Tworzenie aplikacji
Tworzenie aplikacji internetowych nastawione jest na użytkowników. Każdy element aplikacji wspiera ich pracę. Tworzone aplikacje dostarczamy na czas i przy spełnieniu rygorystycznych wymogów formalnych. Dostęp do repozytorium ułatwia klientom nadzór nad postępem prac.
Tworzenie aplikacji internetowych sprawdza się, gdy potrzebujesz idealnie dopasowanego rozwiązania.
- Gotowe oprogramowanie dostępne na rynku nie spełnia Twoich oczekiwań? A może te funkcjonalności, których szukasz, dostępne są tylko w zbyt rozbudowanych i kosztownych platformach? Nie tylko Ty masz ten problem. Im lepiej znasz potrzeby swojej firmy, tym trudniej jest Ci znaleźć dla siebie odpowiednie, gotowe rozwiązania. Właśnie, dlatego nowoczesne przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na tworzenie aplikacji.
- Indywidualne tworzenie aplikacji przynosi Twojej firmie kilka kluczowych korzyści:
Płacisz tylko za to, czego potrzebujesz
- Żaden przedsiębiorca nie zdecyduje się na zakup bardzo rozbudowanego, uniwersalnego systemu, jeśli potrzebuje zaledwie kilku zawartych w nim funkcjonalności. Z drugiej strony jednak, bez odpowiedniego oprogramowania firma ponosi straty: pracownicy poświęcają więcej czasu na wykonywanie banalnych zadań, a przez to spada ich efektywność.
- Obok zakupu oprogramowania i metod ręcznych (Excel) istnieje trzecia droga – tworzenie aplikacji dedykowanych. Takich, w których każda funkcjonalność dopasowana jest ściśle do potrzeb danej organizacji. I choć stworzenie aplikacji wymaga pewnych nakładów finansowych, to jednak w ostatecznym bilansie zyski zawsze przewyższają koszty.
Maksymalnie wykorzystujesz zasoby
Tworzenie aplikacji internetowych nastawione jest na użytkowników. Każdy element systemu ma wspierać ich pracę. Wsparcie oznacza tu:
- Przyspieszenie obiegu informacji i eliminację błędów.
- Określenie dostępu do danych dla różnych użytkowników.
- Zautomatyzowanie zadań, które wcześniej były wykonywane ręcznie.
- Stworzenie wspólnej przestrzeni do przechowywania ważnych danych.
- Ułatwienie kontroli nad wszystkimi elementami ważnych procesów w firmie.
Tylko oprogramowanie powstałe w ramach indywidualnego tworzenia aplikacji może spełnić te wymagania i maksymalne wykorzystać zarówno czas, jak i umiejętności pracowników. System powinien przejąć każde zadanie, którego nie musi wykonywać człowiek.
- Zyskujesz przewagę konkurencyjną Aplikacja tworzona indywidualnie jest nieosiągalna dla konkurencji. Organizacja, która z niej korzysta, zyskuje mocne wsparcie w optymalizacji wielu zadań i procesów, a to podnosi jej efektywność i uzyskiwane wyniki.
- Bezpiecznie przechowujesz dane Tworzenie aplikacji internetowych jest gwarancją najwyższych standardów bezpieczeństwa. Częścią prac nad oprogramowaniem jest wdrożenie skutecznych zabezpieczeń i rozwiązań chroniących dane wprowadzane do systemu.
- Eliminujesz błędy System informatyczny się nie myli. Automatyzacja takich procesów, jak sprawdzanie poprawności danych, generowanie raportów czy zaawansowane analizy pozwala uniknąć pomyłek. Skraca także czas potrzebny na podejmowanie trafnych decyzji – na każdym szczeblu zarządzania.
Aplikacje internetowe, które pracują dla Ciebie.
Aplikacje internetowe rozwiązania dostarczamy na czas i przy spełnieniu rygorystycznych wymogów formalnych – właśnie tego oczekują nasi Klienci.
