Trendy w IT w 2019 roku

Trendy w IT w 2019 roku

Trendy IT

Następna wielka rzecz. Na razie nie widać takiej w perspektywie kilku lat. Trendy w IT w 2019 opisują już znane technologie i rozwiązania. Zmiany zachodzą ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. Zamiast jednej wielkiej rzeczy, można raczej powiedzieć o wielu, różnych technologiach i rozwiązaniach, które połączone zmieniają wszystko. Sposób w jaki pracujemy, sposób w jaki spędzamy wolny czas.

Poszczególne elementy innowacji są już dostępne. Obecnie zmiany dotyczą połączenia poszczególnych technologii i rozwiązań w celu stworzenia nowej wartości. Poszczególne elementy, z których firma może stworzyć innowacyjne produkty są dostępne i nigdy nie były łatwiejsze do wykorzystania. Sprawdź, jak poszczególne elementy możesz wdrożyć w firmie, tworząc transformację cyfrową.

Dokument trendy w IT w 2019 roku powstał na podstawie analizy wielu opracowań przygotowanych i opublikowanych przez firmy konsultingowe. W artykule chcieliśmy w sposób spójny i syntetyczny przedstawić, jakie zmiany widzą duże firmy konsultingowe i technologiczne w obszarze IT w roku 2019 i kolejnych latach.

Trendy w IT 2019 – przemysł 4.0

Czwarta rewolucja przemysłowa nie dotyczy tylko istotnej zmiany w sposobie, w jaki firmy działają i pracownicy wykonują swoja pracę. Czwarta rewolucja przemysłowa dotyczy również istotnych zmian w środowisku pracy. Zmiany dotyczą infrastruktury, która nas otacza i z której wszyscy możemy korzystać oraz:

  • Cloud computing – możliwości przetwarzania w chmurze w sposób elastyczny, dostosowany do chwilowych potrzeb firm.
  • Edge computing - który rozszerza podstawy cloud computingu od scentralizowanej lokalizacji do miejsc gdzie dane są pozyskiwane.
  • 5G – szybkie i pewne połączenia pomiędzy wszystkimi węzłami.

Każdy z tych obszarów oddzielnie jest okazją dla firmy do wprowadzenia innowacji. Razem pozwalają wdrażać nowe rozwiązania w obszarze transformacji cyfrowej. Obecnie najwięcej firm korzysta z cloud computingu. Doświadczenie firm polega na korzystaniu z aplikacji w chmurze. Transformacja cyfrowa może się rozpocząć w różnych miejscach, jednym z nich jest przeniesienie aplikacji do chmury.

Trendy w IT 2019 - IoT – Internet of Things, 5G, IT w otoczeniu

Dla większości użytkowników, największe zmiany w infrastrukturze IT będą dotyczyły tego, czego nie widać. Po stronie użytkowników zmiany też będą zauważalne, ale w inny sposób. Wykorzystanie telefonii komórkowej i sieci powoduje, że korzystanie z rozwiązań informatycznych jest możliwe wszędzie. Zniknęło pojęcie barku dostępu do danych. Każde miejsce do pracy może być tak samo dobre. Wystarczy, że użytkownik posiada urządzenie, telefon, tablet, laptop. Już może pracować równie sprawnie i wydajnie, jak kiedyś przebywając w biurze.

Wraz z rozpowszechnieniem się urządzeń IoT, każde z nich stanie się źródłem danych, może oferować nowe możliwości. Nadal korzystanie z usług wiąże się z korzystaniem z urządzeń. W ramach rozwoju IoT każdy z nas musi sobie wyobrazić, że każdy obiekt może posiadać w jakimś zakresie możliwości zbierania, dystrybucji, obliczania danych. Każdy przedmiot, rzecz może stać się w szerokim rozumieniu słowa komputerem.

Korzystanie z zasobów IT nie jest zamknięte w biurze albo domu. Coraz bardziej jest postrzegane, jako coś, co może być wykonane z jakiejkolwiek lokalizacji. Mimo wszystko, jest wciąż silna więź do urządzeń. Ponieważ internet rzeczy nadal rośnie, każdy przedmiot posiada możliwości stać się urządzeniem IT. Może zbierać dane, dostarczać nowe możliwości.

Z szerokim rozprzestrzenianiem mocy obliczeniowej, sztuczna inteligencja zautomatyzuje zadania zmniejszy złożoność i sprawdzi środowisko, aby rozumieć kontekst. Skutkiem działania jej będzie wszechotaczająca informatyka, która działa sama, tylko z minimalną interakcją ze strony użytkowników.

