Cena aplikacji dedykowanej

Cena aplikacji dedykowanej

Aplikacje dedykowane

Jaka jest Cena aplikacji dedykowanej? To pytanie bardzo często pojawia się już na początku rozmów biznesowych z klientami. Klienci chcą wiedzieć ile mają zapłacić za aplikację dedykowaną. Ich pytanie jest naturalne i bardzo właściwe. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której klient zamawia usługę i równocześnie nie wie ile ta usługa kosztuje. Cena aplikacji dedykowanej zależy od bardzo wielu, różnych czynników. Poniżej w kilku punktach znajdziesz informacje, które pozwolą Tobie przygotować się lepiej do negocjacji z firmą. Firmą, która określa siebie: twórca aplikacji dedykowanych.

Cena aplikacji dedykowanej, podstawowe elementy

Jakie elementy potrzebuje firma tworząca aplikacje dedykowane, aby stworzyć dla Ciebie produkt?

  • Ludzi, analityka, programistów bazy danych, programistów interface’u użytkownika, administratora, testera, managera projektu.
  • Urządzeń, komputery, serwer.
  • Oprogramowanie na komputerach do tworzenia kodu i na serwerze do stworzenia środowiska testowego, repozytorium projektu, aplikacji do zarządzania projektem

Ze wszystkich elementów niezbędnych, aby stworzyć aplikację dedykowaną, ludzie są najbardziej koszto-twórczą pozycją. Liczba, kompetencje, doświadczenie, funkcje osób zaangażowanych w tworzeni aplikacji dedykowanej w największej mierze decydują o jej koszcie. Również w ramach osób w firmie funkcjonuje takich osób jak: sprzedawca, kierownik biura, właściciel. Każda, z tych osób otrzymuje pensję. Wpływa ona na koszt aplikacji dedykowanej dla Ciebie.

Liczba poszczególnych zasobów jest uzależniona od wielkości tworzonego aplikacji dedykowanej oraz czasu, jaki firma posiada, na jej wykonanie. Masz z pewnością świadomość, że im dłuższy czas, w którym ma powstać oprogramowanie, tym potrzebna jest mniejsza liczba osób, które go tworzą. W skrajnym przypadku. Są projekty, w realizację, których zaangażowana może być tylko jedna osoba. Programista, tester, architekt, w jednej osobie, która wszystko wykona sam.

Oprócz wszystkich wyżej wymienionych elementów, które mają wpływ na koszt aplikacji dedykowanej, jest jeszcze marża. Zwykle marża, czyli zysk firmy stanowi 10-20% wartości. Jest to kwota uzasadniona rynkowo.

Cena aplikacji dedykowanej, dodatkowe elementy

Inne elementy, które mają wpływ na cenę:

Długość negocjacji. Tak, wysłałeś zapytanie o stworzenie aplikacji dedykowanej do kilku firm. W odpowiedzi otrzymałeś kilka, kilkanaście pytań o określenie szczegółów. Im dłużej trwa proces ustalania zakresu, tym Cena aplikacji dedykowanej jest większa. Wynika to z faktu, że firma tworząca poświęciła na negocjacje czas, który mogła w inmny sposób zagospodarować.

Szczegółowość wymagań. Stworzenie wymagań biznesowy oraz funkcjonalny i niefunkcjonalnych aplikacji dedykowanej to bardzo angażująca praca. Nie jesteś w stanie przygotować wymagań w jeden tydzień. To proces dużo bardziej czasochłonny. Wymaga z Twojej strony zaangażowania wielu, różnych osób, które reprezentuje różne działy firmy. Szczegółowość wymagań ma bardzo istotny wpływ na cenę.

Cena aplikacji dedykowanej, czynniki po stronie twórcy

Doświadczenie firmy w realizacji podobnych aplikacji dedykowanych. Im firma posiada większe, bardziej zróżnicowane doświadczenie w obszarze tworzenia aplikacji dedykowanych, tym otrzymasz lepszą ofertę. Twórca aplikacji dedykowanych, może wykorzystać moduły, funkcje z aplikacji, które już wykonał, wdrożył i sprzedał. Firma posiadająca doświadczenie w tworzeniu systemów B2B zaproponuje Tobie bardziej korzystną ofertę zarówno w zakresie ceny jak i czasu realizacji, niż firma, która tworzy dopiero pierwszy taki system. Masz świadomość, że wiele modułów: logowanie, panel klienta, panel administratora, panel użytkownika, koszyk, integracja z systemem magazynowym, integracja z systemem ERP, wygląda taka samo lub bardzo podobnie w różnych aplikacjach. Są wzorce w obszarze user experience, które każda aplikacja B2B powina spełniać. W takiej sytuacji firma może zaproponować Ci lepszą ofertę zarówno w zakresie ceny jak również czasu realizacji systemu B2B.

Platforma aplikacji dedykowanej. Technologia użyta do stworzenia systemu ma istotny wpływ na jego cenę. Różną cenowo ofertę otrzymasz, gdy zwrócisz się do firm tworzących systemy w różnych technologiach. Inną wartość ma oferta stworzenia systemu w technologii Oracle, C#, Java, PHP. Różna oferta cenowa wynika z różnych pensji programistów posiadających określone kompetencje. Podsumowując można powiedzieć, że im technologia, w której jest tworzony system jest bardziej powszechna, tym jest on tańszy.

Ryzyko. Im mniejsze ryzyko dla twórcy aplikacji dedykowanej, tym jest niższa cena. Ryzyko tworzenia systemu wiąże się pośrednio z wieloma, wyżej wymienionymi czynnikami. Czynniki ryzyka w procesie wyceny aplikacji dedykowanej:

  • Wiedza zamawiającego,
  • Stopień szczegółowości specyfikacji wymagań,
  • Czas realizacji,
  • Liczba osób zaangażowanych w proces,
  • Długość negocjacji,

Te wszystkie parametry mają wpływ na ocenę ryzyka, której dokonuje twórca aplikacji dedykowanej.

Cena aplikacji dedykowanej, Ty

Twoja wiedza. To najbardziej istotny czynnik, który wpływa na cenę. Im Twoja wiedza jest większa, bardziej szczegółowa, tym jesteś w stanie wynegocjować niższą cenę. Twórca aplikacji dedykowanych, widząc po Twojej stronie znajomość branży, stara się zaoferować niższą cenę. Twórca wie, że rozmawia, z osobą kompetentną.

Potrzebujesz konsultacji? Zadzwoń, pozwól nam sobie pomóc. Aplikacje dedykowane, systemy B2B to nasze kompetencje.

Powiązane artykuły