W tworzeniu aplikacji dla Twojej firmy korzystamy z nowoczesnych narzędzi, dostarczanych przez firmy cieszące się największym zaufaniem w branży. Pracujemy w środowiskach: IBM, Microsoft oraz Open Source oraz technologiach: IBM Connections, Microsoft .NET, ASP.NET, PHP, Java, Lotus Notes.
Z Twojego punktu widzenia duże znaczenie ma jednak nie tylko zastosowana technologia, ale także metoda tworzenia aplikacji. Specjalizujemy się w rozwiązaniach bazodanowych oraz z zakresu Business Process Management – zarządzania procesami biznesowymi. Całą pracę nad oprogramowaniem organizujemy według precyzyjnych i skutecznych procedur, wypróbowanych w wielu realizacjach dla dużych firm. Działamy zgodnie z metodami stosowanymi przez największych twórców oprogramowania. Korzystamy także z wiedzy Twojej i Twoich pracowników o produkcie oraz o dotychczasowej organizacji pracy w firmie. W ten sposób dajemy Ci gwarancję, że wdrażane narzędzia będą miały realną wartość dla użytkowników.
Zajmujemy się tworzeniem aplikacji:
- Dla dużych, średnich firm,
- Do obsługi wszelkiego rodzaju procesów – od prostych (prowadzenie kancelarii, zarządzanie urlopami, zarządzanie obiegiem dokumentów), po bardziej skomplikowane jak CRM czy SFA.
Zyskaj więcej, niż oczekujesz
Zawsze osiągamy założone przez Klienta cele, a dzięki stosowanym metodom pracy niejednokrotnie przekraczamy te oczekiwania. Jeśli potrzebujesz pewnych i zaufanych partnerów biznesowych do tworzenia aplikacji internetowych skontaktuj się z nami.
Tworzenie aplikacji internetowych, proces
Tworzenie aplikacji internetowych, to, czego nie widzi Klient.
Dobry projekt aplikacji internetowej, to dużo więcej niż widzą oczy Klienta. Wizualną część projektu – grafika i emocje – można porównać do żółtego kwiatu mleczu otoczonego zielonymi liśćmi, które giną pośród innych zielonych źdźbeł traw, koniczyny, perzu. Klient widzi tylko piękny, żółty kwiat, jego delikatne płatki. Nie widzi otoczenia. A oczyma wyobraźni dostrzega pszczoły, które utożsamiają klientów. Klientów, którzy pojawiają się nie wiadomo skąd, które przyciągnął zapach i wygląd pięknego kwiatu mleczu.
Ale, tak samo jak w przypadku mleczu, w serwisie internetowy dużo więcej nie widać lub jest bardzo mało zauważalne. Ale są to elementy istotne, aby serwis internetowy spełniał oczekiwania przed nim stawiane, a mlecz mógł być atrakcyjny dla pszczół. Dużo więcej ukryte jest pod powierzchnią ziemi. Fundamentem udanego procesu tworzenia aplikacji internetowej jest projekt skoncentrowany ma doświadczeniach i oczekiwaniach Klientów.
Cały cykl tworzenia aplikacji internetowych polega na poznaniu potrzeb użytkowników, strategii firmy, pomysłach połączenia obu zagadnień w jeden sprawnie działający organizm. Projektowaniu i wymyślaniu, czego pragną Klienci oraz testowaniu kolejnych propozycji i rozwiązań tak długo, aż uzyskamy efekt, który nas zadowoli. Efekt, który będzie jednocześnie spełniał wszystkie założenia i kryteria biznesowe. Rezultatem pracy jest bardzo wysoki poziom użyteczności tworzonych aplikacji internetowych w zakresie doświadczeń klientów, UX [User Experience] ergonomii, wydajności, intuicyjności oraz zaangażowania Klientów do korzystania z nich. Stosujemy takie podejście we wszystkich etapach tworzenia aplikacji internetowej:
- Założeń.
- Projektu.
- Sposobu użytkowania.
