Blockchain
Kilka przykładów zastosowań blockchain w codziennym życiu.
Rok 2017 pomógł technologii blockchain stać się szerzej znaną, ponieważ w szczególności kryptowaluty przekonały inwestorów wysokimi zyskami. Blockchain to technologia, za którą stoi, a jej potencjał jest obecnie przekonujący także w środowisku biznesowym. Coraz więcej firm zaczyna rozwijać platformy i systemy oparte na blockchainie, ponieważ technologia ta oferuje liczne korzyści i może być wdrażana w kontekście wielu zastosowań.
Zastosowanie blockchain, oraz powody, dla których warto z niego korzystać
Technologia blockchain to rozproszona, zabezpieczona baza danych, nazywana również technologią rozproszonej księgi (DLT - Distributed Ledger Technology). Ma on potencjał, by trwale zmienić wiele modeli biznesowych.
W tym zakresie technologię blockchain wyróżniają cztery zalety:
Szybkość i bezpieczeństwo blockchain
Wszystkie dane przechowywane w blockchainie są natychmiast przekazywane do całej sieci w postaci zaszyfrowanej. Takie podejście umożliwia dystrybucję dużych ilości danych do użytkowników w bardzo krótkim czasie. Ponadto zdecentralizowana dystrybucja chroni przechowywane dane przed manipulacją.
Integralność danych blockchain
Kluczową rolę w blockchainie odgrywa integralność dostępnych danych. Z tego powodu zastosowanie funkcji skrótu zapewnia szczególnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Konsensus weryfikuje dane i chroni je przed manipulacją.
Niezawodność sieci blockchain
Blockchain jest zorganizowany w sposób zdecentralizowany, dzięki czemu możesz praktycznie wykluczyć całkowitą awarię całej sieci. Każdy węzeł w sieci ma wszystkie dane, więc ich odzyskanie jest wyjątkowo łatwe.
Przejrzystość blockchain
Każda transakcja w sieci blockchain jest przechowywana w jednym z bloków, dzięki czemu zawsze możliwa jest jej późniejsza analiza. Umożliwia to identyfikację partnerów umowy i odtworzenie skutków transakcji.
Zastosowanie blockchain
Z wymienionych zalet wynika, że blockchain może być stosowany w kontekście wielu modeli biznesowych. W ten sposób technologia ta może pomóc w pokonaniu istniejących wyzwań i obniżeniu kosztów poszczególnych procesów.
Zastosowanie blockchain w międzynarodowych transakcjach finansowych
Jednym z najbardziej znanych przykładów zastosowania blockchain są transakcje finansowe. Przede wszystkim wspomniane na początku kryptowaluty ilustrują, w jaki sposób technologia ta może być wykorzystywana w świecie finansów. W trakcie działania blockchaina poszczególne transakcje są weryfikowane i przekazywane do tzw. węzłów. Dzięki temu uzyskuje się wysoki poziom spójności danych i szczególnie wysoki stopień przejrzystości. Właściwości te stanowią podstawę transakcji bankowych. Dzięki szyfrowaniu - wykonywanemu za pomocą funkcji skrótu - dane są zabezpieczone i chronione przed manipulacją.
Zasada ta otwiera interesujące możliwości zastosowania w płatnościach międzynarodowych. Ponieważ weryfikacja odbywa się w ramach sieci, można wykluczyć pośredników i obniżyć koszty transakcji. Brak pośredników dodatkowo zapewnia większą szybkość transakcji.
Zastosowanie blockchain w opiece zdrowotnej
W sektorze opieki zdrowotnej można zauważyć, że blockchain może przynieść korzyści. Blockchain można skonfigurować w taki sposób, aby dostęp do przechowywanych danych mieli tylko wybrani użytkownicy. Niemniej jednak dane mogą być przechowywane w sieci rozproszonej, dzięki czemu można w niej przechowywać dane wrażliwe. Na blockchainie można przede wszystkim przechowywać dokumenty osobiste, takie jak akta pacjenta, wyniki badań lekarskich i przebieg choroby. Dostęp do tych danych mają tylko wybrani użytkownicy, którzy zostali wcześniej upoważnieni przez właściciela danych.
Zastosowanie blockchain w zarządzaniu tożsamością
Weryfikacja tożsamości osoby stanowi wyzwanie w niektórych sektorach biznesu. Jednak dzięki technologii blockchain tożsamość może być identyfikowana bezpieczniej i szybciej niż dotychczas. Podstawą są obszerne bazy danych, które umożliwiają identyfikację i weryfikację. W szczególności istniejące dokumenty tożsamości - prawa jazdy, paszporty i dowody osobiste - byłyby w ten sposób zabezpieczone cyfrowo. Manipulacja byłaby również praktycznie niemożliwa. Zapobiegnie to także utracie danych, ponieważ będą one przechowywane w rozproszonych lokalizacjach.