Na przykład, pomyśl o nowoczesnym oświetleniu.

  • Pierwsza iteracja nowoczesnego oświetlenia jest oświetleniem, które jest podłączone do internetu i może być kontrolowane przez aplikację.
  • Druga iteracja obejmuje zbudowanie jakiegoś rodzaju automatyzacji.
  • Trzecia iteracja. W ramach rozwiązania IoT plus 5G plus IT w otoczeniu oświetlenie zautomatyzuje, rozpoznając, gdy inne urządzenia przemieszczają się po pomieszczeniu, rozpoznają użytkowników światła po skanie oczu, liczbie osób, sposobie chodzenia. Automatycznie dostosowując oświetlenie do indywidualnych preferencji osób, grup, przedmiotów.

Takie rozwiązania przyczyniają się do zmiany zachowań, ponieważ użytkownicy mogą korzystać z nowych możliwości. Muszą też posiadać świadomość ograniczeń związanych z bezpieczeństwem i prywatnością.

W budowaniu transformacji cyfrowej, kreowaniu nowych doświadczeń cyfrowych, informatyczni profesjonaliści i dostawcy rozwiązań muszą rozważać różne zachowania użytkowników. Przede wszystkim skupić się na ich obawach. Podjąć działania, które mają na celu minimalizację obaw wynikających z zastosowania i wykorzystania nowych rozwiązań.

Obecnie działa już ponad 8.4 miliardów rzeczy w ramach IoT. W stosunku do 2017 roku liczba ta wzrosła o 30%. Nie chodzi tutaj o podłączanie kolejnych rzeczy, przedmiotów do sieci. Istotne jest, co firmy mogą zrobić z danymi, które z tych mierników pochodzą.

  • Jak budując rozwiązania IoT stworzyć przewagę konkurencyjną?
  • Jak stworzyć nową wartość dla klientów, partnerów biznesowych?
  • Jak firmy mogą wykorzystać dane pochodzące z wielu, różnych przedmiotów?

W tych obszarach działa IT. Firmy zmuszone są tworzyć wartość w nowych obszarach, aby być bardziej konkurencyjne, pozyskiwać nowych klientów.

Trendy w IT 2019 - model dystrybucyjny IT

Różne typy rozproszonej technologii IT takie jak rozproszone bazy danych, przeglądarka internetowa TOR, rozszerzają obowiązujące obecnie koncepcje tworzenia architektury IT. Koncepcja rozproszonej księgi transakcji pozwala w zupełnie nowy, dotychczas niewykorzystywany sposób przedstawić koncepcję architektury IT. W teorii rozproszona księga transakcji umożliwia zaawansowaną metodę, która pozwala przechowywać wiele, różnych typów transakcji elektronicznych na wielu, różnych urządzeniach. Rozproszona księga transakcji dostarcza ulepszoną metodę na zapisywanie wielu typów cyfrowych transakcji, wykorzystuje kryptografię oraz systemy rozproszone. Pytanie, które każdy może sobie zadać to, kiedy to rozwiązanie się upowszechni? Większość wysiłków obecnie skupionych jest na upowszechnienie rozproszonej księgi transakcji w branży finansowej, w której występuje wiele wzorców transakcji.

Rozproszona księga transakcji musi walczyć o rozpoznawalność szczególnie na rynkach, na których istnieją sprawdzone finansowe rozwiązania. Dużo łatwiej daje sobie radę w sytuacjach nowych rynków, lub rynków małych krajów. Te ostatnie prawie zmuszone są korzystać z niej, z uwagi na bezpieczeństwo zasobów i transakcji.

Rozproszona księgi transakcji posiada potencjał, aby stać się partnerem nowoczesnej infrastruktury cyfrowej. Infrastruktury, w której sama księga transakcji nie stanowi istotnej wartości. Wartością są nowe aplikacje, które zbudowane są na niej. Wykorzystując jej możliwości i technologie.

Trendy w IT 2019 – hiper-personalizacja, analityka, Big Data, customer experience

Obecnie klienci są bardzie świadomi, nieufni oraz bardziej wybredni niż kiedykolwiek wcześniej. Mają też zdecydowanie więcej możliwości wyboru produktów i usług, które mogą w bardzo łatwy sposób kupić. Klienci nie szukają już wyłącznie nowych produktów. Pragną również doświadczyć nowych doświadczeń w procesie kupowania produktów, korzystania z nich. Firmy cały czas monitorują, w jaki sposób, z jakim zaangażowaniem klienci doświadczają firmy i jej produktów. Idea, która nam obecnie towarzyszy dotyczy zbliżenia firmy do klientów.