Wykorzystujemy wiele, różnych technik, metod i narzędzi, nie tylko informatycznych, aby spełnić wszystkie potrzeby Klientów. Osiągamy sukces poprzez umiejętne wykorzystanie narzędzi, które pozwalają nam tworzyć aplikacje internetowe spełniające potrzeby naszych Klientów.
- Możliwości użytkownika. Klienci mają różne oczekiwania i potrzeby zależnie od ich sytuacji i możliwości. Uwzględnij je w procesie tworzenia aplikacji internetowej.
- Ucz i polecaj, powiadamiaj i prowadź, odkrywaj. Potrzeby klientów są uzależnione od ich oczekiwań odnośnie zastosowania Twojego produktu. Cele Klienta przekazują informacje dotyczące potrzeb, jakie mają być zrealizowane i zaspokojone.
- Zaangażowanie użytkownika. Najlepsze efekty firma osiąga w sytuacji, w której stworzona aplikacja internetowa jest w stanie zaangażować emocjonalnie klientów. Aplikacja internetowa powinna gromadzić informacje od Klientów w postaci informacji zwrotnych, ocen, zaangażowania ich w oczekiwane działania przez Firmę.
Etap 1 tworzenia aplikacji internetowych. Analiza i planowanie aplikacji internetowej.
- Uwagi – Wykorzystanie ‘żółtych karteczek’ w procesie tworzenia przepływu informacji, podejmowania decyzji, efektów wykonanych działań, generowania danych i aktywności wykonywanych z nimi. Każdy pomysł jest zapisany na pojedynczej karteczce samoprzylepnej, oceniany i umieszczany na tablicy zgodnie z priorytetem lub innymi określonymi kryteriami (szybkość, jakość, koszt, atrakcyjność etc.). Ten sposób tworzenia prototypu aplikacji internetowej może być wykorzystany przez Firmę do określenia jej oczekiwań i uszeregowania ich według ważności i poszczególnych priorytetów.
- Zakres projektu – Wydzielona część projektu, w której opracowane wizualizacje mogą być przedstawione i zorganizowane przestrzennie na ścianach. Takie podejście zapewnia twórcze środowisko pracy, w którym spotkania osób odpowiedzialnych za projekt, mogą odbywać się w pomieszczeniu otoczony przez bodźce [karteczki z cechami aplikacji internetowej, przepływem informacji, sposobami komunikacji z użytkownikami]. Budowanie historii o projekcie w przestrzeni oferującej nieobrobione informacje, zaprasza inne osoby do wypowiedzi i podzielenia się uwagami oraz pomysłami na inne rozwiązania.
- Strategia – określenie celów oraz organizacyjnych wymogów projektu, - lokalizacji projektu, harmonogram projektu, metody realizacji projektu, sposobu komunikacji
Etap 2 tworzenia aplikacji internetowych. Koncepcja aplikacji internetowej.
- Wymogi użytkowników - Istotne jest użycie wszystkich dostępnych zasobów by zebrać informacje o użytkownikach [określić ich wymogi i preferencje]. Udane projekty, wykorzystują średnio pięć innych źródeł informacji. Wśród tych pięciu, różnych obszarów mogą znajdują się: grupy dyskusyjne, grupy fokusowe, wywiady indywidualne, obserwacja, badania, raporty, itd.
- Interesariusze, nie tylko użytkownicy – Osoby, które przedstawiają użytkowników aplikacji internetowej. Posiadają one zwyczaj cechy grupy docelowej. Scenariusze są małymi historiami, które opisują jak typowe zadania użytkownika są przeprowadzone. Zadaniem osób jest pomoc w zakresie estymacji zachowań prawdziwych klientów aplikacji internetowej. Podejmują decyzje, które Klienci będą musieli podjąć na każdym etapie korzystania z aplikacji internetowej. Korzystając z różnych środowisk i platform, odpowiadających różnym przyzwyczajeniom Klientów.
