wdrażany jest kod na jednego dewelopera? Idealnie, każdy developer powinien mieć przypisanych wiele wdrożeń. Jeśli zespół nie dostarcza wartości klientom każdego dnia, to nie dostarcza jej w ogóle. Jaki jest sens istnienia takiego zespołu?

Wskaźnik rozwoju oprogramowania: Wskaźnik otwarte / zamknięte.

Ten wskaźnik pokazuje, jak wiele problemów jest zgłaszanych i zamykanych w danym okresie. Bardziej istotna od liczby problemów jest ogólna tendencja dotycząca kluczowych wyzwań, przed jakimi stoi zespół.

Wskaźniki bezpieczeństwa:

Wskaźnik rozwoju oprogramowania: Incydenty końcowe.

Jest to wskaźnik określający ile urządzeń, punktów komunikacyjnych, sprzętu zostało zainfekowanych wirusem.

Wskaźnik rozwoju oprogramowania: Średni czas do naprawy (MTTR).

W kwestiach bezpieczeństwa jest to miara czasu, jaki upływa od wykrycia awarii do jej naprawienia metodami roboczymi.

Wyprzedzanie oczekiwań klientów

Wszystkie te wskaźniki wyglądają rozsądnie i mają sens. Ale czy dostarczają one wiarygodnych informacji o obciążeniu zespołu pracą? Nie. Ale mimo to, otrzymujesz informacje, które mogą być wykorzystane do przewidywania perspektyw sukcesu zespołu.

Jak to zrobić dobrze? Wyznacz cel i wybierz wskaźnik, dzięki której dowiesz się, czy cel został osiągnięty, czy nie.

Ok, ale jak zmusić programistów do tak efektywnej pracy? Oczywiście, to pytanie masz na końcu języka. Zaraz na nie odpowiemy.

Aby nadążyć za pragnieniami interesariuszy, zespół musi być o krok do przodu. Powinien zastanowić się nad pytaniem: Co jeśli będziemy gotowi, zanim klient zgłosi żądanie?

Mówiąc o wydajności, należy mieć świadomość następującej rzeczy. Zanim zaczniesz dostarczać wartość klientom i być produktywny, musisz najpierw stać się produktywny w zespole. Zadaniem o wysokim priorytecie dla zespołu jest stworzenie systemu do mierzenia jego wydajności. Nie ma znaczenia, jak wiele nowych funkcji zostanie stworzonych i jak bardzo będą one innowacyjne, jeśli wydajność specjalistów i zespołu będzie niska.

Jak dojść do tego, że wydajność jest naprawdę niska i czy jest miejsce na poprawę? Jeśli zespół dostarcza wartość klientowi w sposób terminowy, bezpieczny i ciągły, oznacza to, że biznes klienta wygrywa, a zespół ostatecznie pracuje wydajnie.

Klienci często nie przywiązują do tego wagi:

  • Jak bardzo zespół jest zajęty;
  • Ile punktów zostało dostarczonych.

Dlaczego tak jest? Zespół IT może być w pełni obciążony, ale jednocześnie priorytety jego zadań mogą być mylne. Klienci muszą dostać to, czego chcą we właściwym czasie. Czy zgadzasz się z tym?

KPI satysfakcji klienta, które warto rozważyć

Proces tworzenia oprogramowania bardzo się zmienił na przestrzeni lat. Wraz z rozwojem samej technologii, pojawiły się również nowe podejścia do zarządzania projektami. Metodyka Agile w znacznym stopniu przyczyniła się do poprawy przepływu pracy i ogólnej produktywności.

Jakie są metody oceny produktywności zespołu IT, z którym współpracujesz? Trudno to wyjaśnić w skrócie? Problemy z wydajnością są tymi, które sprawiają ból również deweloperom.

KPI w oprogramowaniu są tak samo trudne do ustalenia, jak i do zmierzenia. I nawet jeśli KPI zostały już raz ustalone, każdy nowy produkt wymaga zestawu wskaźników dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Z reguły wskaźniki wydajności powinny być dostępne w każdej chwili w żądanej formie.

