Trendy IT 2020. Jak będzie wyglądała infrastruktura IT w 2020?

Trendy IT 2020. Jak będzie wyglądała infrastruktura It w 2020?

Trendy IT

Wiele firm konsultingowych zarówno tych związanych tylko z IT jak również zajmujących się szeroko rozumianym doradztwem biznesowym tworzy raporty dotyczące trendów IT. Firma McKinsey & Company przygotowała raport. Raport pod tytułem Ten trends redefining enterprise IT infrastructure.

Trendy w IT 2020 lista kluczowych zmian w infrastrukturze IT

Trendy IT 2020 - technologia na żądanie

Dostęp do aplikacji stał się powszechny. Chyba nie ma obecnie firmy małej lub średniej, która w mniejszym lub większym zakresie nie korzysta z aplikacji w chmurze, aplikacji w modelu SaaS. Powszechność usług w zakresie oprogramowania jest wynikiem ich dostępności, stabilności oraz niskich kosztów. Bardzo mało małych firm posiada własną infrastrukturę w zakresie poczty elektronicznej, stron internetowych, aplikacji B2B.

Zaczęło się od oprogramowania jeszcze w XX wieku. Obecnie są to również usługi IaaS, oraz PaaS, czyli odpowiednio infrastruktura jako usługa oraz platforma jako usługa. Firmy już nie potrzebują kupować urządzeń, zwarzywszy na fakt, że tak na prawdę ich nie potrzebują. Potrzebują posiadać dostęp do zasobów, danych, oprogramowania, usług dla partnerów biznesowych. PaaS oraz IaaS takie usługi oferują. Firma może skupić się i rozwijać kompetencje w obszarze, w którym może tworzyć dla klientów największą wartość.

Posiadając własne urządzenia oraz oprogramowanie, firmy muszą zatrudniać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje lub korzystać z usług outsourcingu IT. kolejne osoby są potrzebne w firmie, aby nadzorować prace wykonane przez tych specjalistów. Większość decydentów zastanawia się po co mi to jest potrzebne? Przecież zarówno oprogramowanie, jak i serwery to tylko narzędzia. Narzędzia, z których chcą korzystać, aby móc tworzyć wartość dla klientów. Móc realizować produkty i usługi. Łatwiej firmie jest korzystać z dostępnych, stabilnych usług.

Tak firmy podchodzą do technologii na żądanie. Zważywszy na fakt, że wiele modeli cenowych opartych jest na liczbie użytkowników, szybkości przetwarzania danych, przestrzeni dyskowej. W każdej chwili firma może wygodnie zarządzać swoim planem cenowym. Technologia na żądanie jest usługą dostosowaną do potrzeb szczególnie firm małych i średnich.

 

To czy technologia na żądanie może okazać się usługą droższą czy tańszą niż zakup własnych urządzeń , oprogramowania i usług zależy od bardzo wielu, różnych czynników. Istotne jest stwierdzenie, że technologia na żądanie, z pewnością jest bardziej wygodne, szybkie. W krótkim okresie czasu – do pięciu lat – z pewnością jest rozwiązaniem tańszym. W średnim i długim okresie czasu z opłacalnością finansową technologii na żądanie może być różnie.

Trendy w IT 2020 – powszechna chmura obliczeniowa

Chmura jest standardem. Teraz następuje istotny wzrost i upowszechnienie się chmury obliczeniowej. O ile małe firmy już od lat korzystają z usług chmury obliczeniowej, duże podchodzą cały czas z rezerwą. Głównymi czynnikami, które biorą pod uwagę są bezpieczeństwo oraz opłacalność. Należy podkreślić, że w sytuacji firm dużych mówimy o dużych transferach danych, dużych objętości danych oraz dużych urządzeniach.

Obecnie usługi wykorzystujące cloud computing są standardem. W wielu firmach pierwszym i jedynym wyborem. Zamiast inwestować środki finansowe w serwery, rozwiązania pamięci masowej, oprogramowanie, firmy kupują usługi cloud computing. Wszystkie niezbędne usługi związane z obsługą, utrzymaniem licencji, wgrywaniem kolejnych aktualizacji są wykonywane w ramach jednej, stałej opłaty.

Duże firmy ograniczają lub wręcz likwidują swoje, własne centra przetwarzania danych. Podpisują wieloletnie umowy z dostawcami usług cloud computing. Takie firmy jak Amazon, Microsoft, IBM oraz Google odpowiadają z znaczącą część rynku cloud computing. Na rynku chińskim Alibaba kopiuje model rozwoju Amazon, oferując usługi cloud computing dla firm chińskich. Firmy te posiadają olbrzymią infrastrukturę, która umożliwia oferowanie usług w bardzo niskich cenach. Cenach, które są niedostępne dla pojedynczych, firmowych instalacji cloud computing.