- Budowanie aplikacji internetowej – Zarządzanie informacjami oraz sposobem przyswajania, zaznajamiania się Klientów z informacjami generowanymi w serwisie www. Celem działania jest dostarczenie wszystkich, niezbędnych danych Klientowi w taki sposób, aby miał pełną wiedzę, ale jednocześnie nie był przytłoczony ich ilością oraz sposobem prezentacji. Projektowanie kończy się w chwili, w której odjęcie kolejnego elementu, kolejnej informacji spowoduje niemożliwość korzystania z aplikacji internetowej.
- Testowanie aplikacji internetowej - Ocenianie aplikacji internetowej przez sprawdzanie jej przez testerów udających potencjalnych klientów. Testy dotyczą zarówno ilości, jakości informacji jak również ergonomii ich prezentacji w połączeniu z obowiązującymi standardami oraz przyzwyczajeniami. Ważne są również przepisy prawa.
- Wymagania aplikacji internetowej - Określenie zakresu projektu, potrzeb użytkowników, zawartości i wymagań odnośnie informacji, funkcjonalnej specyfikacji – dostępność, cechy, określenie użytkowników, cechy behawioralne oraz demograficzne, rozróżnienie grup klientów, celów.
- Struktura aplikacji internetowej – Projekt strukturalny informacji, określenie sposobu dostępu do zawartości aplikacji internetowej - struktura informacji, projekt interakcji klient – serwis, dostępność.
Etap 3 tworzenia aplikacji internetowych. Projekt aplikacji.
- Wizualizacja - Wyobrażając sobie pomysły i idee zastosowania aplikacji internetowej tworzymy różne rozwiązania. Najczęściej wykorzystujemy techniki heurystyczne w postaci burzy mózgów i metodę morfologiczną. Metoda morfologiczna bardzo dobrze się sprawdza przy większych projektach. Jak najszybciej chcemy móc przedstawić pierwszy, jeszcze nieobrobiony, projekt aplikacji www. Szkice i niedopracowane layouty oraz ogólna koncepcja jest efektem działań zespołu na tym etapie.
- Prototyp - Prototypy to są proste, niedokończone modele, które mogą być użyte by uzyskać odpowiedzi na zagadnienia związane z;
formą (prototyp w stylu wygląd) albo
aspekty budowy i funkcjonalności (zachowywać się jak prototyp) produktu.
W kolejnych etapach tworzenia aplikacji www, prototypy ewoluują ze szkiców i koncepcji w kierunku ostatecznej wersji. Jedno, wybrane rozwiązanie staje się ostatecznie funkcjonującym produktem. - Estetyki - Wizualny projekt wpływa w sposób bardzo istotny na użyteczność aplikacji internetowej. Użytkownicy, w wielu wypadkach preferują bardziej profesjonalne zdjęcia i grafiki związane z tematem, niż nudne i brzydkie, powtarzające się wszędzie grafiki darmowych banków zdjęć. Estetyczny, kompleksowy i funkcjonalny design aplikacji www jest łatwiejszy w użytkowaniu przez klientów. Dobry projekt graficzny jest połączeniem użyteczności z estetyką.
- Projekt informacji - Projekt prezentacji informacji uwzględniający rozumienie przedstawionych danych przez Klientów - nawigacja, zawartość, tabele, menu, mapa aplikacji, indeksy, wizualna hierarchia aplikacji.
- Projekt wizualny – Zmiany w układzie graficznym aplikacji, zmiany w percepcji produktów – typografia [czcionki], kolory, linie, tło strony, jakość zastosowanych grafik.
Etap 4 tworzenia aplikacji internetowych. Wdrożenie aplikacji.
- Wytyczne dobrych praktyk – Wdrażając aplikację internetową w środowisku produkcyjnym (widocznym dla klientów) zawsze sprawdzamy jej działanie. Po dokonaniu sprawdzenia czy spełnia on wszystkie założenia w zakresie dobrych praktyk tworzenia produktów informatycznych. Sprawdzamy każdą aplikację www w zakresie spełniania wymogów użytkowników, dostępności na różnych urządzaniach i przy wykorzystaniu różnego oprogramowania. Testujemy również wykorzystując zalecania W3C, ISO, oraz ergonomii oraz Klientów słabowidzących.
