Transformacja cyfrowa sprzedaży B2B

Transformacja cyfrowa sprzedaży B2B

Transformacja cyfrowa

Obecnie nikt nie zastanawia się czy wdrażać transformację cyfrową w firmie. Pytania, które stawiają sobie managerowie są inne:

  • Jak szybko wdrażać DX?
  • Jaką wybrać technologię DX?
  • Od jakich procesów zacząć wdrożenie DX?

To tylko kilka pytań, z którymi spotykamy się na spotkaniach biznesowych. Transformacja cyfrowa firmy jest bardzo istotnym aspektem usług informatycznych.

Bez profesjonalnych usług informatycznych firma nie jest w stanie wdrożyć transformacji cyfrowej. To usługi IT są głównym dostawcą idei, pomysłów na wdrożenie rozwiązań DX. Istotne jest zrozumienie procesu transformacji cyfrowej. Zrozumienie, że nikt nie jest w stanie wdrożyć transformacji cyfrowej w całej firmie w jednym czasie z sukcesem. Jest to związane z faktem, że DX dotyczy całej firmy.

Transformacja cyfrowa umożliwia firmom automatyzację i digitalizację kluczowych procesów. Pozwala firmie zwiększyć efektywność wszystkich pracowników również tradycyjnych. Potrzeba transformacji cyfrowej wynika ze strategii firmy. Pomysłu na uzyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Każda firma może zyskać poprzez wdrożenie transformacji cyfrowej. Wystarczy, że pragnie zmienić sposób, w jaki prowadzi biznes, generuje wartość dla klientów, pragnie zwiększyć efektywność pracowników.

Samo wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie nie wystarcza. W wielu wypadkach, nawet duże nakłady nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Ważna jest świadomość wykorzystania transformacji cyfrowej w codziennej pracy. Sposób i zakres wykorzystania DX w firmie zależy od komunikacji. W jaki sposób zarząd firmy zacznie z nowych rozwiązań korzystać. W jaki sposób zostaną przedstawione korzyści transformacji cyfrowej.

Transformacja cyfrowa sprzedaży B2B

  • Transformacja cyfrowa sprzedaży – ekonomia liczb. Zamiast realizacji procesu sprzedaży w sposób tradycyjny: pozyskanie potencjalnych klientów, nawiązanie kontaktu z klientem, rozpoznanie potrzeb, prezentacji oferty, negocjacje. Sprzedaż B2B prowadzona jest przy użyciu mediów społecznościowych. Tworzenie ekspertów w mediach w obszarach istotnych dla klientów. Poprzez tworzenie bazy wiedzy w firmie, kreowanie centrum wiedzy i rozwiązań na potrzeby firm.
  • Transformacja cyfrowa szkoleń – od spotkań do e-learningu i automatyzacji. Zamiast spotkań przy projektorze i tablicy, wirtualne klasy, w których sprzedawcy korzystają z przykładów wielu, różnych przypadków. Zamiast biernego słuchania, aktywne współuczestnictwo.
  • Transformacja cyfrowa klientów B2B – zmiana wiedzy i komunikacji. Klienci B2B zanim skomunikują się z dostawcą posiadają już dogłębną wiedzę o produktach dostępnych na rynku. Znają korzyści, jakie oferuje każdy z nich. Sami porównują produkty. Szukają zastosowania cech produktów, w rozwiązywaniu potrzeb swojej firmy. Oczekują od dostawców dostosowania się do ich sposobu komunikacji. Wykorzystują media społecznościowe.
  • Transformacja cyfrowa sprzedaży B2B – zmiana solution selling na insight selling. To klienci posiadają unikalną wiedzę o produktach i możliwych ich zastosowaniach. Już nie tylko sprzedawcy. Dostęp do opisu produktów, umiejętność ich porównania. Wiedza o swoich potrzebach i rozwoju ich w kolejnych latach oraz trendy w obszarze technologii cyfrowych powodują, że sprzedawcy stają się konsultantami, a nie tak jak kiedyś ewangelistami.
  • Transformacja cyfrowa sprzedaży B2B - nowe frazy. KPI based marketing oraz Insight based selling. To nowe pojęcia, które obowiązują w DX. Pojęcia obejmują między innymi definicje i wskaźniki: wzrost sprzedaży, projekty sprzedażowe, wartość klienta w czasie jego całego okresu obsługi, koszt pozyskania nowego klienta, wskaźniki pozyskiwania klientów poprzez stronę www, wskaźniki MQL i SQL.
Transformacja cyfrowa sprzedaży B2B, opis wyników badań Microsoft oraz CIONET

