Reagowanie na incydenty IT w firmie

Reagowanie na incydenty IT w firmie

Usługi IT dla firm

Reagowanie na incydenty IT w firmie zapewnia szybkie i skuteczne odpowiadanie na zdarzenia związane z bezpieczeństwem natychmiast po ich wystąpieniu. Wybrane praktyki mogą pomóc w szybkim wprowadzeniu organizacji na właściwe tory.

Reagowanie na incydenty IT jest integralnym elementem każdej strategii cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstwa. Włamania nieuchronnie wystąpią; liczy się sposób ich wykrywania i reagowania na nie.

Wiele organizacji musi jednak jeszcze w pełni wdrożyć reagowanie na incydenty IT. Według dostępnych na rynku raportów, tylko część firm stosuje praktyki wykrywania i reagowania na incydenty IT w firmie.

Przyjrzyjmy się, dlaczego reagowanie na incydenty IT jest ważne i przejrzyjmy sposoby działania, które należy wziąć pod uwagę podczas opracowywania i ulepszania programów reagowania na incydenty IT.

Reagowanie na incydenty IT w firmie, dlaczego jest ważne?

Reagowanie na incydenty IT określa działania, które organizacje muszą wykonać, aby zidentyfikować, wykryć i zatrzymać incydent bezpieczeństwa; odzyskać dane po incydencie; oraz zapobiegać podobnym incydentom w przyszłości. Ostatecznym celem reagowania na incydenty jest ograniczenie szkód, jakie może spowodować dany incydent.

Organizacje powinny postępować zgodnie z najlepszymi praktykami reagowania na incydenty, aby upewnić się, że są przygotowane do podjęcia działań w razie potrzeby. Praktyki powinny być stosowane na poziomie strategicznym (ramy), taktycznym (plany) i zespołowym (ludzie).

Reagowanie na incydenty IT w firmie. Plan

Opracuj plan reagowania na incydenty, który określa kroki, jakie zespół reagowania na incydenty powinien wykonać w przypadku wystąpienia incydentu. Plan pomaga zespołom skrócić czas reakcji i odzyskać dane, aby szybko i skutecznie przywrócić działalność biznesową.

Reagowanie na incydenty IT w firmie. Ramy

Plan reagowania na incydenty jest często oparty na ramach reagowania na incydenty, które określają, jak najlepiej zorganizować operacje reagowania na incydenty. Ramy określają operacje reagowania oraz sposób grupowania lub segmentowania operacji. Podczas opracowywania programu reagowania na incydenty należy zapoznać się z ramami, aby określić, które elementy najlepiej odpowiadają potrzebom organizacji.

Reagowanie na incydenty IT w firmie. Fazy

Ramy reagowania na incydenty określają podstawowe fazy obsługi incydentów. Sześć faz powszechnie stosowanych w ramach reagowania na incydenty to

  • Faza obejmuje tworzenie i okresowy przegląd polityk i podręczników, ocenę ryzyka, identyfikację zespołu reagowania na incydenty i inne zadania w celu skutecznego reagowania w przypadku wystąpienia incydentu.
  • Faza obejmuje wykrycie wystąpienia incydentu, zebranie dowodów i ocenę powagi zdarzenia.
  • Faza obejmuje zadania mające na celu ograniczenie skutków incydentu.
  • Obejmuje usunięcie pierwotnej przyczyny incydentu.
  • Faza polega na przywróceniu dotkniętych incydentem systemów i urządzeń do standardowego działania.
  • Ocena po incydencie. Obejmuje dokumentowanie incydentu w celu uzyskania wglądu w to, jak do niego doszło i wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

Reagowanie na incydenty IT w firmie. Tworzenie podręczników działania

Organizacje powinny dysponować biblioteką podręczników reagowania na incydenty - udokumentowanych procedur krok po kroku - dotyczących reagowania na typowe incydenty, takie jak ataki ransomware i phishing, włamania do sieci i infekcje złośliwym oprogramowaniem. Podręczniki pomagają zapewnić szybką i spójną reakcję na incydenty w firmie.

