Outsourcing rozwoju oprogramowania. Zatrudnienie doświadczonego partnera

Outsourcing rozwoju oprogramowania. Zatrudnienie doświadczonego partnera

Tworzenie aplikacji

Pandemia COVID-19 miała wpływ na firmy we wszystkich sektorach i zmieniła świat biznesu na wiele różnych sposobów. Nie ma jednak wątpliwości, że jednym z jej podstawowych efektów było przyspieszenie adopcji technologii, transformacji cyfrowej i uczynienie pracy zdalnej standardem a nie wyjątkiem.

W rezultacie, popyt na usługi związane z tworzeniem oprogramowania dedykowanego istotnie wzrósł. Ponadto, po odkryciu, że współpraca zdalna może być bardzo efektywna i oszczędna, firmy stały się bardziej otwarte na zlecanie projektów IT partnerom zewnętrznym. W szczególności, wiele z nich chętnie zatrudnia dedykowany zespół programistów do pomocy w inicjatywach związanych z rozwojem oprogramowaniem.

Pomimo rosnącej popularności, niektórzy liderzy biznesu wciąż nie są pewni, co właściwie oznacza dedykowany zespół programistów. Nie martw się jednak, to jest to, co ten artykuł jest dla.

Outsourcing rozwoju oprogramowania. Zatrudnienie doświadczonego partnera do rozwoju oprogramowania

W poście omówimy korzyści płynące z tego rodzaju partnerstwa, strukturę zespołu, której można się spodziewać, wyzwania, które mogą pojawić się po drodze, oraz kilka praktycznych wskazówek dotyczących znalezienia odpowiedniego partnera do rozwoju oprogramowania.

 • Kiedy należy zatrudnić dedykowany zespół programistów?
 • Kiedy powinieneś zatrudnić dedykowany zespół programistów?

Firmy zatrudniają dedykowane zespoły programistów, gdy chcą przekazać wszystkie prace związane z rozwojem oprogramowania zewnętrznemu dostawcy, zachowując jednocześnie kontrolę nad dostarczanymi aplikacjami informatycznymi. Zazwyczaj jest to świetna opcja dla długoterminowych inicjatyw, które wymagają specjalistycznej wiedzy i mogą być dość dynamiczne w naturze.

Oczywiście, ten rodzaj outsourcingu rozwoju oprogramowania różni się od zatrudniania ekspertów wewnętrznych. Pozwala zaoszczędzić koszty, uzyskać dostęp do talentów w odległych miejscach i wiele więcej. O tych szczegółach porozmawiamy później.

Dedykowany zespół programistów różni się również od zatrudnienia własnych pracowników, które polega na wypełnieniu luki w zasobach zespołu IT konkretnymi specjalistami, których może brakować.

Jak wybrać zaufanego partnera ds. rozwoju oprogramowania?

Kiedy więc powinieneś skorzystać z usług dedykowanego zespołu programistów? Oto kilka oznak:

 • Twojej firmie brakuje wewnętrznej wiedzy.
 • Masz ograniczony lub bardzo specyficzny budżet, który nie będzie odpowiedni do zatrudnienia w firmie.
 • Chcesz szybko rozpocząć działalność.
 • Masz problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych programistów w swojej okolicy.

Myślisz, że dedykowany zespół programistów jest dokładnie tym, czego szuka Twoja firma? A może nadal masz kilka wątpliwości i potrzebujesz więcej informacji, aby podjąć decyzję. W takim razie przyjrzyjmy się zaletom tego modelu współpracy.

Korzyści z zatrudnienia dedykowanego zespołu programistów

Jeśli nigdy wcześniej nie zlecałeś projektu na zewnątrz, myślenie o tym teraz może być przytłaczające. Jednak wcale nie musi tak być. Prawda jest taka, że zatrudnienie dedykowanego zespołu programistów oferuje wiele korzyści, a poniżej omówimy cztery podstawowe z nich.

Efektywność kosztowa

Efektywność kosztowa jest jedną z głównych zalet, jeśli chodzi o zatrudnianie dedykowanych zespołów programistycznych. Gdybyś miał zatrudnić pracowników wewnętrznych i szukać talentów lokalnie, znalezienie specjalistów w rozsądnej cenie mogłoby być wyzwaniem. Nie wspominając o tym, że koszty związane z zasobami ludzkimi również szybko wzrosłyby w miarę kompletowania zespołu.

Jako takie, outsourcing doświadczonego dostawcy zazwyczaj kończy się mniej szkodliwe dla firmy. Przede wszystkim dlatego, że tego typu organizacje specjalizują się w wyszukiwaniu i utrzymywaniu doskonałych ekspertów IT i zawsze mają ich w gotowości do nowego projektu.

