Transformacja cyfrowa firmy

Transformacja cyfrowa firmy

Transformacja cyfrowa

Transformacja cyfrowa firmy nie jest celem samym w sobie. Celem DX jest wymyślenie firmy na nowo. Stworzenie nowej, istotnej przewagi konkurencyjnej na rynku. Przewagi konkurencyjnej, którą konkurentom jest trudno skopiować.

Każda firma obecnie nie może obejść się bez wykorzystania rozwiązań z obszaru informatyki. Nie tylko by pokonać konkurencję, tworzyć nowe modele biznesowe, ale po to by się rozwijać. Nawet firmy, które wydają się, że są dalekie od informatyki, mogą wykorzystać transformację cyfrową, aby stworzyć istotną przewagę konkurencyjną .

Wszystko zależy od firmy. W jaki sposób wdroży i wykorzysta DX, aby osiągnąć założone cele. Istotą transformacji cyfrowej jest wdrożenie jej w całej firmie. Tak, aby dotyczyła wszystkich jej aspektów.

Czynniki rynkowe, które mają wpływ na wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie
  • Dostępność nowych technologii.
  • Zmiany w otoczeniu biznesowym.
  • Nowe modele biznesowe w branży.
  • Zmieniające się oczekiwania klientów.
  • Pojawienie się na rynku konkurencji spoza branży.
  • Zmiana rozumienia roli IT w firmie, z roli ‘niezbędny koszt’, do roli ‘źródło zmian w obszarze efektywności’ lub ‘źródło tworzenia przewagi konkurencyjnej w firmie’.

Transformacja cyfrowa firmy

Firmy mają bardzo różne oczekiwania, jakie ma przynieś wdrożenie transformacji cyfrowej. Główne oczekiwania artykułowane przez przedsiębiorców w czasie rozmów i prezentacji:

  • Uzyskanie korzyści finansowych.
  • Zwiększenie satysfakcji klientów.
  • Usprawnienie komunikacji w firmie.
  • Zwiększenie zaangażowania klientów.
  • Uprawnienie realizacji procesów biznesowych.
  • Szybsza reakcja na zmieniające się warunki biznesowe.

Firmy, które obecnie są liderami na rynku, nie boją się zmian. Każda z nich wdrożyła rozwiązania z obszaru transformacji cyfrowej. Każda zmiana związana jest z wyzwaniem. Wymaga posiadania lub nabycia specjalistycznej wiedzy. Połączeniu jej z rozumieniem sedna biznesu firmy oraz jej otoczenia.

Priorytety transformacji cyfrowej

Chcąc uzyskać najszybciej, jak najlepsze efekty firma musi poznać samą siebie. Poznać dokładnie procesy biznesowe oraz ich wpływ na tworzenie wartości istotnej dla klientów. Określenie poszczególnych obszarów funkcjonowania firmy jest kluczowe. Kluczowe, aby firma mogła podjąć decyzję, jakie obszary powinny podlegać transformacji cyfrowej.

Bardzo istotne jest wybranie przez ciebie obszarów, w których transformacja cyfrowa przyniesie najszybciej najlepsze efekty. Istotność właściwego wyboru obszarów i rozwiązań wiąże się z całościowym podejściem. Chcąc zmienić całą firmę według założeń transformacji cyfrowej, firma potrzebuje argumentów, ambasadorów. Proste, szybkie, przynoszące ponadprzeciętne efekty zmiany są bardzo potrzebne, aby dokonać całościowych zmian. Zmian w całej firmie. Pierwsze zmiany dadzą firmie solidne fundamenty w celu realizacji zaawansowanych procesów.

Całościowe podejście do transformacji cyfrowej w firmie

Transformacja cyfrowa ma za zadanie usprawnić procesy biznesowe, stworzyć bardziej efektywne środowisko pracy. Zwiększyć zadowolenie z pracy poprzez automatyzację czynności rutynowych i powtarzalnych. Wszystkie korzyści są możliwe do osiągnięcia, tylko i wyłącznie w sytuacji, w której transformacja cyfrowa w firmie stanie się częścią strategii rozwoju. Nie tylko działaniem wybiórczym, krótkookresowym, mającym na celu usprawnienie kilku procesów w wybranych obszarach.