Zastosowanie blockchain w zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy
Do dziś pranie pieniędzy stanowi poważny problem w gospodarce. Aby wyeliminować ten problem, można wykorzystać blockchain poprzez przejrzyste przechowywanie wszystkich zawartych kontraktów na blockchainie. Dzięki prowadzeniu ewidencji poszczególne transakcje można przypisać do odpowiednich stron, co zapobiega praniu brudnych pieniędzy.
Zastosowanie blockchain w przetwarzaniu polis ubezpieczeniowych
Zwłaszcza nowoczesne blockchainy oferują możliwość tworzenia inteligentnych kontraktów. Są to inteligentne skrypty, które automatycznie inicjują transakcje na blockchainie. Dla firm ubezpieczeniowych taka możliwość stanowi dużą wartość dodaną, ponieważ w ten sposób można zautomatyzować i zabezpieczyć w szczególności rozpatrywanie roszczeń lub świadczeń ubezpieczeniowych. Może się zdarzyć, że jeden klient chce zgłosić kilka zastrzeżeń do identycznego roszczenia o odszkodowanie.
Zastosowanie blockchain w zarządzaniu łańcuchem dostaw
Łańcuch dostaw może zostać zrewolucjonizowany dzięki wykorzystaniu blockchain. Korzyści można osiągnąć dzięki generowaniu prostszych umów oraz stałemu monitorowaniu odpowiednich towarów. Na przykład łańcuch dostaw produktów spożywczych byłby w pełni przejrzyście udokumentowany od miejsca pochodzenia do końcowego supermarketu. To właśnie tutaj uwidacznia się przewaga rozproszonego przetwarzania danych, jaką oferuje blockchain. Szczególnie rozległe poszukiwania po fakcie mogą powodować opóźnienia i wysokie koszty administracyjne. Blockchain może zrekompensować te wady.
Zastosowanie blockchain w optymalizacji mobilności
W kontekście mobilności kluczową rolę odgrywa także możliwość dystrybucji praw dostępu. Ponadto technologia ta może dokumentować własność obiektu i nadaje się do wykorzystania w tej dziedzinie. Dzięki technologii księgi rozproszonej możliwe byłoby korzystanie z pojazdu na żądanie i płacenie bezpośrednio za wykonaną usługę. W trakcie elektryfikacji problemy związane z nową formą mobilności również można rozwiązać za pomocą tej technologii, np. wprowadzić bezpieczne procedury rozliczeniowe.
Zastosowanie blockchain na rynku energii
Rynek energetyczny również ulega ciągłym przemianom. Technologia blockchain ma zwiększyć przejrzystość rynku energii poprzez umożliwienie śledzenia transakcji. W ten sposób można na przykład zoptymalizować rozliczanie prywatnych instalacji solarnych. Takie pozytywne regulacje mogą przyspieszyć zapowiadaną transformację energetyczną. Również w ramach elektromobilności można w taki sposób rozliczać stacje ładowania pojazdów oraz zabezpieczyć sam proces płatności.
Zastosowanie blockchain w wyborach cyfrowych
Ponadto staje się jasne, że technologia blockchain może być również wykorzystywana w trakcie wyborów przeprowadzanych online. System podstawowy byłby uważany za przestrzeń neutralną. Wyborcy mogli uczestniczyć w wyborach bez obaw o manipulacje. W ten sposób każdy wyborca mógł również śledzić swój głos i sprawdzać, czy został on prawidłowo odznaczony. Niemożliwe jest również sfałszowanie lub zmiana sposobu głosowania.
Zastosowanie blockchain w administrowaniu i wydawaniu świadectw
Kwalifikacje edukacyjne, takie jak referencje lub świadectwa, stanowią ramowy wymóg w życiu zawodowym, a niektórzy ludzie posługują się fałszerstwem, aby uzyskać świadectwo z renomowanej instytucji zawodowej. Dzięki wykorzystaniu blockchain instytuty, uniwersytety i szkoły wyższe mają możliwość tworzenia dyplomów i certyfikatów, których nie da się podrobić. Są one zabezpieczone osobistym kluczem i są uznawane na arenie międzynarodowej. Wyeliminowałoby to konieczność urzędowego poświadczania i wysyłania oryginalnych dokumentów.
Zastosowanie blockchain
Technologia blockchain oferuje nie tylko wymienione zalety, ale może być również wykorzystywana we wszystkich obszarach biznesowych. Kluczową rolę odgrywają przede wszystkim przejrzystość, decentralizacja i bezpieczeństwo. Już dziś wiele firm odkrywa możliwości blockchain i opracowuje własne produkty oparte na blockchainie. Wielu ekspertów widzi w tej technologii ogromny potencjał na przyszłość, dlatego rozwój w nadchodzących latach będzie szczególnie interesujący.