- Testy aplikacji www [występują, jako interakcje z etapem koncepcji projektu i wdrożenia] – Każdy etap dotyczący tworzenia aplikacji internetowej podlega ocenie. Oceniane jest spełnianie przez projekt pierwotnych ustalonych założeń, strategii firmy oraz ustaleń początkowych. Aplikację internetową tak długo zmieniany aż spełni wszystkie przyjęte założenia. Po kilku latach dużą część procesu przechodzimy jeszcze raz od nowa.
Tworzenie aplikacji internetowych, zasady
Tworząc aplikacje internetowe, projektanci skupiają się na interakcjach. Interakcjach pomiędzy użytkownikami, a aplikacją. Poniżej przedstawiam kilka zasad tworzenia aplikacji internetowych.
- Jak najbardziej uprość internautom sposób korzystania z aplikacji. Aplikacja powinna umożliwiać dokonanie wszystkich zmian w zakresie określonego obszaru na jednej stronie, bez konieczności dodatkowych działań ze trony użytkownika w innych jej obszarach.
- Wysiłek użytkownika. Zaangażowanie internauty w procesie korzystania z aplikacji powinno być jak najmniejsze. Nikt nie może oczekiwać, aby użytkownik specjalnie uczył się aplikacji, jej specyficznego interface’u lub funkcji. Aplikacja powinna dostarczać użytkownikowi wskazówki, które dotyczą widoku, który ma on na ekranie.
- Zakres widoku. Widok aplikacji powinien zawierać tylko te dane, które dotyczą oczekiwanego działania, jakie ma wykonać użytkownik na stronie. Widok aplikacji powinien zawierać tak mało informacji, że usunięcie którejkolwiek z nich spowoduje brak możliwości korzystania z niej. Jednocześnie aplikacja powinna umożliwiać realizację jak największej liczby zadań przez użytkownika w ramach jednej strony, jednego widoku, bez koniczności przewijania. Obecnie, jedynym sposobem prezentacji większej liczby informacji na jednym widoku jest rozwijanie jego w dół.
- Zachęcenie użytkowników do korzystania z funkcji aplikacji to jedno z głównych wyzwań, przed którym stoją obecnie ich projektanci. Nikt nie będzie korzystał z funkcji, o których nie ma pojęcia, że istnieją. Jedna z cech dobrego projektu jest dostarczenie użytkownikowi podpowiedzi, jeszcze przed interakcją jego. Tak, aby użytkownik nie uczył się na własnych błędach, ale już od pierwszego razu użytkował aplikację we właściwy sposób.
- Przejście miedzy stronami. Przy każdym przeładowaniu strony, przejściu z jednego widoku na kolejny, aplikacja może prezentować dodatkowe informacje istotne dla użytkownika. Informacje pomagające mu korzystać z aplikacji. W nowoczesnych, dobrze napisanych aplikacjach efekt przejścia nie występuje, gdyż aplikacja działa bardzo. Szybkość działania aplikacji jest realizowana poprzez ograniczenie liczby danych prezentowanych na stronie oraz minimalizm w grafice.
- Szybkość reakcji. Aplikacja powinna bardzo szybko reagować na działanie użytkownika. Szczególnie jest to istotne w formularzach, w których użytkownik wpisuje tekst, a aplikacja w czasie rzeczywistym podpowiada mu dostępne frazy.
Testy aplikacji internetowych
Tworzenie aplikacji internetowej kończy się testami wewnętrznymi. Przed oddaniem jej do testów na wybranej, ograniczonej grupie użytkowników.. Ostatecznymi, najważniejszymi testerami są jej użytkownicy. Zanim tworzona aplikacja internetowa trafi do nich, sprawdzamy poprawności jej działania w firmie. Są też projekty, w których wynajmujemy zewnętrznych testerów. Opisy testów aplikacji internetowej, jakie wykonujemy w firmie
Testy modułowe aplikacji
- Testy na najniższym poziomie, podczas których fragmenty kodu (moduły) testowane są pojedynczo, w oderwaniu od reszty aplikacji.
