Aplikacja PWA, szybkość wdrożenia, koszt i korzyści

Aplikacja PWA, szybkość wdrożenia, koszt i korzyści

Wdrożenia

Czytasz recenzje i prognozy ekspertów, pragniesz wdrożyć aplikację mobilną. Zastanawiasz się, czym jest PWA i jak będzie ono pasować do Twojej działalności? A może po raz pierwszy słyszysz o progresywnych aplikacjach? W tym artykule wyjaśnimy czym one są i jak działają. Opiszemy również możliwości i ograniczenia technologii PWA, wskażemy, kiedy należy ją zastosować i wyjaśnimy, kiedy należy szukać innych rozwiązań technicznych.

Co to jest PWA, czym jest Progressive Web App?

Zacznijmy od definicji –

Definicja Progressive Web App (PWA) jest aplikacją webową zaprojektowaną tak, aby zapewnić najlepszą obsługę na urządzeniach mobilnych - podobnie jak w przypadku aplikacji natywnych. Główne cechy aplikacji progresywnych to:

Niezawodność aplikacji PWA

Aplikacja PWA jest niezależna od jakości połączenia internetowego. Nawet w przypadku problemów z dostępem do sieci, aplikacja nie będzie komunikować się, że brakuje jej połączenia z Internetem. Mówiąc prościej, jest to możliwe dzięki tzw. agentom, którzy działają pomiędzy progresywną aplikacją, Internetem, a pamięcią podręczną. Niektóre części aplikacji PWA są przechowywane w pamięci podręcznej urządzenia, stale zwiększając jej prędkość i udostępniając ją nawet w przypadku braku połączenia sieciowego. Należy jednak jeszcze raz podkreślić aplikacja PWA nie działa na telefonie, który nie posiada dostępu do internetu.

Szybkość - Aplikacje PWA są zoptymalizowane w celu zminimalizowania ilości pobieranych danych. W rezultacie strony ładują się znacznie szybciej, nawet przy niskiej jakości połączeniu z internetem. Badania przeprowadzone przez Google wykazały, że 53% użytkowników zamyka stronę, gdy ładuje się ona na dłużej niż 3 sekundy.

Zaangażowanie – aplikację PWA możesz zainstalować na urządzeniu mobilnym bez konieczności pobierania ich ze sklepu z aplikacjami. Podczas odwiedzania strony PWA na urządzeniach z systemem Android pojawi się pasek pozwalający na dodanie aplikacji do ekranu telefonu. Cały proces trwa tylko kilka sekund. Podobnie jak w przypadku aplikacji natywnych, Progressive Web Apps wyświetlają się na całym ekranie urządzenia mobilnego (bez paska adresu w przeglądarce) i wysyłają powiadomienia w trybie push. Funkcje te są realizowane za pomocą Manifestu Aplikacji Sieciowych, który określa nazwę aplikacji, kolory motywu i ikonę na pulpicie. Powiadomienia Push są dostarczane przez pracowników serwisu i Web Push Notifications.

Firma Google opracowała listę wymagań, które musi spełniać dana strona internetowa, aby została uznana za PWA:
  • Dane są obsługiwane za pomocą bezpiecznego protokołu HTTPS,
  • Strona reaguje - dostosowuje się do rozdzielczości urządzenia, na którym jest wyświetlana,
  • Wyświetla co najmniej stronę główną w trybie offline,
  • Ma możliwość dodania ikony do głównego ekranu urządzenia mobilnego,
  • Jest gotowa do interakcji w mniej niż 10 sekund na połączeniu 3G,
  • Jest zoptymalizowana do prawidłowego działania na różnych przeglądarkach (Chrome, Edge, Firefox, Safari),
  • W oczekiwaniu na załadowanie strony nie wygląda to na "nic się nie dzieje" - tak jak w aplikacjach natywnych, wyświetlana jest następna ikona ładowania ekranu,
  • Ma oddzielny adres URL dla każdej podstrony (dla łatwego udostępniania treści).

Na oryginalnej liście znajdziemy więcej dobrych praktyk, które mają na celu zapewnienie najlepszej obsługi użytkownika (jednak nie wszystkie przeglądarki wspierają je w ten sam sposób). Należy tu również wspomnieć o pochodzeniu terminu "progresywny". Odnosi się ono do idei PWA, która ma na celu zapewnienie podstawowych korzyści na wszystkich systemach mobilnych i przeglądarkach mobilnych. Jeśli przeglądarka obsługuje więcej funkcji oferowanych przez Progressive Web App, doświadczenie to jest stopniowo rozszerzane.

Kiedy należy wybrać aplikację PWA?

Progressive Web Apps nie wymaga pisania oddzielnego kodu dla poszczególnych platform mobilnych. Ich aktualizacja jest również bardzo łatwa. Dlaczego? Ponieważ wydawcy nie muszą przechodzić przez proces weryfikacji na każdej platformie, a użytkownicy nie muszą pobierać aktualizacji ze sklepu. Cały proces odbywa się po stronie serwera i nie ma żadnych linków do App Store czy Google Play, jak to ma miejsce w przypadku aplikacji natywnych. Użytkownik otrzyma najnowszą wersję aplikacji przy następnym uruchomieniu.

Progressive Web Apps mają również ograniczenia dotyczące dostępu do zaawansowanych funkcji telefonu i danych (więcej informacji na ten temat znajduje się w dalszej części artykułu). Z tego powodu aplikacje PWA będą najlepsze dla usług, które wymagają częstych zmian, okazjonalnego używania, lub takich, które nie korzystają z zaawansowanych funkcji urządzenia mobilnego.

Przykłady branż, które mogą z powodzeniem zmienić stronę mobilną na PWA
  • E-commerce - w sklepach internetowych każda poprawa użyteczności lub szybkości działania ma wpływ na konwersję klientów. Natywne aplikacje zapewniają konwersję na poziomie strony internetowej wyświetlanej na pulpicie, ale wydajność witryn mobilnych w tym zakresie jest kilkukrotnie niższa. Zastąpienie strony mobilnej przez PWA powinno przynieść znaczący zysk.
  • Media - portale informacyjne nie wymagają dostępu do zaawansowanych funkcji urządzeń mobilnych. Szybki dostęp do interesujących treści jest najlepszą wartością dla użytkowników.
  • Marketplace - usługi oferujące podróże, dostawy posiłków, rezerwację hoteli, biletów lotniczych lub zamawianie biletów. Korzystamy z nich nieregularnie, więc niekoniecznie chcemy pobierać aplikację do każdej z tych czynności.
  • Firmy, których docelowymi rynkami są kraje rozwijające się - w niektórych krajach afrykańskich lub azjatyckich, gdzie połączenie z Internetem jest w wielu miejscach ograniczone, wykorzystanie danych jest bardzo ważne. W tym przypadku PWA będzie działać dobrze, ponieważ minimalizuje ilość pobieranych danych.

 

 

Powiązane artykuły

Commint logo