Skalowanie biznesu, a wzrost biznesu - różnice i podobieństwa

Skalowanie biznesu, a wzrost biznesu -różnice i podobieństwa

Skalowanie biznesu

We współczesnym świecie biznesu niewiele pomysłów jest ważniejszych od wzrostu. Nawet takie firmy jak McDonald's i General Motors, które od dawna działają na giełdzie, są oceniane na podstawie kwartalnych wskaźników wzrostu, zysków. A brak wzrostu może być katastrofą.

Jednak w przypadku młodszych firm - a zwłaszcza startupów - istnieje równie silne utrwalenie skali biznesu.

  • Jak biznes może nie tylko rosnąć, ale i rosnąć wykładniczo?
  • Wiele firm zastanawia się jak stworzyć skalowalny biznes?

W wielu przypadkach jest to stawianie wozu przed koniem. Startupy muszą zbudować produkt i stworzyć rynek, a potem mogą myśleć o skalowalnym biznesie i hiper-wzroście.

Skalowanie biznesu, a wzrost biznesu - różnice i podobieństwa

Przedstawimy kilka kluczowych wyzwań dla firm, które muszą się skalować, oraz to, co firmy muszą zrobić, aby osiągnąć zakładany wzrost.

Wzrost biznesu

Zacznijmy od najczęstszego rozróżnienia pomiędzy tymi dwoma pojęciami. Ogólnie rzecz biorąc, myślimy o wzroście w kategoriach liniowych: firma dodaje nowe zasoby (np. kapitał, ludzi lub technologię), a w rezultacie jej przychody rosną.

Natomiast skalowanie biznesu ma miejsce wtedy, gdy przychody rosną bez znacznego zwiększenia zasobów. Procesy skalowalne to takie, które można wykonać masowo bez dodatkowego wysiłku - jeśli aplikacja do monitorowania ruch na tronach www obsługuje 100 domen to równie dobrze może obsługiwać 10 000 bez zwiększenia obsługi samej aplikacji. Wysiłek pracowników jest zasadniczo taki sam. Dlatego też przedsiębiorstwa tak intensywnie szukają pomysłów na skalowanie biznesu, ponieważ przynosi to istotne zyski.

Ale to jest tylko techniczne rozróżnienie między tymi dwoma słowami. Przyjrzyjmy się trochę bliżej temu, jak każde z nich wygląda w praktyce.

Prowadzenie biznesu

Generalnie postrzegany jako definicja firmy odnoszącej sukcesy, wzrost odnosi się do zwiększenia przychodów w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej. Może on również odnosić się do innych aspektów przedsiębiorstwa, które rosną, takich jak liczba pracowników, liczba klientów, którym służy - te rzeczy są prawie zawsze związane ze wzrostem przychodów.

Największym problemem jest jednak to, że do utrzymania stałego wzrostu potrzeba dużo środków.

Weźmy na przykład firmę brokera ubezpieczeniowego, która obecnie ma pięćdziesięciu klientów, ale która ma zamiar przyjąć kolejnych dziesięciu klientów. Zwiększenie liczby klientów brokera ubezpieczeniowego, którym oferuje swoje usługi brokerskie, przyniesie więcej przychodów, ale są szanse, że nie będzie w stanie wykonać pracy bez zatrudniania większej liczby osób.

Z tego powodu wzrost finansowy może być osiągnięty tylko przy większych nakładach, w tym wypadku inwestycji w kapitał ludzki.

Firmy, które oferują profesjonalne usługi brokera ubezpieczeniowego zawsze muszą poradzić sobie z tym problemem. Oferowanie usług dla większej liczby klientów prowadzi do zatrudniania większej liczby osób do ich obsługi. Zwiększa to przychody poprzez dodawanie klientów, to jednocześnie musi zwiększać koszty ich obsługi..

Skalowanie biznesu

Ze względu na koszty związane z rozwojem, startupy mają obsesję na punkcie skalowania. Kluczową różnicą w stosunku do wzrostu jest to, że skala jest osiągana poprzez zwiększanie przychodów bez ponoszenia znacznych dodatkowych kosztów. Pozyskując nowych klientów i przychody wykładniczo, koszty powinny rosnąć tylko przyrostowo, jeśli w ogóle.

Doskonałym przykładem firmy, która z powodzeniem wykorzystuje skalę biznesu, jest Odyseos.app, aplikacja która pozyskuje klientów, a jednocześnie jest w stanie utrzymać koszty na minimalnym poziomie.

Różnica między wzrostem, a skalowaniem biznesu staje się najbardziej wyraźna, gdy firma nie jest już startupem, ale nie jest jeszcze dużą korporacją. Na tym krytycznym etapie firma będzie musiała zdecydować, czy będzie rosła w regularnym tempie, czy też przestawi się na szybsze skalowanie firmy.

Jeśli chce mieć szansę na wywarcie trwałego wpływu na branżę, a może nawet na całe społeczeństwo, musi to zrobić bez generowania wysokich kosztów.

Niestety, nie ma jasnej drogi do sukcesu w tworzeniu skalowalnego biznesu - gdyby tak było, zbudowanie firmy wartej miliony dolarów byłoby o wiele mniej imponujące. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

Powiązane artykuły