Rynek outsourcingu IT

Rynek outsourcingu IT

Outsourcing IT Warszawa

Polski rynek outsourcingu IT 2010

W kwietniu 2011 roku firma IDC przedstawiła raport dotyczący rynku usług outsourcingowych w Polsce w 2010 roku. Poniższy artykuł opiera się na danych z tego dokumentu.

Wartość rynku IT w Polsce w 2010 roku 9,21 mld USD (przy kursie 3,0221 zł za 1 USD) w tym: sprzęt 5,06 mld USD, oprogramowanie - 1,2 mld USD usługi informatyczne - 2,95 mld USD. Należy podkreślić, że rynek usług informatycznych w 2010 roku wzrósł o ponad 5,5% w stosunku do 2009 roku. Prognoza IDC na 2011 rok wzrostu rynku informatycznego wynosi 5% w tym: wzrost usług informatycznych 7%, wzrost sprzedaży oprogramowania 8% oraz wzrost rynku sprzętu informatycznego 3%.

Firmy rozpoczęły z powrotem inwestować w informatykę, ale bardzo powoli. Każdy projekt musi zyskać uzasadnienie biznesowe. Wieloletnie projekty informatyczne dzielone są na mniejsze części, tak aby klient mógł rozliczyć dostawcę po każdym etapie. Na rynku powoli, ale z coraz większym skutkiem pojawiają się projekty w obszarze cloud computing.

Całkowita wartość rynku outsourcingu IT w Polsce (ITO -Information Technology Outsourcing) wynosi ok. 0,5 mld USD w 2010roku. Wzrost outsourcingu usług informatycznych rok do roku na poziomie 7% pokazuje, że jest to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów rynku informatycznego w Polsce.

Usługi outsourcingowe stanowią 17% w całym rynku usług informatycznych. Oprócz usług outsourcingowych cały segment profesjonalnych usług biznesowych zatrudnia 50.000 pracowników zatrudnionych w ponad 300 zagranicznych i polskich centrach. Rynek usług profesjonalnych generuje obrót 2,5 mld USD i składa się oprócz ITO z następujących obszarów:

  • Outsourcing procesów biznesowych - BPO - Business Process Outsourcing,
  • Centra usług wspólnych - SSC - Shared Services Centers,
  • Outsourcing procesów związanych z wiedzą i informacjami, tworzeniem analiz i ekspertyz -  KPO - Knowledge Process Outsourcing.

Rynek outsourcingu informatycznego odchodzi od prostego serwisu it. Obecnie coraz więcej firm oczekuje od zewnętrznego dostawcy nie tylko bieżącego rozwiązywania problemów, ale również a w dużej mierze coraz bardziej działań nastawionych na rozwój i innowacyjność - proaktywnych. Obecnie rynek outsourcingu IT zmienia swoje oblicze. Klienci nie oczekują tylko i wyłącznie kontaktu z profesjonalistą w zakresie informatyki, ale również spotkania z osobą odpowiedzialną za biznes. Celem tworzenia takich tandemów – osoba techniczna oraz osoba odpowiedzialna za biznes - jest w coraz większym stopniu skupianie się klientów na własnej działalności podstawowej, z prowadzenia, której chcą czerpać jak najwięcej korzyści, traktując jednocześnie usługi IT jako profesjonalne narzędzie wspierające realizację ich celów. Klienci firmy outsourcingowych oczekują większego zaangażowania od firm outsourcingowych, przejęcia odpowiedzialności za działanie oraz rozwój całych systemów i obszarów związanych z informatyką.


Oczekiwania stawiane firmom świadczącym usługi outsourcingowe

Coraz więcej firm odchodzi od ceny, a stawia na produktywność usług IT, jako główne kryterium wyboru firmy outsourcingowej. Efektywność w zakresie kosztu jest istotnym kryterium, ale nie najistotniejszym. Klienci mają świadomość, że cena płacona za usługi informatyczne nie może być najbardziej istotnym kryterium ich wyboru.