Jak najbliższego połączenia firmy z klientami poprzez wykorzystanie wszystkich dostępnych urządzeń oraz aplikacji? Cel jest jeden, dostosowanie każdego produktu do potrzeb każdego klienta. Maksymalna personalizacja. Wykorzystując analitykę biznesową oraz Big Data firmy są w stanie dokonać bardzo szczegółowych segmentacji klientów. Firmy mogą przygotować i dostarczyć bardzo spersonalizowane komunikaty marketingowe oraz oferty. Wyniki badań pokazują, że klienci preferują otrzymywać komunikaty spersonalizowane. Klienci pragną być traktowani indywidualnie, specyficznie. Chcą być wyróżnieni. Pragną, aby firmy znały ich potrzeby, poprzednie doświadczenie z produktami i firmą. Umiały samemu rozpoznać kolejne potrzeby.

Tak samo jak w IoT, tak samo w Big Data nie chodzi o same informacje. Istotne są umiejętności właściwego ich wykorzystania. Dane są w stanie zrewolucjonizować wszystkie obszary biznesu. Pozwalają stworzyć nowe, bardziej efektywne rozwiązania.

Trendy w IT 2019 – Blockchain, AI, VR, IoT- zmiana kanałów sprzedaży

Blockchain, AI, VR, IoT oraz drony. Wszystkie te technologie i rozwiązania w istotny sposób mają coraz większy wpływ na sposób pracy oraz życia. Tradycyjny sposób życia coraz częściej łączy się i miesza ze światem wirtualnym. Technologie IT wpływają na kanały dystrybucji produktów.

Połączenie nowych istniejących już technologii z umiejętnościami pozwala stworzyć nowe rozwiązania. Rozwiązania w obszarze tworzenia nowych kanałów dystrybucji. Zbierając i analizując dane, firma poznaje sposoby funkcjonowania klientów. Sposoby użytkowania produktów. Firma posiada wiedzę, w jakich okolicznościach klienci kupują produkty i w jakich z nich korzystają. Może stworzyć nową sieć partnerów biznesowych, z którymi stworzy nowe sposoby docierania do klientów w ich naturalnych sytuacjach. Z innymi partnerami biznesowymi, firma może stworzyć nowe produkty, rozszerzające funkcje już istniejących o nowe doświadczenia klientów, nowe miejsca korzystania z produktów.

Trendy w IT 2019 – aplikacja B2B, partner to partner, ekosystemy

Wiele firm, które już ustabilizowało swoją pozycję na rynku szuka możliwości zacieśnienia współpracy z partnerami biznesowymi. Widzą możliwość tworzenia nowych wartości w nowych rozwiązaniach informatycznych. Remedium na rosnącą konkurencję, odpowiedź na tworzenie wartości w łańcuchu firm.

Relacja biznesowa, która zaczęła się od uścisku dłoni, może rozwijać się w formie połączenia platform internetowych. Stworzenia aplikacji B2B. Możliwości integracji systemów informatycznych. Wspólnego tworzenia rozwiązań transformacji cyfrowej.

Aby firmy mogły wspólnie na tym skorzystać, muszą dokonać formalnych ustaleń. Aplikacja B2B umożliwia stworzenie nowego ekosystemu pomiędzy partnerami. Wymaga ona formalnych umów, określenia obowiązków i odpowiedzialności każdej ze stron. Stworzenia wspólnej przestrzeni do komunikacji, która pozwala rozwiązywać wszystkie sporne kwestie, jednocześnie zachowując strukturę komunikacji.

Nakłady na stworzenie aplikacji B2B nie są małe, ale korzyści, jakie może przynieść są dużo większe. Firmy korzystające z aplikacji B2B tworzą zdecydowanie lepsze relacje biznesowe niż firmy kupujące tylko produkty w sklepach internetowych. Obecnie również firmy oferujące usługi profesjonalne tworzą własne platformy B2B. Mają one na celu usprawnienie składania zleceń oraz rozliczanie wykonanych usług.

Cechy aplikacji B2B, to:

  • Stałe warunki współpracy.
  • Integracja pionowa partnerów biznesowych.
  • Stała współpraca, mniej formalnych obowiązków.

Trendy IT zmieniają się z roku na rok. Podlegają modom, i bardzo wielu, różnym czynnikom. Warto je śledzić. Mieć na uwadze tworząc nowe rozwiązania. Zamawiając dedykowane aplikacje internetowe.

Powiązane artykuły