Bezpieczeństwo IT. Jakie dostawcy usług IT dla firm pomagają w rozwoju?

Bezpieczeństwo IT. Jakie dostawcy usług IT dla firm pomagają w rozwoju?

Usługi IT dla firm

Większość małych i średnich firm nie docenia znaczenia bezpieczeństwa IT dla ich działalności, nie rozumiejąc znaczenia profesjonalnego dostawcy usług IT dla firm i bezpieczeństwa danych. Średnie firmy mogą być źródłem zatrudnienia dla wielu osób, jednak w większości przypadków firmy te nie zdają sobie sprawy, że ich załoga może potencjalnie przekładać się na tyle samo punktów naruszenia bezpieczeństwa.

Nie chodzi tu o to, że pracownicy celowo pragną działać niezgodnie z regulacjami firmy, ale raczej o to, że mogą oni nieświadomie stać się bramą dla atakującego, który może dotrzeć do sieci IT i danych firmy.

Firmy potrzebują silnych partnerów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa

Wiele małych i średnich firm nie stosuje żadnej formy ochrony cybernetycznej, a spośród tych, które posiadają jakieś zabezpieczenia, zaskakujące 32% korzysta z darmowych rozwiązań. Chociaż niektóre zabezpieczenia są lepsze niż żadne, to biorąc pod uwagę, jak szybko rośnie liczba cyberataków na małe i średnie firmy, konieczne staje się posiadanie dobrze zaplanowanego planu disaster recovery.

Według badań przeprowadzonych przez firmy zajmujące się bezpieczeństwem IT, cyfrowe ataki na firmy wzrosły o ponad 21% w samym 2019 roku, przy czym oczekuje się, że liczba ta wzrośnie znacznie wyżej w 2020 roku.

Bezpieczeństwo IT jest jak łańcuch; składa się z kilku ogniw, które po połączeniu tworzą silną lub słabą konfigurację bezpieczeństwa. Małe firmy są powiązane z innymi przedsiębiorstwami. Takimi jak dostawcy, sprzedawcy, partnerzy i dostawcy usług zewnętrznych, które mogą być małymi przedsiębiorstwami lub dużymi wielonarodowymi firmami.

Jeśli jedna firma w większym łańcuchu ma najwyższej klasy zabezpieczenia - podczas gdy inne elementy mają słabe zabezpieczenia lub nie mają wdrożonych żadnych środków bezpieczeństwa - pozostałe firmy w łańcuchu ze słabymi zabezpieczeniami lub ich brakiem narażają bezpieczeństwo wszystkich innych firm w łańcuchu, w tym firmy z wdrożonymi silniejszymi środkami bezpieczeństwa.

Niesławne naruszenie bezpieczeństwa z 2014 roku, w którym duża firma detaliczna z siedzibą w USA została zinfiltrowana przez hakerów, odbyło się nie poprzez bezpośredni atak na wielkiego detalistę, ale raczej poprzez mniejszą firmę, która była częścią biznesowej sieci IT niego. Ta mała firma była dostawcą usług dla dużego detalisty i nie miała żadnych zabezpieczeń. Ta mniejsza firma była o wiele łatwiejszym celem dla atakującego, a dostanie się w jej ręce danych dużej firmy nie stanowiło problemu, gdy już przeniknął do małej firmy.

Badania sugerują, że do 2021 roku cyberprzestępczość skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw będzie kosztować firmy ponad 6 bilionów dolarów, czyli dwa razy więcej niż 5 lat temu. Liczba ataków rośnie w równie szybkim tempie, a ich charakter ewoluuje i staje się bardziej niebezpieczny niż wcześniej.

Obecnie znaczna część infrastruktury IT firmy jest cyfrowa, w przeciwieństwie do poprzednich dekad, kiedy jedyną cyfrową częścią firmy mógł być elektroniczny system POS lub cyfrowy system rozliczeniowy. Współczesne ataki mogą narazić na szwank wiele obszarów przedsiębiorstwa, a według badań, wiele firm nie jest w stanie odbić się od dna po poważnym ataku cyfrowym.

Oto cztery kluczowe obszary, w których małe i średnie firmy powinny skorzystać z pomocy eksperta ds. bezpieczeństwa IT oraz jak przestrzegać kilku podstawowych protokołów, aby zapewnić bezpieczeństwo IT firmy i pracowników.

Dostosowanie do dyrektyw dotyczących bezpieczeństwa cyfrowego

W różnych częściach świata istnieją różne dyrektywy cyfrowe, których firmy muszą przestrzegać. Na przykład w Europie obowiązuje GDPR, a w USA ramy NIST dla przedsiębiorstw. Posiadanie uniwersalnego zestawu zasad, których muszą przestrzegać wszystkie firmy, pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo wszystkich przedsiębiorstw i poprawia je.

Dyrektywy, wyznaczają minimalny poziom bezpieczeństwa, który muszą posiadać wszystkie firmy. Dostosowanie się do tych różnych protokołów jest opcjonalne w niektórych obszarach - i dla niektórych firm - ale ostatecznie będzie to obowiązkowy wymóg regulatorów dla wszystkich firm. Praca w kierunku tych dyrektyw jest dobrym pierwszym krokiem.

Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa IT

Dobry system obrony (taki jak VPN lub szyfrowane połączenie biznesowe) jest świetny, ale ważne jest również, aby firmy edukowały swoich pracowników, jak bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki na dowolnym urządzeniu cyfrowym. Niezależnie od tego, czy jest to urządzenie firmowe czy osobiste, rozumiejąc, jak bezpiecznie zarządzać swoim smartfonem lub komputerem, pracownicy chronią siebie, a także firmę.

Ataki phishingowe i złośliwe oprogramowanie należą do najczęstszych ataków cybernetycznych i najlepiej przeciwdziałać im poprzez dobre szkolenie, aby stworzyć odpowiedzialnych użytkowników, którzy są świadomi tych problemów.

Chmura obliczeniowa

Dane firmowe i informacje o klientach mogą być bezpiecznie zapisane w chmurze, a nie na serwerze czy komputerze w biurze. Chmurowe usługi IT dają użytkownikom możliwość szyfrowania danych i przesyłania ich do chmury.

Ponadto sama usługa chmury często posiada bardzo dobre zabezpieczenia, które w większości przypadków będą lepsze niż jakiekolwiek zabezpieczenia, w które mogłaby zainwestować mała firma. Korzystając z chmury, dane usługi przechodzą trzy warstwy bezpieczeństwa: początkowe szyfrowanie, dostęp do logowania w chmurze oraz fakt, że są całkowicie oddzielone od firmy.

Tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych

Nikt nie wie, kiedy ich system IT ma się zepsuć lub kiedy może dojść do niefortunnego zdarzenia, jak wtedy, gdy firma nie ma dostępu do swoich zasobów IT i stwierdza, że wszystkie jej dane zostały utracone lub znajdują się zablokowane z ich systemów.

Ekspert IT może pomóc w stworzeniu planów i procedur, które uwzględniają te możliwości i tworzą awaryjne rozwiązania, dzięki czemu firmy mogą kontynuować swoje działania nawet wtedy, gdy coś pójdzie nie tak.

Bezpieczeństwo jest kluczowe dla Twojego MŚP

Wyspecjalizowany dostawca usług IT dla firm może pomóc Twojej firmie stworzyć lepsze rozwiązania bezpieczeństwa IT i podążać profesjonalną ścieżką w kierunku zarządzania ich cyfrową infrastrukturą, co pomoże uczynić ją bardziej wydajną, bezpieczną, a co najważniejsze - dochodową.

Powiązane artykuły

Commint logo