Trendy w IT - rozwój aplikacji

Trendy w IT - rozwój aplikacji

Kluczowe Trendy w informatyce. Trendy informatyczne obecnej dekady: rozwiązania mobilne, sieci społeczne, chmura – cloud computing, konsumeryzacja oraz duża ilość danych


Trendy w IT - rozwój aplikacji - Smartfony i tablety

To jest oczywista dla każdego obserwatora rynku. Urządzenia wyposażone w iOS, Android zdobywając coraz większą popularność. Na rynku chce znaleźć miejsce dla siebie również Microsoft. Patrząc na rozwój rynku sprzedaży urządzeń wykorzystujących właśnie te systemy operacyjne widzimy znacznie więcej. Prognozy sprzedaży, przygotowane przez Gartner oraz IDC dotyczące urządzeń mobilnych pokazują, że sprzedaż w zakresie liczby sztuk tabletów, nie mówiąc już o smartfonach, w porównaniu z komputerami, laptopami znacząco wzrośnie. Już w 2014 sprzedaż tabletów powinna być porównywalna ze sprzedażą PC i laptopów.

Oznacza to jedno. Firmy muszą zacząć traktować tablety a co z tym idzie w parze, ich użytkowników i środowiska programistyczne, tak uważnie jak PC, i laptopy. Należy jednak pamiętać, że nigdy żaden tablet tym bardziej smartfon nie zastąpi komputera lub laptopa. Powstaje pytanie dlaczego tak się nie dzieje? Jest kilka odpowiedzi na to pytanie:

Wyzwania stojące przed wykorzystaniem tabletów oraz smartfonów w firmach:

Rozwiązania i aplikacje stosowane przez biznes są przygotowane w dużej mierze na platformę Windows. W związku z czym kompetencje kadry działów IT odpowiadają tym ‘starym technologiom’ jak MS Office, MS Windows. Mało osób w działach IT posiada kompetencje w obszarze iOS, Andoid. Nie mówiąc już o aplikacji na Blackberry OS/QNX.

Polityka bezpieczeństwa realizowana przez firmy powoduje, że użytkownicy smartfonów nie mają dostępu do aplikacji. Działy IT nie są w stanie sprawdzać zabezpieczeń, jakie wdrożone są w każdej dostępnej aplikacji. Nie ma firmy, która mogłaby sobie pozwolić na zbudowanie takiego działu IT. Lepiej jest z ich punktu widzenia zablokować wszystkim, niż pozwolić na dostęp do środowiska firmowego ich użytkownikom.

Możliwe rozwiązania

Nasuwa się jedno rozwiązanie. Projekt mniejszej kontroli. Nie polega on na przejęciu całkowitej kontroli przez dział IT nad wykorzystywaniem urządzeń mobilnych w firmie. Lecz zmierza ku temu aby oddzielić prace i dostęp do zasobów firmowych od chęci posiadania ulubionych aplikacji przez jej pracowników.