Firma powinna mieć cały czas na uwadze fakt, że transformacja cyfrowa nie dotyczy wybranych jej obszarów. Nie dotyczy wybranych procesów biznesowych lub działów w firmie. Transformacja cyfrowa dotyczy całej firmy. Ale, w ramach całej firmy są obszary, w których firma może łatwiej, angażując mniejsze nakłady, uzyskać szybciej, lepsze efekty.

Żadna firma nie jest przygotowana do tego, aby wdrażać wszystkie zmiany, we wszystkich obszarach firmy w jednym czasie. Realizacja takiego postanowienia działań może przynieść tylko chaos. A w konsekwencji długookresowej upadek firmy. Stąd konieczność starannego, strategicznego zaplanowania wdrożenia transformacji cyfrowej małymi, prostymi krokami.

Efekt wdrożenia transformacji cyfrowej w firmie

Efektem wdrożenia transformacji cyfrowej w firmie jest zmiana strategicznych jej obszarów. Zwiększenie efektywności procesów, które do tej pory nie były zinformatyzowane.

Dla wielu firm wdrożenie transformacji cyfrowej jest czyś naturalnym, oczekiwanym przez wszystkich. Zarówno pracowników, jak i klientów. Wiele procesów wykonywanych jest cały czas z wykorzystaniem papieru, konieczności kontaktów osobistych, przekazywania sobie dokumentów. Procesy są wykonywane poprzez wielokrotne kopiowanie tych samych danych pomiędzy różnymi plikami. Tylko w celu stworzenia kolejnego zestawienia w innym układzie. Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie ma na celu zmianę sposobu prowadzenia biznesu.

Transformacja cyfrowa (ang. Digital Transformation, DX) w firmie wymaga pełnego zaangażowana zarządu. Z uwagi na fakt, że transformacja cyfrowa:

  • Dotyczy całej firmy, wszystkich jej obszarów i działów.
  • Wymaga ponoszenia nieraz istotnych nakładów finansowych.
  • Dotyczy strategii firmy, jej koncepcji rozwoju w kolejnych latach.
  • Jest realizowana często przez wiele lat.

W proces wdrożenia musi być zaangażowana cała firma. Również działy, których ona nie obejmuje i nie dotyczy. Nie możesz z sukcesem wdrożyć transformacji cyfrowej angażując zespół tylko poprzez ich udział w szkoleniach i prezentacjach. Wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie dotyczy wszystkich. Również jej otoczenia.

Disruptive Innovation w firmie i jej otoczeniu

Pojęcie disruptive Innovation jest ściśle związane z transformacją cyfrową w firmie. To poprzez innowację, która przełamuje obecnie istniejące rozwiązania tworzy się przestrzeń dla transformacji cyfrowej firmy. Istotny aspektem disruptive innovation, jest fakt, że w wielu wypadkach oferowane usługi są gorszej lub innej jakości niż te, które są dostępne do tej pory.

Ale, mimo faktu swoich, gorszych cech, są w pełni akceptowalne przez dużą liczbę klientów. Klientów, których segment jest na tyle duży i zyskowny, że pozwala firmie istnieć i rozwijać się na rynku w długim okresie czasu.

Obszary transformacji cyfrowej firmy

Transformacja cyfrowa firmy dotyczy dziewięciu obszarów. Poniżej w kilku punktach przedstawiamy obszary transformacji cyfrowej firmy, które od razu możesz wykorzystać. Wdrożyć w firmie.