Rośnie liczba firm, które patrzą na firmę świadczącą usługi informatyczne jako kolejne źródło tworzenia przewagi konkurencyjnej na rynku a nie tylko i wyłącznie pozycję w kosztach funkcjonowania firmy. Klienci mają świadomość, że wybierając taniego dostawcę jednocześnie ograniczają sobie w sposób naturalny możliwość korzystania z innowacji, których wdrożenie wymaga coraz większej wiedzy ze strony dostawcy usług informatycznych.

W rozmowach dotyczących świadczenia usług informatycznych coraz większą uwagę poświęca się na wartość dodaną, jaką może oferować firmą outsourcingowa. Jednocześnie mniej miejsca poświęca się na aspekty techniczne oraz procesowe współpracy. Wymierne korzyści biznesowe są bardzo istotnym czynnikiem w procesie wyboru usługodawcy.


Jaka firma ma szansę na osiągnięcie sukcesu na rynku usług informatycznych?

Polski rynek outsourcingu informatycznego wyceniany jest na 500 mln USD dane za IDC za 2010 rok. Jak poszczególne polskie lokalne firmy mogą na tym skorzystać?

Inwestycje w outsourcing są pochodna popytu generowanego przez firmy. Wraz z coraz większą liczba podmiotów specjalizujących się w swojej dziedzinie powstaje i rośnie rynek na outsourcing IT. Szczególnie widać to w dużych ośrodkach miejskich takich jak Warszawa. Rynek outsourcingu usług informatycznych w Warszawie generują w dużej mierze firmy z udziałem kapitału zagranicznego. To one historycznie przyniosły ten biznes do Polski.

Istotnym czynnikiem mającym bardzo istotny wpływ na rozwój rynku outsourcingu informatycznego jest istnienie na rynku odpowiedniej liczby talentów. Przez talenty rozumiemy kompetencje ludzi, którzy chcą i są w stanie świadczyć informatyczne usługi outsourcingowe. Przy czym, nie jest istotna liczba tych osób, ale jakość posiadanej przez nich wiedzy oraz umiejętność dzielenia się nią z klientami i współpracownikami.

W stosunku do innych obszarów geograficznych Polska i polski rynek outsourcingu wygląda bardzo korzystnie. Jest duża liczba absolwentów różnych szkół technicznych, którzy posiadają odpowiednią wiedzę.

Outsourcing usług informatycznych to nie tylko możliwość uzyskania dostępu do specjalistów w zakresie informatyki po niższych kosztach. Outsourcing usług informatycznych to wzrost bezpieczeństwa prowadzonego biznesu. Poprzez korzystanie z usług firmy ComminT klienci zyskują dostęp do bezpiecznych sprawdzonych rozwiązań.

Jaka firma ma szansę na polskim rynku usług informatycznych?
  • W Warszawie i okolicach jest ponad 1500 firm świadczących usługi informatyczne. Firm, które zatrudniają ponad 7 osób. ComminT posiada taką listę – firmy oferujące usługi informatyczne w Warszawie. ComminT jest jedną z nich.

Ale co powoduje, że firma outsourcingowa odnosi sukcesy?

Oto krótkie podsumowanie najbardziej istotnych czynników:

  • Ludzie. Odpowiednio przygotowani doświadczenia usług.
  • Dodatkowe usługi, jakie firma oferuje swoim klientom.
  • Podejście do klientów. Firma oprócz realizacji stricte swojej działalności oferuje usługi dodatkowe sama albo w kooperacji z innymi firmami.
  • Nie tylko outsourcing. Firma nie świadczy tylko i wyłącznie usługi w zakresie outsourcingu, ale również posiada zespół programistów. Firma posiada kompetencje w tworzeniu oprogramowania w technologii Lotus Notes, Microsoft .NET środowisku Open Source.

Wartość rynku informatycznego 2010
Wartość rynku usług informatycznych w 2010
Segmenty rynku informatycznego w Polsce
Rynek usług informatycznych w Polsce

Powiązane artykuły

Umów się narozmowę

Chcesz rozwijać swój biznes? Umów się na spotkanie z naszym zespołem i odkryj, jak możemy pomóc.

Umów się na prezentację Demo

Commint logo

Telefon *
+48
Szukaj
    Email *
    Wiadomość *

    Image