Dane przedstawiane przez różne firmy w badaniach są jednoznaczne. Jak podają wyniki badania przeprowadzonego przez firmy Microsoft oraz CIONET przeprowadzone w 36, największych polskich firmach. Tytuł badania liderzy cyfryzacji:

  • 36% firm posiada zdefiniowaną strategię cyfryzacji całej firmy. Obecnie firmy nie stawiają sobie pytania czy przeprowadzić transformację cyfrowa, tylko, kiedy i w jakim zakresie, z jakimi partnerami biznesowymi ją wdrożyć.
  • Dla 82% respondentów, rozwój kompetencji cyfrowych zespołu, to najbardziej istotna inicjatywa w ramach transformacji cyfrowej.
  • Dla 82% respondentów, analityka oraz zarządzanie danymi stanowią istotne technologie wspierające DX.
  • Dla 53% chmura, cloud computing jest istotną technologią, która wspiera DX.
  • W 93% firmach, dział IT stanowi centrum inicjatyw transformacji cyfrowej w firmie.
  • Omnichannel stanowi istotny sposób zaangażowania transformacji cyfrowej w sprzedaży B2B.
Transformacja cyfrowa sprzedaży B2B, wyzwania

Wyzwania, jakie stoją przed firmami w obszarze DX.

  • Bezpieczeństwo – jak stworzyć środowisko cyfrowe bezpieczne, a jednocześnie łatwe w użyciu i wydajne.
  • Kompetencje firmy w transformacji cyfrowej – czy posiadamy wewnątrz firmy zasoby, aby móc wdrożyć z sukcesem DX samemu? Jeżeli nie to, jakie kompetencje posiadamy, jakie kompetencje w obszarze transformacji cyfrowej potrzebujemy nabyć na rynku?
  • Priorytyzacja – jak wybrać najważniejsze obszary do transformacji cyfrowej? W jakiej kolejności wdrażać DX? Jakie wybrać wagi, aby ocenić istotność procesów biznesowych oraz ważność rozwiązań DX?
  • Zaangażowane zarządu – kto jest inicjatorem wdrożenia transformacji cyfrowej w firmie? W jakim stopniu zarząd firmy wspiera wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie? Jak istotne dla zarządu firmy jest wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie?
  • Strategia – czy strategia zawiera wdrożenie transformacji cyfrowej w firmie? Jak kluczowe jest wdrożenie DX? Jakie zasoby firma może przeznaczyć na wdrożenie DX? Co się stanie, w sytuacji w której firma nie wdroży DX?
  • Procesy – jakie procesy musi zmienić, aby wdrożyć transformację cyfrową w firmie? W jakiej kolejności wybrać procesy do wdrożenia DX?
Transformacja cyfrowa w polskich firmach wg. badania IDG dla Oracle

Badanie przeprowadzone przez IDC wśród polskich firm na zlecenie Oracle zostało przeprowadzone w 2017 roku. Badanie pokazało wyniki ankietowanych firm:

  • +50% - najważniejszym elementem wdrożenia cyfrowej transformacji jest zwiększenie satysfakcji klientów.
  • 48% - wewnętrzny dział IT wspiera rozwiązania mające na celu zwiększenie efektywności firmy.
  • 24% - wewnętrzny dział IT tworzy przewagę konkurencyjną poprzez nowe, innowacyjne rozwiązania. Pozwala zwiększyć sprzedaż firmy.
  • 80% - wie co to jest chmura, cloud computing.

Powiązane artykuły