Jak skalować biznes? Jak zbudować skalowalny model biznesowy?

Jak skalować biznes? Jak zbudować skalowalny model biznesowy?

Skalowanie biznesu

Co mają ze sobą wspólnego Apple, Google, Amazon i Disney? Choć są to obecnie jedne z największych i najlepiej prosperujących firm na świecie, wszystkie te firmy zaczynały bardzo małe. W rzeczywistości każda z tych firm zaczynała w niewielkim pomieszczeniu lub garażu. Z czasem wszystkie wyrosły ze swoich skromnych początków na dominujące w branży giganty, którymi są dzisiaj.

Choć może ci się wydawać, że te przykłady to wyjątki, historie biznesów od małych firm do wielkich koncernów są bardziej powszechne, niż ci się wydaje.

Nasuwa się więc pytanie: jak przenieść swój biznes z kilku tysięcy złotych do korporacji? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Każda z wymienionych powyżej firm zaprojektowała swój model biznesowy z myślą o skalowalności, co pomogło im wspiąć się na wyżyny, które osiągnęły do dziś. Budując swój własny skalowalny model biznesowy, możesz mieć pewność, że nie tylko jesteś gotowy na szybki wzrost, ale także możesz pomóc swojej firmie go napędzać.

Jak wygląda skalowalny model biznesowy?

Skalowalność biznesu to termin, który jest używany w różnych kontekstach. U jego podstaw leży jednak proste pytania:

  • Co stałoby się z Twoją firmą, gdybyś doświadczył okresu ogromnego wzrostu?.
  • Czy większy popyt ze strony klientów nadwerężyłby Twoją zdolność do dostarczania wysokiej jakości produktów i usług, czy też gwałtowny wzrost przychodów w rzeczywistości pomógłby Twojemu modelowi biznesowemu, w wyniku czego klienci mieliby lepsze doświadczenia?

Definicja skalowalności: system, który utrzymuje lub zwiększa wydajność przy rosnącym obciążeniu pracą

Odpowiedzi na powyższe pytania ujawnią, jak bardzo jest Twój skalowalny model biznesowy i pokażą Ci, gdzie jest miejsce na ulepszenia. Chociaż istnieje wiele sposobów na zintegrowanie skalowalności z Twoją firmą, my skupimy się na trzech kluczowych pomysłach.

Jak skalować biznes?
Jak zbudować skalowalny model biznesowy?
Skalowalny model biznesowy może wiele za niewiele

Skalowalny model biznesowy wykorzystuje swoje dostępne zasoby z niezwykłą wydajnością. Niezależnie od tego, czy chodzi o zasoby fizyczne, finansowe czy ludzkie, skalowalne firmy wiedzą, jak maksymalnie wykorzystać swoje zasoby. Wydajność jest podstawą budowania skalowalnego modelu biznesowego, ponieważ kiedy celem jest szybki wzrost, nie ma miejsca na marnotrawstwo.

Na wczesnych etapach działalności firmy pracownicy mogą wykonywać zadania w sposób nieefektywny, ponieważ pracują nad znalezieniem, poznaniem i udoskonaleniem optymalnych procesów. Te nieefektywności nie stanowią przeszkody zbytnio na początku, ponieważ firma nie produkuje zbyt wielu produktów. Jednak wraz z rozwojem marki i wzrostem wymaganej produkcji, efekty nieefektywności mogą się szybko sumować. Innymi słowy, zmarnowanie dwóch minut na zbudowanie krzesła nie jest takie złe, ale zmarnowanie dwóch minut na każde krzesło z 250 000 zamówień to prawie rok zmarnowanej produkcji.

Jeśli chodzi o wydajność napędzającą skalowalność, jest jeden przykład, który wyróżnia się ponad resztą: WhatsApp. W 2014 roku Facebook nabył Whatsapp za 19 miliardów dolarów, co jest imponującym osiągnięciem dla aplikacji , która jest czatem. Co sprawia, że jest to jeszcze bardziej imponujące, to fakt, że WhatApp miał tylko 60 pracowników! To prawda - 19-miliardowa organizacja obsługiwała 900 milionów użytkowników, zatrudniając mniej pracowników niż supermarket. WhatsApp szczyci się minimalistycznym wzornictwem, prostotą i niezrównanym poziomem wydajności, a te wartości pomogły w ogromnym stopniu rozwinąć firmę. To ten sam rodzaj myślenia, który może pomóc upewnić się, że Twoja firma posiada skalowalny model biznesowy.

Skalowalny model biznesowy sprawdza się w każdych warunkach

W budowaniu skalowalnego modelu biznesowego nie chodzi tylko o unikanie nieefektywności w miarę rozwoju. Chodzi tu również o zbudowanie modelu biznesowego, który będzie w stanie przetrwać wyższe wskaźniki wykorzystania w pierwszej kolejności. Podczas gdy nieefektywność może spowolnić Twoją firmę, załamanie modelu biznesowego może doprowadzić do jej całkowitego zamknięcia.