Trendy w IT 2020 – rozwiązania open source zyskują rynek

Odwołując się do wyników badania 2016 Future of Open Source Survey przeprowadzonego przez Black Duck and North Bridge 65% firm zwiększyło wykorzystanie rozwiązań open source w 2016 w stosunku do 2015 roku. Już nie tylko małe i średnie firmy korzystają z rozwiązań open source. Rozwiązania i technologie open source są wykorzystywane przez duże międzynarodowe koncerny. Nie widzą one potrzeby płacenia za rozwiązania i usługi, z których mogą korzystać praktycznie za darmo. Zatrudniając tylko osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Trendy IT 2020 – bezpieczeństwo w abonamencie

Bezpieczeństwo jest największym wyzwaniem dla firm. Utrzymanie w stałej dostępności zasobów dla wszystkich, którzy tego potrzebują wymaga istotnych nakładów i inwestycji. Cyberbezpieczeństwo jest priorytetem nie tylko dla dużych instytucji finansowych, ale dla każdego, kto prowadzi firmę. Brak dostępu lub utrata danych stanowi dla bardzo wielu firm początek ich końca lub przynajmniej dużych kłopotów i strat.

Bezpieczeństwo IT wynika z trzech, głównych obszarów: zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne, potrzeby biznesowe, zmiany i regulacje branżowe.

Cyberbezpieczeństwo stało się nie tylko domeną działów IT. Obecnie mówią o nim i jest to istotne również dla zarządów firm. Zagrożenie ciągłości prowadzenia biznesu ze strony cyber ataków jest uznawane za istotne zagrożenie ciągłości działania firmy.

Trendy w IT 2020 – logo nie ma znaczenia

Duże korporacje nie są zainteresowane płaceniem za logo serwerów, urządzeń sieciowych, pamięci masowej. Zamiast kupować urządzenia od znanych dostawców, wolą samemu założyć zamówienie w firmach w Azji. Firmach, w których urządzenia są projektowane i składane (ODM original-design manufacturers). Projekty urządzeń firmy pobierają z Open Compute Project.

Trendy w IT 2020 – aplikacje Internet of Thing są gotowe do wdrożenia

McKinsey przewiduje, że 70% rynku Internet of Things (IoT) rozwiązań w segmencie B2B w ciągu 10 lat będą generowały aplikacje. Większość firm już obecnie uczestnicząca w rynku IoT przewiduje istotne wzrosty wydatków. Zastosowania IoT spowodują istotny wzrost zapotrzebowania na PaaS.

Firma BI Intelligence przewiduje, że ponad 5 miliardów urządzeń IoT będzie potrzebowało nowe rozwiązania pozwalające przesyłać dane w czasie rzeczywistym już w 2020 roku. Edge computing stanie się dominującą technologią do zarządzania danymi pochodzącymi z urządzeń IoT.

Trendy w IT 2020 – istotny wzrost znaczenia dostawców infrastruktury z Azji

Takie firmy jak Lenovo, które kupiło dział serwerów x86 od IBM w 2014 oraz obecnie Huawei, inwestują w rozwój oferty serwerów. Głównym rynkiem, który pragną zdobyć, poza chińskim na którym już są, to USA. Inni producenci z Azji zaczynają oferować swoje produkty informatyczne na rynku USA.

Trendy w IT 2020 – DevOps

DevOps to połączenie dwóch angielskich słów development i operations. DevOps to metodyka połączenia rozwoju i eksploatacji rozwiązań IT. Celem DevOps jest dostarczanie szybciej nowych rozwiązań. Stworzenie kompletnego łańcucha wartości, który dostarcza wszystkie rozwiązania IT.

Trendy w IT 2020 – konteneryzacja architektury

Konteneryzacja rozwoju aplikacji informatycznych. Zamiast tworzyć aplikacje współdziałające tylko w jednym środowisku, konteneryzacja pozwala na tworzenia aplikacji, które mogą być uruchamiana w różnych środowiskach chmurowych. Bez konieczności przepisywania ich, zmian w kodzie. To istotna, nowa elastyczność w procesie rozwoju aplikacji.

Trendy w IT 2020 – wykorzystanie AI i MI do optymalizacji

Po wielu latach rozwiązania AI pozwalają biznesowi realnie korzystać z ich możliwości. Powszechne jest wykorzystanie AI w prognozach zapotrzebowania na energię, media czy przy programowaniu samochodów autonomicznych.

Data zmian w artykule 18.11.2019, 30.03.2019

Powiązane artykuły