- Cele testów modułowych Weryfikacja działania pojedynczych, składowych elementów systemu (modułów) w oderwaniu od reszty aplikacji
Testy integracyjne wewnętrzne (małe)
- Testy weryfikujące poprawność działania zintegrowanych elementów systemu, które zostały wcześniej przetestowane osobno w ramach testów modułowych.
- Cele wewnętrznych testów integracyjnych. Testowanie integracyjne wewnętrzne ukierunkowane jest na znajdowanie błędów w interfejsach pomiędzy poszczególnymi modułami (w wymianie danych pomiędzy nimi)
Testy systemowe aplikacji
- Testy w pełni zintegrowanej aplikacji.
- Cele testów systemowych. Walidacja systemu pod względem kompletności i jakości odwzorowań wymagań w stosunku do założeń w środowisku podobnym do środowiska docelowego.
Testy integracyjne zewnętrzne (duże)
- Testy weryfikujące poprawność działania całych zintegrowanych systemów, które zostały wcześniej przetestowane osobno w ramach testów systemowych
- Cele integracyjnych testów zewnętrznych. Kontrola poprawności współdziałania wytworzonego systemu z innymi, już istniejącymi systemami w środowisku produkcyjnym, ukierunkowana na znajdowanie błędów w interfejsach pomiędzy tymi systemami
Testy akceptacyjne aplikacji
- Testy formalne, przeprowadzane w celu umożliwienia użytkownikom ustalenie, czy zaakceptować system lub jego fragment.
- Cele testów akceptacyjnych. Upewnienie się, że cały system działa poprawnie.
Testy pielęgnacyjne aplikacji
- Testy konserwacyjne to testy, których celem jest kontrola poprawności działania systemu wcześniej działającego w środowisku produkcyjnym, po wprowadzeniu do tego środowiska modyfikacji i/lub usunięcia wykrytych niepoprawności.
- Cele testów pielęgnacyjnych. Sprawdzenie poprawności działania systemu po wprowadzeniu zmian.
Tworzenie aplikacji internetowych, błędy w aplikacji
Tworzenie aplikacji internetowej nigdy się nie kończy. To proces, który raz rozpoczęty trzeba kontynuować tak długo, jak długo użytkownicy z niej korzystają. Głównym powodem takiego działania jest fakt, ze cały internet się zmienia. Zmieniają się sposoby zabezpieczania aplikacji przed atakami, zmieniają się przeglądarki internetowe.
W procesie wprowadzania zmian w aplikacji internetowej mogą pojawiać się błędy. Kategorie błędów aplikacji, jakie stosujemy w swojej pracy.
Błąd krytyczny
- Dokuczliwość błędu skrajna
- Opis błędu. Powoduje niewłaściwe działanie systemu lub uniemożliwia jego działanie. Użytkownik nie może go wykorzystywać.
Błąd Poważny
- Dokuczliwość błędu – duża.
- Opis błędu. Nie powoduje niewłaściwego działania systemu, ale powoduje podawanie przez System błędnych, niekompletnych lub niespójnych wyników, albo utrudnia wykorzystywanie / testowanie systemu. Użytkownik może wykonywać niektóre funkcje systemu.
Błąd Średni
- Dokuczliwość błędu – średnia.
- Opis błędu. Pewien fragment całego systemu nie działa w ogóle lub nie działa prawidłowo. Użytkownik nie może wykonywać niektórych funkcji systemu.
Błąd Mały
- Dokuczliwość błędu – niewielka.
- Opis błędu. Błąd nie powoduje niewłaściwego działania całego system, ale utrudnia wykorzystanie / testowanie. Pożądane wyniki działania są łatwo uzyskiwane przez inny sposób wykorzystania systemu. Można wykonywać większość operacji.
Błąd typu uwaga
- Dokuczliwość błędu – nieznana.
- Opis błędu. Błąd jest wynikiem niezastosowania się do standardu, albo jest związany z estetyką systemu lub jest żądaniem ulepszenia systemu.