Kiedy klienci czekają dłużej na realizację zamówienia z powodu dużego ruchu, doświadczają problemu ze skalowalnością

W dobrze prosperujących firmach ciągle widzimy awarie związane z dużym wzrostem zamówień. Czy kiedykolwiek musiałeś czekać na jedzenie w zapełnionej po brzegi restauracji? Długi czas oczekiwania i słaba obsługa zdecydowanie nie były zamierzoną częścią ich relacji z klientami, ale kiedy restauracja się zapełnia, ich model biznesowy się załamuje. Innym doskonałym przykładem problemu skalowalności jest czarny piątek. Przez lata, istotny wzrost zakupów była odpowiedzialna za blokowanie się stron internetowych dużych sklepów www. Wydarzenia odbywały się w ciągu zaledwie 24 godzin.

Te awarie nakładają ograniczenia na wzrost, jakiego mogą doświadczyć firmy, co zakłóca ich zdolność do skalowania. Każdy z tych przykładów udowadnia, że kiedy ruch na stronie wzrasta, doświadczenie klienta również musi sprostać temu wyzwaniu. Allegro jest doskonałym przykładem tego, co oznacza bycie przygotowanym na tego typu skoki. Allegro nie tylko konsekwentnie radzi sobie z rosnącymi wymaganiami związanymi z czarnym piątkiem, ale jest również znanym innowatorem w zakresie dostarczania wartości dla dużej liczby klientów w jednym czasie.

Skalowalny model biznesowy wykorzystuje efekty sieciowe

Wzrost jest jednym z głównych celów prawie każdej firmy, ale podczas gdy wszystkie firmy za nim gonią, niektórym pomaga on znacznie bardziej niż innym. Dla większości firm, więcej klientów i większy ruch na stronie to szansa na wyższe zarobki. Jednak dla niektórych firm, wzrost jest rzeczywiście bardzo istotny. To siła, która pomaga stworzyć bardziej wartościowy produkt dla klientów. Zasada ta znana jest jako efekt sieciowy.

Efekty sieciowe mogą pomóc firmie w skalowaniu biznesu

Internet jest prawdopodobnie najbardziej popularnym przykładem efektu sieciowego, ale nie jedynym. Serwisy społecznościowe takie jak Facebook, Twitter czy Instagram są całkowicie uzależnione od efektów sieciowych. Pomyśl o tym: Instagram byłby całkiem bezużyteczny, gdybyś był jedyną osobą na platformie, ale zaczyna stawać się bardziej wartościowy, gdy dołącza do niego coraz więcej twoich przyjaciół.

Podczas gdy powyższe przykłady pokazują wartość sieci jednostronnych, firmy takie jak Netflix pomagają zbadać dwustronne efekty sieciowe. Netflix obsługuje dwie różne grupy "klientów", które wzajemnie tworzą dla siebie wartość. Są widzowie, tacy jak ja i ty, którzy korzystają z serwisu streamingowego, aby oglądać na bieżąco ulubione filmy i programy telewizyjne. Po drugiej stronie medalu są jednak producenci treści, którzy tworzą filmy i programy i używają Netflixa jako kanału do dystrybucji swoich treści wśród użytkowników. Im więcej widzów korzysta z Netflixa, tym lepiej dla producenta treści, ponieważ może on dotrzeć do większej grupy odbiorców. Jednocześnie większa liczba producentów treści oferuje widzom więcej programów i filmów do wyboru.  W ten sposób obie strony, uczestnicy sieci dwustronnej zależą od siebie nawzajem.

Uczestnicy, członkowie sieci dwustronnej zależą od siebie nawzajem, aby szybko się skalować

Jeśli jest jakaś firma, która rozumie, jak efekty sieciowe mogą wpływać na rozwój firmy, to jest nią Apple. Wykorzystała ona siłę efektów sieciowych do napędzania wzrostu w niemal każdym obszarze swojego modelu biznesowego. Weźmy na przykład iPhone'a. Za każdym razem, gdy użytkownik wysyła wiadomość do innego użytkownika iPhone'a, następuje automatyczne przełączenie z SMS-a na iMessage. Użytkownicy ci mogą następnie tworzyć grupy iMessage, ale tylko z innymi użytkownikami iPhone'a - jest to potężna sieć jednostronna, ponieważ grupy te stają się bardziej wartościowe, gdy w rozmowie może uczestniczyć więcej znajomych.

Apple wykorzystuje także dwustronny efekt sieciowy w Apple App Store, gdzie programiści i użytkownicy tworzą wartość dla siebie nawzajem. Im więcej użytkowników jest w serwisie, tym dla większej publiczności deweloperzy będą mogli tworzyć aplikacje; im więcej deweloperów jest tworzących aplikacje dla Apple, tym więcej aplikacji jest udostępnianych użytkownikom.

Apple zbudował skalowalny model biznesowy, wykorzystując efekty sieciowe

Liczne efekty sieciowe Apple współdziałają ze sobą, tworząc potężny efekt sieciowości, który pomógł marce wyprzedzić konkurentów, takich jak BlackBerry. Wykorzystując efekty sieciowe w swoim własnym modelu biznesowym, Ty również możesz osiągnąć wzrost, który jest niezbędny do skalowania firmy.

Powiązane artykuły