Reagowanie na incydenty IT w firmie. Tworzenie zespołu

Zespół reagowania na incydenty jest niezbędny do zapewnienia, że plany reagowania na incydenty i podręczniki są realizowane prawidłowo. Rozmiar, typ i nazwa zespołu reagowania na incydenty różnią się w zależności od potrzeb poszczególnych firm, ale cele są takie same. Tworząc zespół reagowania na incydenty, należy rozważyć, których członków włączyć - wewnętrznych i zewnętrznych - oraz ich role i obowiązki. Podstawowy zespół techniczny - w tym kierownik ds. reagowania na incydenty, analitycy bezpieczeństwa i osoby reagujące na incydenty - musi mieć członków wspierających, w tym przedstawicieli ds. komunikacji, zewnętrznych interesariuszy i strony trzecie, takie jak dostawcy usług i konsultanci.

Reagowanie na incydenty IT w firmie. Komunikacja

Plan komunikacji w zakresie reagowania na incydenty pomaga zespołom reagowania na incydenty dzielić się wiedzą na temat zdarzeń związanych z bezpieczeństwem i zapewniać aktualizacje dotyczące postępów w reagowaniu na incydenty. W zależności od incydentu konieczne może być prowadzenie komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej.

Reagowanie na incydenty IT w firmie. Szkolenie personelu

Członkowie zespołu reagowania na incydenty muszą zostać przeszkoleni w zakresie procesów reagowania na incydenty i ich konkretnych obowiązków. Przeprowadzaj okresowe szkolenia, aby upewnić się, że członkowie zespołu wiedzą, jak reagować, i przeprowadzaj ćwiczenia praktyczne reagowania na incydenty, aby upewnić się, że są przygotowani na wystąpienie prawdziwego incydentu.

Reagowanie na incydenty IT w firmie. Ciągła ocena procesów

Procesy reagowania na incydenty muszą być stale oceniane, przeglądane i aktualizowane w oparciu o zmiany w infrastrukturze IT, operacjach biznesowych, personelu i stale rozwijającym się krajobrazie zagrożeń. Nieaktualne plany powodują zamieszanie i podważają procedury reagowania na incydenty.

Reagowanie na incydenty IT w firmie. Szukanie włamań

Nie czekaj, aż dojdzie do incydentu. Korzystaj z analizy zagrożeń i polowania na zagrożenia, aby proaktywnie odkrywać wskaźniki. Rozważ użycie systemów wykrywania, które ostrzegają zespoły reagowania na incydenty, gdy zaobserwowane zostanie podejrzane zachowanie.

Reagowanie na incydenty IT w firmie. Raporty i wnioski

Po zapobiegnięciu lub rozwiązaniu incydentu zespół reagowania na incydenty powinien sporządzić raport na temat tego, co się stało, jak incydent został obsłużony i jakie wnioski wyciągnięto - na przykład, jak lepiej reagować na takie zdarzenie w przyszłości. Należy odpowiednio dostosować plany i podręczniki.

Reagowanie na incydenty IT w firmie. Narzędzia

Zespoły reagowania na incydenty potrzebują odpowiednich narzędzi do reagowania na incydenty, które pomogą wykrywać, analizować i zarządzać zagrożeniami, a także tworzyć raporty. Typowe narzędzia reagowania na incydenty obejmują

  • Konfiguracja zabezpieczeń, automatyzacja i reagowanie.
  • Wykrywanie i reagowanie w punktach końcowych.
  • Narzędzia do zarządzania podatnościami.
  • Narzędzia analizy kryminalistycznej.
  • Systemy SIEM (Security Information and Event Management).

Reagowanie na incydenty IT w firmie. Automatyzacja

Automatyzacja może wesprzeć zespoły reagowania na incydenty, w których brakuje personelu lub które są przeciążone. Zautomatyzowane narzędzia do reagowania na incydenty wykorzystują sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, aby pomóc analitykom bezpieczeństwa w przeszukiwaniu danych w celu znalezienia i przeanalizowania potencjalnych incydentów. Mogą one również zajmować się incydentami niższego poziomu i rutynowymi zadaniami, uwalniając w ten sposób analityków, którzy mogą skupić się na bardziej palących kwestiach i analizach.

Reagowanie na incydenty IT w firmie. Outsourcing IT

Firmy, które nie radzą sobie z wewnętrznym reagowaniem na incydenty, mogą być lepiej przystosowane do outsourcingu IT niektórych lub wszystkich zadań związanych z reagowaniem na incydenty. Dostawcy zarządzanych usług bezpieczeństwa mogą zarządzać wykrywaniem i reagowaniem na zagrożenia, pomagać w komunikacji i zarządzaniu PR oraz prowadzić zarządzanie kryzysowe dla firmy, które nie mają personelu lub zasobów, aby zrobić to samodzielnie.

Powiązane artykuły