Rozwój oprogramowania w kilku krokach

 Rozwój oprogramowania w kilku krokach

Tworzenie aplikacji

Projektowanie aplikacji internetowych może być zniechęcające dla prawie każdej organizacji. Tym bardziej dla tych, którzy nie mają zaplecza technicznego lub nie są w pełni zaznajomieni z etapami rozwoju oprogramowania.

Dobra wiadomość jest taka, że niekoniecznie musisz usiąść i uczyć się tworzyć dedykowane aplikacje internetowe tylko dlatego, że rozpocząłeś projekt rozwoju oprogramowania. (To właśnie do tego zatrudniasz ekspertów!)

Powinieneś jednak mieć wyobrażenie o tym procesie, żebyś znał etapy rozwoju oprogramowania w trakcie całego projektu. W ten sposób możesz zarządzać oczekiwaniami (włączając w to swoje własne) i natychmiast zauważać czerwone flagi każdego etapu.

Podczas gdy każdy projekt jest wyjątkowy, proces rozwoju oprogramowania jest zawsze taki sam dla każdego klienta, z którym współpracujemy. Każdy niestandardowy projekt oprogramowania to partnerstwo pomiędzy zespołem programistycznym a klientem. Kiedy zapoznasz się z tymi pięcioma etapami aplikacji dedykowanych, poczujesz się mniej onieśmielony, że podejmiesz się realizacji niestandardowego projektu, o którym wiesz, że jest Ci potrzebny.

Rozwój oprogramowania. Etap 1: Analiza

Powszechne błędne przekonanie wśród właścicieli firm jest takie, że najważniejszym etapem rozwoju oprogramowania jest projekt i kod aplikacji. Tak, dobry projekt i solidny kod są niezwykle ważne. Jednakże, nie robią one nic dobrego, jeśli aplikacja internetowa nie odpowiada potrzebom biznesowym.

W naszej opinii, etap analizy jest najważniejszym krokiem w rozwoju oprogramowania. Zespoły skupiają się na tym etapie bardzo dużo uwagi, więc możemy to zrobić już za pierwszym razem. Poza zbudowaniem czegoś, co jest pięknie zaprojektowane, przyjazne dla użytkownika i wolne od błędów, potrzebujesz oprogramowania, które rzeczywiście przyniesie zwrot z inwestycji.

Podczas analizy wymagań aplikacji, kluczowego etapu rozwoju oprogramowania poświęcamy czas na naukę procesów biznesowych, problemów, wyzwań, technicznego ekosystemu i celów. Gdy tylko te informacje zostaną zebrane, zatwierdzamy cele i przedstawiamy Ci zakres pracy.

Jakie są oznaki ostrzegawcze, że ten pierwszy etap nie jest realizowany prawidłowo?

Etap 1 – Wyzwania

  • Niewiele robi się, aby zrozumieć firmę lub jej procesy.
  • Nie przeprowadza się walidacji, aby upewnić się, że to, co chcesz zbudować, faktycznie rozwiązuje problem, który próbujesz rozwiązać.
  • Programista nie przedstawia Ci zakresu pracy.
Rozwój oprogramowania. Etap 2: Projektowanie

Po potwierdzeniu zapotrzebowania na dedykowaną aplikację internetową, ustaleniu celów i wyników oraz uzgodnieniu zakresu pracy z firmą projektującą aplikacje, nadszedł czas, aby przejść do sedna sprawy projektowania.

W fazie projektowania Ty i Twój zespół ustalacie, wymagania aplikacji internetowej, jak będzie wyglądać i jaki będzie harmonogram rozwoju. Nadszedł czas, aby zaplanować przepływy pracy, określić, które bazy danych będą wykorzystywane i stworzyć model danych. Ta praca stworzy ładny fundament dla etapów rozwoju oprogramowania, które jeszcze nie zostały przez Ciebie przepracowane.

Podczas tego etapu tworzysz:

  • Wymagania biznesowe aplikacji dedykowanej.
  • Wymagania funkcjonalne aplikacji dedykowanej.
  • Wymagania niefunkcjonalne aplikacji dedykowanej.
  • Przypadki użycia aplikacji dedykowanej.

Etap 2 Wyzwania

  • Firma projektująca aplikacje dedykowane obiecują zbyt wiele w zbyt krótkim czasie.
  • Twój zespół lub kierownik projektu nie jest zaangażowany w podejmowanie decyzji projektowych.
  • Nie ma żadnego planu komunikacji.
Rozwój oprogramowania. Etap 3: Kodowanie

Po udokumentowaniu i zmapowaniu wszystkich swoich wymagań i projektów, nadszedł czas na rozpoczęcie pisania kodu aplikacji. Zauważ, że kodowanie aplikacji przychodzi dopiero w trzecim etapie rozwoju oprogramowania.