Ponadto, biorąc pod uwagę, że lokalizacja geograficzna firmy IT nie stanowi obecnie żadnego wyzwania - stawki za usługi IT firm zlokalizowanych w innych miastach mogą być o wiele bardziej przyjazne dla budżetu w porównaniu do budowy własnego zespołu.

Oszczędność czasu

Poszukiwanie odpowiednich programistów, analityków biznesowych i kierowników projektów może zająć dużo czasu. Jednak firmy często nie mają luksusu czekania bardzo długo, jeśli chodzi o wdrażanie użytecznych rozwiązań.

Dzięki dedykowanemu zespołowi programistów firma może rozpocząć pracę od razu, ponieważ nie ma potrzeby poszukiwania poszczególnych członków zespołu. Po znalezieniu odpowiedniego partnera, projekt może rozpocząć się niemal natychmiast. Dzięki temu oszczędzasz mnóstwo czasu i możesz skupić się na strategicznych celach, które naprawdę mają znaczenie.

Elastyczność

Zatrudnienie dedykowanego zespołu programistów pozwala Ci zachować tyle elastyczności, ile chcesz. Po zakończeniu projektu możesz spokojnie się rozstać lub kontynuować pracę nad innym projektem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ponadto, jeśli potrzebujesz skalować zasoby w górę lub w dół, można to zrobić bezproblemowo, ponieważ dostawcy mają tendencję do szybkiego dostępu do wykwalifikowanych specjalistów IT. Biorąc pod uwagę szybko zmieniającą się naturę świata biznesu, łatwo zrozumieć, dlaczego ten rodzaj elastyczności może być niezwykle cenny.

Ogromna wiedza specjalistyczna

Wreszcie, jak już wspomnieliśmy, dedykowany zespół programistów zapewnia dostęp do osób o szerokim zakresie wiedzy. Niezależnie od tego, czy szukasz specjalistów od workflow, bazy wiedzy, czy tych, którzy potrafią wdrożyć aplikacje napędzane sztuczną inteligencją - doświadczeni dostawcy nie będą mieli problemów z pozyskaniem takich talentów.

Struktura dedykowanych zespołów rozwojowych

Jak można się spodziewać, specjaliści tworzący Twój zespół będą się różnić w zależności od rodzaju realizowanego projektu. Na przykład struktura zespołu w projekcie tworzenia aplikacji mobilnych będzie naturalnie różnić się od struktury zespołu w przypadku tworzenia dedykowanej aplikacji internetowej.

To role, z którymi najprawdopodobniej będziesz miał styczność:

 • Project Manager: odpowiedzialny za zapewnienie, że projekt zostanie ukończony na czas, w ramach uzgodnionego budżetu, a ostateczne rozwiązanie będzie miało świetną jakość.
 • Analityk biznesowy: analizuje wymagania biznesowe i pomaga ustalić odpowiednie cele, aby zapewnić efektywność rozwoju.
 • UI/UX Designer: dba o to, aby produkt końcowy był przyjazny i intuicyjny dla użytkownika, aby zoptymalizować doświadczenie użytkownika i ułatwić mu lepsze zaangażowanie.
 • Tech Lead: odpowiada za kierowanie zespołem i utrzymywanie go w dobrym stanie technicznym.
 • Backend Developer: skupia się na komponentach backendowych architektury oprogramowania, aby aplikacja wykonywała niezbędne zadania.
 • Frontend Developer: rozwija funkcjonalność tego, co widzi użytkownik aplikacji dedykowanej.
 • Programista mobilny: tworzy aplikacje na systemy iOS, Android lub aplikacje wieloplatformowe.
 • Quality Assurance Engineer: zapewnia, że aplikacja dedykowana nie zawiera żadnych błędów, szybko dostosowuje się do różnych urządzeń i przeglądarek oraz spełnia wszystkie określone wymagania funkcjonalne oraz wymagania niefunkcjonalne aplikacji.

Wyzwania związane z pracą z zewnętrznym zespołem

Mimo, że ustaliliśmy wyraźne zalety zatrudnienia dedykowanego zespołu programistów, ważne jest również, aby wskazać kilka wyzwań, z którymi możesz mieć do czynienia. W końcu przygotowanie jest kluczowe i najlepiej być świadomym wszelkich potencjalnych niuansów, które mogą się pojawić.

Komunikacja

Biorąc pod uwagę typowo zdalny charakter dedykowanego zespołu programistów, wyzwaniem, z którym możesz się zmierzyć przy tego typu współpracy, jest zapewnienie płynnej komunikacji. Ponieważ może nie być interakcji twarzą w twarz, ważne jest, aby ustalić, jak członkowie zespołu zewnętrznego, odpowiedzialnego za rozwój aplikacji będą komunikować się z wewnętrznymi interesariuszami.