Jako klient, nie musisz być dobrze zorientowany w KPI oprogramowania. Wszystko, co musisz zrobić, to otrzymać produkt wysokiej jakości, a także być świadomym postępów, jakie poczynił Twój zespół. Aby zaspokoić swoje potrzeby, ustal jasne KPI rozwoju oprogramowania na samym początku współpracy.

Czym mogą być KPI:

    Wskaźniki biznesowe. Zazwyczaj są one przedstawiane do dyskusji w formie wykresów i poparte wyjaśnieniem. Stopień, w jakim Twoje cele biznesowe zostały osiągnięte, pokazuje, jak skuteczny był zespół w ustalaniu swoich celów.

    Wskaźniki związane z produktem. Nie ma sensu zdobywać cech, o które się nie zabiegało. Sensem licznych iteracji jest ciągła weryfikacja jakości implementowanych funkcji. Nie ma znaczenia, jak zaawansowana jest funkcja, jeśli nie jest potrzebna i nie wniesie żadnej wartości do produktu.

    Wskaźniki ustalane dla każdej iteracji. Służą one do ciągłego monitorowania zgodności aplikacji dedykowanej i jej przydatności dla użytkowników końcowych.

    Częstotliwość wydawania. Wysoka częstotliwość aktualizacji aplikacji może oznaczać dla Ciebie bardzo wiele, jeśli chodzi o wartość dostarczaną przez klienta. Z każdym wydaniem można otrzymać gotowa aplikację dedykowaną, bez konieczności czekania na zakończenie cyklu życia oprogramowania.

Nadal nie ma jednego uniwersalnego zestawu wskaźników, które natychmiast dadzą Ci odpowiedź na pytanie, jak wydajny jest zespół i jaką wartość dla Ciebie przynosi.

Istotne są krótkie połączenia komunikacyjne pomiędzy firmą tworzącą aplikacje dedykowane a klientem.

Dlaczego wskaźniki rozwoju oprogramowania mają znaczenie?

Wskaźniki opisane są łatwe do zrozumienia nawet dla ekspertów nie znających się na technologii. Ich zastosowanie może sprawić, że dla menedżerów nietechnicznych stanie się jasne, jak oceniać efektywność zespołów programistycznych.

Zastosowanie wskaźników rozwoju oprogramowania pomaga usprawnić proces. Jest to korzystne dla zespołów o różnym poziomie zaawansowania. Nawet jeśli zespół składa się tylko z wysoko wykwalifikowanych specjalistów, zastosowanie KPI zdecydowanie pomoże skrócić czas realizacji i stworzyć aplikację dedykowaną wysokiej jakości.

Ilościowe wskaźniki rozwoju oprogramowania, takie jak liczba linii kodu, liczba wykrytych i poprawionych błędów, itp. nie są wiarygodnymi wskaźnikami jakości rozwoju oprogramowania. Aby właściwie zmierzyć produktywność zespołu, lepiej jest połączyć ilościowe i jakościowe KPI.

Główne podejścia do pomiaru produktywności zespołu IT, z których regularnie korzystamy w DDI Development, są następujące:

  • Badania satysfakcji klientów. Przeprowadzając je, możemy poznać nastawienie klientów do naszej pracy. To wszystko sprawia, że łatwiej nam osiągnąć porozumienie w każdej kwestii w trakcie trwania projektu.
  • Analiza kodu. Programiści dokonują analizy przykładowego kodu. Dzięki temu na każdym etapie pracy możemy uzyskać czysty kod i uniknąć przykrego błędu.
  • Sprawdzenie kompetencji. Sprawdzamy jak wykwalifikowany jest każdy z programistów. Staje się to możliwe dzięki ustaleniu korelacji pomiędzy jakością napisanego kodu, a czasem poświęconym na jego napisanie i usunięcie błędów.

Jak podejścia pomagają w zwiększeniu produktywności zespołu programistycznego? Stosując je, stale zachowujemy elastyczność i doskonalimy nasze umiejętności, aby równie efektywnie pracować nad każdym projektem, niezależnie od tego, jak bardzo jest wymagający. Bądź pewien, że nad Twoim projektem będzie pracował zespół wysoce produktywnych specjalistów. Czynniki wpływające na ich efektywność można zmierzyć, a co trzeba do tego zrobić, już wiesz.

Powiązane artykuły