Przed napisaniem pierwszej linijki kodu jest dużo planowania. Podczas tej fazy zadania programistyczne zostaną podzielone, aby projekt mógł być realizowany w kawałkach. Przechodzenie kawałek po kawałku daje czas na przeglądanie i informacje zwrotne, aby upewnić się, że rozwój oprogramowania jest na właściwej drodze.

Sposób działania procesu w jest taki, że zaczynamy mały projekt i budujemy iteracyjnie, czyli przyrostowo. Zaczynamy od małego modułu aplikacji, upewniamy się, że rozumiemy oczekiwania klienta, a następnie budujemy z niego większą aplikację dedykowaną.

Podczas gdy Twój aplikacja dedykowana jest tworzona, powinna istnieć stała komunikacja o postępach projektu. Kanały komunikacji, które od lat najlepiej współpracują z naszymi klientami, to spotkania dotyczące postępów, narzędzia do śledzenia postępów oraz rozmowy telefoniczne.

Etap 3 Wyzwania

  • Nie ma żadnych narzędzi do śledzenia postępów w realizacji projektu.
  • Komunikacja na różnych etapach rozwoju oprogramowania jest niewielka lub nie ma jej wcale.
Rozwój oprogramowania. Etap 4: Testowanie

Rozwój oprogramowania postępuje bardziej sprawnie i otrzymujesz lepszą aplikację dedykowaną podczas testowania i rozwijania iteracyjnie tak. W modelu tym problemy pojawiają się podczas procesu tworzenia aplikacji. W ten sposób, kiedy problemy są znajdowane, a zawsze jest ich wiele, możemy je naprawić raczej wcześniej niż później i nie ma to negatywnego wpływu na inne etapy rozwoju oprogramowania.

Istnieje również końcowa faza testowania przed wdrożeniem systemu informatycznego. Na tym etapie, prosimy grupę użytkowników, aby przetestowali aplikację i przekazali nam informację zwrotną. Testowanie użytkowników jest ważne, ponieważ pomaga odkryć problemy, które mogą nie być oczywiste dla naszych programistów.

Etap 4. Wyzwania

  • Twój zespół nie jest zaangażowany w testowanie lub nie ma fazy testowania.
  • Testowanie jest przemyślane i nie jest wykonywane do samego końca.
Rozwój oprogramowania. Etap 5: Wdrożenie systemu IT

Nareszcie nadszedł czas, aby udostępnić na świat nową, dedykowaną aplikację internetową! Ten etap rozwoju oprogramowania nie odbywa się za pomocą jednego przycisku. Wykonuje się go krok po kroku z planem wdrożenia.

Po pierwsze, Twoi pracownicy muszą być nauczeni jak go używać i wspierać go. Następnie nowa aplikacja internetowa jest udostępniona wszystkim użytkownikom (użytkownikom wewnętrznym, klientom, partnerom, kimkolwiek są Twoi użytkownicy).

Po wdrożeniu systemu informatycznego, upewnij się, że zespół programistów jest dostępny na wypadek, gdyby coś nie działało tak, jak tego oczekiwałeś lub gdybyś potrzebował dodatkowego wsparcia. Nie chcesz zespołu, który tylko buduje i uruchamia dedykowane aplikacje internetowe. Etapy rozwoju oprogramowania nie są zakończone, dopóki nie upewnimy się, że z powodzeniem używasz aplikacji dedykowanej, którą stworzyliśmy dla Ciebie i z Tobą.

Etap 5. Wyzwania:

  • Nie ma nic w twoim dokumencie roboczym, co obejmowałoby wsparcie po wdrożeniu.
  • Nie ma żadnego szkolenia po wdrożeniu oprogramowania.
Rozwój oprogramowania. Po wdrożeniu aplikacji

Tylko dlatego, że wszystkie etapy rozwoju oprogramowania zostały zakończone, nie oznacza, że proces ten się skończył. Potrzebujesz planu utrzymania oprogramowania, aby mieć pewność, że Twoje dane są właściwie zarządzane, szkolenia użytkowników są ukończone w miarę potrzeb, a aplikacja dedykowana jest aktualna. Porozmawiaj z partnerem technologicznym o stworzeniu planu rozwoju oprogramowania, aby upewnić się, że Twoje aplikacja dedykowana jest bezpieczna i aktualna.

Jako klient, powinieneś być zaangażowany w cały proces rozwoju oprogramowania. W żadnym wypadku nie należy organizować kilku wstępnych spotkań, a następnie nigdy więcej nie rozmawiać z firmą tworzącą aplikacje dedykowane. Projektowanie aplikacji internetowych jest procesem, który wymaga partnerstwa i planowania. Są to kroki, które doprowadzą Cię od fazy pomysłu na aplikację do gotowej aplikacji do użytkowania i utrzymania.

  • Chcesz wiedzieć więcej o tworzeniu oprogramowania na zamówienie?
  • Zastanawiasz się, czy projektowanie aplikacji internetowych jest właściwą decyzją?
  • Pobierz nasz pdf na temat tego, co jest potrzebne do tworzenia dedykowanych aplikacji internetowych.

Powiązane artykuły