Zazwyczaj doświadczony sprzedawca poinformuje Cię, jakie oprogramowanie do współpracy preferuje. W przypadku zarządzania projektami może to być narzędzie takie jak Jira, Rednine, natomiast w przypadku szybkiego przesyłania wiadomości może sugerować Slack lub Microsoft Teams. W każdym razie pamiętaj, aby od początku uzgodnić preferowane kanały komunikacji i częstotliwość aktualizacji.

Różnice kulturowe

Różnice kulturowe nie mają nic wspólnego z wiedzą i profesjonalizmem wybranego przez Ciebie zespołu, ale raczej odnoszą się do subtelnych niuansów w sposobie pracy. Jest to szczególnie istotne, jeśli współpracujesz z dostawcą, który ma specjalistów na całym świecie.

Na przykład, niektóre kultury mają bardziej indywidualistyczny, zorientowany na zadanie styl pracy, gdzie osobiste, przyjazne relacje nie są preferowane. Z drugiej strony, inne mogą być niezwykle zorientowane na zespół i wspierać nieformalną komunikację.

Aby więc nie dać się zaskoczyć i nie narazić na niepotrzebne tarcia, dobrze jest omówić kulturę i wartości firmy na samym początku, aby upewnić się, że wszyscy rozumieją to samo w taki sam sposób. W ten sposób zmniejszy się prawdopodobieństwo pojawienia się istotnych problemów.

Różnice w strefie czasowej

Wreszcie, strefy czasowe mogą znacznie utrudnić współpracę z dedykowanym zespołem programistów. Duża różnica czasu wpływa na godziny pracy, a co za tym idzie, ogranicza możliwość pokrywania się z kierownikiem projektu podczas spotkań. Dodatkowo, święta państwowe są prawdopodobnie również w innych terminach.

Przed podpisaniem umowy, zapytaj sprzedawcę, jak planuje rozwiązać problemy strefy czasowej. Często renomowany sprzedawca będzie miał osoby gotowe, niezależnie od różnicy czasu, a nawet w dni świąteczne. Jednak zawsze dobrze jest omówić to z góry.

Jak wybrać dedykowany zespół programistów?

Teraz, gdy wiesz już wszystko o dedykowanych zespołach programistycznych, omówmy szybko, jak możesz znaleźć taki zespół do swojego następnego projektu.

 • Zdefiniuj swoje wymagania. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przed rozpoczęciem poszukiwań, jest ustalenie swoich celów i konkretnych wymagań dotyczących projektu oprogramowania. Po określeniu wymagań, kiedy masz jasne, co to jest, szukasz przydatności partnerów.
 • Przejrzyj rynek. Przyjrzyj się najlepiej ocenionym dostawcom. Dodatkowo, popytaj w okolicy. Być może, ktoś z Twojej sieci pracował z sprawdzonym dostawcą.
 • Zrób krótką listę i poproś o wycenę. Po sporządzeniu listy potencjalnych partnerów, spójrz na ich poprzednie projekty i sprawdź, czy są podobne do tego, czego potrzebujesz. Następnie, poproś o wycenę dla swoich wymagań.
 • Dokonaj wyboru. Po rozmowie z kilkoma kandydatami, nadszedł czas, aby dokonać wyboru. Oczywiście, tylko wtedy, gdy czujesz, że znalazłeś właściwego partnera. W przeciwnym razie, najlepiej jest szukać dalej.
 • Omówienie kolejnych kroków. Wreszcie, omów kolejne kroki z wybranym dostawcą. Uzyskaj odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, abyś mógł przejść do rozpoczęcia projektu.

Te kroki mogą wydawać się całkiem proste, ale nie lekceważ ich znaczenia, poświęć czas na ten proces. Oczywiście, można zmienić dostawców oprogramowania w dół drogi, jeśli coś nie działa, ale to tylko opóźnia zakończenie projektu.

Znajdź dedykowany zespół programistów dla swojego kolejnego projektu

Jak widać, jest wiele rzeczy do rozważenia, jeśli chodzi o outsourcing rozwoju oprogramowania. Jednak korzyści z zatrudnienia dedykowanego zespołu programistów często przewyższają niektóre z potencjalnych wyzwań, z którymi możesz się zmierzyć. Zwłaszcza jeśli ostrożnie podchodzisz do wyboru partnera.

Jeśli masz pomysł na aplikację dedykowaną, który chciałbyś omówić - nie wahaj się skontaktować z naszym zespołem. Specjaliści Commint spędzili lata dostarczając udane usługi wdrażania oprogramowania dla organizacji z różnych branż.

Jeśli szukasz dedykowanego zespołu programistów, po prostu wypełnij formularz kontaktowy, a jeden z naszych ekspertów wkrótce się z Tobą skontaktuje.

Powiązane artykuły