  • Kultura organizacyjna w firmie – otwarta kultura organizacyjna, w której każdy pracownik jest podmiotem, który może samodzielnie inicjować nowe pomysły i sugestie wykorzystania cyfryzacji. Środowisko pracy, w którym wykorzystuje się zwinne metodyki zarządzania projektami.
  • HR w firmie - w obszarze HR firma kładzie istotny nacisk na wykorzystanie wszystkich pracowników. Odkrywanie ich talentów, znajdywania obszarów, w których są w stanie najlepiej wykorzystać posiadane talenty. Transformacja cyfrowa firmy, to również podnoszenie kompetencji cyfrowych pracowników.
  • Dział IT w firmie – IT, jako nowe źródło wiedzy, informacji o trendach na rynku, zmianach w obszarze wykorzystania technologii informatycznych w celu zwiększenia efektywności pracy pracowników poprawy obsługi klientów. IT nie jest biernym działem obsługi innych działów firmy, ale źródłem i inicjatorem zmian w obszarze transformacji cyfrowej. Są firmy, w których posiadanie własnego działu informatyki sprawdza się i jest najlepszym rozwiązaniem, w wielu innych wsparcie uzyskane od firm świadczących usługi outsourcingowe jest cennym źródłem nowych inicjatyw, pomysłów i rozwiązań. Wielość i technologiczne zaawansowanie dostępnych na rynku usług sprawia, że firma świadcząca usługi IT dla firm jest cennym wsparciem dla działu IT i firmy.
  • Procesy biznesowe w firmie – zinformatyzowane procesy biznesowe. Jeden raz wprowadzone dane w jakimkolwiek miejscu w firmie do systemów informatycznych, mogą być wykorzystanie w wielu, różnych miejscach. Wdrożenie zautomatyzowanych procesów biznesowych ma na celu stworzenie środowiska pracy, w którym czynności monotonne, powtarzalne ograniczone są do minimum. Pozostawiając miejsce na działania twórcze i kreatywne. Tworząc atrakcyjne środowisko pracy. To, główne elementy zinformatyzowanych procesów biznesowych w firmie.
  • Zmiany organizacyjne w firmie – otwartość na zmiany w firmie wpisana jest w jej kulturę organizacyjną. Zmiany dotyczą zniszczenie silosów wiedzy, zwiększenia przepływu informacji. Stworzenia z firmy jednej organizacji, której głównym celem jest stworzenie procesów biznesowych tworzących wartość dla klientów, tworzących przewagę konkurencyjną, poprawiających obsługę klientów.
  • Stanowisko CDO - Chief Digital Oficer – osoba odpowiedzialna za opracowanie, a po akceptacji, za wdrożenie strategii transformacji cyfrowej firmy. Stanowisko CDO musi być bardzo wysoko usytuowane w strukturze organizacyjne firmy. Rola CDO, to bycie partnerem biznesowym dla wszystkich innych działów firmy. Osoba pełniąca rolę CDO, nie powinna być odpowiedzialna liniowo za działalność operacyjną jakiegokolwiek działu.
  • Otoczenie firmy – otoczenie firmy, która realizuje koncepcję transformacji cyfrowej musi składać się z firm i organizacji, które uzupełniają i rozszerzają kompetencje firmy. Otoczenie firmy, składa się z organizacji, z którymi współpraca tworzy nową wartość dla jej klientów. Pozwala uzyskać istotną przewagę konkurencyjną na rynku. Istotną rolę w firmie pełni Business Development Manager, który szuka partnerów biznesowych, dokonuje ich wyboru, w celu zaoferowania klientom nowych produktów.
  • Klienci firmy – celem wdrożenia transformacji cyfrowej w firmie jest zwiększenie doświadczenia klientów. Klienci oczekują takich samych relacji z firmą, jakich doświadczają będąc klientami sklepów internetowych, portali społecznościowych, aplikacji. Oczekują informacji tu i teraz w czasie rzeczywistym. Oczekują odpowiedzi na każde ich pytanie w ciągu bardzo krótkiego czasu. Możliwości dowiedzenia się więcej w sposób szybki i prosty.
  • Pracownicy firmy – wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie ma na celu zwiększenie efektywności pracowników, ale nie tylko. Zwiększenie satysfakcji z pracy jest również istotnym czynnikiem, szczególnie w dobie niskiego bezrobocia. Kompetencje cyfrowe pracowników, to jeden z obszarów, w których transformacja cyfrowa firmy może odnieść spore sukcesy. To nie tylko wiedza i umiejętności korzystania z aplikacji, to również aktywne uczestnictwo we wszystkich, istotnych procesach biznesowych w firmie.
  • Strategia cyfrowa firmy - transformacja cyfrowa firmy wpisuje się w strategię cyfrową firmy i jest jej częścią. Pozwala zmienić firmę, która korzysta z technologii informatycznych w nową firmę. Firmę zarządzaną informatycznie. Zarządzaną przy wykorzystaniu najnowszych narzędzi, które przyczyniają się do zwiększenia satysfakcji klientów oraz poprawy efektywności pracy jej pracowników i procesów.

Powiązane artykuły